Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Echitatie

- - - - -
  • Please log in to reply
341 replies to this topic

#55
gia25

gia25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.11.2005
armasarii sunt mai nazdravani si mai caposi.... si daca trec pe langa o iapa nu mai sunt atenti la tine  :D

#56
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postgia25, on Nov 17 2005, 17:03, said:

armasarii sunt mai nazdravani si mai caposi.... si daca trec pe langa o iapa nu mai sunt atenti la tine  :D

:lol: true true  -_-
dar asa de frumosi...  :rolleyes:

tu cand mergi la cursuri? te mai duci regulat? :)

#57
gia25

gia25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.11.2005
si asta-i adevarat! data trecuta cand am fost la club era derbedeu la coarda... ma uitam ce musculatura frumos dezvoltata are!

ma duc o data pe saptamana. as vrea de cel putin 2 ori dar cum vremea este mai capricioasa....

#58
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
si eu as vrea de mai multe ori, dar nu vremea ma impiedica pe mine...

well.. si o data pe saptamana e bine.  :)

spor la calarit si distractie placuta!  :)


ps: ai promis niste poze  <_<

#59
gia25

gia25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.11.2005
pozele cu derbedeu le-am scos dar ar trebui scanate....

in cele cu gabriela apar si eu... altele n-am mai facut

#60
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postgia25, on Nov 17 2005, 17:16, said:

pozele cu derbedeu le-am scos dar ar trebui scanate....

in cele cu gabriela apar si eu... altele n-am mai facut

le decupezi, sa pastrezi anonimatul.  :naughty:

eu o sa umplu cardul de memorie sambata...  :rolleyes:

#61
gia25

gia25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.11.2005
toca asta e doar 21 euro(nu la noi, bineinteles...)

Attached Files



#62
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postgia25, on Nov 17 2005, 17:54, said:

toca asta e doar 21 euro(nu la noi, bineinteles...)

:w00t: doar 21 de euro???

:death:

:samui:

#63
gia25

gia25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.11.2005
uite una la 399 euro!!!  :D

The GPA Titanium Riding Helmet
The choice of champions. Safety, comfort and style make this helmet the choice of serious competitors. Titanium strip is light weight, has four front vents and a mesh lining. Vents in back allow air to move freely through helmet. Non-extendible chin strap with 3-point fastening, flexible peak and automatic buckle. Covered in synthetic suede leather or velvet. In charcoal/silver, charcoal/black, black velvet/black, navy/navy or navy/silver

Attached Files


Edited by gia25, 17 November 2005 - 18:12.


#64
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
:blink:

eu o iau pe aia de 21 de e. :D

#65
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
e zahar cubic normal. da' sa nu le dai tot, ca animalu' e in stare sa manance kg intregi :)
poti compensa cu mere, morcovi, paine... daca stau si ma gandesc bine, calu' e gurmand rau de tot :lol:

later edit:
nu e nevoie de echipament. cel putin la mine nu era. am zburat si eu din sa de cateva ori dar nu mi-am rupt nimic. :) o singura data n-am mai avut controlul calului speriat de o sateanca care venea de la rau cu un cos de lana pe cap. a aparut brusc de dupa niste tufisuri de astea mai inalte si s-a speriat calul de ea. a smucit de cap intr-o parte si am reusit sa ma tin. apoi in cealalta parte si nu a mai mers smecheria. am cazut intr-o gramada de urzici chiar sub gatul lui! :lol: :lol: atunci a trecut peste mine fara sa ma atinga.

urzici nene. vara. eram in pantaloni scurti si tricou. :lol:  :w00t:

Edited by CapitanuPICARD, 17 November 2005 - 18:18.


#66
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View PostCapitanuPICARD, on Nov 17 2005, 18:14, said:

e zahar cubic normal. da' sa nu le dai tot, ca animalu' e in stare sa manance kg intregi :)
poti compensa cu mere, morcovi, paine... daca stau si ma gandesc bine, calu' e gurmand raud e tot :lol:
cu mere am tratat-o pe caluta mea. a parut foarte multumita.  :)

#67
gia25

gia25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.11.2005
am inteles... ala cu arome este 120 mii/150 g!!!

eu zic ca ai nevoie de echipament daca faci echitatie la un club... mai ales daca incepi sa faci galop si sarituri

cand cazi prima oara de pe cal tre' sa dai de baut!(asta e traditia... altfel, continui sa cazi pana dai de baut  :D  )

#68
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postgia25, on Nov 17 2005, 18:23, said:

am inteles... ala cu arome este 120 mii/150 g!!!

eu zic ca ai nevoie de echipament daca faci echitatie la un club... mai ales daca incepi sa faci galop si sarituri

cand cazi prima oara de pe cal tre' sa dai de baut!(asta e traditia... altfel, continui sa cazi pana dai de baut  :D  )

:lol: imi place traditia, dar parca nu as vrea sa o continui.

toca e prima pe lista de cheltuieli. am discutat despre cazaturi. terenul pe care se fac antrenamentele e foarte bine facut, e foarte afanat... si daca ai cadea... mare lucru nu cred ca se poate intampla, depinde de ce faci cu calul in momentul ala si conteaza sa nu te ia in picioare cand esti la pamant.

ce aberatii spun, normal ca nu imi asum riscul asta. :) dar ma imbarbatam pana imi iau echipament.

#69
gia25

gia25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.11.2005
poate sa te catapulteze si sa te alegi doar cu cateva fracturi, nimic grav....  :D
am inteles ca nu te iau in picioare daca nimeresti sub burta lor(cel putin caii de agrement...)

falsa s-a speriat data trecuta si m-a zdruncinat putin :)  eram la pas si la un moment dat am ridicat mana stanga(nu mi-am dat seama...)

#70
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
mie imi spunea bunicu atunci cand eram mai mica si ma uitam dupa cai innebunita ca un cal nu calca un om in picioare daca e la pamant.  :huh: o fi vreo legenda? vreo metoda sa ma faca sa nu imi fie frica de cai, sa ii indragest si sa ii admir?

#71
gia25

gia25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.11.2005
m-am gandit sa postez cateva informatii(mie mi s-au parut interesante):

Pentru a putea dresa un cal, pentru a-l invata sa faca ceva uman, in primul rand trebuie tratat in mod uman; nu cu forta, prin infometare sau violenta, ci intocmai asa cum am proceda cu o persoana buna si inteligenta. Daca nu vrea, de exemplu, sa ridice piciorul, il flatam, ii mangaiem, ii spunem vorbe frumoase, ii reprosam nerabdarea si nesupunerea; ii aducem putin fan. Daca se opune, retragem fanul si, cand pare sa il doreasca, incercam sa ii ridicam iar piciorul, recompensandu-l apoi. Asa se dreseaza toti caii, mai putin cei care au fost maltratati.

Echipamentul
Pentru cal, harnasamentul este alcatuit din: darlogi, zabaluta, capastru, valtrap, sa, chinga, scarite, jambiere
Pentru calaret: capelina (100 USD), cizme (150-500 USD) & pantaloni (80-200 USD) speciali, manusi, cravasa.

Un cal bun poate fi cumparat cu 1.500 USD - 500.000 USD.

Echitatia de performanta se practica la cluburile Steaua si Dinamo. Hipodromuri:
- Ploiesti - curse de trap
- Mangalia - curse de galop
Herghelii in tara: Jegalia, Mangalia, Sambata, Izvin, Radauti, Lucina, Cislau, Slatina.

Rasele de cai din Romania:
- rase usoare de calarie si tractiune - Araba, Pur sange englez, ghidran, lipitan
- rase intermediare mixte de tractiune - trapas, nonius, furioso-north, star

Dresajul

Dresajul reprezintă prima parte din pregătirea calului prin care se urmăreşte abolirea reflexelor naturale negative şi imprimarea unor reflexe condiţionate favorabile supunerii fără īmpotrivire voinţei omului.
Dresajul īncepe īncă de la vīrsta de 4 luni, cīnd mīnzul trebuie obişnuit cu căpăstrul, apoi cu legarea lui la iesle şi cu ridicarea membrelor pentru examinare.
Dresura īncepe īn mod obişnuit la 3,5 ani.
La Pur Sīnge Englez şi la Trăpaş dresura īncepe la 18 luni. La Semigreu şi Arab dresura īncepe la 2,5 ani.

Principiile dresajului
Repetiţia, adică efectuarea repetată a aceluiaşi exerciţiu pīnă la īnsuşirea corectă a acestuia. Efectuarea exerciţiului trebuie astfel condusă, īncīt repetarea să fie cīt mai uşoară şi mai naturală.
Ritmicitatea, care presupune repetarea exerciţiului la intervale egale de timp, cu aceeaşi durată şi ordine de efectuare.
Continuitatea subīnţelege efectuarea repetată a şedinţelor de exerciţiu, cu regularitate şi fără īntrerupere, pīnă la īnsuşirea corectă a acestuia, nedīndu-se calului posibilitatea de a uita ceea ce a īnvăţat, scurtīndu-se astfel perioada de dresaj.
Progresivitatea presupune īnsuşirea gradată a exerciţiului de la simplu la complex, dresura īncepīnd īntotdeauna cu exerciţiile cele mai simple.
Obişnuit durata dresajului este de 90 zile, după care urmează antrenamentul propriu-zis.

Antrenamentul calului de gallop
Dresajul īncepe prin obişnuirea calului cu şaua fără scăriţe, apoi cu scăriţe şi cu strīngerea chingii, lecţiile desfăşurīndu-se īn cīte două reprize zilnice a 20-30 minute, cu o durată de 8 - 10 zile. Īnşeuarea se face īn grajd, iar plimbarea la mīnă īn manej.
Urmează obişnuirea calului cu greutăţi crescīnde īn şa şi apoi cu călăreţul, calul fiind condus iniţial la lonjă şi ulterior de călăreţ. Durata lecţiei este de 14 - 18 zile, īn cīte două reprize zilnice a 30 minute.

Antrenamentul are īn vedere particularităţile fiecărui individ, fără o schemă precisă, dar care se desfăşoară după următoarele elemente generale:
a.- faza I, īncepe cu şedinţe uşoare a 20 - 40 minute zilnic, durată ce creşte treptat la 60-90 minute īn alură alternantă de pas (dominant), trap şi galop mic.
Īnceputul perioadei de antrenament constă īn plimbări, īntr-o oră parcurgīndu-se 10 - 12 km, din care 4 - 5 km la pas şi 6 - 7 km la trap, după următoarea schemă: 10 minute pas, 5 minute trap, 10 minute pas, 15 minute trap şi 20 minute pas. După 1 - 2 luni programul zilnic se modifică prin introducerea galopului mic astfel: 10 minute pas, 5 minute trap, 5 minute galop mic, 5 minute trap, 35 minute pas.

b.- faza II - se măreşte distanţa parcursă īn galop uşor de la 500 la 1000 m şi ulterior la 1500 - 200 m, reducīndu-se īn compensaţie distanţa parcursă la trap pīnă la īnlocuirea lui totală. Odată cu creşterea galopului uşor la 1500 m, se introduce şi galopul īntins sub formă de demaraje scurte a 50 - 100 m.
Urmează creşterea treptată a galopului īntins pīnă la 500 m concomitent cu reducerea distanţei de galop uşor, după care galopul iute nu se mai foloseşte decīt o dată pe săptămīnă, īnsă pe distanţe crescīnde, cu sprinturi şi finişuri solicitante.
La vīrsta de doi ani se consideră īncheiată prima etapă de antrenament

Antrenamentul calului de trap:

Principiile de bază şi desfăşurarea gradată a antrenamentului pentru calul de trap este asemănătoare cu a calului de galop.

Dresajul constă īn obişnuirea calului cu zăbala, cu harnaşamentele şi īnhămarea la Sulky, durata lecţiilor fiind de 20 - 60 minute şi durează obişnuit 4 - 6 săptămīni.

Antrenamentul īncepe prin şedinţe uşoare de mişcare īn alură alternantă de pas şi trap, prin care se urmăreşte formarea gurii şi cadenţarea pasului. Īn funcţie de "gura" calului se folosesc zăbale subţiri sau groase.
Antrenarea cailor de trap se face gradat astfel:
- Īn faza I, antrenamentul se realizează prin reprize de lucru zilnice de 60 - 90 minute, īn alură alternantă de pas şi trap uşor.
-Īn faza a-II-a, odată cu dezvoltarea musculaturii se introduce trapul īntins pe distanţe de 400 - 500 m, care cresc treptat, ajungīnd īnaintea vīrstei de 2 ani la 2000 - 3000 m, cīnd se introduce şi trapul zburător sau de curse pe distanţa de 400 - 500 m. De două ori pe săptămīnă caii vor efectua starturi şi finişuri susţinute, īnsă fără suprasolicitări ce ar putea compromite organismul īncă tīnăr.

Edited by gia25, 17 November 2005 - 18:51.


#72
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
foarte dragut articolul, doar ca ai uitat sa precizezi sursa. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate