Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Contraceptive + Ampicilina

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
pitikmik

pitikmik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.06.2005
Iarasi eu...Ideea e ca am inceput acum o luna si ceva tratament cu Loette...Si acum o saptamana am racit in ultimul hal, curge nasu, ma doare gatu etc. si am luat amoxicilina (penicilina)...Dar pana sa citesc prospectul la amoxicilina(unde zice : poate reduce efectul contraceptivelor orale bla bla bla ceva cu metabolismul enterohepatic al estrogenilor si ca exista risc mare de sarcina sau de modificare a menstruatiei)  am apucat sa...  :inlove:  si luasem amoxicilina deja de ceva zile... Deci se poate ca efectul contraceptivelor sa fie redus?  :death:  Acelasi lucru e scris si in prospectul Loette... Ca penicilina poate reduce efectul contraceptivului...Deci...Sa ma astept la ce e mai rau sau e posibil sa fie redus doar putin efectul si sa n am nimic? Oricum...pana nu mi trece raceala promit sa nu mai fac nimic   :worthy:  Asta in caz ca nu e prea tarziu... :confuzzled:

#2
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
da e posibil sa fi ramas insarcinata

#3
aleka008

aleka008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 19.01.2005

View Postpitikmik, on Oct 22 2005, 20:58, said:

Iarasi eu...Ideea e ca am inceput acum o luna si ceva tratament cu Loette...Si acum o saptamana am racit in ultimul hal, curge nasu, ma doare gatu etc. si am luat amoxicilina (penicilina)...Dar pana sa citesc prospectul la amoxicilina(unde zice : poate reduce efectul contraceptivelor orale bla bla bla ceva cu metabolismul enterohepatic al estrogenilor si ca exista risc mare de sarcina sau de modificare a menstruatiei)  am apucat sa...  :inlove:  si luasem amoxicilina deja de ceva zile... Deci se poate ca efectul contraceptivelor sa fie redus?  :death:  Acelasi lucru e scris si in prospectul Loette... Ca penicilina poate reduce efectul contraceptivului...Deci...Sa ma astept la ce e mai rau sau e posibil sa fie redus doar putin efectul si sa n am nimic? Oricum...pana nu mi trece raceala promit sa nu mai fac nimic   :worthy:  Asta in caz ca nu e prea tarziu... :confuzzled:

   E posibil! Good luck!

#4
mervey

mervey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 21.08.2005
Din cîte știu, după un tratament cu antibiotice, abia la o lună mai poți să  :inlove:  fără riscuri..pînă atunci trebuie utilizată o metodă suplimentară de contracepție(nu întrerupi anticonceptionalele). Dar mai bine ia-ți un test barză..și mai bine, mergi la un medic.

#5
pitikmik

pitikmik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.06.2005
Hmm... Pai n am patit nimic se pare... Ca incepusem tratamentul, dar n`am facut`o decat o singura data, ca apoi m`am panicat :cursing:  si am zis sa stau cuminte  :notangel: Dar data aviatoare e interzis... Hiuh...Mi s`a luat o piatra de pe inima  :coolspeak:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate