Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Medicul de familie cere bani pe consultatiile la domiciliu

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011
Bunica-mea are o deficienta locomotorie veche si nu se poate deplasa pana la cabinetul medicului de familie din satul ei.
In urma unor probleme de sanatate a dorit o consultatie din partea medicului de familie, insa pe usa cabinetului acestuia scrie ca trebuie sa platesti 50 RON pentru o consultatie la domicliu. Ea nu are o pensie nesimtita, ci una foarte mica si nu-si poate permite sa-i plateasca.

Acel medic are dreptul sa ceara acea suma ?
Este o suma aplicata de statul roman sau pur si simplu acesta cere spaga ?
Daca este ilegal ce face medicul, unde se poate reclama asta ?

Astept raspunsuri, multumesc.

#2
andu2008

andu2008

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 273
  • Înscris: 21.04.2008
Stiu ca deplasarea (consultatia) la domiciliu se plateste. Asa este si la medicul meu.
In teorie consultatia la docmiciliu se deconteaza de Casa de Sanatate cam de 3 ori mai mult decit consultatia la cabinet. Uite si un link www.ms.gov.ro/upload/norme%20coca%201%20iunie.doc.
Acum suma ceruta 50 lei , nu stiu daca este mica sau mare. Probabil or mai fi si conditii functie de specificul zonei sau poate pt rural se ma aplica o majorare.

Ca fapt divers ,la medicul meu o consultatie la domiciliu, se plateste cu 50 ( dar da chitanta ).

#3
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Si al meu tot 50 lei cere, in Bucuresti (adica nu cere el, scrie pe usa lui).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate