Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

R.A.R Scuter 49cc

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
bogdan_no01

bogdan_no01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.02.2009
Salut!
Nu stiu prea multe nici despre scutere nici despre legislatie.
Am cumparat de curand un scuter de 49 cc.L-am luat cu factura din italia ,certificat de inmatriculare pe judetul meu si evident act de vanzare cumparare,cam atat am .(Mentionez ca fostul proprietar a tinut scuterul degeaba vreo 4-5 ani)
Am fost la primarie si mi-au spus ca am nevoie de RAR la scuter ca sa pot circula cu el.
Ok,am fost la rar,ma costa 470 ron.
Trebuie sa fac rar la scuter?Sau tipii de aici vor sa ma duca de nas?
Si pana la urma ce este RAR ?O hartie care costa  aproape 5 milioane?
Lamuriti-ma va rog si pe mine,nu vreau sa dau cu banii pe fereastra

#2
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
RAR - Registrul Auto Roman

Adica te duci la ei. Il ambaleaza putin, verifica franele, se mai uita pe la el si cam atat.
Totusi mi se pare enorm pentru un scuter sa dai 470 lei. Atat am dat eu la masina. :deadtongue:

Edited by eug3n92, 29 March 2012 - 21:24.


#3
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
ca orice motoreta, moped sau altceva pana in 49cc este necesar doar sa o inscrii la primarie, nu cred ca ai nevoie de rar. dar daca nu-l inscri ce are, pe la mine prin comuna nu prea sunt inscrise la primarie.

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cei de la primarie nu-s experti in motoare, daca n-ai cumparat jucaria din tara, te trimit la RAR, sa-ti confirme ca se inmatriculeaza pe primarie, nu politie. Ca taxele-s aberante, sunt de acord. Am vrut si eu sa-mi iau un scuter, sa ies la o bere, la iarba verde, cand am vazut ca doar RCA-ul  ma costa mai mult decat la o masina, am renuntat.

#5
bogdan_no01

bogdan_no01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.02.2009
:deadtongue: Domnilor,eu il am inscris pe primarie ,dar de vreo 4 ani fostul proprietar nu a mai circulat cu el .Am fost la primarie si mi-au spus ca fara RAR nu ma baga in seama.

Ce as putea sa fac?

Edited by bogdan_no01, 31 March 2012 - 14:58.


#6
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004
Eliberarea si completarea cartii de identitate costa 180 RON. Ce alte activitati suplimentare iti mai solicita pe costa 480 RON ??
Nu toate primariile cer cartea de identitate, ar mai fi o varianta sa il inregistrezi pe numele vre-unei rude din alta localitate ( in general in mediul rural nu prea se solicita C.I. pentru inregistrare.

#7
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

Quote

Am fost la primarie si mi-au spus ca am nevoie de RAR la scuter ca sa pot circula cu el.
Ok,am fost la rar,ma costa 470 ron.
Trebuie sa fac rar la scuter?Sau tipii de aici vor sa ma duca de nas?
Si pana la urma ce este RAR ?O hartie care costa  aproape 5 milioane?

RAR = CIV (carte identitate vehicul ) + ITP (inspectie tehnica periodica) ......+ probabil Certificat Autenticitate (sa ateste ca nu e furat)

Nu te-au pacalit cu nimic CIV+ ITP  duce in jur de 300-400 lei ! Fiind un scuter din UE probabil trebuie si autenticitate si asa se ajunge la aprox 470 lei ! Acum 2-3 ani cand am inregistrat scuterul (49cmc) la primarie  nu am avut nevoie de autenticitate(insa era din RO) , in schimb am avut nevoie de CIV + ITP valabil !

Politistii controleaza la greu RCA si ITP la moto/scutere/mopede . Numai vara trecuta m-au oprit de 5-6 ori. Anul asta imi expira ITP si costa aproape ca la masina 90-100 lei iar RCA-ul pe 6 luni in jur de 100 lei !

Razie la scutere si motociclete

Edited by polizei, 08 April 2012 - 19:07.


#8
bogdan_no01

bogdan_no01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.02.2009
Cred ca cel mai bine imi pun la punct hartiile care mi le cer ei si gata.Nu mai stau sa ma mai plimb prin alte comune cu el.Mi se pare cam mult pt un scuter.Sunt cruios daca in strainatate se cer aceleasi acte.

#9
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Preturi concrete :

-a facut un prieten saptamana asta CIV + ITP + Omologare = 270 LEI . Asigurare 6 luni + Impozit/numere =130 Lei - Total 400 lei
-am facut si eu ITP azi - 60 Lei

Edited by polizei, 10 May 2012 - 16:43.


#10
dedes777

dedes777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 31.03.2007
La ce preturi se mai ridica un RCA pentru un moped de 49 cmc ?

#11
dancapitan77

dancapitan77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 25.12.2013
este 90 lei itp la scuter de 49

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate