Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Din ce sa fac gardul?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
alex6

alex6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 29.07.2008
Salutare! am mare nevoie de niste sfaturi legate de gard; am de imprejmuit o suprafata destul de mare la casa pe care o construiesc, si m-am lovit de preturile exorbitante ale producatorilor de gard;
ideea e ca ma intereseaza un gard cam la 2,20m, prin care sa nu se vada nimik; am primit sugestii cu gardul de plasa imbracat in panza aceea verde, dar nu imi place deloc, plus pretul care m-a lasat masca; ce alte variante accesibile ar fi si cateva recomandari (pe pm)daca aici nu se poate,  cu producatori, vanzatori, magazine de unde v-ati cumparat materiale.
Multumesc!

#2
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Din lemn nu ar merge?
Iti dau o idee de gard pe care l-am vazut in sibiu, poate ti se pare interesant: omul si-a contruit un gard tot de 2.20 m, din piatra. A facut un fel de containere (nu stiu cum sa le spun altfel) pe care le-a umplut cu piatra (normala, bolovani). Containerele alea erau facute din plasa de otel sau ce o fi fost ala, dar era frumos (si acum e :D ).

Uite aici, e interesant :D . Ai si pret si tot.

#3
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 alex6, on 25th March 2012, 17:44, said:

Salutare! am mare nevoie de niste sfaturi legate de gard;
De ce nu trebuie sa se vada nimic? pe nicio latura?
Plasa bordurata zincata+panza verde pana creste iedera sau gard viu paralel? merge?
Lemn, dar necesita tratament, sunt sanse sa dispara?

Ce preturi ai primit pt gard de plasa?

S3Se7 in opinia mea gardul ala are cateva mari dezavantaje:
- construind custile faci practic gard din plasa bordurata duble
- necesita o fundatie sanatoasa
- cand se va umple de praf nu vor creste balarii printre pietre?

#4
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Are intr-adevar dezavantajele mentionate de tine, nu m-am gandit la asta :D . Imi place ideea de gard viu, e si mai frumos si mai usor de intretinut.

Edited by S3Se7, 25 March 2012 - 18:10.


#5
alex6

alex6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 29.07.2008
Nu vreau sa se vada nimic pentru ca am niste vecini pe una din laturi putin mai ...colorati, care nu am chef sa vada ce fac prin curte;
la gardul din plasa cu bordura de beton am primit un pret de 15000 euro pentru 245ml, ceea ce mi se pare exagerat, mai ales ca nu ma omor dupa genul asta de gard;
la unul din lemn ma gandeam, dar cred ca ma duce la mai mult; cel de piatra prezentat mai sus este interesant, dar are dezavantajele mentionate de voi;
a mai ramas varianta din prefabricate, dar nu stiu cum se comporta in timp, am inteles ca se lasa placile si o ia gardul la vale...
stie cineva cam la cat duce un gard de lemn cu bordura de beton? de unde pot achizitiona ieftin lemnul?

#6
menyhartd

menyhartd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.08.2009
Buna Alex,

Si eu am vrut sa fac un gard pe lateral si in spate ca veciniii sa nu vada direct la mine. Eu dupa mai multe calcule am optat pentru gard de lemn cu bordura de beton si stalpi de sustinere din metal.

De ce?

Nu am vrut sa fie din beton, ca m-am saturat la bloc sa tot vad beton (prefabricat), si dupa calcule imi iesea mai scump (si mai inestetic).
Din piatra nici nu m-am gandit dar era cam aceasi sentiment ca si betonul.

Vroiam ceva prin care nu se vede, dar care iti da o senzatie ca esti in natura. Asa am ales gardul din lemn. La mine pemnul este pus in asa fel incat din anumit unghi poti vedea ceva la vecin, dar asta depinde de preferinte ai putea sa il pui in asa fel incat sa nu se vada nimic.

Eu am in total 105 metri de gard (45+15+45) inaltime 205 cm(10cm beton deasupra pamantului, + 5 cm aer + 190 cm lemn). Em bagat in pamant (betonat) stilp de metal de 3 metri (le-am luat la 6 si sa nu arunc/risipesc am taiat in jumatate) dreptunghiulara 50x30 cu coaja de 3. Distanta dintre ele este de 2 metri. intre ele, am pus 3 dulapi de lemn (50x50, dupa rindeluire au devenit 40x40) prins cu holzsurub de niste l-uri din tabla zincata de 3mm. L-urile sunt prinse cu suruburi de stalpii de metal. Peste ele am pus lemn pe verticala pe ambele fete al gardului, in asa fel incat sa nu se vada prin el dar sa circule aerul ca lemnul sa fie aerisit.
Centura de beton este legata de stalpi cu bari de fi8 fier beton. Centura este de 10 deasupra pamantului, si 10 sub pamant.

Costurile mele au fost in total in jur de 4000 EUR:
Beton - 200 EUR
Stalpi si l-uri si suruburi - 800 EUR
Lemn - 1200 EUR (am luat cu 500 RON MC)
Manopera: -1700 EUR
Altele: - 100 EUR



Am uitat sa zic, manopera includea numai sapatul, cofratul, si turnarea betonului, instalarea stalpiilor la cota. Restul am facut eu cu familia (dat gauri in stalpi prinsi l-urile, taiat lemn la dimensiune, vopsit stalpi, prindere lemn, etc.).

Mai imi ramane sa tratez lemnul. Lucrand in Noiembrie la el nu l-am mai tratata, ca era prea frig. O sa il tratez acuma primavara.

Attached Files



#7
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,069
  • Înscris: 24.02.2011
Tabla zincata prinsa cu nituri iese din calcul?

#8
alex6

alex6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 29.07.2008
Pana la urma varianta finala a ramas beton+lemn; am primit de la constructor o oferta bunicica si i-am zis sa se apuce de treaba;
  gardul va fi cu bordura de beton de 20cm in pamant+40cm in afara, lata de 20cm, , stalpi de fier de 3m, cu distanta de 2m intre,  si lemnul pus orizontal; cu totul, gardul va fi de 2,40  :thumbup: ;
pentru lemn nu mi-a facut oferta inca, daca gasesc mai ieftin cumpar eu; el imi cere 43e/ml de beton  si stalpi+manopera; am o suprafata mare, de aproximativ 245mp ;

menyhartd, de unde ai luat lemnul?

Edited by alex6, 02 April 2012 - 20:28.


#9
Mishu_Skynet

Mishu_Skynet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 29.01.2008
Salutare,
As avea cateva sfaturi
- fa fundatia diferentiat: la stalpi minim 70-75cm adancime iar groapa sa aiba o latura de minim 35cm
- pentru zona dintre stalpi incearca sa bagi mai mult beton in pamant decat afara eu as inversa ce spui tu adica 40cm in pamant si 20cm afara, va fi mult mai stabil asa
- armeaza macar "de forma" zona de beton dintre stalpi, macar 2 bare fi 6 ( otel striat) pe tot perimetrul gardului legate din 50 in 50cm cu cate o bara tot asa, un fi 5-6. Chestia asta este de forma, tot vor aparea mici fisuri dar daca nu bagi deloc fier in betonul ala in cativa ani va fi jale, numai fisuri.
- ideal ar fi sa armezi cu un otel subtire dar facuta ca o grinda adica 4 bare de fi 6 si etrieri toata zona de gard, mai ales cea ingropata in pamant. In timp apar tasari diferentiate si "fundatia" asta fara nimic pe ea va ceda , va crapa din loc in loc sub propria greutate si din cauza golurilor care apar sub ea.
- incearca sa cumperi scandura uscata si de aceeasi dimensiune ( 15-16cm latime zic eu). La 2 m inaltimea gardului si 245m perimetrul ai nevoie de aproape 500mp de scandura. Un mc de scandura de 2.5cm grosime are cam 38-40mp de scandura, in cazul ideal. Tie iti trebuie minim 12-13mc de scandura pentru ca prin degrosare si tragere pe latura mica de 2.5cm mai sunt pierderi.  Adica o sa ai nevoie cam de 15mc ca sa fii sigur. Ideea e sa ai scandura cat de cat dreapta pe latura de 2,5cm si uscata la uscator. Cei care vand scandura au posibilitatea sa o usuce, e cam 1mil/mc uscarea si merita din plin. Poate te mai costa inca 1mil/mc tragerea ( rindeluirea) pe laturile mici si rezultatul e ca o "asamblezi" ca pe parchet, golurile dintre 2 scanduri vor fi minime pentru ca e si dreapta si uscata, nu se va mai trage in timp , nu vei mai avea goluri.
- mare atentie cu ce dai pe scandura odata pusa in opera, conteaza enorm tratamentul dar aici mai mult decat ulei de in + baitz nu prea stiu ce sa iti zic. Oricum, asteapta-te si aici sa te coste o mica avere sa tratezi 1000mp de lemn ( ca are 2 fetze) astfel incat sa reziste minim 5-6ani pana la urmatoarea vopsire. Aici o sa te ajute extrem de mult daca scandura e rindeluita pe toate fetele pentru ca orice ai folosi o sa iti intre cantitati industriale daca scandura e bruta, fara rindeluire.
In speranta ca nu vei depasi 7-8000 de euro iti urez succes !

#10
alex6

alex6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 29.07.2008

 Mishu_Skynet, on 2nd April 2012, 22:01, said:

Salutare,
As avea cateva sfaturi
- fa fundatia diferentiat: la stalpi minim 70-75cm adancime iar groapa sa aiba o latura de minim 35cm
- pentru zona dintre stalpi incearca sa bagi mai mult beton in pamant decat afara eu as inversa ce spui tu adica 40cm in pamant si 20cm afara, va fi mult mai stabil asa
- armeaza macar "de forma" zona de beton dintre stalpi, macar 2 bare fi 6 ( otel striat) pe tot perimetrul gardului legate din 50 in 50cm cu cate o bara tot asa, un fi 5-6. Chestia asta este de forma, tot vor aparea mici fisuri dar daca nu bagi deloc fier in betonul ala in cativa ani va fi jale, numai fisuri.
- ideal ar fi sa armezi cu un otel subtire dar facuta ca o grinda adica 4 bare de fi 6 si etrieri toata zona de gard, mai ales cea ingropata in pamant. In timp apar tasari diferentiate si "fundatia" asta fara nimic pe ea va ceda , va crapa din loc in loc sub propria greutate si din cauza golurilor care apar sub ea.
- incearca sa cumperi scandura uscata si de aceeasi dimensiune ( 15-16cm latime zic eu). La 2 m inaltimea gardului si 245m perimetrul ai nevoie de aproape 500mp de scandura. Un mc de scandura de 2.5cm grosime are cam 38-40mp de scandura, in cazul ideal. Tie iti trebuie minim 12-13mc de scandura pentru ca prin degrosare si tragere pe latura mica de 2.5cm mai sunt pierderi.  Adica o sa ai nevoie cam de 15mc ca sa fii sigur. Ideea e sa ai scandura cat de cat dreapta pe latura de 2,5cm si uscata la uscator. Cei care vand scandura au posibilitatea sa o usuce, e cam 1mil/mc uscarea si merita din plin. Poate te mai costa inca 1mil/mc tragerea ( rindeluirea) pe laturile mici si rezultatul e ca o "asamblezi" ca pe parchet, golurile dintre 2 scanduri vor fi minime pentru ca e si dreapta si uscata, nu se va mai trage in timp , nu vei mai avea goluri.
- mare atentie cu ce dai pe scandura odata pusa in opera, conteaza enorm tratamentul dar aici mai mult decat ulei de in + baitz nu prea stiu ce sa iti zic. Oricum, asteapta-te si aici sa te coste o mica avere sa tratezi 1000mp de lemn ( ca are 2 fetze) astfel incat sa reziste minim 5-6ani pana la urmatoarea vopsire. Aici o sa te ajute extrem de mult daca scandura e rindeluita pe toate fetele pentru ca orice ai folosi o sa iti intre cantitati industriale daca scandura e bruta, fara rindeluire.
In speranta ca nu vei depasi 7-8000 de euro iti urez succes !


Multumesc Mishu pentru sfaturi, foarte utile!
din cate am inteles de la constructor, stalpii sunt bagati  60cm in pamant , iar gaura in care intra este betonata, nu stiu cat are  latura , o sa tin cont de ce mi-ai spus;
betonul este armat, dar iar nu stiu cu ce bare, intreb si asta;
dupa ce am citit post-ul tau, m-am gandit sa-i cer sa bage 30cm in pamant si 30 afara; oricum, ideal ar fi sa ajunga gardul la 2,40m
lemnul nu stiu de unde sa-l iau, daca aveti recomandari de furnizori, mi-ar fi de folos;
astept sa vad si oferta constructorului;
pretul de 43e/ml  este ok?

#11
Mishu_Skynet

Mishu_Skynet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 29.01.2008
Gandeste-te ca adancimea de inghet cat de cat OK e la minim 70cm sub nivelul solului. Decat sa bagi zona dintre tevi la 20-30-40cm ( oricare din adancimile astea sunt insuficiente ca masura anti-tasare la inghet) mai bine bagi stalpi la 80-90cm si ii faci zdraveni de tot ( 40-50cm latura de beton/stalp) . Daca betonul de la stapi e adanc bagat, bordura dintre ei practic se sprijina pe fundatia asta de la stalpi, nu mai conteaza decat sa fie armata si armatura sa fie bine incastrata in fundatia stalpilor. In acest caz ai putea sa o bagi un 20-25cm in pamant si 20cm afara.
La 245m vei avea cam 120-122 de stalpi de bagat. Sa zicem ca faci groapa la 80cm si latura de 50cm ( nu va iesi perfect patrata/dreptunghiulara, va fi sapata la cazma si va avea mici deviatii) asta inseamna 200l de beton/groapa adica 0.2mc X 120 de stalpi -> 24mc de beton numai pt stalpi. Consideram 245m - (0.5X120m) = 185m de bordura. Un metru liniar de bordura de 20+20cm X 20cm latime = 0.08mc de beton X 185m = cam 15mc de beton.
Deci iti intra undeva spre 40mc de beton * 2.3 mil minim/mc -> 2000 euro numai betonul, in schema data de mine. Acum cu fierul..teoretic la fiecare teava de gard se sudeaza niste mustati de 20-30cm unde nu intra asa mult fier insa bordura propriu-zisa ar trebui armata si de asemenea ar trebui sa gasesti o metoda de a lega armatura de la bordura de stalpi prima chestie care imi vine acum in minte ar fi 2 etrieri stanga-dreapta fata de stalp sudati de stalp si sus si jos in cele 4 puncte de contact. Retine ca la armatura asta de bordura si stalpi este mai importanta distributia in volum decat grosimea firului. Adica sa fie peste tot armat betonul respectiv chiar si cu cele mai subtiri bare de otel ( nu stiu daca se gaseste fi 6 striat, ala cred ca e cel mai subtire) astfel incat oricarei tentativa de fisurare a betonului sa i se opuna niste otel acolo..:)

Inca o chestie: cel mai ieftin si relativ durabil smac pentru lemn este uleiul de motor ars. Protejeaza lemnul beton, este ieftin si se gaseste pe la service-uri auto. Buba e ca trebuie dat la 2-3-4 ani inca o mana ca sa mentina lemnul in stare buna si pentru unii nu arata asa frumos depinde acum de gusturi dar daca iti faci o socoteala pentru vopsire dai faliment. Vopsirea lemnului costa pentru ca indiferent de solutia aleasa trebuie sa dai o amorsa/grund inainta si in general 2 straturi de vopsea/lac/baitz/etc. La 1000mp cat ai tu acolo o sa bagi ceva bani. Alt avantaj la uleiul de motor este ca il poti da si pe lemn ne-rindeluit.

Acum, economic vorbind eu zic ca cel mai bine ar fi sa faci gardul asa:
- latura inspre conationali: fundatie de beton la 60cm adancime, stalpi de beton la 90cm adancime de 40x20cm ( intri 20 cm cu stalpul in curtea ta, pentru rezistenta la forte perpendiculare pe gard - cutremur ) , boltari de beton in structura dintre stalpi, ziditi cu ciment. Deasupra centura de beton de 20x15cm care sa lege bine stalpi intre ei.
Problema cu conationali nu va fi doar vizuala si auditiva ci si posibil tendinte conflictuale asa ca e bine sa fie ceva solid intre voi strict pentru a nu avea nici un fel de relatii cu ei. Stii cum se zice "out of sight, out of mind" . E urat betonul dar e foarte practic in situatia de fata, o sa dai niste bani sa il tencuiesti insa ai asigurata latura respectiva , de auzit tot ii vei auzi insa nu stii nici tu ce fac ei exact si nici ei ce faci tu, fiecare cu ale lui. Orice fel de gard mai putin ceva total opac si solid va crea discutii in timp. Asta din beton l-ai facut si adio , nu mai ai treaba in zona respectiva.
- celelate laturi: stalpi de teava preferabil macar un 50x50mm cu 3mm grosime in carne , bagati la un 75-80cm cu latura de 35-40cm + panou de gard bordurat de 2m inaltime si 2m latime. Poti face sau nu o mica bordura la zona asta, un 20-25cm in pamant si 10-15-20cm afara ( iti faci calculul cat beton si fier vrei sa bagi).
In orice varianta tine cont ca pentru poarta de acces auto si pietonala in functie de complexitatea lucrari o sa te coste de o sa te usture. Ai mare grija aici mi se pare foarte important sa fie USOARA sau sa fie extrem de rezistenti stalpi de sustinere si balamalele. Este punctul nevralgic la orice imprejmuire, se lasa in timp si nu se va mai inchide perfect. Mare atentie si daca optezi pentru o poarta glisanta aici e dificil de pus in opera un plan perfect orizontal pentru culisarea porti.

Acum, depinde cati bani vrei sa bagi. Ca sa iti raspund la intrebarea initiala, cel mai ieftin gard ar fi de stalpi de salcam de 12-15cm diametru si 2.5m inaltime + plasa de sarma . Are avantajul pretului si e rustic..poti pune gladita ( tecar) si in 2-3 ani nu mai trece nimic prin el din cauza spinilor. Si probabil te va costa maxim 5000 euro + puietii de gladita. Depinde de suma disponibila ai pentru asa ceva pe mine sincer ideea de a baga peste 4-5000 euro intr-o imprejmuire ma cam..irita ca sa nu zic mai mult.

Bafta !

#12
alex6

alex6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 29.07.2008
Mishule, tot respectul pentru raspunsul documentat si prompt!
din fericire pentru mine, nu sunt gard in gard cu ....coloratii, intre noi mai este o parcela a unui vecin+o straduta; dar na...tot se vede in curtea omului!
azi merg la constructor si iau cu mine si ideile tale!
multumesc!

#13
menyhartd

menyhartd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.08.2009

 alex6, on 2nd April 2012, 21:27, said:

Pana la urma varianta finala a ramas beton+lemn; am primit de la constructor o oferta bunicica si i-am zis sa se apuce de treaba;
  gardul va fi cu bordura de beton de 20cm in pamant+40cm in afara, lata de 20cm, , stalpi de fier de 3m, cu distanta de 2m intre,  si lemnul pus orizontal; cu totul, gardul va fi de 2,40  :thumbup: ;
pentru lemn nu mi-a facut oferta inca, daca gasesc mai ieftin cumpar eu; el imi cere 43e/ml de beton  si stalpi+manopera; am o suprafata mare, de aproximativ 245mp ;

menyhartd, de unde ai luat lemnul?

Eu lemnul l-am luat dintrun depozit din Giarmata(Timis) e lemn adus de pe langa Brad, al meu a fost uscat si am mai dat ceva in plus sa imi aduca numai scnaduri frumoase.

#14
cip85

cip85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 17.08.2006

 menyhartd, on 3rd April 2012, 12:40, said:

Eu lemnul l-am luat dintrun depozit din Giarmata(Timis) e lemn adus de pe langa Brad, al meu a fost uscat si am mai dat ceva in plus sa imi aduca numai scnaduri frumoase.

Salut,

  Menyhartd ceva stalpi de lemn are cineva idee pe unde as putea gasi? Preferabil de salcam. Pana acum am gasit numai de brad.

Multumesc,
Ciprian

#15
iulianalucas

iulianalucas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.02.2012
Buna ziua,

Eu mi-am facut anul trecut gardul si am tot studiat ce varianta mai rapida si convenabila ca pret sa aleg. Am gasit gardurile din beton prefabricat ca varianta mai ieftina, dar nu-mi placeau deloc...aratau ca si gadurile de la unitatile militare. Intru-un final am gasit o firma in Gragadiru care produce garduri din beton prefabricat cu niste modele foarte interesante...nici nu zici ca sunt din beton. Nu vreau sa fac reclama, dar poate ajut pe cineva cu aceste informatii. Aici puteti gasi cateva modele de gard din beton.

#16
night_elm

night_elm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.08.2005

 iulianalucas, on 24 februarie 2014 - 11:33, said:

Buna ziua,

Eu mi-am facut anul trecut gardul si am tot studiat ce varianta mai rapida si convenabila ca pret sa aleg. Am gasit gardurile din beton prefabricat ca varianta mai ieftina, dar nu-mi placeau deloc...aratau ca si gadurile de la unitatile militare. Intru-un final am gasit o firma in Gragadiru care produce garduri din beton prefabricat cu niste modele foarte interesante...nici nu zici ca sunt din beton. Nu vreau sa fac reclama, dar poate ajut pe cineva cu aceste informatii. Aici puteti gasi cateva modele de gard din beton.

Heei, eu tot cu ei mi-am facut gardul :) Ciudat e ca tot timpul priveam obiectivul asta ca pe o chestie ingrozitoare: murdarie, santier, muncitori in curte, costuri prohibitive, gard trainic dar de cimitir... Deloc asa :) 70 ml au fost gata in 4 zile, pusi de niste muncitori pe care nici nu i-am simtit, foarte eficienti si cu bun simt. La panouri au tot felul de modele faine si mi-am ales unul care imita lemnul(am ramas cu nostalgia gardului vechi care avea un aer cald si frumos dar in timp mi-a adus numai probleme). Pretul a fost absolut ok iar faptul ca sotul meu nu trebuie sa mai iasa cu barosul sa tot propteasca gardul de cate ori bate vantul, e priceless :).

#17
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
De cat timp il ai pus? Ma intereseaza cum se comporta acest tip de gard in timp pentru ca am ami vazut modele de gard din ciment ce nu prea mai arata OK dupa cativa ani...

#18
night_elm

night_elm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.08.2005

 forbes29, on 16 martie 2014 - 08:57, said:

De cat timp il ai pus? Ma intereseaza cum se comporta acest tip de gard in timp pentru ca am ami vazut modele de gard din ciment ce nu prea mai arata OK dupa cativa ani...

Forbes, din pacate nu iti pot spune cum se comporta in timp, am gardul din noiembrie doar. Dar am avut si eu intrebarea asta, si tipul de la firma care ne-a facut gardul ne-a explicat ca problemele care pot aparea in timp pot fi date de cateva chestii pe care le sintetizez aici:
- fundatiile prea mici de la stalpi care fac ca gardul sa se lase din cauza greutatii si sa apara si fisuri - la noi fiecare stalp e in groapa de 80 x 40 x 40
- gardurile de beton se albesc/decoloreaza pe alocuri din cauza apei care se infiltreaza - aici am ales sa folosim un impermeabilizant care a dat gardului si culoarea placuta de lemn (asa e si matrita, panourile par facute din lemn) dar care nu lasa nici apa sa se infiltreze.Sunt o multime de culori care pot fi asortate cu casa, terasa, acoperisul etc

Stiu cat de multe probleme am avut si noi pana ne-am decis ce gard sa alegem, dar avand in vedere ca am laturile de 50 /20ml imi trebuia ceva solid. Eu sunt fan lemn, imi place mult cum arata, dar am trait deja experienta asta cu gardul de lemn si nu mai pare o solutie, mai ales ca implica ceva costuri tratarea periodica a lemnului.Cand sotul meu a zis de gard de beton, nici nu am vrut sa aud, eu le stiam pe alea de la unitatile militare si de la cimitire si nu imi luam in calcul genul asta de imprejmuire. M-a muiat insa cand am vazut ca sunt si alte modele.

Daca mai ai vreo intrebare la care sa iti pot raspunde, cu drag.

Edited by night_elm, 20 March 2014 - 09:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate