Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Planseu din grinzi de lemn.

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#1
Robby69

Robby69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.05.2009
Buna ziua,
Am studiat cu atentie raspunsurile de pe forum, insa vad ca inca se da o "batalie" intre anumite idei, si anume cu dulapi sau fara, cu OSB sau fara.
In imaginile anexate va prezint inceperea constructie mansardei care va fi locuibila. Grinzile sunt de 15X10. Cea mai lunga grinda este de 4 metri. Toate grinzile sunt dispuse din 60 in 60 cm, si toate sunt asezate pe plan rezistent (ziduri).
Intrebarea mea este: La ceea ce se vede in poze ce ma sfatuiti sa pun deasupra ca sa fac un planseu rezistent? Dulapi? De care dimensiune? OSB? de care dimensiune? Ori amandoua, dar de care dimensiuni. La final, doresc sa pun parchet in toate camerele, bineinteles in afara de baie care va avea alt regim de izolatie.
Apoi sub grinzi, care va fi parte a tavanului, ce pot pune, pana la a monta rigipsul?
Va multumesc

Attached Files



#2
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
daca tu gasesti dulapi uscati f bine si drepti atunci pune dulapi.
daca nu sunt bine uscati se vor usca si se vor arcui, rezultand o  podea cu denivelari care scartiie.

eu am renuntat la ei si am pus 1 strat de scandura de deck tratat, de 19 mm(scumpa din pacate) si dupa 2-3 placi osb (dupa bani) deasupra folie si parchet.
nu folosi cuie ci holzsuruburi si mai pune transversal intre grinzile alea din metru in metru alte grinzi prinse cu coltare metalice

si asa se duc o groaza de bani pe un planseu de lemn

si rigipsul direct pe lemn, cu vata intre, nu e nevoie de alt ceva

Edited by msn2, 05 April 2012 - 16:42.


#3
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
pune niste dulapi de 5, adica un soi de scandura dubla.
din pacate, la sectiunea de 15 cm nu o sa iasa un planseu prea...teapan, o sa cam flambeze, daca e locuibil.

#4
Robby69

Robby69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.05.2009
Va multumesc pentru interventie.
msn2 - grinzile sunt din 60 in 60, nu din metru in metru. ce rost are sa mai pun intre ele? Ideea este ca trebuie sa caut niste scandura klumea, uscata si poate rindeluita. Cred ca am vazut undeva de 3 cm. Apoi o sa pun OSB de 22. Sper ca va fi bine.

Astrul - De crezi ca flambeaza? Cea mai lunga grinda are 4 m, si sunt totusi asezate pa cant. Nu este o lungime foarte mare fata de ce am mai vazut chiar pe aici pe forum. Nu se rigidizeaza punand scandura (dulapi) perpendicular, apoi si placile de OSB? Nici nu stiu ce sa mai zic, grinzile par foarte tzepene. Dc totusi exista posibilitate de flambare imi poti da niste solutii de remediere?

#5
roofdoc

roofdoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 01.04.2012

View PostRobby69, on 5th April 2012, 13:09, said:

Buna ziua,
Am studiat cu atentie raspunsurile de pe forum, insa vad ca inca se da o "batalie" intre anumite idei, si anume cu dulapi sau fara, cu OSB sau fara.
In imaginile anexate va prezint inceperea constructie mansardei care va fi locuibila. Grinzile sunt de 15X10. Cea mai lunga grinda este de 4 metri. Toate grinzile sunt dispuse din 60 in 60 cm, si toate sunt asezate pe plan rezistent (ziduri).
Intrebarea mea este: La ceea ce se vede in poze ce ma sfatuiti sa pun deasupra ca sa fac un planseu rezistent? Dulapi? De care dimensiune? OSB? de care dimensiune? Ori amandoua, dar de care dimensiuni. La final, doresc sa pun parchet in toate camerele, bineinteles in afara de baie care va avea alt regim de izolatie.
Apoi sub grinzi, care va fi parte a tavanului, ce pot pune, pana la a monta rigipsul?
Va multumesc


Nu veti avea probleme de rigiditate in ceea ce priveste acest planseu numai in cazul in care sunt respectate urmatoarele.
-lemnul sa fie foarte bine uscat, din pacate se gaseste destul de greu
-prinderea sa NU se faca cu cuie (total exclus) ci cu suruburi autofiletante cu cap inecat.
-recomand dulapi de 5 cm fixati cu autofiletante de 7x140mm
-nu consider necesar adaugarea de elemente transversale, intre grinzile existente.
-nu recomand OSB deoarece are o rezistenta mecanica foarte scazuta.

Stiu ca am repetat unele din spusele unor colegi de pe forum, insa am vrut sa intaresc ideea. Sunt inginer constructor si vorbesc in cunostinta de cauza.
Succes la contructie.

#6
Teach

Teach

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 14.11.2010
acelasi lucru il fac s i eu acasa ...am planseu de lemn ... intre grinzi pun polistiren de 10 si la mansarda torn o sapa termoizolanta (cu bobite de polistiren) de 5 cm. Peste - ori pun parchet laminat ori podea de lemn masiv(cumparat direct de la cei ce taie si usuca).

#7
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007

View PostRobby69, on 6th April 2012, 17:50, said:

Astrul - De crezi ca flambeaza? Cea mai lunga grinda are 4 m, si sunt totusi asezate pa cant. Nu este o lungime foarte mare fata de ce am mai vazut chiar pe aici pe forum. Nu se rigidizeaza punand scandura (dulapi) perpendicular, apoi si placile de OSB? Nici nu stiu ce sa mai zic, grinzile par foarte tzepene. Dc totusi exista posibilitate de flambare imi poti da niste solutii de remediere?
Mai discutam peste 10 ani, sa-mi spui cum stai cu rigipsul la tavane.
Multi au facut tavane din grinzi de 15, dar peste etaj, nu peste parter si nu locuibil, poate doar circulabil.
Orice ai pune peste, corect, rigidizeaza, dar mai adauga o greutate in plus, problema flambarii nu o poate schimba nimic.
De aceea am spus de dulapi de 5, ei pot dispersa sarcina pe o suprafata mai mare si atunci cand se suporta o greutate punctiform, ea este distribuita pe mai multe grinzi. :peacefingers:

#8
Teach

Teach

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 14.11.2010

View PostAstrul, on 7th April 2012, 00:05, said:

Mai discutam peste 10 ani, sa-mi spui cum stai cu rigipsul la tavane.
Multi au facut tavane din grinzi de 15, dar peste etaj, nu peste parter si nu locuibil, poate doar circulabil.
Orice ai pune peste, corect, rigidizeaza, dar mai adauga o greutate in plus, problema flambarii nu o poate schimba nimic.
De aceea am spus de dulapi de 5, ei pot dispersa sarcina pe o suprafata mai mare si atunci cand se suporta o greutate punctiform, ea este distribuita pe mai multe grinzi. :peacefingers:

Dar intre solutia mea(adica ce aveam eu in cap sa fac ...) si cea propusa de tine cu grinzile care e mai eficienta?

#9
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
nu pune polistiren in casa, doar pe afara.
vata intre grinzi e  buna si accesibila.
sapa termoizolanta nu o sa se comporte ca sapa clasica deloc(am turnat eu la terasa, si inca una concentrat cu ciment si ceva nisip in plus) daca gasesti podea din lemn masiv uscata atunci asta e o solutie, dar sa aiba macar 3-4cm grosime

si pe planseu din asta nu merge pus nici un fel de perete, mobila grea...

daca nu poti mari sectiunea atunci macar micsoreaza distanta dintre grinzi.




View PostTeach, on 6th April 2012, 22:24, said:

acelasi lucru il fac s i eu acasa ...am planseu de lemn ... intre grinzi pun polistiren de 10 si la mansarda torn o sapa termoizolanta (cu bobite de polistiren) de 5 cm. Peste - ori pun parchet laminat ori podea de lemn masiv(cumparat direct de la cei ce taie si usuca).


#10
Teach

Teach

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 14.11.2010

View Postmsn2, on 7th April 2012, 08:06, said:

nu pune polistiren in casa, doar pe afara.
vata intre grinzi e  buna si accesibila.
sapa termoizolanta nu o sa se comporte ca sapa clasica deloc(am turnat eu la terasa, si inca una concentrat cu ciment si ceva nisip in plus) daca gasesti podea din lemn masiv uscata atunci asta e o solutie, dar sa aiba macar 3-4cm grosime

si pe planseu din asta nu merge pus nici un fel de perete, mobila grea...

daca nu poti mari sectiunea atunci macar micsoreaza distanta dintre grinzi.

- sa ma scuze in primul rand colegul ca-i poluez topicul.
- si eu vreau sa pun lemn uscat la mnsarda ...
- grinzile mele sunt la 50 una de alta(mi-a fost teama ca sunt totusi prea verzi si ...)
- eu in mansarda am turnat din constructie 2 stalpi sanatosi ... si peretii vreau sa-i fac din profile si cu rigips :)

#11
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007

View PostTeach, on 6th April 2012, 22:24, said:

acelasi lucru il fac s i eu acasa ...am planseu de lemn ... intre grinzi pun polistiren de 10 si la mansarda torn o sapa termoizolanta (cu bobite de polistiren) de 5 cm. Peste - ori pun parchet laminat ori podea de lemn masiv(cumparat direct de la cei ce taie si usuca).

repet, daca nu poti mari sectiunea grinzilor de lemn, poti pune dulapi de 5 peste. Sau orice altceva, cu conditia sa nu aduca mare surplus de greutate si sa fie cat mai rigid.

#12
Teach

Teach

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 14.11.2010

View PostAstrul, on 7th April 2012, 11:46, said:

repet, daca nu poti mari sectiunea grinzilor de lemn, poti pune dulapi de 5 peste. Sau orice altceva, cu conditia sa nu aduca mare surplus de greutate si sa fie cat mai rigid.

grinzile mele sunt de 15 x 15 ... pentru parchet la mansarda va fi deajuns sa pun dulapii de 5?

#13
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Da, nu mai ingreuna si cu sapa.
Pui izolatie dedesupt si cu asta basta.

#14
Teach

Teach

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 14.11.2010

View PostAstrul, on 7th April 2012, 22:02, said:

Da, nu mai ingreuna si cu sapa.
Pui izolatie dedesupt si cu asta basta.

merci :)

#15
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006
Urmareste aceste filmulete si o sa gasesti cele mai bune metode.In romania constructiile sunt cu 1000 de ani in urma si nici nu vrem sa ne modernizam.Pana nu or sa moara toti comunistii cu conceptiile lor clasice va trebuie sa pui podea din 100x100 :P

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dqM7ekLfSmA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
andutzu_2000

andutzu_2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.12.2007
Eu mi-am facut pe acelasi sistem ca in filmulet. Am lasat tije filetete din centura fix la 40cm una de cealata si apoi am prins grinzile(8cm x 20cm), iar deasupra am prins dulapi de 5cm cu suruburi dulgherie cu cap inecat, si este mult,mult mai rigir decat m-am asteptat.[ http://imageshack.us/a/img838/1663/fotografie0003e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://imageshack.us/a/img692/973/fotografie0007p.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://imageshack.us/a/img836/2262/fotografie0006h.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://imageshack.us/a/img837/1627/fotografie0002.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://imageshack.us/a/img836/1732/fotografie0008r.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://imageshack.us/a/img59/5842/surubdulgherie.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andutzu_2000, 28 March 2013 - 00:09.


#17
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003

View PostCarapicho, on 28 februarie 2013 - 11:18, said:

Urmareste aceste filmulete si o sa gasesti cele mai bune metode.In romania constructiile sunt cu 1000 de ani in urma si nici nu vrem sa ne modernizam.Pana nu or sa moara toti comunistii cu conceptiile lor clasice va trebuie sa pui podea din 100x100 Posted Image


sa mori tu...

s-ar putea sa vina prea tarziu dar pentru a rigidiza planseul, eu as pune cate un dulap taiat la 20 cm latime, pe langa fiecare a doua grinda (una da, una nu). sau chiar la fiecare, astfel marind inaltimea sectiunii si a momentul suportabil, implicit micsorand sageata (deformatia, pentru colegii nostri din vanzari)

Attached Files


Edited by as xxl, 31 March 2013 - 21:33.


#18
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

View Postandutzu_2000, on 28 martie 2013 - 00:08, said:

Eu mi-am facut pe acelasi sistem ca in filmulet. Am lasat tije filetete din centura fix la 40cm una de cealata si apoi am prins grinzile(8cm x 20cm), iar deasupra am prins dulapi de 5cm cu suruburi dulgherie cu cap inecat, si este mult,mult mai rigir decat m-am asteptat.[ http://imageshack.us/a/img838/1663/fotografie0003e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://imageshack.us/a/img692/973/fotografie0007p.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://imageshack.us/a/img836/2262/fotografie0006h.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://imageshack.us/a/img837/1627/fotografie0002.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://imageshack.us/a/img836/1732/fotografie0008r.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://imageshack.us/a/img59/5842/surubdulgherie.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ai facut cateva greseli.

1 .prinderea nu trebuia sa o faci prin gaurirea verticala a lemnului mai ales pe o asa lungime.Lemnul trebuia prins cu EL-uri de centura ,stanga dreapta.
2.In capete si la mijloc,intre fiecare grinda trebuia sa pui o bucatica mica pentru stabilizarea pe verticala.La o zguduiala se pot apleca toate ori in stanga ori in dreapta .
3.Sistemul cu tije filetate se foloseste astfel:se monteaza pe toata centura lemn de 10pe 5 sau 15x5 culcat.acesta se prinde cu saibe mari de centura .Se pun la asa distanta incat sa nu iti cada nici o grinda peste aceste prinderi.Peste aceasta sipca sau dulap de 10x5 sau 15x5 se monteaza grinzile exact cum vezi in desenul de mai jos unde ai 2 variante de conectare corecte din  punct de vedere al rezistentei.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate