Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Din ce sa fac gardul?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
La ce pret ati ajuns?

#20
night_elm

night_elm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.08.2005

 daniMMM, on 20 martie 2014 - 19:55, said:

La ce pret ati ajuns?

M-a costat 160 lei/ml, cu manopera inclusa, inaltime 210cm cu un panou jos semiingropat care are si rol de soclu. Cum e pe schita de aicila prima imagine. In plus, mi-au dat jos si gardul vechi si au scos capatanile de beton in care erau infipti stalpii de lemn.

#21
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Si unde este locatia unde ai pus gardul night_elm? Ca mie mi-au facut o oferta cu mult mai mare.105 /m gardul K4de 1,8m+ 50 montajul+36 transportul + 14,3 demontarea gardului vechi = 205.3 lei/ml x1.24 tva =255 lei.  Fundatii izolate. Chiar scazand transportul tot iese mai mult  =210.35 lei/m

Edited by bobocul, 27 March 2014 - 08:40.


#22
night_elm

night_elm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.08.2005

 bobocul, on 27 martie 2014 - 08:38, said:

Si unde este locatia unde ai pus gardul night_elm? Ca mie mi-au facut o oferta cu mult mai mare.105 /m gardul K4de 1,8m+ 50 montajul+36 transportul + 14,3 demontarea gardului vechi = 205.3 lei/ml x1.24 tva =255 lei.  Fundatii izolate. Chiar scazand transportul tot iese mai mult  =210.35 lei/m

Eu sunt in Ilfov, relativ aproape de fabrica lor, nu mi-au luat bani pe transport, am negociat sa intre in pret si sunt cam catar cand e vorba de banii mei. Ce-i drept, pretul postat de mine e fara TVA, factura fiind pe firma.
Din ce vad, daca scazi transportul ajungi undeva la 175+TVA cu montat si demontat gard vechi. Ti-as sugera sa incerci o negociere, mie mi s-au parut totusi flexibili. Poate m-a ajutat si ca am avut totusi 70 ml de gard...
Oricum, multa bafta!

#23
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Dar din BCA nu vine mai ieftin gardul?

#24
MarsEu

MarsEu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.03.2017

 night_elm, on 20 martie 2014 - 09:31, said:

Forbes, din pacate nu iti pot spune cum se comporta in timp, am gardul din noiembrie doar. Dar am avut si eu intrebarea asta, si tipul de la firma care ne-a facut gardul ne-a explicat ca problemele care pot aparea in timp pot fi date de cateva chestii pe care le sintetizez aici:
- fundatiile prea mici de la stalpi care fac ca gardul sa se lase din cauza greutatii si sa apara si fisuri - la noi fiecare stalp e in groapa de 80 x 40 x 40
- gardurile de beton se albesc/decoloreaza pe alocuri din cauza apei care se infiltreaza - aici am ales sa folosim un impermeabilizant care a dat gardului si culoarea placuta de lemn (asa e si matrita, panourile par facute din lemn) dar care nu lasa nici apa sa se infiltreze.Sunt o multime de culori care pot fi asortate cu casa, terasa, acoperisul etc

Stiu cat de multe probleme am avut si noi pana ne-am decis ce gard sa alegem, dar avand in vedere ca am laturile de 50 /20ml imi trebuia ceva solid. Eu sunt fan lemn, imi place mult cum arata, dar am trait deja experienta asta cu gardul de lemn si nu mai pare o solutie, mai ales ca implica ceva costuri tratarea periodica a lemnului.Cand sotul meu a zis de gard de beton, nici nu am vrut sa aud, eu le stiam pe alea de la unitatile militare si de la cimitire si nu imi luam in calcul genul asta de imprejmuire. M-a muiat insa cand am vazut ca sunt si alte modele.

Daca mai ai vreo intrebare la care sa iti pot raspunde, cu drag.



Salut!

Ma gandesc si eu la gardul achizitionat de tine.
Cum s-a comportat in timp?
Merita investitia ?
Multumesc!

#25
vlad_panzar

vlad_panzar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.01.2015
Cum mai arata gardul acum night_elm ? Deja au trecut aproape 5 ani. Sunt curios cum se pastreaza in timp ?

Cum mai arata gardul acum night_elm ? Deja au trecut aproape 5 ani. Sunt curios cum se pastreaza in timp ?

#26
night_elm

night_elm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.08.2005

 vlad_panzar, on 26 februarie 2019 - 09:44, said:

Cum mai arata gardul acum night_elm ? Deja au trecut aproape 5 ani. Sunt curios cum se pastreaza in timp ?

Cum mai arata gardul acum night_elm ? Deja au trecut aproape 5 ani. Sunt curios cum se pastreaza in timp ?

Scuze, am intrat foarte rar pe aici, dupa cum bine se poate vedea :) Daca mai este cineva interesat cum se comporta in timp gardul, pot sa va spun ca dupa atatia ani arata super, nu se vede nicio urma a trecerii timpului. As alege la fel aca ar trebui sa revin asupra deciziei.
Singura mica problema a aparut la poarta pietonala, unde unul dintre stalpi s-a lasat si poarta se nchidea cu greutate. Am rezolvat-o usor cu o sudura a unei bare transversale deasupra.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate