Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

In ce doza sa iau creatina?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Dany112

Dany112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 09.11.2010
Dupa cum spune si titlul vreau sa stiu de la cineva care se pricepe cam ce cantitate trebuie sa iau.

Am 17 ani si vreau sa ma apuc intr-o saptamana. Proteine nu cred ca am nevoie pentru ca mananc mult si ma mentin la greutatea corecta dar am nevoie de energie in timpul antrenamentului asa ca vreau sa iau creatina.

Sunt la sala unde ma voi duce niste plicuri de creatina nu-i stiu numele acum..costa 5lei plicu. Cam cate trebuie sa iau? cum si cand?

Thanks;

#2
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,991
  • Înscris: 06.09.2008
De obicei inainte de antrenament se iau carbohidrati (nu vorbesc doar de suplimente, ci si orez, paste, paine), iar unele prafuri pre-workout contin si cofeina.

Eu iau creatina ocazional dupa antrenament, 5 grame cu lichid dulce, de ex pui 5g in suc natural -mere, pere, banane, ananas (NU cu suc citric-protocale/grapefruit/lamaie) sau in apa +dextroza (asa iau eu).
Creatina nu trebuie amestecata cu lichid decat cu putin timp inainte de a o bea.
Enorm de multa informatie pe aici

Oricum sfatul meu e sa nu iei nimic in primele 3 luni de sala.

Edited by sirgoofy, 23 March 2012 - 08:31.


#3
Dany112

Dany112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 09.11.2010
Ocantitate mica nu afecteaza mai ales daca faci antrenament, nu este ca proteinele sau pastilele. Fac flotari de 4 luni si cred ca as putea lua creatina chiar dupa o saptamana, doua de sala.

#4
mngx

mngx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 30.07.2009
nu ti-as recomanda sa iei creatina...ti-as recomanda sa cresti sanatos (ma refer la masa musculara) cu o alimentatie sanatoasa .

#5
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Creatina se ia cu 30 de minute inainte de antrenament pe stomacul gol..
Animal Pump recomand pentru incepatori.

#6
_Thomas_

_Thomas_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 24.12.2011
De la creatina nu faci muschii mari si cucu mic?

#7
mngx

mngx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 30.07.2009

 _Thomas_, on 23rd March 2012, 09:46, said:

De la creatina nu faci muschii mari si cucu mic?
cucu' se vede mic datorita muschilor dezvoltati  :notangel: e doar o iluzie optica :)

#8
bd_vr

bd_vr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 20.03.2008

 _Thomas_, on 23rd March 2012, 09:46, said:

De la creatina nu faci muschii mari si cucu mic?
Faci confuzie intre suplimente nutritive si steroizi. Carnea de vita contine creatina in cantitate foarte mica. Ti s-a facut cucu mic cand ai mancat carne de vita?


Quote

Proteine nu cred ca am nevoie pentru ca mananc mult si ma mentin la greutatea corecta dar am nevoie de energie in timpul antrenamentului asa ca vreau sa iau creatina.
Pentru energie ar trebui sa te orientezi catre un supliment pre-workout care poate contine si creatina.

#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
dar daca nu iei nimic ,are ceva ?

#10
bd_vr

bd_vr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 20.03.2008
Fiecare ia sau nu in functie de ce isi propune sa faca. Daca vrei un boost in timpul antrenamentului iei un supliment pre-workout, daca vrei sa-ti cresti forta si masa musculara mai repede iei creatina sau un supliment mai complex...

#11
posteg

posteg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.09.2011

 mngx, on 23rd March 2012, 08:40, said:

nu ti-as recomanda sa iei creatina...ti-as recomanda sa cresti sanatos (ma refer la masa musculara) cu o alimentatie sanatoasa .

Si daca foloseste creatina creste nesanatos ???

#12
Rayden3000

Rayden3000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 06.09.2006
Creatina se administreaza ~20g in prima saptamana, dimineata, inainte si dupa antrenament iar dupa aceasta faza de incarcare se ia cate 5g inainte de antrenament si cel mai bine este sa-ti cumperi tu creatina de care vrei si sa-ti faci acasa sa o bei inainte sa mergi la sala, evita acele pliculete fiindca sunt probabil efervescente, iar creatina este doar o creatina monohidrata intr-un suc acidulat la extra-pret. Cumpara-ti tu o creatina monohidrata si ia-o cu suc de fruncte sau cu apa + dextroza sau in cel mai nefericit caz o lingura de zahar .
Dar primele luni de sala nu are rost sa iei creatina fiindca e mai bine sa te bucuri de efectul ei mai tarziu deoarece la inceput  ai sa cresti mai rapid si nu ai nevoie de bani bagati in suplimente. Daca vrei energie, inainte de antrenament bea o cafea si ia si o aspirina.

#13
ssergiu

ssergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 03.08.2006
Excelent raspuns Rayden!
Si eu sunt de parere ca nu are rost sa iei creatina de la inceput pentru ca oricum vei creste intr-un ritm foarte rapid in primele luni. Pe urma, inevitabil te vei lovi o perioada de plafonare si abia atunci vei avea nevoie de alte stimulente pentru a depasi acel prag. Atunci e cu adevarat eficienta creatina!

#14
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Un studiu zice ca 20g de creatina pentru 6 zile a crescut nivelul de creatina din muschi cu ~20%, nivelul ramanand constant pentru inca 28 de zile administrand 2g pe zi. Fara perioada de loading si administrand 3g/zi subiectii au atins acelasi prag de 20% in 28 de zile. http://jap.physiolog.../1/232.full.pdf
Din pacate nu pot vorbi din experienta pentru ca nu am facut niciodata loading, cand am inceput am inceput cu 5g pe zi la cat am ramas pana am terminat, dar parerea mea este ca nu este nevoie de nici un fel de loading.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate