Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Rovinj

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Daca sunteti 2-3 persoane iesiti mult mai bine cu masina mica. Am parcat in Mestre, vis-a-vis de gara, 12 euro pentru 10 ore si apoi am luat autobuzul spe Venetia.
Eu am facut Venetia din... Slovenia Posted Image . Am gasit o pensiune-pizzerie aproape de autostrada spre Venetia si mi-a fost mai usor decât daca as fi facut drumul din Rovinj.

Edited by florinbad, 04 March 2015 - 20:01.


#20
roiban

roiban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.01.2011
Merg cu nevasta si al mic. Mai am o varianta de studiat. Sa dorm o noapte in Mestre, dar pana la vara am timp sa studiez..

#21
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Rovinj este unul dintre cele mai frumoase orasele cetate din Croatia , noi am fost cazati intr-o zona linistita , plina de case si vile cu apartamente de inchiriat . Apartments Neda se numeste vila in care am stat 3 nopti , am gasit-o pe booking , nu este chiar la distanta pietonala de cetate sau cel putin noi nu am incercat sa facem traseul pe jos . In ceea ce priveste parcarea masinii , in jurul centrului sunt parcari taxate cu 5 kuna /ora dar daca cauti pe stradutele din zona centrala se mai gasesc parcari si fara plata . Noi am gasit de fiecare data cate un loc liber de parcare in zona centrului  fara plata , cam la 5 minute de cetate . La recomandarea gazdei noastre am fost la plaja de la vila Rubin , este un complex amenajat cu restaurant , sezlonguri free , acest complex cred ca este o buna alegere de cazare in zona .

Attached Files


Edited by aylla, 18 September 2015 - 06:59.


#22
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Da, cam departe de oras (am tras un ochi pe harta pentru a gasi Villas Rubin) însa plaja este foarte frumoasa. Noi am avut noroc, atât orasul vechi cât si plaja erau oarecum echilibrate din punct de vedere al distantei de parcurs per-pedes, asa ca ieseam în fiecare seara în oras.

#23
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 22.07.2008
Salutare,

Anul acesta ne gandim sa mergem in Croatia in concediu, cu masina cu 2 copii de 7 si 4 ani, in luna august. Ne-am gandit sa mergem la Medulin sau Rovinj, deoarece ar fi mai aproape de Cluj.

As avea niste intrebari despre Rovinj, pt cei care au fost pe acolo:

1. Plajele sunt aglomerate in luna august ? Noi oricum cu copiii vom merge dimineata la plaja, inainte de ora 9. La ora aceasta plaja e aglomerata ?

2. Orasul e aglomerat in august ? Cum avem copii mici ne-ar interesa o zona mai linistita.

3. Pe plajele din Rovink se simte briza marina ? Ma intereseaza pt copii in special, sa mergem dimineata deveme pe plaja sa inspire aerul sarat.

4. Ce plaja recomandati in Rovinj, cu intrare mai lina in apa, potrivita pt copii mai mici.

5. Cum e temperatura apei la Rovinj in august ? In alte zone din Croatia am inteles ca apa e destul de rece.

6. Cum e vremea in august in Rovinj? Este mai cald decat pe litoralul romanesc ?

Multumesc.

#24
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Inca nu te-ai hotarât? Ai parcurs cele doua pagini ale topicului de fata? Daca da, atunci iti spun ca:

1. Plajele se aglomereaza doar dupa ora 10:00 (Rovinjul are viata de noapte din plin)

2. Da, orasul este aglomerat in luna august. In luna august vin artisti din toata Croatia pentru a-si expune produsele manufacturate pe Strada Grisia (vezi postul nr.15 - guvernul croat le asigura cazare gratuit). De aceea, tot in luna august este aglomeratia cea mai mare de turisti care doresc sa vada/cumpere aceste produse ale mestesugarilor.

3. Da, pe plajele din Rovinj se simte briza marina iar apa este foarte sarata.

4. Pentru copii recomand plaja Cuvi Beach care are si niste nisip fin pe acolo (Rovinj are 7 plaje) dare este situata in partea de jos a orasului (eu am stat in mijlocul orasului si am avut acces la plaja Lone Beach: pietris mediu spre pietris mare). Aici in partea de jos au stat ceilalti prieteni ai nostri in conditii superbe.

5. Apa este rece dar la mal este mai calduta fiind mai putin adânca iar soarele are timp s-o încalzeasca. Dupa vreo jumatate de ora te obisnuiesti cu ea insa nu rezisti prea mult în apa.

6. Vremea este calda, nu caniculara ci calda. Seara este racoare iar briza marii se simte destul de bine pe faleza. Cu aproximatie este un pic mai rece decât pe litoralul românesc.

Edited by florinbad, 01 March 2017 - 18:25.


#25
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007

View Postlaurcj, on 01 martie 2017 - 17:09, said:

Ne-am gandit sa mergem la Medulin sau Rovinj, deoarece ar fi mai aproape de Cluj.


Din acelasi motiv, am ales insula Krk.
O zi buna.

#26
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 22.07.2008
@florinbad, multumesc de raspuns.

E prima data cand as merge in Croatia si inca nu m-am hotarat asupra locatiei si incerc sa culeg informatii despre diferite locatii. E greu sa le impaci pe toate: si sa fie cat mai aproape de Romania, si sa fie plaje potrivite pt copii si o zona linistita, dar si sa ai cat de cat ce vedea in zona, ma refer mai mult la peisaje si plimbari prin natura. Nu vreau sa fie neaparat plaja cu nisip, dar nici sa fie doar stanci sau beton.

Despre Rovinj am vazut ca e foarte pitoreasca zona, peisaje frumoase, verdeata multa, in schimb plajele vad ca multe sunt stancoase. Daca zici ca in august este agitatie mare prin oras, viata de noapte, nu stiu cat de potrivit ar fi pentru a merge cu copii mici.

Oricum noi am vrea sa cautam un apartament pt cazare. Care zone ar fi mai linistite, mai departe de zona cu cluburi si viata de noapte ?

Edited by laurcj, 02 March 2017 - 09:59.


#27
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Noi (trei persoane) am stat la Apartments LaPergola, este pensiunea unei nemtoaice stabilita in Rovinj (vorbeste germana, italia si engleza fluent). Noi am avut acces la plaja Lone Beach (desi prietenii nostri veneau si ei la aceasta plaja, mai mult pentru a fi cu totii impreuna).
Ceilalti prieteni ai nostri (5 persoane) au stat la Apartments Nadija, in conditii mult mai bune ca ale noastre (de aici pâna la plaja faceti cam 1km pe jos - se poate merge si cu masina, sunt destule locuri de parcare fara plata) si au avut acces la doua plaje: Cuvi Beach (pe care v-am recomandat-o deja deoarece are niscaiva nisip si are o intrare mai lina in apa; aici trebuie sa fii dis-de-dimineata deoarece se ocupa repede, fiind o plaja foarte pitoreasca; tot aici am vazut si cei mai multi copii). Cealalta plaja nu stiu cum se numeste, o sa mai fac sapaturi, sa vad ce si cum, dar are placi mari de beton si bolovani mai mari in apa.

Conform dorintelor tale îti recomand zona din jurul Apartments Nadija - vezi ce hoteluri, apartamente sau pensiuni gasesti in aceasta zona. Pâna la plaja Cuvi Beach se strabate o padure încântatoare. In apropiere ai si un supermarket Lidl însa îti spun de pe acum ca viata de noapte lipseste cu desavârsire în aceasta zona si s-ar putea sa te plictisesti. In fine, este dorinta ta. Insa te rog, macar o singura data, sa ajungi seara in centrul orasului vechi (este cam departe de cazarea voastra si va recomand sa va duceti fara masina deoarece parcarile sunt arhipline si foarte scumpe; gasiti destule autobuze moderne sau chiar gazda va poate chema un taxi), sa urcati stradutele/treptele pana la catedrala si sa urmariti apusul de soare care este fenomenal! Vezi pozele mele de la postul nr #15. Copiii se vor bucura cu siguranta de agitatia multicolora a centrului animat. Nu veti regreta!

Apoi dupa ce o sa te întorci în tara o sa spui aici pe forum: "Buey, am avut un concediu naspa, dezastruos, din cauza lui florinbad!" Posted Image Vezi, d'aia ma feresc sa fac recomandari deoarece fiecare are alte gusturi in materie de turism. Daca toti am fi la fel, ar fi plictiseala mare pe Pamânt. Posted Image

Ti-am atasat o harta si am tras o linie dreapta cu indicarea plajei Cuvi Beach.

Attached Files


Edited by florinbad, 05 March 2017 - 16:29.


#28
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 22.07.2008
Ideea era ca apartamentul sa nu fie intr-o zona in care sa sa se auda noaptea muzica de la cluburi sau baruri sau sa nu poti dormi din cauza galagiei de pe strada. Dar probabil ca nu e cazul in zona in care sunt de obicei apartamentele. Normal ca seara vom dori sa iesim in oras si/sau pe faleza. Din pacate amandoua apartamentele de care mi-ai sunt ocupate pentru luna august.

Despre plaja Villas Rubin ce poti sa-mi zici ? Am vazut ca are certificare Blue Flag.

In rest despre restaurantele din Rovinj ce poti sa-mi spui ? Exista restaurante ok la pret rezonabil unde sa pot merge si cu copiii (in sensul sa nu te alegi cu ceva indigestie/toxiinfectie ) ?

Momentan oscilez intre Rovinj si Medulin pentru cazare. Medulin are plaja cu nisip (Bijeca Beach) si e mai linistit, dar in acelasi timp nu prea ai ce vedea in localitatea respectiva. Ar fi si varianta sa ne cazam la Medulin si sa mergem o zi la Rovinj sa vizitam orasul (40 - 50 km distanta).  @florinbad, tu ai trecut cumva si prin Medulin ? Din pacate pe topicul dedicat, nu raspunde nimeni Posted Image

Edited by laurcj, 06 March 2017 - 12:24.


#29
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Nu am fost. Am fost doar la Pola.
Omule, da' plimba-te pe strazi cu Google Maps atât la Rovinj cât si la Medulin, ca sa-ti faci o idee!

#30
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
N-am auzit pe nimeni sa se fi ales cu vreo toxiinfectie din Croatia.

Am mancat peste si fructe de mare la greu (in principiu zilnic) si n-am patit niciodata nimic.

Inca ceva: Croatia nu e o destinatie de clubbing si party all night long. Singurul loc mai spre asa ceva din cat am circulat eu prin Croatia este in Hvar town, seara plecau oameni imbracati de petrecere pe barci spre insulitele din jur.

La Medulin noi am fost jumatate de zi intr-o zi mai innourata, nu ne-a placut in mod deosebit.

#31
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Are dreptate colegul Florin: du-te pe Google street view, plimba-te virtual pe acolo si vezi daca iti place.

#32
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 22.07.2008
Eu incercam sa aflu niste informatii de la cine a fost pe acolo, scuze daca am deranjat pe cineva. Multumesc oricum de ajutor.

In legatura cu restaurantele, am auzit destule povesti despre practicile din restaurantele hotelurilor all inclusive (Grecia si Bulgaria), de aceea am intrebat. Oricum daca aveti recomandari de restaurante din Rovinj, le primesc cu placere :)

#33
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Nu ai deranjat pe nimeni, stai linistit. Doar ca pe topicul referitor la Croatia membrii Softpediei nu intra atât de des ca pe cel referitor la Grecia, de exemplu. Si nici nu poti face o paralela cu Grecia sau Bulgaria. Croatia este altfel, nu stiu cum sa spun, putin mai stilata si mai scumpa. Si mai încrezuta (are si de ce...). Un fel de Roma amestecata cu Paris si cu Berlin.
In ceea ce priveste restaurantele, gasesti din belsug, fara numar, fara numar, ai de unde alege. Sunt micute, cochete si le gasesti pe toate stradutele, chiar si pe cele mai întunecoase si înguste (o sa le vezi felinarele aprinse). Si in pozele mele dar si în cele ale doamnei aylla poti vedea câteva taverne.

Uitându-ma la fotografii iar mi s-a facut un dor de duca...Posted Image

Edited by florinbad, 06 March 2017 - 18:16.


#34
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Mai putini membri softpedia si romani in general au fost in Croatia decat in Grecia si mai putini la Medulin.

Noi am petrecut 6 concedii de minim o saptamana in Croatia, mancam de obicei pranzul si cina la restaurant si micul dejun la cazare. Preturile la restaurant/terasa sunt destul de asemanatoare unele cu altele. Usor mai mici sunt la terase cu banci de lemn in zona plajelor, usor mai mari la restaurante mai elegante cu fete de mese de panza si servete de panza, dar diferentele nu sunt mari. La fel, preturile sunt mai mari in Dubrovnik, Hvar Town si pe Riva in Split, precum si la restaurantele din palatul lui Diocletian din Split.

Peste tot copiii sunt bineveniti, nu s-a uitat niciodata nimeni stramb la copiii nostri sau la la alti copii.

Nu se pune problema sa fie ceva vechi sau stricat, am fost si singuri si cu alti prieteni cu copii, am fost si gravida si am mancat fructe de mare, nimeni nu a patit nimic. Cu igiena si respectul fata de client stau mai bine decat alte natii. Ce sa mai zic de Romania, sora-mea a facut ditamai toxiinfectia chiar ieri dupa ce a mancat peste la un restaurant din Ro.

#35
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 14.04.2008
asta cu pestele mi-a amintit de o intamplare pe care nu am cum s-o uit: cu ani in urma, la pensiunea MAI,  in drum spre paltinis. in comanda au fost si 2 portii de pastrav, iar ospatarul ne-a intrebat cine mananca. intrebarea ne-a mirat, insa am raspuns : unul dintre copii si sotul. ei bine, al copilului a fost ok, al sotului nu s-a putut manca. probabil sora ta a prezentat ''inredere'' fiind adult.
si ca sa nu fiu pe langa subiect: in rovinj am vazut o gramada de restaurante (am mancat si noi la unul, din pacate nu-mi mai amintesc cum se numea), cred ca pt toate gusturile si buzunarele. orasul e tare fain si chiar daca e animat, ma indoiesc ca are o viata de noapte care sa presupuna cluburi si galagie, la modul deranjant. am vazut destule restaurante deschise spre miezul noptii, insa nicaieri taraboi.

#36
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 22.07.2008
Am uitat sa mai scriu pe aici, am facut rezervare la un apartament in Rovinj pana la urma :yes: Acum astept sa treaca timpul pana in august. Multumesc tuturor pentru sfaturi. Revin cu impresii dupa ce ma intorc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate