Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Planseu din grinzi de lemn.

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#55
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
Minerala pt izolare fonica, cat mai multa si pusa cat mai ingrijit.

tavan din placi de ipsos speciale(de densitate mare alea mov de la rigips de ex), acril la toate imbinarile cu peretii si tije de suspendare rigips cu garnitura de cauciuc.

#56
filipsvaricek

filipsvaricek

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.08.2013
Multumiri

#57
PaulRO

PaulRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.11.2010
Am si eu o lucrare de facut ca beneficiar direct, amenajarea unui pod la o casa saseasca de prin 1904 cu pereti din pamant batut de 60-70 cm grosime.

Podul este foarte inalt chiar si la margini doar ca sunt nivele diferite intre tavane si mai este o grinda foarte groasa (30x30) care sustine grinzile tavanelor printr-un sistem de scoabe. Tavanele sunt destul de lasate deoarece bunicii obisnuiau sa aseze grau/porumb direct pe planseu, peste care a fost turnata sapa de beton in strat subtire.

Revenind la amenajare, as vrea sa fac un plan drept, flotant, circulabil si rezistent pentru amenajarea unei locuinte cu elemente usoare.
Mentionez ca am o latime de 9 ml cu zid intermediar deschiderile fiind de 4 ml inte ziduri.

Ce sectine de grinda as avea nevoie la asemenea deschidere, la ce distanta sa asez grinzile?
Eu ma gandeam la grinzi de 5 ml intrepatrunse si fixate central durich iar pe zidurile laterale prinse de grinda existenta cu placa metalica.

#58
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
la 4ml intre ele poti folosi o grinda de 200/100mm, asezata la 60 cm distanta la ax.

conectarea poti sa o faci cu conectori metalici neaparat cu suruburi cu filet sau cu bataie speciale de lemn.

#59
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 msn2, on 26 noiembrie 2013 - 17:23, said:

osb-ul nu e bun, el nu are o directie a fibrelor care sa ii confere rezistenta mecanica.

montate deasupra scandurile late disipa incarcarea punctuala f bine si tin loc si de dusumea deci impusca 2 iepuri deodata!
!
Cand deschizi gura ai grija sa fie si creierul conectat.
De unde ai scos-o frate?
Durabilitatea - Datorita structurii sale stratificate, OSB dovedeste o rezistenta mare la sarcina. Axele de ranforsare sunt pe lungimea placii. Axele de rezistenta sunt pe lungimea placii. Placa atinge cea mai mare rezistenta cand axele principale sunt perpendiculare pe suporti.
Rigiditate excelenta masurata ca rezistenta la incovoiere sub o greutate constanta si rezistenta la fortele de deformare a placii, in special forma sa dreptunghiulara.
Rezistenta la foc - Rasinile folosite in procesul de fabricatie sunt rezistente la temperaturi inalte.



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/awxhgAMnyTs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De asta se foloseste la grinzile Ijoist ca nu are rezistenta?ya right
De asta fac americanii,canadienii,si toata europa podele din OSB ca nu este rezistent.

Daca dai sfaturi doar ca sa le dai ,nu le mai da.

Eu zis sa pui OSB de 22.
Atentie ca vata minerala si polistirenul sunt izolatori termici nu fonici.
http://izolatiefonic...inerala-nu.html

#60
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
@Carapicho: BRE, TE ROG SA LASI MAI MOALE PARTEA CU MIRATU CU CREIERUL ALTORA!

mai cu bun simt! hai ca se poate...nu stiu de unde atata disperare :).

inca o data: osb nu are rezistenta structurala, nu are o singura orientare a fibrei ca sa ii confere caracteristici mecanice bune.
si cand nu stiu ceva sigur am grija sa precizez.


osbul e bun ca e elastic si aprox sigur la umezeala, e un inlocuitor pentru alte placi aglomerate din aschii de lemn.

podelele nu se fac din osb, doar se placheaza!

in cazul nostru nu ajuta cu nimic placarea cu osb, fata de o placare cu scanduar de aceeasi grosime ca osb-ul mentionat.

#61
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 msn2, on 09 decembrie 2013 - 15:14, said:

@Carapicho: BRE, TE ROG SA LASI MAI MOALE PARTEA CU MIRATU CU CREIERUL ALTORA!

mai cu bun simt! hai ca se poate...nu stiu de unde atata disperare Posted Image.

inca o data: osb nu are rezistenta structurala, nu are o singura orientare a fibrei ca sa ii confere caracteristici mecanice bune.
si cand nu stiu ceva sigur am grija sa precizez.


osbul e bun ca e elastic si aprox sigur la umezeala, e un inlocuitor pentru alte placi aglomerate din aschii de lemn.

podelele nu se fac din osb, doar se placheaza!

in cazul nostru nu ajuta cu nimic placarea cu osb, fata de o placare cu scanduar de aceeasi grosime ca osb-ul mentionat.
Pai ma enervez ca o tii cu aberatia asta si subliniezi lucru asta.
OSB ul are aceiasi orientare a fibrelor si anume pe lungime.Toare fibrele din cipsurile de lemn ,impreuna cu rasina melamina-uree-fenol-formaldehida ,este de 3 ori mai rezistent ca bradul la aceiasi grosime.

#62
filipsvaricek

filipsvaricek

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.08.2013
@Carapicho si atunci recomanzi OSB22 in locul fostenei clasice de 5? ce izolatie fonica recomanzi, ma refer la ceva mai ieftin. am intrat pe anumite site-uri si am gasit ceva peste 45 ron / mp

#63
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

 Carapicho, on 09 decembrie 2013 - 15:59, said:

Pai ma enervez ca o tii cu aberatia asta si subliniezi lucru asta.
OSB ul are aceiasi orientare a fibrelor si anume pe lungime.Toare fibrele din cipsurile de lemn ,impreuna cu rasina melamina-uree-fenol-formaldehida ,este de 3 ori mai rezistent ca bradul la aceiasi grosime.

unde vezi tu in poza ca  fibrele sunt orientate intr-o singura directie?
si ce rezistenta au niste fibre de 2-3 cm orientate spre toate directiile?

eu nu spun ca osb nu e bun, e bun dar nu pt a rigidiza un planseu sau pentru a face din el grinzi de rezistenta pt o casa.

Attached Files

  • Attached File  osb.JPG   115.65K   52 downloads

Edited by msn2, 10 December 2013 - 09:56.


#64
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 msn2, on 10 decembrie 2013 - 09:56, said:

unde vezi tu in poza ca  fibrele sunt orientate intr-o singura directie?
si ce rezistenta au niste fibre de 2-3 cm orientate spre toate directiile?

eu nu spun ca osb nu e bun, e bun dar nu pt a rigidiza un planseu sau pentru a face din el grinzi de rezistenta pt o casa.
deci sa inteleg ca tu vorbesti din constatarile tale personale si asa ai considerat tu ca daca vezi fasiile alea de lemn saracu nu este rezistent.

uite ce scrie pe wikipedia

SB (Oriented Strand Board) este o placa de material lemnos presat. Fasii plate de lemn cu o grosime de 0,5-0,7 mm si lungime de pana la 140 mm sunt dispuse in trei straturi astfel incat suprafetele exterioare constau in fasii aliniate pe directia lungimii placii, iar cele din interior sunt fasii transversale. Operatiunea de presare are loc in conditii de temperatura si presiune foarte ridicate si se face cu ajutorul unei rasini melamina-uree-fenol-formaldehida (MUPF) si rasinilor izocianate ca lianti. Parametrii de inalta rezistenta a OSB-ului rezulta din fibra lemnoasa neintrerupta, din fasiile tesute si modul de orientare a fasiilor in straturile componente.

In alta ordine de idei ,osb ul este folosit la rezistenta cladirilor din lemn si la contravanturi.Prost e PAL-ul nu OSB-ul.
Ai ramas fixat pe o ideie si o tii langa,argumentele tale fiind puierile ,bazate pe niste constatari ochiometrice.Frumos.
http://www.osb-osb3....ristici-osb.php

http://www.osb-info.org/technical.html

#65
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
am citit si eu ce scrie pe wiki, si... am trecut mai departe...

eu ca inginer de structuri (metalice) care si practica meseria asta iti spun ca osb flambeaza(se indoaie) si nu are rezistenta unel placi de rasinos de aceeasi grosime si nu e bun pentru a fi folosit la structura de rezistenta a unei constructii.

faptul ca se mai pune ca si contravant la constructiile din lemn e pentru ca e cel mai bun compromis si din punctul de vedere al pretului , rezistentei la umezeala, nu neaparat din cauza calitatilor lui mecanice.

#66
PaulRO

PaulRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.11.2010
Ca tot pomeniti de OSB, ce parere aveti de grinzile ijoist?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mndPt8qV5wg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#67
filipsvaricek

filipsvaricek

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.08.2013
Am gasit niste informatii. Poate sunt de folos si altora. Pentru planseu, cred ca am sa merg pe grinzi cherestea 15x20, la distanta de 80 intre ele, vata mineral 20cm, dulapi 5 cm, incerc sa ii usuc, atat cat permite timpul iar peste am sa pun un polistiren extrudat de 3  cu falt, urmat de un OSB de o grosime mica(inca nu am decis cat), ca si postament pentru parchet laminat. Multumesc tuturor pentru sfat. In februarie revin cu poze

vreau sa atatsez o imagine din calculator si nu reusesc . ma ajuta cineva?
http://osb3.ro/pages/produse_osb.php
http://ccia.ubm.ro/i...Furdui 2009.pdf    (pagina 33)

#68
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
mare grija ca dulapii de 5cm la lungimi mai mari de 4m cand se usuca tind sa se rasuceasca la capete si astfel devin inutilizabili la plansee.
adica pui 100buc la uscat si ies 70 bune de podea.

grinda de 15x20 e ok, cam mare distanta de 80 la ax, dar daca nu vrei sa dai petrecere cu dans merge! :)

#69
filipsvaricek

filipsvaricek

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.08.2013
am ales sa le pun la 80 de cm ca sa nu am pierderi la vata mineral, primul rand de 800 iar al doilea doua de 400... atunci am sa mai reduc distanta dintre ele. pana la urma primeaza rezistenta. acum sunt la etajul doi, intre Craciun si anul nou ajung la capitolul planseu mansard.Merci

#70
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
daca primeaza rezistenta: ele rezista si as la 80 interax, dar la mers vibreaza destul de mult.

daca e planseu de pod e arhisuficient.

eu la mine am grinda originala de 20/10cm la 60 interax si vibra ceva.
de aceea la renovare am mai adaugat cate un dulap de 5/20cm de fiecare parte a grinzii originale si i-am prins cu tije filetate.
si acum vibratia la mers s-a redus f mult.

dar eu nu am gasit atunci dulapi drepti si am folosit deck de 2,5cm gros :(, cu 2 randuri de osb deasupra si laminat de 11.5

#71
filipsvaricek

filipsvaricek

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.08.2013
Buna remarca cu vibratia.... nu ma gandeam.
Mentionez ca planseul vizat este al unui apartament independent, chiar ma gandeam sa il tin pentru mine, de ata sunt atat de interest de subiect. Precizez ca desi folosesc destul de des in constructii tijele cu filet nu sunt adeptul lor. Chiar daca am sa par invechit prefer sa leg grinda de lem cu OB de 6 tipa agrafa ancorat in centura de beton. Cred ca rigidizeaza ceva mai mult. Aria contactului  cred ca este mai mare decat o saiba care preseaza pe grinda (calculatie ochiometrica si empirica). Te rog daca ai ceva de adaugat.

#72
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
eu am folosit tije pentru a lega grinda veche de  cei 2 dulapi noi pusi stg/dr, deci lemn de lemn de lemn, nu pentru prinderea in perete.

ca fapt divers, casa e din 45 si grinzile planseului nu sunt prinse de centura, doar sprijinite 20cm si incastrate in peretele de caramida.
cand am dat tencuiala veche jos, pe afara si pe inauntru, nu era nici o fisura in peretele de caramida, deci a trecut de cutremurele mari fara probleme, asta datorita fundatiei f bine gandite si dimensionate, intr-o zona cu grad maxim de seismicitate, la 80km de Focsani.

ps: daca vrei sa il tii pt tine incearca sa ii pui planseu de beton.

Edited by msn2, 16 December 2013 - 13:02.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate