Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Astept un colet din Anglia

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ThatBoy

ThatBoy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.01.2010
Buna,

Astept un colet din Anglia. Mi-am luat un telefon (cam scump..) pe eBay si vanzatorul mi-a trimis prin Royal Mail (coletul vine din UK). Azi a ajuns in Romania (dupa cam 2 zile) dar acum nu stiu ce sa fac. Ar trebui sa astept pe postasul sa mi-l aduca sau ar trebuie sa merg la oficiul postal (sau la vama?).

Daca conteaza coletul mi-a costat cam 850~ dolari, e numai un telefon (iPhone) deci nu e un colet prea mare.

Nu am nici numar tracking pentru ca pe siteul Royal Mail imi afiseaza ca a sosit in Romania si atat.

#2
seawolf

seawolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 16.01.2007
Daca a ajuns in tara , maine te duci la posta la tine si ii intrebi daca ti-a venit coletul extern sau (mai nou) cele venite din UK se numesc scrisori simple externe .

#3
ThatBoy

ThatBoy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.01.2010

 seawolf, on 16th March 2012, 22:23, said:

Daca a ajuns in tara , maine te duci la posta la tine si ii intrebi daca ti-a venit coletul extern sau (mai nou) cele venite din UK se numesc scrisori simple externe .
Mersi mult, o sa incerc. Nu cred ca ajunge chiar atat de repede dar o sa incerc pentru ca telefonul meu ma inbolunzeste, in ultimii trei ani am evitat PR cat se poate de mult.

#4
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
http://www.posta-romana.ro/track_trace asta nu te ajuta?
si la vama nu mergi ca e din UE coletul.

#5
ThatBoy

ThatBoy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.01.2010

 easy90rider, on 16th March 2012, 22:28, said:

http://www.posta-romana.ro/track_trace asta nu te ajuta?
si la vama nu mergi ca e din UE coletul.
Am numar tracking de la Royal Mail si nici nu cred ca ar trebuie sa mearga pe Posta-Romana.ro, din pacate nu am facut comenzi din UE inca deci sunt cam pierdut.. Maine o sa le vizitez dar deja stiu raspunsul. Am vrut sa stiu ca sa nu astept pe postastul si ca telefonul sa stea degeaba acolo.

#6
seawolf

seawolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 16.01.2007

 ThatBoy, on 16th March 2012, 22:27, said:

in ultimii trei ani am evitat PR cat se poate de mult.
toti o ocolim , mai ales la cate pachete mi-au furat mie in ultimul an ... Nu inteleg de ce nu se preda un pachet din UE pe baza de semnatura ,
ei te verifica dupa buletin si gata . Dar daca esti angajat acolo poti sa te servesti angro ... :nonobad:

#7
paintx05

paintx05

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 26.05.2007

 seawolf, on 16th March 2012, 23:04, said:

toti o ocolim , mai ales la cate pachete mi-au furat mie in ultimul an ... Nu inteleg de ce nu se preda un pachet din UE pe baza de semnatura ,
ei te verifica dupa buletin si gata . Dar daca esti angajat acolo poti sa te servesti angro ... :nonobad:

Tu n-ai auzit povesti despre oameni care nu au putut sa ridice coletul pentru ca adresa din buletin nu corespundea cu cea de pe colet? Nici nu stii cat de placut e sa vii cu avizul, sa vezi coletul la cucoana aia in mana si sa-ti spuna ca nu poate sa ti-l dea ca adresa ta din buletin e din alt oras. Iti vine sa-l iei si sa fugi. Deja au reguli absurde, daca le cerem si noi sa le inaspreasca e grav. Si in plus eu pentru toate coletele din UE a trebuit sa dau cu semnatura intr-un catastif.
Si ca sa fiu si ontopic, postasul n-o sa ti-l aduca niciodata la usa (mie nu mi-au adus nici macar plicurile care au fost platite sa fie livrate in mana). In cel mai rau caz, daca e trimis ca o simpla scrisoare o sa-l gasesti pus pe langa cutiile postale. In locul tau m-as duce in fiecare dimineata la posta pana cand vine coletul.

#8
ThatBoy

ThatBoy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.01.2010
Azi am fost la posta si nu mi-a ajuns coletul inca... cand am ajuns acasa am verificat pe site si in sfarsit imi apare statusul.

18.03.2012 03:18 Sosit in Romania - BSI Bucuresti
18.03.2012 19:58 Primit de la expeditor - BSI Bucuresti
19.03.2012 01:21 In prelucrare - BSI Bucuresti

Potrivid logului de la Royal Mail coletul a ajuns in Romania pe 16... oare cat o sa tina amarati aia in Bucuresti coletul?... apropo, OCOLITI POSTA ROMANA, a trebuie sa ma duc la 3 oficii ca sa-mi spuna unde sa-mi caut coletul..... colega nici nu a auzit de tracking system....

#9
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Sunt in aceeasi situatie: astept un colet din Anglia, am primit tracking-numberul, am verificat pe http://www.royalmail.com/track-trace si deja de vreo 4~5 zile imi afiseaza acelasi mesaj:

Quote

Your item, posted on 08/07/13 with reference RJ616******GB has been passed to the overseas postal service for delivery in ROMANIA

Astia trimit prin Posta Romana, ori prin ceva serviciu de curierat? Pe Posta Romana am verificat tracking number-ul, dar imi spune ca nu gaseste acest tracking number ...

#10
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Încearcă și la https://gls-group.eu...parcel-tracking

#11
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006

 retele, on 15 iulie 2013 - 15:05, said:


Merci. Da, se pare ca prin GLS vine coletul din Anglia, dar ... sunt PRAAAFFF astia de la GLS !!!
Coletul a fost trimis din Anglia, in data de 08 iulie. Suntem in 15 iulie, si coletul sta blocat de 5 zile bune la GLS-ul din Germania !!!

[ https://lh6.googleusercontent.com/-5Fklu7QWBEk/UeRNF8pcEPI/AAAAAAAAQUE/GgrK43J1Cos/w756-h773-no/GLS-tracking.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

 dan74mm, on 15 iulie 2013 - 21:31, said:


Merci. Da, se pare ca prin GLS vine coletul din Anglia, dar ... sunt PRAAAFFF astia de la GLS !!!
Coletul a fost trimis din Anglia, in data de 08 iulie. Suntem in 15 iulie, si coletul sta blocat de 5 zile bune la GLS-ul din Germania !!!

[ https://lh6.googleusercontent.com/-5Fklu7QWBEk/UeRNF8pcEPI/AAAAAAAAQUE/GgrK43J1Cos/w756-h773-no/GLS-tracking.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
S-a mai intamplat asa, mai stiu si eu anumite cazuri, insa pana la urma s-au terminat cu bine, coletele au ajuns tefere si nevatamate, chiar daca a durat ceva timp. :)

#13
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Ieri dupa amiaza mi-a sosit coletul, adus acasa de catre cei de la GLS. Totul a durat 8 zile, din Anglia pana in Romania. Se pare ca actualizarea pe siteul celor de la GLS nu este cea mai "fericita" ...

[ https://lh6.googleusercontent.com/-yQEm669dvqk/UeZZfh3AnCI/AAAAAAAAQWk/CwTgeSEuJc4/w708-h852-no/GLS-tracking.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dan74mm, 17 July 2013 - 10:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate