Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cat timp trebuie sa lucrez pentru a primi somaj?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
eroar_e

eroar_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 08.01.2007
Am terminat liceul anul trecut,dar nu m-am inscris pentru somaj in cele 3 luni cat era voie si nu am mai putut sa il primesc.Ulterior m-am angajat la o firma unde am lucrat doar 3 saptami din cauza conditiilor.Intrebarea mea este pot sa primesc somaj daca am lucrat cele 3 saptamani si daca nu,cat timp trebuie sa lucrez pentru al primi?

#2
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010
pana la pensie !

#3
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 eroar_e, on 23rd March 2012, 21:05, said:

Am terminat liceul anul trecut,dar nu m-am inscris pentru somaj in cele 3 luni cat era voie si nu am mai putut sa il primesc.Ulterior m-am angajat la o firma unde am lucrat doar 3 saptami din cauza conditiilor.Intrebarea mea este pot sa primesc somaj daca am lucrat cele 3 saptamani si daca nu,cat timp trebuie sa lucrez pentru al primi?
"Tot în funcþie de vechime diferã ºi perioada pentru care veþi beneficia de acest ajutor. Persoanele care au cotizat la stat minimum un an, la fel ca absolvenþii ºi militarii, vor primi ºomaj doar 6 luni. Persoanele care au cotizat cel puþin 5 ani la stat vor primi ºomaj 9 luni, iar cele care au cotizat peste 10 ani vor primi ºomaj timp de un an." Sursa

#4
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 27.09.2006
Pe scurt, trebuie sa ai un stagiu de cotizare de minim 12 luni in ultimele 24.
Pe langa asta, trebuie sa tii cont de ceva important: daca iti dai demisia de la un loc de munca NU primesti somaj. Somaj primesc cei ai caror post s-a desfiintat, s-au facut restructurari la locul de munca, etc.

#5
teleX

teleX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 21.09.2006
Intrebare de puturos!!

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu e intrebare de puturos. Absolventii de liceu au dreptul la somaj. Din nefericire le nu a depus actele la timp. Gasesc ca limitarea asta de 3 luni este un abuz.

#7
dondhanny

dondhanny

    Master of WebTV

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,455
  • Înscris: 09.03.2007
Trebuie o perioada neintrerupta de 12 luni in ultimele 24 de luni.

#8
gondurasul

gondurasul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 27.02.2012

 cspot, on 23rd March 2012, 22:06, said:

Nu e intrebare de puturos. Absolventii de liceu au dreptul la somaj. Din nefericire le nu a depus actele la timp. Gasesc ca limitarea asta de 3 luni este un abuz.

si de ce sa le platim mai mult daca ei nu vor sa munceasca? eu la 18 ani invatam pama la masa si munceam in doua locuri pana la 11 seara. nu se vorrbea despre somaj si fiecare isi alegea loc de munca. la acel fapt ca locuri de munca nu sunt in forma ideala incat sa stea cu p##a in sus si sa primeasca bani nu trebuie de atras atentia. sa se duca in africa si acolo sa stearga de kk pe bogatasi. este mai bine sa muncesti intro tara straina si pe urma sa ceri bani in aceasta tara si asa vai de capul ei.

nu mai comentez ca este fara sens sa explici unor derbedei ca banii nu se iau din vant, mai ales banii bugetului care este posibil de dat unor pensionari ce au muncit ca sa creasca turma de dobitoci.

va va plateasca parintii bani de somaj pana va gasiti un loc de munca.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 cspot, on 23rd March 2012, 22:06, said:

Nu e intrebare de puturos. Absolventii de liceu au dreptul la somaj. Din nefericire le nu a depus actele la timp. Gasesc ca limitarea asta de 3 luni este un abuz.
Bineinteles ca este un abuz. Cand a terminat liceul a fost prea ocupat cu distractia ca doar trebuia sa-si refaca fortele dupa efortul depus pentru trecerea bacului si nu i-au fost suficiente 3 luni sa stranga copiile de pe acte. Si tot abuz este si faptul ca trebuie sa muncesti 12 luni ca sa mai beneficiezi de somaj intrucat programul de lucru incepe fix la ora la care se inchide clubul si nu ai timp sa ajungi de la unul la altul.

#10
id_cristi

id_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.02.2011

 teleX, on 23rd March 2012, 22:53, said:

Intrebare de puturos!!
Propune-i tu un loc de munca, eventual cu un salariu decent.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 id_cristi, on 6th April 2012, 10:56, said:

eventual cu un salariu decent.
Are si calitati multe dupa absolvirea liceului...

#12
id_cristi

id_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.02.2011
Calitati n-are, dar l-ai pune la munca 12h/zi pt salariul minim pe economie.

#13
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011

 gondurasul, on 24th March 2012, 00:08, said:

si de ce sa le platim mai mult daca ei nu vor sa munceasca? eu la 18 ani invatam pama la masa si munceam in doua locuri pana la 11 seara. nu se vorrbea despre somaj si fiecare isi alegea loc de munca. la acel fapt ca locuri de munca nu sunt in forma ideala incat sa stea cu p##a in sus si sa primeasca bani nu trebuie de atras atentia. sa se duca in africa si acolo sa stearga de kk pe bogatasi. este mai bine sa muncesti intro tara straina si pe urma sa ceri bani in aceasta tara si asa vai de capul ei.

nu mai comentez ca este fara sens sa explici unor derbedei ca banii nu se iau din vant, mai ales banii bugetului care este posibil de dat unor pensionari ce au muncit ca sa creasca turma de dobitoci.

va va plateasca parintii bani de somaj pana va gasiti un loc de munca.
foarte bine punctat 'fiecare isi alegea loc de munca !!! Da, acum 25 de ani putoriile stateau la parnaie pentru ca toata lumea muncea pentru ca aveau unde, era acea 'nerentabila' industrie, erau acele 'nerentabile' CAP-uri-acum nu mai e nimic !
Nepotu-miu de 20 de ani, a terminat liceul, a muncit cat s-a putut in Spania, l-au data afara alaturi de majoritatea, pe cat sa se angajeze pe 600 lei sa munceasca 8 ore  ce sa faca cu 600 lei, isi cumpara ceva de banii aia ? Noroc ca e la tara si munca sa pe pamanul familiei valoreaza cel putin 1000 lei lunar (medie 4-5 ore/zi) si daca va veni criza alimentara si nu ne vor lua pamanturile probabil ca ne imbogatim  :coolspeak:

Edited by banat, 06 April 2012 - 12:56.


#14
dsl

dsl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 21.06.2011

 id_cristi, on 6th April 2012, 10:56, said:

Propune-i tu un loc de munca, eventual cu un salariu decent.
N-ai vrea ministru cu 50.000 lunar? Un proaspat absolvent cu salariu decent e o aberatie, mai ales absolvent de liceu, adica fara calificari, fara experienta.

#15
id_cristi

id_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.02.2011
Aberatie ?  Bine ca sunt buni in strainatate pentru un salariu decent.

Edited by id_cristi, 06 April 2012 - 17:46.


#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 id_cristi, on 6th April 2012, 13:38, said:

Calitati n-are, dar l-ai pune la munca 12h/zi pt salariul minim pe economie.
As baga mana-n foc ca nu accepta fiindca oferta asta e peste tot (de la agricultura la constructii).

#17
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006

 teleX, on 23rd March 2012, 22:53, said:

Intrebare de puturos!!
si raspuns de sclav necugetator.

 gondurasul, on 24th March 2012, 00:08, said:

si de ce sa le platim mai mult daca ei nu vor sa munceasca? eu la 18 ani invatam pama la masa si munceam in doua locuri pana la 11 seara. nu se vorrbea despre somaj si fiecare isi alegea loc de munca. la acel fapt ca locuri de munca nu sunt in forma ideala incat sa stea cu p##a in sus si sa primeasca bani nu trebuie de atras atentia. sa se duca in africa si acolo sa stearga de kk pe bogatasi. este mai bine sa muncesti intro tara straina si pe urma sa ceri bani in aceasta tara si asa vai de capul ei.

nu mai comentez ca este fara sens sa explici unor derbedei ca banii nu se iau din vant, mai ales banii bugetului care este posibil de dat unor pensionari ce au muncit ca sa creasca turma de dobitoci.

va va plateasca parintii bani de somaj pana va gasiti un loc de munca.
daca nu ti-a placu cartea puteai sa muncesti si de la 10 ani,ca tot un zero barat erai pt. societate ca si acuma.m-am saturat pana peste cap de din astia care traiesc din ajutorul social de la primarie da ii trimit pe altii la munca .banii bugetului sunt banii mei,mai frana,si mai bine ii vad in ajutorul de somaj acordat unui absolvent de liceu decat in betiile unui chior sau vuitoanele si gondolele fara rost ale nu stiu carei pitipoance ajunsa prin prostitutie ministru.si iti garantez ca contributia mea la buget e cat doua salarii de-ale tale in varful carierei

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate