Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Echitatie

- - - - -
  • Please log in to reply
341 replies to this topic

#307
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006

 gabiwilhelm, on 22nd June 2009, 16:10, said:

buna!sunt din campina!as dori sa stiu mai multe despre centrul de echitatie campina!


S-a mai deschis un centru de echitatie langa Ploiesti , la Gageni , unde am inceput sa o duc pe fetita mea de 5 ani . Horse Land se numeste . :thumbup:


iubeste fetita ta caii? ii place ce invata?
post-ul tau mi-a adus aminte de ce mi-a povestit cineva la centrul unde calaresc eu. de o familie care isi aduce fetita de 2 ori pe saptamana (mai mare totusi, pe la 12 ani) si o obliga sa invete. si fata nu vrea deloc. se urca in sa si nu face nimic si instructorul o plimba o ora  :deadtongue:

#308
dagos

dagos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.06.2008
Buna ziua am citit partial despre ce ati discutat pana acum si mam gandit ca exista persoane  care ar dori sa urmeze cursuri de echitatie si in ploiesti . Pntru cei ce sunt interesati noi oferim cursuri de initiere in calarie , agrement sau performanta , pregatire cai pentru competitii , lectii de sarituri obstacole ,dresaj , zona hipodrom , Ploiesti . Pentru mai multe detalii ne puteti contacta la numarul 0727396759 sau la [email protected] .

Am uitat sa precizez ca un curs costa 30ron :D

#309
dagos

dagos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.06.2008
Buna ziua ,
  Pt cei interesati vand cal de sport romanesc ,7ani, sur, antrenat pentru probele de obstacole pentru juniori 14-16 ani,copii si debutanti,pretandu-se si pentru agrement. Informatii de contact 0727396759 sau la adresa [email protected]

Attached Files



#310
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
http://www.videonews...-avem-hipodrom/

#311
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006

 forumeanu, on 15th August 2009, 22:57, said:


Romaniei ii lipsesc multe, nu doar hipodromuri
Dar chiar si asa noi tot iubim caii  :rolleyes:

#312
Northwaverider

Northwaverider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.03.2005
Hi,

Vara aceasta am fost si eu la munte, unde am stat 5 zile, intr-o pensiune, langa Rupea, judetul Brasov.

Cu aceasta ocazie am avut si eu placerea de a invata sa calaresc (beginner) si dupa 1 zi de acomodare am calarit 4 zile la rand, prin imprejurimi, pana nu am mai putut. A fost fantastic! De atunci numai la cai ma gandesc  si cred ca asa usor nu o sa mai scap de acest nou hobby.

La Pensiunea Cabana 3 Stejari, Web: www.cabana3stejari.ro  erau 4 cai si un manz.

Un manz frumos foc. In atasament am urcat si o poza cu el. Abia astept sa creasca pentru al inseua.

Attached Files



#313
yo4lhr

yo4lhr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.01.2009
Calaresc de jumatate de an si imi place foarte mult. Iapa pe care o calaresc este foarte puternica si incapatanata(am inteles ca asa se si descrie rasa ei). Eu sunt printre putinele persoane pe care le asculta foarte bine, desi mai are unele mici scapari  :lol:. Am ajuns la nivelul 3(exercitii fara scarite, galop, obstacole) insa nu pot face galopul in sea!!! Poate influenta asta si greutatea mea sau inaltimea(am 13 ani)?

#314
yo4lhr

yo4lhr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.01.2009

 Epurica, on 25th October 2005, 23:28, said:

si lipsa banilor. eu am sa tai multe lucruri de pe lista mea de cheltuieli ca sa pot face 10 sedinte. ca sa nu mai spun cat costa echipamentele.. doar toca costa vreo 1 mil jumate.
dar cred ca merita :) sper sa mai cred asta si dupa ziua de sambata.

iata cateva poze gasite pe un site dedicat echitatiei: http://www.caballus.as.ro/


Eu am gasit un club de echitatie absolut minunat la Tulcea. Are cai de rasa: cai scoala si de performanta. Este un loc de care nu vreau sa ma despart niciodata! www.clubhipic.ro

#315
donna81

donna81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.11.2009
Pt. cursuri de echitatie in Bucuresti, la Steaua, va dau o adresa de e-mail : [email protected] sau un nr. de telefon : 0744.694.847.
Multa bafta!

#316
george67

george67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 03.01.2007
Salut
Sunt  nou pe aici dar am citit deja tot topicul si sunt incantat de ce am gasit.In alta ordine de idei stie cineva ce preturi mai practica cei din  Otopeni pe linia de centura?

#317
simpleshoes

simpleshoes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.09.2009

 george67, on 5th December 2009, 02:02, said:

Salut
Sunt  nou pe aici dar am citit deja tot topicul si sunt incantat de ce am gasit.In alta ordine de idei stie cineva ce preturi mai practica cei din  Otopeni pe linia de centura?

Da stiu...daca te referi la agrointernational te va costa cam 50 ron pe 30 de min.  :nonobad:
Oricum acolo sunt cam multe fitze si am auzit ca acei cai sunt destul de obositi si suprasolicitati :(.

VEstea buna....Siu 2 locuri pe  care ti le recomand din inima:
1. sa faci echitatie la JANDARMERIEI (vizavi de institutul meteorologic) 50ron/h cauta pe net pt. nr telefon. E bine ca au si manej acoperit :w00t:
2. desii e cam departe in adunatii copaceni mai exact in satul vralaam...50 ron/h htp://echitatie.blogspot.com/   :P  Aici sunt oameni de treaba dar inca nu au manej acoperit si atunci cand ploua sau ninge stai acasa. AM facut la ei aprox. 16 lectii  B)

#318
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

 simpleshoes, on 27th December 2009, 17:46, said:

Da stiu...daca te referi la agrointernational te va costa cam 50 ron pe 30 de min.  :nonobad:
Oricum acolo sunt cam multe fitze si am auzit ca acei cai sunt destul de obositi si suprasolicitati :(.
Nu cred ca se refera la agrointernational. Am fost eu la clubul de pe centura mai demult(acum un an jumate cred), cu 50 ron 40 sau 45 de minute.

Cat despre baneasa .. no comment. Acolo sa vezi cai obositi si suprasolicitati - dar depinde la ce antrenor pici, cat de bine calaresti (o sa prefere intotdeauna sa iti dea un cal plictisit ca Gabriela/Fermecata, improabil sa te dea jos). Daca esti incepator - incepator, la coarda unii cai pur si simplu nu merg.

#319
Andanna

Andanna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.02.2010

 nile, on 28th December 2009, 10:38, said:

Nu cred ca se refera la agrointernational. Am fost eu la clubul de pe centura mai demult(acum un an jumate cred), cu 50 ron 40 sau 45 de minute.

Cat despre baneasa .. no comment. Acolo sa vezi cai obositi si suprasolicitati - dar depinde la ce antrenor pici, cat de bine calaresti (o sa prefere intotdeauna sa iti dea un cal plictisit ca Gabriela/Fermecata, improabil sa te dea jos). Daca esti incepator - incepator, la coarda unii cai pur si simplu nu merg.

Buna, imi doresc sa ma apuc si eu acum de cursuri, cum se face mai frumos afara :D
As avea unele intrebari daca se poate, cat costa o lectie cu instructor la jandarmeriei, si daca echipamentul trebuie inchiriat sau se poate face in haine obisnuite? Cum sta treaba?
Multumesc frumos  :peacefingers:

#320
tres

tres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.11.2007
foto

Attached Files



#321
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Eeeh ... let me dream. Intr-o zi ma voi muta cu totul in Germanica/UK/Olanda (de fapt, nu Olanda, ca ma trimit acasa sa nasc), o sa am sufiecienti bani ca sa tin doi cai nemtesti boarded, sound and trained la un club si suficient timp sa ii incalec macar o data la doua zile.

Ieri am trecut prin Baneasa la club, pustiu rau pe acolo. M-am dus la boxa calului pe care il incalecam eu si .. nu stiu .. a parut atat  de trist! Am intins mana prin gratiile boxei sa il mangai pe cap, si era impietrit, nu a miscat nici un muschi al corpului sau fetei, si privea in gol.  :confuzzled:

#322
tres

tres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.11.2007

 nile, on 28th February 2010, 01:27, said:

Eeeh ... let me dream. Intr-o zi ma voi muta cu totul in Germanica/UK/Olanda (de fapt, nu Olanda, ca ma trimit acasa sa nasc), o sa am sufiecienti bani ca sa tin doi cai nemtesti boarded, sound and trained la un club si suficient timp sa ii incalec macar o data la doua zile.

Ieri am trecut prin Baneasa la club, pustiu rau pe acolo. M-am dus la boxa calului pe care il incalecam eu si .. nu stiu .. a parut atat  de trist! Am intins mana prin gratiile boxei sa il mangai pe cap, si era impietrit, nu a miscat nici un muschi al corpului sau fetei, si privea in gol.  :confuzzled:

sarmanii cai de la Baneasa... chiar ca sunt de compatimit, trebuie sa fi le fi fost intr-adevar tare greu iarna asta. ma gandesc in special la cateva personaje venerabile, Fermecata de exemplu.

#323
Mirrruna

Mirrruna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 21.09.2006
salutare!:)

ma poate ajuta cineva cu o recomandare?
caut pt copii, ore de agrement cu ponei. stiti vreun loc?

multumesc! :)

#324
harls

harls

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.04.2010

 yo4lhr, on 18th November 2009, 10:57, said:

Calaresc de jumatate de an si imi place foarte mult. Iapa pe care o calaresc este foarte puternica si incapatanata(am inteles ca asa se si descrie rasa ei). Eu sunt printre putinele persoane pe care le asculta foarte bine, desi mai are unele mici scapari  :lol:. Am ajuns la nivelul 3(exercitii fara scarite, galop, obstacole) insa nu pot face galopul in sea!!! Poate influenta asta si greutatea mea sau inaltimea(am 13 ani)?

nu. greutatea ta (doar daca n-ai peste 90kg, desi nu cred ca e cazul) n-are nici-o legatura cu ce poti si ce nu poti sa faci in sa.
pot sa fii mai explicita in legatura cu nivelul la care esti? de cand calaresc, n-am auzit ca ar exista nivele care sa zica cat de bine calaresti.
si in ce sens nu poti face galopul in sa? nu stiu cat de des ai calarit in jumatatea de an de cand te-ai apucat, deci nu pot sa spun ce ar trebui sa stii deja; dar ma inoiesc sincer (asta fiind un mod bland de a o spune) ca instructorul tau ar fi trebuit sa se apuce sa te invete sa sari atata timp cat tu nu ai siguranta la galopul in sa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate