Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Receptie Eutelsat 5 West. Este po...

Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet
 Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 

Rovinj

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Am o mare rugaminte. La inceputul lui inunie urmeaza sa plec in Rovinj. Locatia respectiva nu a fost aleasa de mine si nu am nici cea mai vaga idee ce ma asteapta acolo...pe acest forum nu am gasit nimic despre acest oras( cu exceptia faptului ca merita vizitat). Dar ma intereseaza o cazare buna - eventual sa plec cu rezervare facuta - cum se prezinta plaja si in general mai multe impresii. Traseul l-am ales prin Budapesta( e mai lung dar pare cel mai simplu), dar restul nu am idee.

#2
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 09.05.2006
Din cate imi amintesc plaja la Rovinj era destul de pietroasa ...oraselul insa e de vis (mie imi aducea aminte de orasul cetate Sighisoara insa aici era elementul mare in plus), multe terase restaurante ok.

#3
ANA977

ANA977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.01.2008
un pret de 45euro per noapte este in regula?

noi vrem sa mergem la sfarsitul lui iulie, si nu stiu daca gasim la fata locului. nu am o preferinta pentru o localitate ci pentru zona "istria" dar desi ma asteptam sa gasesc preturi mici in zona de est a regiunii, se pare ca zona vestica are preturi mai acceptabile.

daca mai aveti sugestii de cazare la un  pret de pana 50euro pe noapte va rog sa ma ajutati. multumesc

#4
boby_77`

boby_77`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 16.01.2006
Pentru cei care vor sa mearga in concediu in acest oras si vor servicii la un nivel ridicat le recomand complexul turistic Villas Rubin.
Iata aici o prezentare :
http://www.uniline.h...teTo=2012-07-21

Edited by boby_77`, 07 June 2012 - 15:01.


#5
tdicieanu

tdicieanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.06.2011

View Postanducoj, on 31 martie 2012 - 10:39, said:

Am o mare rugaminte. La inceputul lui inunie urmeaza sa plec in Rovinj. Locatia respectiva nu a fost aleasa de mine si nu am nici cea mai vaga idee ce ma asteapta acolo...pe acest forum nu am gasit nimic despre acest oras( cu exceptia faptului ca merita vizitat). Dar ma intereseaza o cazare buna - eventual sa plec cu rezervare facuta - cum se prezinta plaja si in general mai multe impresii. Traseul l-am ales prin Budapesta( e mai lung dar pare cel mai simplu), dar restul nu am idee.
Buna seara,cu respect vroiam sa va avertizez ca aveti o mica gresala, luna INUNIE nu am gasit-o in calendar,oricum ma bucur sa vad ca Domnul Pruteanu a avut discipoli.O seara buna.

#6
mihaiela_d

mihaiela_d

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.06.2007

View Posttdicieanu, on 06 ianuarie 2013 - 00:24, said:

Buna seara,cu respect vroiam sa va avertizez ca aveti o mica gresala, luna INUNIE nu am gasit-o in calendar,oricum ma bucur sa vad ca Domnul Pruteanu a avut discipoli.O seara buna.
Buna ziua, cu respect dar nici eu nu ma pot abtine sa nu va corectez. Nu este corect "gresala" ci greseala conform DEX : http://dexonline.ro/...tie/greșeală.
Cred ca dl. Pruteanu ar fi fost mai suparat pt greseala dumneavoastra decat pt greseala lui anducoj. O zi buna.

#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,571
  • Înscris: 17.08.2007

View Postanducoj, on 31 martie 2012 - 10:39, said:

Am o mare rugaminte. La inceputul lui inunie urmeaza sa plec in Rovinj. Locatia respectiva nu a fost aleasa de mine si nu am nici cea mai vaga idee ce ma asteapta acolo...pe acest forum nu am gasit nimic despre acest oras( cu exceptia faptului ca merita vizitat). Dar ma intereseaza o cazare buna - eventual sa plec cu rezervare facuta - cum se prezinta plaja si in general mai multe impresii. Traseul l-am ales prin Budapesta( e mai lung dar pare cel mai simplu), dar restul nu am idee.

Portile de fier sunt cea mai buna varianta. Pana la Severin drum excelent apoi in Serbia ai 110km de drum normal cu peisaje ff frumoase si fara aglomeratie dupa care intri pe autostrada pana aproape de Rovinj. Orasul este ff frumos si trebuie facute vizite si in imprejurimi, Istria e f frumoasa.
Luand-o pe la Budapesta ocolesti, platesti mai mult pe taxele de drum si nu vezi absolut nimic.
Gasesti cazari la fata locului la sfasit de iunie dar daca pleci cu copii cred ca e mai comod sa rezervi online.
Plajele nu sunt prea nisipoase dar asta nu inseamna neaparat ceva rau, depinde ce va doriti sa vedeti si sa faceti acolo.

Vacanta placuta!

#8
adisit

adisit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.10.2010
Servus,
Anul acesta as vrea sa merg in Rovinj, dupa ce am citit pe forumuri, am dedus ca plajele de aici precum  si zona de nord a Croatiei nu sunt la fel de frumoase ca sudul.
Daca aveti mai multe informatii despre plajele din Rovinj va rog sa ma ajutati!!!!!Poze eventual....vrem sa vizitam si nordul Croatiei sudul ni s-a parut fantastic, dar am vrea si plaje, de fapt pentru asta mergem la marePosted Image  .

Va multumesc!!!

#9
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 31.10.2008

View Postadisit, on 21 noiembrie 2013 - 15:13, said:

Servus,
Anul acesta as vrea sa merg in Rovinj, dupa ce am citit pe forumuri, am dedus ca plajele de aici precum  si zona de nord a Croatiei nu sunt la fel de frumoase ca sudul.
Daca aveti mai multe informatii despre plajele din Rovinj va rog sa ma ajutati!!!!!Poze eventual....vrem sa vizitam si nordul Croatiei sudul ni s-a parut fantastic, dar am vrea si plaje, de fapt pentru asta mergem la marePosted Image  .

Va multumesc!!!

Anul asta nu stiu daca mai poti face plaja...Posted Image sper sa te ajute sa-ti faci o idee pozele atasate...mie Rovinj mi-a placut cel mai mult din Istria...

Attached Files



#10
adisit

adisit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.10.2010

View Postblue_c, on 25 noiembrie 2013 - 18:59, said:

Anul asta nu stiu daca mai poti face plaja...Posted Image sper sa te ajute sa-ti faci o idee pozele atasate...mie Rovinj mi-a placut cel mai mult din Istria...
mss mult,m-ai convins anul acesta chiar pot face plaje in RovinjPosted Image

#11
adisit

adisit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.10.2010

View Postadisit, on 18 martie 2014 - 12:58, said:

mss mult,m-ai convins anul acesta chiar pot face plaja in RovinjPosted Image


#12
adisit

adisit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.10.2010

View Postadisit, on 17 aprilie 2014 - 12:06, said:


View Postblue_c, on 25 noiembrie 2013 - 18:59, said:

Anul asta nu stiu daca mai poti face plaja...Posted Image sper sa te ajute sa-ti faci o idee pozele atasate...mie Rovinj mi-a placut cel mai mult din Istria...


#13
adisit

adisit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.10.2010
A venit cineva din Rovinj, din vacanta 2014?Asteptam poze si impresii!!!!

#14
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Voi scrie eu câte ceva despre Rovinj, cu foarte multe poze. Acum am vazut solicitarea. Cer doar putintica rabdare pâna ce selectez fotografiile.

#15
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Nu voi povesti prea multe despre Rovinj deoarece o voi face in momentul in care voi incepe pe blogul personal de calatorii serialul referitor la Croatia, care asteapta cam de multisor la rând. Acolo voi povesti mult mai detaliat despre acest oras minunat. Aici voi pune un scurt rezumat, asteptând ca userii interesati sa ma intrebe ce si cum.

Rovinj (se pronunta Rovini) este un oras foarte pitoresc, tipic oraselor croate si atipic lor deoarece a stat multa vreme sub influenta Italiei. Toate indicatoarele din Rovinj sunt bilingve, croato-italiene. Daca stapaniti limba italiana, atunci va garantez ca va veti veti simti ca acasa.

Dupa orasul Sibenik si Parcul National Krka, unde am stat doua zile, am fugit (doua masini, 8 persoane) spre Rovinj, unde am stat 5 zile la pensiunea unei nemtoaice, aici:
Apartments La Pergola

Pensiunea este asezata cu aproximatie in centrul orasului, insa se afla foarte departe de plajele Rovinjului (orasul are 7 plaje). De unde am stat noi pana la plaja Lone Beach, acolo unde ne balaceam atat dimineata cat si dupa-amiaza faceam cam 35-40 minute de mers pe jos. Se putea ajunge aici si cu masina, exista o parcare uriasa in apropierea plajei, insa eu nu am miscat masina din parcarea pensiunii decat atunci cand am efectuat excursia la Pola (P u l a). In ultima zi de stat in Rovinj am dat o fuga si la Cuvi Beach.

Ce sa va mai spun:
- gasiti supermarket-uri Lidl si Konzum.
- gasiti piata de legume, fructe, peste, conservaraie
- Rovinj este recunoscut prin apusurile de soare spectaculoase.
- puteti da o fuga la Venetia, cu masina mica sau cu excursii luate din oras sau cu feribotul.
- Puteti da o fuga la Pola, pentru a vedea amfiteatrul roman (un Coloseum mai mic - venetienii ar fi vrut sa-l demonteze bucata cu bucata si sa-l reconstruiasca in Republica Venetiana)

Orasul este patria bicicletelor, de altfel toata peninsula Istria se spune ca este foarte propice calatoriilor cu bicicleta. Orasul vechi este demential, l-am vazut atât seara cât si ziua, la amiaza. Are o strada faimoasa, strada Grisia, care duce pâna la catedrala, care este cel mai inalt punct din Rovinj.

In luna august, toti artistii din Croatia vin la Rovinj sa-si expuna produsele manufacturate, deoarece guvernul croat le asigura cazarea iar strada Grisia, de la intrarea pe poarta medievala a orasului pâna sus la catedrala, este umpluta cu acesti artisti si exponatele lor.
M-am suit in turnul catedralei Sf. Eufemia, 20 kuna, iar imaginea de sus asupra orasului te lasa fara cuvinte.

Attached Files


Edited by florinbad, 24 February 2015 - 09:11.


#16
roiban

roiban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.01.2011
Salutare. Anul asta merg in Porec. Cine stie cat costa un bilet la feribot/vaporas pana in Venetia?

#17
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Uite aici preturile:
http://www.croatiafe...es-for-2013.htm

Iar aici plecarile si sosirile:
http://www.croatiafe...enice-ferry.htm
http://www.venezialines.com/

#18
roiban

roiban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.01.2011
Merci Florin. La ce preturi au, mai ma gandesc daca ma duc cu masina sau cu vaporasu'.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate