Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Medulin

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Salut!In aceasta vara voi merge in vacanta la Medulin!Am vazut ca nu prea se vorbeste de el asa ca am deschis acest topic,in speranta ca voi primi ceva sfaturi,sugestii.As vrea sa stiu ce se poate vizita in imprejurimi,care plaja e mai buna in zona,etc!Sa nu imi recomandati Plitvice,ca am fost deja.Am fost acum 2 ani in Dalmatia la Trogir,si as dori sa stiu ce diferente sau asemanari sunt intre Dalmatia si Istria,ce fel de oameni sunt?Multumesc!

#2
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
si eu am cautat pe aici despre Medulin. insa mai multe vei afla pe alt site..

Edited by Buhani73, 01 April 2012 - 12:44.


#3
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
hai ca ne mutam aici cu discutia..nu are rost pe topicul de Dubrovnik
sincer, ma intereseaza sa fie nisip. e vb de copil mic..

#4
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Salut.Ce sa-ti spun,pentru un copil mic,poate plaja de la Medulin e ok.Oamenii de acolo spuneau ca in alti ani a aratat mai bine.Noi am fost pe 16 iunie,si era murdara,plina de chistoace,probabil nu incepuse bine sezonul.Mergeai 200 de metri si nu ajungea apa pana la buric.Singurul fericit era fiul meu care avea 7 ani si jumatate,pentru noi era un cosmar.In afara de asta Istria in sine m-a dezamagit.Am fost de 2 ori in Pu..a,si era atat de prafuit,neingrijit.Dupa ce ai fost in Dalmatia si ai vazut Split si Dubrovnik,ti se pare aiurea.Si nu suntem niste pretentiosi.Medulin e un sat,o micuta statiune,unde ai cateva restaurante,plin de turisti nemti,unde dupa ora 11 nu mai misca nici musca.Pe usa la apartament aveam o hartie unde era trecut programul de liniste in statiune,de la 11 nu mai aveai voie sa asculti muzica,sau sa faci galagie.In 10 minute traversezi toata statiunea.Apartamentele sunt de calitate,cel putin al nostru a fost,si e normal,deoarece majoritatea turistilor sunt nemti.Mancarea e buna la restaurante,dar asa este peste tot in Croatia.Asa cum am spus noi am facut plaja in peninsula Kamenjak,dar pentru un copil mic nu e prea indicata,Pentru fiul meu a fost ok,dar pentru un copil mai mic de 5-6 ani e cam dificil.

#5
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Noi am fost in Istria in 2010, am stat in Pjeskana Uvala. Noua ne-a placut, am vizitat cam toata Istria, Rovinj, Porec, penis, dar si oraselele din Interior, Bale de ex ne-a placut tare mult, Linski Fjord....  Intr-o zi am fost la Buzet, Motovun si Groznjan, orasele mici, foarte pitoresti. Interiorul Istriei ei verde, niste dealuri frumoase, livezi de maslini...

La Medulin am fost intr-o dimineata la plaja, nu ne-a placut pentru ca era plaja gen la noi, mergeai 1km prin apa ca sa poti inota. Eu mi-am pierdut rabdarea mergand si nici nu am mai ajuns pana unde as fi putut sa inot. Copiii s-au balacit cat de cat la mal. Nici nu era vreun peisaj in zona plajei, era in campie.

Medulinul mi s-a parut cel mai neinteresant loc din cate am vazut in Istria. Dar avea un camping frumos intr-o padure.

Am fost si noi la Kamenjak, plaje frumoase dar ne-am cam umplut de praf masina pe drumurile de acolo. A fost intr-o zi de plaja si la Verudela, dragut si acolo. In rest am ramas pentru plaja la noi, in Pjeskana Uvala, era plaja  cu pietricele, apa limpede, curata si se putea inota.

Buhani, iti dau PM.

Edited by mdt, 25 March 2013 - 09:14.


#6
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
ms Mdt!!
deci pe mine ma intereseaza doar pt copil. este mic asa ca nu e cazul de peisaje sau atractii..
am citit despre plaja si sper ca e ok. am mai fost in Rab la Lopar unde e acelasi stil cu nisip pe multe sute de metri
in plus e si chestia de drum,

Edited by Buhani73, 25 March 2013 - 15:53.


#7
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Noi ne-am plimbat cu copii cu tot :)
Ce varsta are copilasul?

#8
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
un an jumatePosted Image

#9
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

View PostBuhani73, on 25 martie 2013 - 16:01, said:

un an jumatePosted Image

La varsta asta,plaja de la Medulin,va fi ok pentru el,doar pentru voi va fi mai nasol.La Kamenjak nu iti recomand sa mergi cu un copil asa mic.Dar tin sa fiu in ton cu @mdt,si sa spun ca si pentru mine Medulin a fost cel mai neinteresant loc pe care l-am vazut,in schimb daca vrei liniste,acolo ai parte din plin de ea.

#10
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
pai la varsta asta..nu am ce face..
si nici nu vreau sa ma incurc cu Grecia din cauza drumului
in Medulin am gasit ceva cu 700 de euro all aproape de plaja

#11
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Pentru copil va fi ok,doar ca plaja aia nici nu iti da impresia ca ai fii la adriatica.Cel putin asta vara noi am fost crunt dezamagiti.Incearca sa te uiti pe la Omis sau Brela,in Dalmatia,a fost fratele meu cu fetele lui,si mi-a zis ca era o plaja de nisip perfecta.Intradevar,plaja perfecta pentru un copil asa mic,ar fi Golden Beach din Thassos.Pentru Medulin cauta cazare si aici,http://www.istriensonne.de/.E in limba germana.Au vreo 77 de apartamente in Medulin si in jur.

Edited by radurobertin, 26 March 2013 - 18:39.


#12
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Sa-ti traiasca!
Noi la vara mergem in Grecia, Vourvourou. Pustoaica cea mai mica :) va avea 1 an si o luna.

La Medulin e aiurea cu pietrele din apa. Pe plaja e nisip si in apa e nisip cu pietre destul de mari. Adica daca apa trece repede de tine (sau de copil, cu vesta sau colac) nu te mai intereseaza ce e pe fund. Dar la Medulin sa faci 300-500m (nu exagerez) in picioare pana unde poti si tu sa inoti printre pietre e cam aiurea.

#13
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
ms, ms!!
de unde plecati?

#14
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Din Bucuresti. Dar nu cred ca e mare diferenta avand voi la dispozitie atostrada sarbilor.

#15
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
e mai lung si in plus ai si cateva vami care te pot retine destul..

#16
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Buhani, daca nu vrei Grecia, eu in locul tau as alege ori una din insulele din nordul Croatiei unde n-ai mai fost si unde este o plaja de nisip, ori Omis unde iar este nisip, ori o statiune pasnica cu plaja de pietricele, apa transparenta si frumoasa. Pentru bebe cumperi un set de nisip, se poate folosi si la pietricele daca nu sunt foarte mari, ca de ex la Brela. La Rabac oare cum o fi?
La varsta asta oricum e dificil cu copilul, trebuie sa stea un adult non-stop cu ochii pe el daca nu doarme. Pentru intrararea in apa ii luati un colac sau o vesta (exista colac din acela cu 2 gauri pentru picioare) si bineinteles nu-l lasati singur in/langa apa.
In concluzie, ce vreau sa zic: nu e un must nisipul la copii. Noi anul asta mergem la Vourvourou pt ca e mai aproape decat Croatia si pt ca am fost in Croatia 3 ani la rand, am zis sa mai schimbam, sa mai mergem si in Grecia. Dar ot tavem de gand sa cautam si plaje cu pietricele in zona :)

#17
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
asta e cu copilul..
in primul rand ma intereseaza sa jung cat mai rapid..si nordul Croatiei e prima optiune
in Rab am fost si de aceea mi s-a parut interesant si Medulin
va fi si Grecia dar nu acuma..

#18
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 14.04.2008
http://www.crobeaches.com/en/
aici poti cauta plaja cu nisip , eventual confrunta cu foto de pe google earth .
crikvenica stiu ca are nisip , insa n-am idee cum sta cu intrarea in apa .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate