Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Casa pe un teren in panta, teresare, intrebari

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005
Buna
am un teren in panta intr-o localitate de munte.

Intre strada si coama dealului e o diferenta de nivel de cca 20m, insa noroc ca se intinde pe o adancime destul de mare.

Am in plan un proiect de casa, am si discutat cu niste arhitecti, insa as vrea sa va intreb din experienta voastra cine face terasarea si amenajarea terenului. Sa discut despre asta cu arhitect sau cu oameni gen constructori care si fac si treaba?

Am o serie de dubii cu privire la modul de teresare al terenului, nu mi-e clar cum il pot modifica a.i. sa obtine cateva zone de teren aproape plat.

Aveti idee despre costurile unei astfel de operatii ?

Am deja o ridicare topo, dar nu am inca un studiu geo al terenului.

Orice sugestie sau relatare din experienta proprie ar fi bine-venita.

Multumesc

#2
A44lex

A44lex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.01.2012
După părerea mea, o terasare sănătoasă se face prin tăierea unor planuri orizontale în acea coastă. Adăugarea de material de umplutură pentru a ridica o terasă necesită o stabilizare foarte bună a acelui material, chiar prin piloni implantați adânc în pământ. Evident planul înclinat se modifică mult, astfel că un plan vertical rămas după tăiere se poate surpa dacă nu este stabilizat. Ceva de genul din desen.
Attached File  Untitled.jpg   49.44K   184 downloads
În al doilea desen apare și o metodă de stabilizare a malului tăiat.
Attached File  Untitled.jpg   50.09K   168 downloads

Edited by A44lex, 05 April 2012 - 18:35.


#3
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005

 A44lex, on 5th April 2012, 19:31, said:

După părerea mea, o terasare sănătoasă se face prin tăierea unor planuri orizontale în acea coastă. Adăugarea de material de umplutură pentru a ridica o terasă necesită o stabilizare foarte bună a acelui material, chiar prin piloni implantați adânc în pământ. Evident planul înclinat se modifică mult, astfel că un plan vertical rămas după tăiere se poate surpa dacă nu este stabilizat. Ceva de genul din desen.
Untitled.jpg
În al doilea desen apare și o metodă de stabilizare a malului tăiat.
Untitled.jpg

Buna
nu inteleg metoda de stabilizare ?! zidul de sprijin ?!

aveti idee de costuri?  relativ la 1000 mp. sa zicem... ceva de genul ...

terenul meu are 3500 mp dar nu il voi teresa decat partial pe anumite portiuni.

Multumesc!

#4
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 dixie, on 5th April 2012, 17:46, said:

Am deja o ridicare topo, dar nu am inca un studiu geo al terenului.
Ataseaza ridicarea aici.
Mai sus de terenul tau cum se prezinta relieful?

#5
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005

 gabian22, on 5th April 2012, 23:44, said:

Ataseaza ridicarea aici.
Mai sus de terenul tau cum se prezinta relieful?

Mai sus nu e nimic ;).
Sunt cam pe un varf de deal... dar nu am tot dealul la dispozitie daca te gandesti ca pot sa-i tai motul... nu pot. Am doar o parte din el.

#6
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Ma gandeam sa nu provoci o alunecare de teren in cazul in care sapi aiurea. Sunt astfel de probleme in zona?
Ar fi bine totusi sa faci un studiu geo.

#7
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005

 gabian22, on 6th April 2012, 09:33, said:

Ma gandeam sa nu provoci o alunecare de teren in cazul in care sapi aiurea. Sunt astfel de probleme in zona?
Ar fi bine totusi sa faci un studiu geo.

In mod normal nu sunt probleme...
Daca incepi sa tai din deal banuiesc ca pot aparea totusi... de aceea intreb..
Atasez imediat ridicarea si niste poze...

#8
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005
Am atasat datele problemei.

Intentia noastra este de a ne muta cu casa mai jos de cabana din imagine, astfel incat partea cu cabana care este relativ cea mai plata sa ramana portiunea de teren relativ plat din spatele casei.

Ce parere aveti?

#9
A44lex

A44lex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.01.2012
Ca și metodă de stabilizare a malului tăiat, în afară de soluția cu piloni înfipți vertical foarte adânc, se mai poate practica reducerea peretelui vertical la o pantă mai abruptă decât cea originală, pentru fixare se recomandă plantarea arborilor cu rădăcini pivotante.
Attached File  Untitled2.jpg   31.76K   87 downloads
Cam așa ar arăta cu terasele și pantele de stabilizare.

Edited by A44lex, 07 April 2012 - 12:38.


#10
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,751
  • Înscris: 13.08.2008

 A44lex, on 5th April 2012, 19:31, said:

După părerea mea, o terasare sănătoasă se face prin tăierea unor planuri orizontale în acea coastă. Adăugarea de material de umplutură pentru a ridica o terasă necesită o stabilizare foarte bună a acelui material, chiar prin piloni implantați adânc în pământ. Evident planul înclinat se modifică mult, astfel că un plan vertical rămas după tăiere se poate surpa dacă nu este stabilizat. Ceva de genul din desen.
Untitled.jpg
În al doilea desen apare și o metodă de stabilizare a malului tăiat.
Untitled.jpg
Nu vad diferenta intre desene !

#11
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005
Am cateva intrebari.

As vrea sa fac un D+P+1, cu mentiunea de demisolul sa fie mai jos pe fata, pe spate eventual doar un geam sus de tot pentru camera tehnica ceva, cu alte cuvinte sa fie cumva infipta in pamant.

In acest caz, credeti ca costurile locuintei ar fi mai mari decat un P+1 pe un teren plat, eventual luand in considerare aceeasi dimensiune a casei? Incerc sa ma incadrez in vreo 200 mp, ceva de genul. La un P+1 pe un teren plat probabil ca amprenta ar fi putin mai mare, dar pe mine ma intereseaza daca ar fi diferente de costuri si cam cat estimativ ?!

Stiu ca demisolurile sunt mai scumpe de obicei, dar asta nu va fi unul clasic, va fi demisol din spate, din fata ar fi un parter obisnuit.

Am nevoie de cateva pareri, pare imposibil de lucrat terenul asta? Va place, ce ziceti de el? Intreb pentru ca stam in loc de ceva vreme din cauza pantei, ceilalti membrii ai familiei gandindu-se mai degraba la o locuinta pe teren plat.

Aici peisajul e mai frumos, dar cu mentiunea ca daca reusesc sa fac ceva terasari pentru diverse activitati (gen curte plata in spatele casei, daca pun casa pe zona unde panta este mai mare - la inceputul terenului).

Pareri?

#12
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Nu poti sa faci locuinta si terasari pe un deal despre structura caruia nu prea stii mare lucru, trebuie studiu geo, daca nu e apa de la retea sau canal in zona o sa trebuiasca si put si fosa, alte sapaturi, alta distractie, din cate se vede prin poze in jur sunt niste contructii micute si usoare, nimic elaborat, ori oamenii sunt mai saracuti ori s-au lamurit ca nu se poate construi orice sau se poate construi dar cu cheltuieli prea mari ca sa merite.
Am vazut vile destul de mari, pensiuni chiar, construite in panta uita-te in Busteni in zona hotelului Alexander, pensiunile de langa nu sunt pe teren plat dar despre costuri exacte si amenajarile necesare trebuie sa lansezi o intrebare unui constructor care se ocupa de asa ceva. Mai sunt si firme care monteaza case de tot felul pe terenul clientului, intreaba-i ce pot face pentru un teren in panta, din cate stiu eu ofera si consultanta.

http://activbizconst...tii-civile.html

Edited by DKN1, 07 April 2012 - 18:42.


#13
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
@dixie: Fara un studiu geotehnic casa ta este doar un vis. S-ar putea sa te coste o avere fundatia si stabilitarea terenului. Iei legatura cu un geotehnician serios si faci un studiu bun. Nu te zgarci la bani cand vine vorba de proiectare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate