Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

veshnica captura .. shi-ar tata in ea

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
nu intru in amanunte ... captura de pe VHS cu placa VIVO

nu ma multumeshte nici unul din rez obtzinute in afara de captura la 720 x 576, cu mpeg2 hardware dus la maxim .. ar mai fi divX 5.02, dar pentru 720 imi trebuie procesor ceva "MULT" mai puternic (acum am Xp 1800+ shi system fain shi im face frames-drop 5-7 %) iar in resize crapa divXu ... shi o iau de la capat ..

DECI raman la MPEG2 hardware in 720.

Ce mama draqu fac dupa aia cu el ? VirtualDub nu vrea mpeg2 ... decat pe frame-server din altceva (de ex flask) .. da nu merita.

Flasku' imi face el ceva, dar la anumite setari de divX crapa .. se inchide pur shi simplu. in general la resize ...

Deci: ce versiune de flask e OK shi cu ce draq de codec merita. Am de facut vreo 10 ore de captura ... Am mai avut o data tot 10 ore, dar atunci aveam alt hardware ... oricum nu mai tzin minte ce shi cum ... shi oricum, acu' vreau o calitate mai faina ... atunci era shi sursa nashpa ... shi mi-a ieshit acceptabil ...

gunX? any advices?

multzam!

#2
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
N-ai zis ce placa ai...
Sa stim si noi.
Sper sa nu fie WinFast 2000 Leadtek.

#3
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>nu intru in amanunte
de obicei, cum am spus si in rugamintea generala, nu fiti zagrciti in amanunte, este spre binele vostru !

captura mpeg2 nu poate fi hardware decat daca ai o placa dedicata pt asa ceva in sistem, ceva care costa minim 500$. altfel, ai doar un soft care face treaba asta folosindu-se de CPU.

mpeg2 la full rez iti place cum arata dupa cum spui, dar are un nivel de compresie marisor deja, mai bine pune un MJPEG software (PicVideo cu compresie 19 la YUV 4:2:2) pe care il tragi in DivX5 cu VDub-ul dupa aia filtrand eventual putin sursa (VHS-ul are intotdeauna cam mult zgomot), si resize si ce mai vrei (deinterlace !). Eu unul asa as face in locul tau (de fapt asa si faceam, dar acum fac DivX-urile 768x576 real-time).

Intel P4 Nothrwood powah :)

#4
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
k ... thanks ... probabil ca MPEG2 nu e hard, asha cum spui shi matale ... da' oamenii se lauda :D ..

O sa incerc cu mjpeg ... daca nu iese, ce ma sfatuieshti sa fac cu MPEG2? flask, ceva?

multzam!

aaa. placa e Winfast A 170 DDR myVIVO - GF4 MX440

#5
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
repet, mpeg2  nu te sfatuiesc sa-l recomprimi niciodata, codarea in formate multimedia bazate pe diferenta de cadre (mpeg, divx, xvid) nu se face decat o singura data. daca vrei mpeg2 ai grija sa fie formatul care rezulta la final si nu la inceputul procesarii

#6
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
ok, thanks ... cred ca trebuie sa bem o bere intr-o zi ... prima o dau io ;)

Multzam!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate