Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Manopere incalzire, manopere sanitare, alte preturi.

- - - - -
  • Please log in to reply
937 replies to this topic

#73
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postromaximusro, on Sep 28 2006, 12:42, said:

acuma scuza-ma ca o spun, insa au fost 3 zile jumate de lucru + masa +bautura. Si asta doar pentru ca a dat pe dinfara casa respectiva (fiind singur tipul). Mie mi se pare un pic cam mult, insa daca asta e piata..

e si asta un mod de a gandi. Daca e asa usor de ce mai pelati la altii?

#74
lo-ry

lo-ry

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.09.2006

View PostCRG, on Sep 28 2006, 18:34, said:

garsoniera de aprox 38 mp, dar fara baie (era deja amenajata, deci camera, hol si bucatarie): dat jos tencuiala, gletuit, gresie, faianta, daramat un perete, rabitz unde a fost cazul, parchet, pusa o usa de interior, refacut glafuri (a fost pus termopan): 2400 ron

Tipii lucreaza numai din recomandari, nu dau anunturi in ziar...;)


si esti multumit?....daca da...da-ne si noua un nr de tel de la ei....poate mai are cineva nevoie
:P

#75
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
a iesit brici!!! Au fost singurii care s-au purtat respectuos (am mai avut niste incercari inainte de ei...).

Ca sa ma intelegi, au acceptat sa le dam noi de mancare doar dupa trei zile de insistente...

Si retuseaza in disperare. Cand a fost pusa aplica pe perete, au reiesit niste denivelari care nu se vedeau altfel. S-au apucat si au refacut imediat.

o sa revin cu pm.

#76
lo-ry

lo-ry

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.09.2006

View PostCRG, on Sep 29 2006, 10:58, said:

a iesit brici!!! Au fost singurii care s-au purtat respectuos (am mai avut niste incercari inainte de ei...).

Ca sa ma intelegi, au acceptat sa le dam noi de mancare doar dupa trei zile de insistente...

Si retuseaza in disperare. Cand a fost pusa aplica pe perete, au reiesit niste denivelari care nu se vedeau altfel. S-au apucat si au refacut imediat.

o sa revin cu pm.


astept cu nerabdare........ :P

#77
AL DAL

AL DAL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.10.2006

View Postlo-ry, on Sep 29 2006, 10:19, said:

si esti multumit?....daca da...da-ne si noua un nr de tel de la ei....poate mai are cineva nevoie
:P

Cred ca cei mai multumiti sunt meseriasii ...pt ca in timp ce tie ti se opresc o groaza de taxe si impozite ...lor nu le opreste nimeni nimic ...traiasca munca la negru ...
...sau poate nu ...oricum de la 1 ian 2007 ...dispare REGIA PROPRIE ...

#78
Rage1

Rage1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 17.02.2004
caut si eu un instalator ptr spalat calorifere vechi in zona dr taberei/sebastian. stau cu chirie si asta e sg solutie. astept si preturi ptr asa ceva. mersi

#79
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
mie mi-a cerut un meserias 80 lei pentru spalat calorifer in bucatarie :(
am lasat-o balta, am dat 75 lei pe unul nou din otel (cam mic, dar sigur face mai multa caldura ca vechitura din tabla), inca vreo 20 lei pe nipluri si teava
l-am montat (impreuna cu vecinul) in 3-4 ore
acum astept sa bage apa sa fac si testul :P

vechitura am scos-o pe scara..in 4 ore a disparut de acolo, m-au scutit vecinii de munca suplimentara :)

dar daca ai calorifere din fonta, poate merita spalatul, pe cele din tabla de obicei le strici cand le demontezi

Edited by aeon, 03 October 2006 - 14:06.


#80
mobiusro

mobiusro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.06.2006
Caut si eu un instalator pentru diverse treburi care le am de rezolvat in baie si in bucatarie. Deasemenea mai caut un mester (tamplar cred) ca sa-mi monteze si mie niste dulapuri suspendate si obiectele din baie (savoniera, chestia pentru hartie igienica). Daca aveti vreo recomandare va rog postati ca tot caut si intreb in stanga si-n dreapta. Si parca nu as vrea un 'blind date' sa-i zic asa...

Zona: Bucuresti, Drumul taberei

#81
bubus

bubus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.09.2006

View PostAddnann, on Oct 24 2005, 10:57, said:

Ahhh ... scuze. Nu am de unde sa stiu ce preturi ai tu acolo dar sa stii ca preturile sunt cam acelaeasi. Exista si ceva cheltuieli in plus incluse dar :
1. Ai garantie
2. Ai discount la materiale 10 - 20 % (o firma serioasa nu ia din magazin produsele ci din depozite adica cu cel putin 20 % mai mici preturi la materiale)
3. Nu ai treaba cu mincare/bautura/ etc.
4. Nu te duci sa cauti innebunit nu stiu ce prostii de piese dupa care te trimite meseriasul ca nu are
5. (culmea! dar am auzit si asta) Nu iti cari singur materialele

E destul? Iti mai pot spune daca vrei.


ai idee cat cere o firma pentru izolarea peretilor pe intrerior cu polistiren?
as vrea sa fac o comparatie...

#82
elram

elram

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.10.2006
Poate cineva sa imi zica niste preturi pentru casa la rosu? De ex pentru 92mp la sol si mansarda am o oferta de 7000 E manopera: 1500 fundatia (90 in pamint, 90 deasupra), 1500 zidaria parter, 1500 placa si stalpii, 1000 zidaria de la mansarda si 1500 acoperisul fara montarea tiglei Lindab. Este mult?

#83
Andrey1

Andrey1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 20.05.2005
Salut
Am nevoie de un meserias pentru un perete dintr-o garsoniera. Peretele e plin de condens si mucegai, cred ca nu este izolat bine, fiind si perete exterior. Nu ma prea pricep la astfel de lucrari, dar cred ca este nevoie de dat jos tot ce este stricat, izolat termic, gleduit, zugravit.
Vreau daca se poate datele de contact ale unui meserias, din Bucuresti, ori aici ori pe PM. Garsoniera se afla in cartierul Pajura.
Mersi mult  :)

Edited by Andrey1, 12 October 2006 - 16:19.


#84
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Puteti sa-mi spuneti cat se cere pentru urmatoarele lucrari:
-montat rezervor de wc (din acesta la semi inaltime) si dat jos cel vechi.
-dat jos chiuveta veche din bucatarie si montata una noua de inox
-instalat(montat) aragaz si masina de spalat.

Mi-a zis cineva ca le face in cateva ore, dar a lasat la aprecierea mea cat sa-i dau. Voi ce ziceti?

Multumesc.

#85
COSTIN_mentor

COSTIN_mentor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 28.09.2004
QUOTE(miki3 @ Oct 13 2006, 19:24) <{POST_SNAPBACK}>
Puteti sa-mi spuneti cat se cere pentru urmatoarele lucrari:
-montat rezervor de wc (din acesta la semi inaltime) si dat jos cel vechi.
-dat jos chiuveta veche din bucatarie si montata una noua de inox
-instalat(montat) aragaz si masina de spalat.

Mi-a zis cineva ca le face in cateva ore, dar a lasat la aprecierea mea cat sa-i dau. Voi ce ziceti?

Multumesc.

Parerea mea: aprox. 50 lei noi

#86
lupiibah

lupiibah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 21.09.2006
QUOTE(miki3 @ Oct 13 2006, 19:24) <{POST_SNAPBACK}>
Puteti sa-mi spuneti cat se cere pentru urmatoarele lucrari:
-montat rezervor de wc (din acesta la semi inaltime) si dat jos cel vechi.
-dat jos chiuveta veche din bucatarie si montata una noua de inox
-instalat(montat) aragaz si masina de spalat.

Mi-a zis cineva ca le face in cateva ore, dar a lasat la aprecierea mea cat sa-i dau. Voi ce ziceti?

Multumesc.


Cu tristete in suflet te anunt ca instalatorii cer cam 40-50 RON/ ORA ... in general





In alta ordine de idei:
Echipa care a fost la mine...
Ap 2 camere: gresie+faianta in baie, bucatarie, balcon si holuri, parchet in rest, indreptat pereti, colturi, etc, lavabila, vopsit tocuri, lac pe usi - 3 saptamani, 4000 RON sad.gif (echipa de 3, uneori 4 oameni)
Calitate: mediocra
In afara de instalator, care a mai luat 200 RON pt baie (asezat chiuveta, wc, diverse legaturi, montat tot felul de accesorii pe pereti)

#87
Andrey1

Andrey1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 20.05.2005
Salut, imi puteti spune si mie cu aproximatie cam cat imi cere un mester pentru repararea unui perete. Mai exact: curatat, izolat termic cu polistiren, gleduit, varuit. Peretele are 2,5m pe 4 m.

Mersi

#88
serbanica

serbanica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 21.09.2004
imi trebuie mester pentru: gresie+faianta in baie de arcuit, 2-3 pereti cu rigips si de ascuns 2 tevi la bucatarie tot cu rigips. imi recomanda cineva ?

Edited by serbanica, 31 October 2006 - 13:28.


#89
rydk

rydk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.03.2005

View PostX-plane, on Aug 14 2006, 20:50, said:

Normal manopera se calculeaza la cantitatile de materiale puse in opera. Practic doar firmele lucreaza in acest mod si nu toate. Se practica pretul pe loc de lampa/priza.

preturile variaza mult stiu pe cineva care ia in functie ml/tub intins , in jur de 10 -18 ron depinde in ce spargi daca pui telefon, cat-tv, cablu utp pentru net ,daca e pe afara ingropat ,Ce fel de cablu pui ,

Trebuie sa tii cont ca nu poti pune mai mult de 2 Kw pe un circuit   (cu o sectiune a cablului de 2,5 mm)   sau 8 locuri de priza si 12 de iluminat,

Edited by rydk, 17 February 2007 - 15:40.


#90
dinaaa

dinaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.11.2005
gars. 30 mp:curatat pereti,s-a daramat unul,glet,vinarom;pus gresie,faianta,prize,instalatii,mobila si dus in baie,izolatie balcon,schimat tamplarie,pus parchet,usa metalica. 1000 euro...treaba facuta ft. bine

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate