Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Insulele Azore

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#19
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 05.03.2005
pentru ce perioada ai incercat sa faci rezervarea ? Am incercat si eu acum si intre 9 si 24 oct si sunt destule masini disponibile.

Eu cand am facut rezervarea am facut-o prin site-ul Tap Portugal. Asta s-a intamplat imediat dupa ce am primit confirmarea platii biletelor. Dupa ce am primit confirmarea pe site-ul Tap Portugal, m-a dus la o pagina tot de-a lor unde ma intreba daca am nevoie de masina sau de cazare. Am zis sa incerc si se pare ca am facut bine pentru ca aveau preturi mai bune decat pe site-ul IlhaVerde, GoldCar, Hertz etc

Practic site-ul Tap Portugal era ca un motor de cautare masini de inchiriat si acolo aveai posibilitatea sa alegi mai multe firme care inchiriau masini. Dar se pare ca au un acord de parteneriat cu firmele de inchiriat si au obtinut preturi mai bune.  MI-au blocat doar 25 euro de pe card, restul ramand sa-i platesc in Oct.

Edited by mccrya, 30 June 2017 - 15:35.


#20
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
Pune si tu un link ca eu nu gasesc pe Tap nimic.
E ciudat ca acum cateva zile imi apareau diponibile foarte multe masini, gen 15-20 cred, iar acum nimic. Nu ti-au blocat pe card nicio garantie, nimic? adica platesti doar pretul afisat si atat?

Attached Files

  • Attached File  ilv.jpg   240.07K   7 downloads


#21
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 05.03.2005
uite aici link de Tap Portugal  :  https://cars.flytap....UR&#/searchcars  .

Eu dupa ce am ales masina, am optat sa platesc si asigurarea pe toata perioada inchiriata....in jur de 67 de euro in total. Imi aduc aminte ca daca optam pentru aceasta asigurare, scria undeva la conditii ca nu imi mai blocheaza nicio suma de bani pe card drept garantie. Pana acum nu mi-au blocat decat 25 de euro pe card, insemnand un avans de plata, restul de bani ( in jur de 339 euro cu tot cu asigurare urmand sa mi se ia in octombrie ).

In orice caz, ca sa fiu mai sigur am se le dau un mail luna asta ca sa vad si sa imi confirme si ei ca daca am ales sa imi fac asigurarea, nu imi mai blocheaza bani pe card.

Mie imi merge perioada pentru care vrei sa inchiriezi tu : 4 nov - 11 nov , nu ?

Attached Files


Edited by mccrya, 01 July 2017 - 18:38.


#22
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
Ok, merge pe linkul lasat de tine, mersi!

Dar tot nu imi e clar daca iti blocheaza sau nu vreo suma pe card. Uite ce scris :

Attached Files



#23
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 05.03.2005
mda...vad ca e un pic schimbata interfata la rezervare. Atunci, cand am facut eu rezervarea, scria clar ca daca optez pentru acea asigurare full, nu or sa-mi mai blocheze bani pe card. Oricum, asa cum am zis mai sus, o sa le dau un mail ca sa fiu convins ca nu mai sunt si alte taxe ascunse .

Edited by mccrya, 01 July 2017 - 19:00.


#24
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
Pai asa scrie, daca platesti asigurarea nu-ti mai blocheaza nimic. Dar daca dai click putin mai jos pe How does this insurance work during and after the hire?  iti aparea ce am postat eu mai sus. Daca le dai un mail si iti raspund, te rog sa postezi si aici.
Eu o sa merg intr-un grup de 6 persoane si oscilam cate masini sa luam, deci mai stau putin in stand-by :)

#25
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 05.03.2005
cazare ai gasit pe undeva ?

#26
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
Da, Quinta De Santana Apartments Ribeira Grande. Acum vad ca nu ai unde sa-ti parchezi masina..si daca nu esti atent cand iesi pe poarta te calca masina Posted Image

Attached Files

  • Attached File  azo0.jpg   455.29K   25 downloads


#27
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 05.03.2005
ai mai rezervat cu site-ul ala ?

Spre surprinderea mea, pretul la casa unde am rezervat eu pe booking.com https://www.booking....7bf73f72486343d , este mai mic dar si cu mic dejun inclus decat cel pe Airbnb, dar fara mic dejun. Vorbesc de aceeasi casa. Pentru perioada ta vad ca iese un 280 euro/2 pers

Edited by mccrya, 01 July 2017 - 19:45.


#28
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
E prima data, dar e ok. A costat 502euro 3 camere  6 persoane, 6 nopti.

Edited by badsica, 01 July 2017 - 19:47.


#29
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010

View Postmccrya, on 01 iulie 2017 - 18:59, said:

Oricum, asa cum am zis mai sus, o sa le dau un mail ca sa fiu convins ca nu mai sunt si alte taxe ascunse .
Ceva noutati?

#30
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 05.03.2005
da, sunt noutati.

Am vb saptamana trecuta cu ei (Ilha Verde), au confirmat rezervarea facuta prin Tap Portugal, si mi-au zis ca asigurarea o pot plati si cash, nu neaparat cu cardul. In afara de banii astia (rezervare + asigurare) nu o sa mai platesc nimic. Tu daca pleci in Noiembrie, o sa stii exact cum s-au petrecut lucrurile de la mine.....eu ajung acolo in octombrie, pentru 15 zile

Dar chiar daca tu nu ai facut rezervare, le poti da un mail si sa intrebi cum e treaba cu rezervarea, daca se opreste ceva bani ca garantie, etc etc . Poate ca daca rezervarea se face direct pe site-ul Ilha Verde si nu by Tap Portugal, or sa fie altele conditiile.

Edited by mccrya, 12 July 2017 - 16:58.


#31
georgianahornea

georgianahornea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.09.2017
Bine v-am gasit!
Si noi mergem in octombrie in Sao Miguel!Momentam am rezervat cazarea si zborurile. Mai urmeaza inchirierea masinii. Vad ca e cam pustiu pe aici....

#32
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010

View Postgeorgianahornea, on 05 septembrie 2017 - 22:16, said:

Bine v-am gasit!
Si noi mergem in octombrie in Sao Miguel!Momentam am rezervat cazarea si zborurile. Mai urmeaza inchirierea masinii. Vad ca e cam pustiu pe aici....

Salut!
Eu am fost anul asta in iunie, daca pot ajuta cu orice info let me know.

#33
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 05.03.2005
pai in primul rand asteptam poze....vad ca nici aici nu sunt deloc poze. Si pe urma ne poti spune ca ai vizitat pe acolo.

Mi-ar prinde bine sa-mi completez bagajul de info, pentru ca luna viitoare ajung si eu in Azore :)

#34
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
@FZRB, Ar fi util sa ne spui si pe unde ai mancat, cum a fost cu transportul, sunt parcari? ..etc ai incercat sa mergi pe vreo insula vecina? preturi...

Am gasit o idee de intinerariu https://www.geekyexp...-days/#overview

Edited by badsica, 15 September 2017 - 08:34.


#35
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010

View Postmccrya, on 15 septembrie 2017 - 07:17, said:

pai in primul rand asteptam poze....vad ca nici aici nu sunt deloc poze. Si pe urma ne poti spune ca ai vizitat pe acolo.

Mi-ar prinde bine sa-mi completez bagajul de info, pentru ca luna viitoare ajung si eu in Azore Posted Image

Asa este, ai dreptate. Voi reveni azi-maine cu multe poze si un post cu toate detaliile, itinerariu plus locuri mai putin cunoscute dar care pe mine m-au incantat maxim

#36
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010

View Postbadsica, on 15 septembrie 2017 - 08:33, said:

@FZRB, Ar fi util sa ne spui si pe unde ai mancat, cum a fost cu transportul, sunt parcari? ..etc ai incercat sa mergi pe vreo insula vecina? preturi...

Am gasit o idee de intinerariu https://www.geekyexp...-days/#overview

Asa ca idee, in linii mari:

1. Transportul:
   Am inchiriat masina de la Ilha Verde cum vad ca si voi faceti. Am luat un Hyundai mic (neaparat sa va luati masina mica, in orase strazile sunt extrem extrem de inguste). La fel si daca vreti sa gasiti  loc de parcare, o masina mica ajuta teribil. De asemenea nici nu prea ai ce face cu o masina mai mare prin San Miguel. Nu am avut nicio problema, am lasat garantie cu cardul de CREDIT si am avut asigurare full. In San Miguel sunt multe drumuri ce duc la tarm foarte inclinate, intre 15-30 de grade inclinare, daca nu va simtiti siguri pe masina, ca poate urca la loc, nu va aventurati. Primit masina cu rezervor full lasat neaparat cu rezervor full, nici un mm mai jos acul.

2. Mancare si preturi

  Mancarea sincer ma asteptam sa fie mai ieftina, preturile mi se par exact ca in Vest, ca in Lisabona sa zic. Foarte bun este pestele (nicio surpriza aici) si, mai ales, steak-ul de vita!! De altfel sunt vaci absolut peste tot, cum sunt oile in Islanda asa sunt vacile in Azore.
Locul preferat unde am mancat in Azore se numeste Bar Caloura. Localul se afla in sudul insulei, la vreo 20-30 km de Ponta Delgada, intr-un mic golfulet linistit inconjurat de stanci, absolut incredibila locatia. Acolo am mancat cel mai bun peste ever, dar nici n-am mancat mult peste la viata mea. Au diferite feluri proaspat prinse in acea zi, din care iti poti alege.
Apoi iar un loc celebru pe insula unde am mancat foarte bine, Restaurante da Associação Agrícola de São Miguel. In partea de nord, langa Ribeira Grande, locatia nu e deosebita dar mancarea face toti banii.
In rest am mancat in Ponta Delgada, am luat fiecare restaurant din top 3 Trip Advisor si nu m-au dezamagit. Neaparat sa faceti rezervare inainte, la restaurantele din Ponta Delgada, cu cel putin cateva ore inainte. Incercati musai steak-ul in mai multe locuri, nu prea gasesti pe la noi asa bine preparat.
Ca si cost, o masa ne ajungea undeva la 30-40 de euro 2 persoane, fel principal si un desert ceva.

3. Vremea

Cu vremea este cel mai complicat in Azore si unicul motiv pentru care nu as sfatui pe cineva sa mearga. Extrem de schimbatoare si imprevizibila (noi am fost ce-I drept in mai-iunie), din 5 zile am prins una extrem de ploioasa, una si jumatate senina fara nori pe cer iar restul innourat, destul de frig si mohorat iar cum urcai in munti o ceata atata de densa ca nu vedeai la 2 metri in fata, fara exagerare.
De baza in Azore sunt 2 site-uri: http://www.spotazores.com/ si https://www.windguru.cz/ . Primul contine webcame-uri din diferite locatii de pe insula, ca sa vezi in timp real cum e vremea. Este de baza intrucat in Ponta Delgada poate fi frumos si soare (cum de obicei este) iar in interiorul insulei sa fie atat de cetos incat sa nu vezi nimic si e pacat sa bati drumul pana la nush ce mirodouro doar ca sa vezi ceata all around. Apoi windguru este cel mai exact site de meteo pe care il stiu...gazda din Azore mi-a spus de el si de atunci il folosesc peste tot, am uitat de celelelalte site-uri. Pentru + 2,3 zile este extreme de accurate, iti spune cat o sa ploua, cat si unde va fi cloud cover-ul mai accentuat, pe ore...extreme de folositor si 90% exact parerea mea.
Fiecare dimineata incepea cu accesarea celor 2 site-uri si in fct de asta ne alegeam traseul zilei respective.

Asa cum spuneam mai sus, voi reveni cu experienta mea completa pe zile si poze. Itinerariul de pe https://www.geekyexp...-days/#overview este foarte bun, si eu l-am consultat in prealabil, dar socoteala de-acasa...:)
Tin sa mentionez ca am stat doar pe San Miguel. Ma gandeam initial sa vad si alta insula dar pentru 5 zile nu merita, sunt multe lucruri de vazut si facut in San Miguel, 5 zile nu sunt suficiente.

Edited by FZRB, 15 September 2017 - 13:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate