Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Insulele Azore

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#127
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005

View Postbadsica, on 10 mai 2018 - 22:12, said:

Gasesti masina direct in aeroport, sunt si firme care nu iti blocheaza nimic pe card.

ia sa dai tu un ex ca eu nu am gasit nimic cand am fost in Azore care sa nu imi retina bani de pe card Posted Image

Edited by mccrya, 18 May 2018 - 18:01.


#128
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Pai am scris mai sus, Atlantis.

#129
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
mdea...se pare ca am imbatranit ! Ti-am dat si like la postul respectiv...dar am uitat lucrul asta :lol:

#130
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Sao Miguel este considerata cea mai frumoasa insula cel puțin Insulele Azore.Unii zic ca ar fi cea mai frumoasa din lume.
https://turismistori...a-de-pe-pamant/

Edited by max_01, 19 May 2022 - 11:47.


#131
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
nici cu Madeira nu imi este rusine Posted Image . Am fost in ambele locatii si pot sa-mi dau cu parerea Posted Image .

Si ca sa fim on topic, pun mai jos ceva foto din Sao Miguel :D

Attached Files



#132
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 22.02.2011

View PostTalkabout, on 02 mai 2018 - 16:27, said:

Salutare,

Intre 20-24 Mai voi fi in Azore (mai exact 3 zile jumate): 2 jumate in Sao Miguel, respectiv 1 zi (am escala de 9 ore) in Pico. Am gasit zboruri relativ ieftine din Lisabona, am luat in asa fel incat la intoarcere sa am escala mai mare intr-o insula mai mica ceva, sa o pot vedea cat de cat. Stiu, era mai ok mai mult timp in Azore, dar deocamdata asta e timpul meu disponibil, si oricum in Sao Miguel voi inchiria masina, pentru rapiditate. Intrebare e de la ce firma sa aleg, care e mai ok? Mi-ar trebui ceva care sa nu imi blocheze bani de pecard. Gasisem undeva pe un blog, o firma anume (ceva portugheza), dar nu mai tin minte.
Pana atunci, imi caut cazare pe airbnb si incerc sa imi fac un itinerar. Abia astept :)

Niște poze, niște impresii?

View Postmufasa, on 25 aprilie 2018 - 16:43, said:

Tot rascolind netul in cautarea unui loc interesant pentru concediu de vara 2018, pana la urma am ales Azorele. Am citit mult pe net, inclusiv pe forumul de fata (si multumesc tuturor celor care si-au impartasit experienta aici) si am ajuns la concluzia ca insulele merita cu prisosinta vazute, fiind la prima vedere subapreciate dpdv turistic, voi sti asta sigur cand ma voi intoarce.
Deci ieri am iesit la "shoping" si mi-a luat vreo 6 ore puse cap la cap ca sa fac si sa rezerv intreaga escapada. Tinand seama ca este vorba de August (era musai), n-a fost chiar ieftin, dar asta este.
Programul l-am facut cam asa : zbor OTP-LIS/LIS-PDL (Sao Miguel), cazare 7 nopti pe insula, zbor PDL-HOR (Faial), cazare 5 nopti pe insula (dar cel putin 1 zi intreaga o voi aloca pentru Pico cu ferry), zbor HOR-FLW (Flores), cazare 3 nopti pe insula, zbor FLW-HOR-LIS-OTP si gata. Voi inchiria masina pe toate insulele, iar concediul se vrea sa fie in primul rand unul activ si mai putin de relaxare.

Deocamdata am 2 intrebari pentru cei care stiu :
- pot sa trec din Faial in Pico cu masina pe ferry ? (dpdv al tipului de feribot, dar si a firmei de inchiriere)
- merita excursia de 1 zi intreaga pe mare pentru balene, delfini si alte cetacee ? Este vreo 100 eur/pers. Sau e suficienta cea de 3h ?

Multumesc si daca vrea cineva amanunte, just ask !

Cum a fost?

#133
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postnasty2, on 05 septembrie 2022 - 20:11, said:

Niște poze, niște impresii?



Cum a fost?

Tarziu am vazut, imi pare rau....
Cea mai frumoasa destinatie dpdv al naturii in care am fost. In special Flores care nu trebuie ratata. Si Sao Miguel. Astea 2 musai. Atata grija fata de natura si curatenie n-am vazut nicaieri. Iar peisajele de poveste.

#134
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Am luat si noi biletele pentru Azore + Madeira.

QQ. A folosit cineva inter island de la SATA gratuit? noi avem Lisbon - Ponta Delgada cu TAP si am putea lua un Ponta Delgada - Flores (sau alta insula) gratuit cu SATA. Pe site scrie ca ar fi pentru rezidenti dar prin alte locuri scrie ca merge si la turisti...

#135
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Pare greu de crezut o astfel de mocaceala la SATA, insa merita sa studiezi "oferta". Stiu ca si ferry era scump. Zona nu e chiar ieftina.

#136
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Am găsit in tot felul de locuri specificat asta, inclusiv ghidul de la Moon zice…

#137
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 13.09.2022
Salutare! Ce parere aveti despre Azore la sfarsit de decembrie/ inceput de ianuarie? Este sezon ploios, sa  risc sau nu? Voi fi prin Portugalia vreo 2 saptamani si as merge vreo 4 zile pe Sao Miguel.

#138
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
uite aici ceva date care te pot ajuta sa iti faci o parere https://www.azoresco...air-temperature


Eu nu am fost in perioada aia...am fost in septembrie


Sa ai in vedere sa inchiriezi o masina

Edited by mccrya, 12 June 2023 - 11:23.


#139
emagiul

emagiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 30.06.2008
In ianuarie ai sanse duble de ploaie si numarul de zile cu soare e la jumatate fata de mai-septembrie. Sansele de vreme buna pentru savurarea peisajelor sunt mult reduse. In unele locuri chiar si vara trebuie sa revii cand se face vreme buna.

#140
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 22.02.2011

View PostLex404, on 15 ianuarie 2023 - 00:16, said:

Am luat si noi biletele pentru Azore + Madeira.

QQ. A folosit cineva inter island de la SATA gratuit? noi avem Lisbon - Ponta Delgada cu TAP si am putea lua un Ponta Delgada - Flores (sau alta insula) gratuit cu SATA. Pe site scrie ca ar fi pentru rezidenti dar prin alte locuri scrie ca merge si la turisti...

Cum a fost?
Și eu intenționez Madeira aprox vreo 2 săptămàni, apoi avion Sata, Sao Miguel încă aproape 2 săptămâni în ianuarie 2024!
Ceva idei, ceva impresii?

#141
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
ambele locatii merita vizitate !

Madeira e mai spectaculoasa datorita reliefului si levadelor....macar una din levade merita sa o parcurgi pe jos . Vezi mai multe pe topicul de Madeira .

In Azore sa mananci ananasul care se cultiva acolo....e mic si al naibii de gustos . Eu am mai fost si in plantatia de ceai verde, unica pt continentul european

Neaparat de inchiriat auto ...pt ambele !

Edited by mccrya, 16 December 2023 - 19:08.


#142
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 22.02.2011
Am aterizat în Ponta Delgada, cu SATA din Funchal, Madeira 59 euro, bilet cumpărat din martie 2023.
Avionul pe jumătate gol … sau plin!


https://turismistori...a-de-pe-pamant/
https://lipa-lipa.ro...insulele-azore/

Attached Files



#143
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 22.02.2011
cazare numai în Ponta Delgada:


https://youtu.be/aKB...6HNtdzMnHAnF7Hx



o cazare excepțională:


Attached Files



#144
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
e luata prin Airbnb ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate