Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Statie GPL

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007
Caut sa ma informez pe subiectul asta de cateva luni bune. Am citit zeci de pagini despre infiintarea de statii GPL si am inteles ca franciza ar costa in jur de 10.000 de euro. Nu am gasit inca niste informatii concrete despre costuri si productivitate.

Ce costuri de intretinere presupune o astfel de afacere? (in afara de costurile normale cu firma si angajatii, mai apar si altele?)
Care este comisionul meu? Mai clar, cat castig la 1l de GPL, cu aproximatie?
Gazul este de aceeasi calitate la toti furnizorii? Daca nu, care este cel mai apreciat de cumparatori?

#2
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
0.2 , 0.25 pe litru se castiga. gazul nu are aceiasi calitate, eu recomand butangas

#3
BuzaianuLaur

BuzaianuLaur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.03.2012
Neata ! In primul rand dupa parerea mea trebuie sa faci un studiu al locatiei unde vrei sa deschizi statia de gpl.... Daca locatia nu se afla pe o artera principala si nici terenul nu este al tau te sfatuiesc sa te mai gandesti .....

Gazul nu este de aceeasi calitate la toti furnizorii si sfatul meu este sa alegi tot butan gaz ..... La alti furnizori procentul castigat de tine per litru va fi cu cativa bani mai mare dar clientii nu vor fi satisfacuti....

Intretinerea unei statii GPL nu implica costuri foarte ridicate si nici nu se strica foarte frecvent ..... Reviziile sunt un pic mai costisitoare si se fac trimestrial .....

Aprobarile se iau ceva mai greu si daca terenul pe care vrei sa infiintezi statia GPL se afla intre case este mai greu .....


Pentru alta intrebare pe care ai pus-o la alt subiect . Inghetata pe litoral ....

Nu este o afacere care sa iti ofere venituri substantiale si costurile pentru a pune afacerea la punct se amorseaza in 1 luna jumate. Practic dintr-un sezon tu o sa castigi cam 1 luna jumatate daca o sa ai terenul sau chiria scazuta ... Parerea mea este ca nu prea se renteaza sa pierzi timul cu inghetata ....

Sper sa-ti fi fost de ajutor ....

#4
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007
Multumesc frumos de raspunsuri!


La statia GPL sa presupunem urmatoarele:
- chirie 1000 ron lunar
- angajati 2000 ron lunar
- alte cheltuieli (prevazute sau nu) 1000 ron lunar. (aici ar intra si cheltuielile cu firma)

Ar insemna 4000 ron lunar cheltuieli. Ar trebui, deci, vandute 20 de tone lunar pentru a acoperi aceste cheltuieli. Ar fi un rulaj destul de mare, deci intradevar trebuie aleasa bine zona.

#5
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
Te cam pripesti la cheltuiele. Salariile o sa te ajunga un pic mai mult daca ai sa alegi sa lucrezi in trei schimburi si ai sa vrei asa decat sa pui paza peste noapte, curentul electric nu e de lepadat nici acesta si mai sunt. Eu zic sa faci cum am facut si eu, ia legatura cu cei de la butangaz , eu le-am dat un mail pe site-ul lor si am fost contactat imediat de de un reprezentat de la ei. Eu detin teren la un drum european si mi-au dat planurile peste cap cand a inceput sa turuie cu avizele. Iti tot recomand butangaz pentru ca toti taximetristi cu care am vb numai de la ei alimeanteaza. Refa un planul de cheltuieli si vezi daca da cu plus.

L.E. ca sa nu aduc numai vesti proste , reprezentantul de la ei spunea totusi ca o lacatie la un drum european cum am eu aduce in jur de 1600 litri vanzare pe zi * 30 zile vine 48 de tone, deci un venit de 12.000 . Eu zic ca se poate, dar te omoara avizele. In cazul meu avem probleme mari cu spatiul care trebuie lasat pana la stalpi de curent care imi cresteau si costurile de betonare a suprafetei de alimentare.

Edited by prise, 20 March 2012 - 21:52.


#6
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007

 prise, on 20th March 2012, 21:49, said:

Te cam pripesti la cheltuiele. Salariile o sa te ajunga un pic mai mult daca ai sa alegi sa lucrezi in trei schimburi si ai sa vrei asa decat sa pui paza peste noapte, curentul electric nu e de lepadat nici acesta si mai sunt. Eu zic sa faci cum am facut si eu, ia legatura cu cei de la butangaz , eu le-am dat un mail pe site-ul lor si am fost contactat imediat de de un reprezentat de la ei. Eu detin teren la un drum european si mi-au dat planurile peste cap cand a inceput sa turuie cu avizele. Iti tot recomand butangaz pentru ca toti taximetristi cu care am vb numai de la ei alimeanteaza. Refa un planul de cheltuieli si vezi daca da cu plus.

L.E. ca sa nu aduc numai vesti proste , reprezentantul de la ei spunea totusi ca o lacatie la un drum european cum am eu aduce in jur de 1600 litri vanzare pe zi * 30 zile vine 48 de tone, deci un venit de 12.000 . Eu zic ca se poate, dar te omoara avizele. In cazul meu avem probleme mari cu spatiul care trebuie lasat pana la stalpi de curent care imi cresteau si costurile de betonare a suprafetei de alimentare.

Multumesc frumos pentru raspunsuri! Revin cu un update daca mai aflu si eu ceva nou.

#7
setalis

setalis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.09.2009
O statie GPL va fi rentabila daca vinzi zilnic peste 500 litri. Va trebui foarte bine sa te gandesti la asta, pentru ca in cazul in care vei vinde mai putin, vei pati cam exact ca mine, adica vei inchide dupa 1-2 ani, din cauza pierderilor. Ia in calcul concurenta, traficul de masini din zona,  si pretul cu care vei vinde, pe care il poti negocia cu furnizorul tau.E adevarat, vei castiga brut cam intre 0,25 si 0,35 lei /litru de GPL. Cum spunea cineva anterior, va trebui sa iei in calcul cheltuielile mari pe locatia unde vei avea infiintata statia. Nu mai vorbesc de cheltuielile de infiintare. Recomand un contract de comodat cu cei de la Rompetrol, pentru ca daca vei face contract cu Butangas (asa cum am avut eu din pacate) vei avea pretul mare la statie datorita pretului mare de livrare, iar de fiecare data cand pretul GPL-ului intern se va ieftini, absolut toti furnizorii de pe piata se aliniaza la pret, mai putin Butangas, care importa gazul. Din acest motiv, vei pierde incet dar sigur clienti.

Attached Files



#8
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007

La ce costuri ati estimat pragul de rentabilitate de 500 litri pe zi? (cati angajati, ce alte costuri cu firma, s.a.)
Angajatii presupun ca trebuiesc calificati, ce salarii se ofera in medie pentru aceste joburi?
Realimentarea rezervorului cat de rapid si de des se poate face? (am intalnit des comercianti care nu mai aveau gaz si abia dupa cateva zile au revenit la activitate)

#9
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
daca te apuci, nu`ti recomand butangaz
e printre cele mai proaste de pe piata, posibil sa fie si cel mai ieftin, dar aici in constanta e cel mai prost de departe

#10
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 05.03.2009
@cutzu De ce zici ca butangas e cel mai prost in constanta? Eu am alimentat d ela lukoil si butangas . La lukoil parca nu mergea motorul atit de rotund ca la butan gas. In plus parca se consuma mai repede. La butangas insa parca nu prea avea vlaga...insa se consuma greu si merge motorul mai ok....

#11
sudcraiova

sudcraiova

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 10.10.2015
Ai rezolvat ceva cu statia gpl ?

#12
icedoni

icedoni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.02.2008

 BuzaianuLaur, on 20 martie 2012 - 10:11, said:

Neata ! In primul rand dupa parerea mea trebuie sa faci un studiu al locatiei unde vrei sa deschizi statia de gpl.... Daca locatia nu se afla pe o artera principala si nici terenul nu este al tau te sfatuiesc sa te mai gandesti .....

Gazul nu este de aceeasi calitate la toti furnizorii si sfatul meu este sa alegi tot butan gaz ..... La alti furnizori procentul castigat de tine per litru va fi cu cativa bani mai mare dar clientii nu vor fi satisfacuti....

Intretinerea unei statii GPL nu implica costuri foarte ridicate si nici nu se strica foarte frecvent ..... Reviziile sunt un pic mai costisitoare si se fac trimestrial .....

Aprobarile se iau ceva mai greu si daca terenul pe care vrei sa infiintezi statia GPL se afla intre case este mai greu .....


Pentru alta intrebare pe care ai pus-o la alt subiect . Inghetata pe litoral ....

Nu este o afacere care sa iti ofere venituri substantiale si costurile pentru a pune afacerea la punct se amorseaza in 1 luna jumate. Practic dintr-un sezon tu o sa castigi cam 1 luna jumatate daca o sa ai terenul sau chiria scazuta ... Parerea mea este ca nu prea se renteaza sa pierzi timul cu inghetata ....

Sper sa-ti fi fost de ajutor ....

Salut. Mai este cineva prin preajma.... care si-a deschis statie gpl sau e pe cale si are mai multe info? Ma intereseaza subiectul si as fi recunoscator sa culeg 2-3 detalii in plus .Multumesc anticipat

 mafiott92, on 21 martie 2012 - 00:22, said:



Multumesc frumos pentru raspunsuri! Revin cu un update daca mai aflu si eu ceva nou.

Salut. Sunt 3 ani de la postul tau... insa.. ai intrat in afacere pana la urma?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate