Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Hurghada

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
459 replies to this topic

#361
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,385
  • Înscris: 22.05.2019

View Postgeorge_alexandru, on 03 noiembrie 2022 - 16:14, said:

Eu la Somma Bay am făcut scufundări, cei de la centrul de diving de acolo mi s-au părut foarte profesioniști.

Viza poți si la fata locului (eu așa am făcut) . Online, dacă îmi aduc bine aminte minim o săptămână (ai pe site timpul de procesare). Vezi sa nimerești site-ul oficial, că mai sunt și altele și plătești extra.

La final de august cred că o să te cam prăjești.
Îți mulțumesc , nu mă așteptam așa rapid 😁
Zici că este cald rău ? , mă așteptam , dar.....nu să mă atenționezi , adică.....sare de 45° ? Poți să te uiți (te rog) , pe unde ai fost (ca zonă) este departe de hotelul ?.....care am de gând , aș dori să te mai întreb câte ceva , mulțumesc !



#362
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
La inceput de octombrie erau 34-38 cand am fost eu. Deci 40+ clar la final de august.

Sunt mai multe centre de scufundari....eu am fost la Sharm el Naga Diving Center, e la 14km de hotelul tau.

#363
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,385
  • Înscris: 22.05.2019

View Postgeorge_alexandru, on 03 noiembrie 2022 - 17:18, said:

La inceput de octombrie erau 34-38 cand am fost eu. Deci 40+ clar la final de august.

Sunt mai multe centre de scufundari....eu am fost la Sharm el Naga Diving Center, e la 14km de hotelul tau.
Cu căldura...asta este , sper să nu am probleme cu soția (la ea este disconfortul) , eu și fiul (19 ani) nu avem probleme (sper😁)... O comparație (dacă poți,) cu Grecia (sunt fan) plajă , apă (+ vietăți în apă) , hoteluri , etc.
Oferta care am găsit-o , presupun că este foarte bună (cu scumpirile în turism) , 7 nopți/3 adulți/all inclusive/avion/transfer , 1740 € la hotelul și perioada menționate .

Edited by Printdivision, 03 November 2022 - 17:58.


#364
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 03.10.2019
acele  excursii  de ex:  Cairo  sau Luxor  se pot plati cu cardul  sau trebuie   in Cash  ??

#365
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Cash din pacate.

#366
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 03.10.2019

View Postgeorge_alexandru, on 09 noiembrie 2022 - 18:54, said:

Cash din pacate.  
  

banuiesc   ca in euro   nu ?  deci sa vin cu bani de acasa   cash   , ce tampiti

#367
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Euro sau dolari sau lire egiptene.

#368
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,385
  • Înscris: 22.05.2019

View Postgeorge_alexandru, on 12 noiembrie 2022 - 09:20, said:

Euro sau dolari sau lire egiptene.
Salutare , poți să-mi dai un sfat , în legătură cu excursiile ? (Piramide , Luxor , scufundări la adâncime , delfini) . Mă interesează un preț bun (corect) , sunt și la hotel ? , sau unde ?
Mulțumesc.
PS....nu ai de gând un oled ? 😁


#369
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Luxor merita, e aproape si ai destul de vazut, mai ales daca esti pasionat de istorie.

Scufundari...ai ce vedea si cum probabil nu ai certificare PADI, vei cobori pana pe la vreo 8 metri. Dar e o experienta frumoasa. Acolo cred ca vei face la tarm, la mine asa a fost. In Sharm el Sheik am facut in larg scufundari (daca ai certificare, Sharm el Sheik e cu totul alta liga din acest punct de vedere).

In general poti lua certificare si acolo...dar iti consuma cateva zile. Apoi trebuie sa o reinnoiesti periodic, de obicei tot prin vacante. Eu as vrea pe viitor sa iau certificare PADI.

La Cairo nu am fost, voi merge data viitoare.

In afara de agentie....aveam o recomandare de companie, era si pe aici mai in spate daca nu ma insel. Daca o gasesc, revin.

Am deja oled, un LG B8 Posted Image

Edited by george_alexandru, 13 November 2022 - 12:55.


#370
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,385
  • Înscris: 22.05.2019

View Postgeorge_alexandru, on 13 noiembrie 2022 - 12:54, said:


Am deja oled, un LG B8 Posted Image
Bravo !

Sunt pasionat de istorie , am "bătut la picior" Atena și Roma (mai mult) , deci.....Luxor , Cairo , Giza , abia aștept .

Mulțumesc !

#371
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,385
  • Înscris: 22.05.2019
Salutare , am cumpărat (ce am specificat mai sus) , acum sper să fie totul în regulă (mai este timp până atunci....dar,acum trece 😁) . Nu a frecventat nimeni (pe aici) Grecia , Egipt (Hurghada) , Turcia (mâncare hoteluri și plaje) ? ......sunt curios de o comparație 😇😊

Edited by Printdivision, 24 November 2022 - 10:00.


#372
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.12.2015
@Printdivision

Toate cele 3 destinatii enumerate au plaje cu nisip si plaje cu pietre (corali in cazul Egiptului)
Cam greu sa faci comparatii pt ca diversitatea este mare si plaja variaza de la un hotel la altul in functie de relief (in general): daca ai un golfulet sau un colt de pamant intrat in mare, este posibil sa fie si nisip. Daca nu, asta e... Recomand pantofii de piscina pentru intrarea in apa.  Ii gasesti la Decathlon.
Despre mancare, zic sa All Inclusive-ul Turciei este la ceva distanta in fata Greciei iar Egiptul este ultimul in clasament.
Recomandarea mea este sa eviti Pasta Station daca exista asa ceva. Un italian si-ar face harakiri pe loc daca ar vedea ce se intampla acolo Posted Image

#373
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,385
  • Înscris: 22.05.2019
Mulțumesc .

#374
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016

View Postfoxtian, on 11 noiembrie 2022 - 20:57, said:

banuiesc   ca in euro   nu ?  deci sa vin cu bani de acasa   cash   , ce tampiti

Aproape in fiecare resort exista bancomat, banca Afrika, si cursul de schimb este foarte bun. Scoti lire egiptene cat ai nevoie.

Legat de temperatura, am fost in luna mai, 43 de grade pe valea regilor. La plaja nu e problema cu caldura, bate briza, este in regula. Insa la piramide si pe valea regilor sufla vantul, te simti de parca esti in fata cuptorului, un vant uscat si fierbinte de te usuca...
Apa rece (geanta termoizolanta), se poate cumpara si din autocar insa frigiderul lor este mic, si la 40 de persoane nu ajunge decat la inceput. Apoi cumpara si ei de pe drum, insa nu mai este rece...

View PostPrintdivision, on 24 noiembrie 2022 - 09:59, said:

Salutare , am cumpărat (ce am specificat mai sus) , acum sper să fie totul în regulă (mai este timp până atunci....dar,acum trece ��) . Nu a frecventat nimeni (pe aici) Grecia , Egipt (Hurghada) , Turcia (mâncare hoteluri și plaje) ? ......sunt curios de o comparație ����

Ca si comparatie, am fost la Lonicera in Turcia, la Iberostar in Tunisia, la Cleopatra (Hurghada) in Egipt, Gergana in Bulgaria, ca si all-inclusive. Tenerife (toate plajele cu nisip galben + Adeje, Garrachico, San Juan), Cipru - Larnaca, Italia - Rimini, etc... Ca si plaje, cea mai tare a fost Kouconaries beach din Grecia. Ca si all-inclusive, resortul Cleopatra din Hurgada se apropie de ce vezi in Turcia. Insa Cleopatra din Sharm-el-Sheik are review-uri slabe la mancare. Ce sa spun, trebuie studiat. La fel si in Tunisia, am avut sushi si paella, gatite impecabil. Am postat la vremea respectiva pe topicele aferente fiecarei destinatii...

Edited by 2Unlimited, 29 November 2022 - 14:17.


#375
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,385
  • Înscris: 22.05.2019
Mulțumesc !
PS: (offtopic) , îți place 2Unlimited ? , nu de altceva , dar am toate albumele lor în "arhivă" 😁

Acum chiar nu știu ce să fac în legătură cu achiziționarea excursiilor (și scufundările) , or fi mai bune prețurile direct la hotel sau luate acum (cică sunt "oferte"😁) , nu știu la ce sume să mă raportez .

Edited by Printdivision, 30 November 2022 - 07:13.


#376
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 13.10.2010
@printdivision:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-DPjUM8vr1Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#377
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,385
  • Înscris: 22.05.2019
În Turcia nu am fost , dar am auzit că au servicii foarte bune (mâncare,băutură,camere,curățenie) , dar plaje "slabe" (pietre) . În Grecia , am fost (zone: Atena,Halkidiki,Platamonas,Rhodos) , în materie de plaje și mâncare , stau foarte bine , băuturi....mai bine ca la bulgari , per total în acest domeniu (litoral)....îmi este foarte dragă Grecia . În Bulgaria (Nisipurile de aur,Sunny beach) , la trei stele , totul este slab (dar la un preț mic) , la patru stele , "urcă" tot , dar...băuturile sunt foarte proaste (și la cinci stele cred că este la fel) , mâncarea.....este mai bine😁 , plajele sunt bune . În Italia , am fost la Roma , hotelul era de trei stele....dar camere frumoase (stilate,utilate) , alt nivel , cred că echivalentul de patru stele la greci , cinci la bulgari și șase la români😁🤣 . Fiind iulie , a trebuit să mă duc și la plaja din "apropiere" (Lido di Ostia) , nisip negru , apă cam murdară . La mâncare , este foarte bună , dar la hotel nu au fost servicii de masă și am mâncat în exterior la restaurante , deci nu pot să zic cum sunt pe această parte italienii la servicii (gen all inclusive) . În România.....este cu totul "alt nivel"😁 , este "peste" toti pe unde am fost (raportat la preț) , (în circa 13 ani,am fost de două/trei ori) . Acestea fiind scrise (scuze de offtopic) , o părere de genul (versus) , doream referitor la Hurghada (dacă a fost cineva în zonele scrise mai sus) .

View Postcanarel, on 30 noiembrie 2022 - 08:04, said:

@printdivision:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-DPjUM8vr1Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mulțumesc !
Am să mă uit pe seară , pare foarte interesant (am vizionat câteva minute,nu am timp acum) .

Edited by Printdivision, 30 November 2022 - 08:30.


#378
Xelo

Xelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 12.05.2005
Ma bag si eu in discutie, poate ma ajutati cu ceva recomandari.
Stiu ca e  tarziu, dar vreau sa petrec revelionul la soare si am decis sa merg in Egipt pentru prima oara. Imi puteti recomanda vreo statiune si hotel care sa respecte conditiile de jos, va rog:
- fara facilitati pentru copii (sau fara accent pe acest lucru) - vom fi doi adulti
- nu foarte izolat, as vrea sa avem ce face si seara - o mica plimbare sau cascat gura etc
- sa am garantia unei perioade calde... in sensul asta m-as putea orienta mai spre sud, spre Mars Alam sau sunt suficiente Hurghada/Sharm?

Si nu in ultimul rand, o agentie care sa nu te rupa in doua.... vad preturi de 3K pt 7 zile... Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate