Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Manopere incalzire, manopere sanitare, alte preturi.

- - - - -
  • Please log in to reply
937 replies to this topic

#37
bittek

bittek

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2004

View Postterratec, on Aug 3 2006, 00:50, said:

oibo

imi place idee cu ventilatorul in cabina de dush.
sunt curios sa stiu ce faci daca, din greseala ajunge jetul de apa in ventilator.
Il vedem la stirile de la ora 5

#38
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Din ce am citit eu pe-aici, aveti preturi oarecum diferite.
Hai sa va spun problema mea :

A venit un instalator la o prima intrevedere . Casa e la rosu, de 200 mp (P+1) . Avem 3 bai.
Ne-a zis ca vrea 9 milioane pt fiecare baie (doar obiectele sanitare)  si  1.200.000 pt fiecare calorifer.
Intra in pret bucataria, racordul la fosa/hidrofor/centrala.
Nu am inteles daca o sa ne masoare tevile pe care le va monta prin casa si va lua manopera si pe ele, sau sunt incluse in pret.
Noi nu stiam preturi, asa ca nu am spus nimic, desi transformand in euro, pretul a fost socant ; peste 1000 euro, doar manopera .
Daca punem putin efort la studiu de piata, tot ce cumparam prin bai, nu face cu mult peste 1000 euro.  
Am auzit o parere pe forum, ca ar fi exagerat de mult.

Instalatorul asta e recomandat, si a facut lucrari bune.
Adevarul e ca atunci cand mergi la o clinica, unele sunt preturile pt medici fara grade si altele (duble) la profesori (nu stiu daca se justifica, ca sunt patita cu profesorii, dar in fine - asta-i piata)

Ideea e ca nu vrem sa ne trezim ca nu ne curge apa in instalatii, sau ca va curge pe jos (tevi de cupru).
Manopera la "aranjat" tevile prin casa, a considerat-o inclusa in cei 9 mil, sau urmeaza alte "bucurii" cand se apuca sa masoare tevile (ne-a luat repede si am uitat sa intrebam asta) ?

Ce recomandati? Sunt unii care lucreaza bine (verificati de voi) la preturi mai mici?

View Postoibo, on Jul 23 2006, 00:04, said:

Haideti sa va zic eu ceva preturi personale pt un veceu de servici:
montat gresie+faianta 15RON/mp
decopertat faianta +vopsea veche 5RON/mp
modificat inst electrica pt 2 spoturi + ventilator 60 RON
montat gips carton + zugravit 100 RON
demontat + montat corpuri sanitare (lavoar, vas closet, cabina dus) tevi alimentare si scurgere + montat apometre 600 RON
dulap incastrat sticla + montaj 150 RON
Toate materialele, inclusiv covorasul si clanta de la usa 2500RON
si sa va zic ceva: sunt super multumit de investitie.
apropo... facuta in regie proprie
Frumoasa lucrare ! Imi place foarte mult baia ta . Si dulapiorul ala de sticla e f frumos !
Poti pune un nr de telefon  al baietilor ?
Dulapiorul de sticla de unde l-ai luat ? Cum de a incaput perfect acolo ? Se face pe comanda ?

#39
Eden

Eden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 07.05.2005
[quote name='oibo' date='Jul 23 2006, 00:04' post='1706878']
Haideti sa va zic eu ceva preturi personale pt un veceu de servici:
montat gresie+faianta 15RON/mp
decopertat faianta +vopsea veche 5RON/mp
modificat inst electrica pt 2 spoturi + ventilator 60 RON
montat gips carton + zugravit 100 RON
demontat + montat corpuri sanitare (lavoar, vas closet, cabina dus) tevi alimentare si scurgere + montat apometre 600 RON
dulap incastrat sticla + montaj 150 RON
Toate materialele, inclusiv covorasul si clanta de la usa 2500RON


    Buna seara !
Te rog, poti da numarul de telefon al echipei ?

#40
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
am facut si eu de curand ceva modificari prin apt. locatie constanta

1. reparat glafuri ferestre si usi (pus termopan) ... cam 100 metri liniari ...reparat cu coltar, ipsos si var + exetrior geamuri + exterior geamuri, inclusiv pervaze (marmura interior, gresie exterior)
2. zidit perete intre bacoane (2 mp)
3. gresie si faianta in balcon (16 mp)
4. izolat balcon (pe interior) cu poliester (4 mp)
5. schimbat cateva placi gresie (vreo 10-12) care se sparsesera la montatul usilor
6. alte mici reparatii prin casa (reparatii cu ipsos pe unde era nevoie, si altele)

pret 10 milioane ...timp de munca 6 zile (4 zile 3 oameni, 2 zile 2 oameni) ... au fost cu mine la cumparatul materialelor si le-au urcat la etajul 4
stiu ca la gresie iau 15 ron/mp...la restul nu stiu...probail undeva spre 5 ron/ml la gafuri
le-am dat si mancare...nu au cerut ... au vrut ei sa-si cumpere... dar nu i-am lasat

Edited by bubalus, 10 August 2006 - 23:32.


#41
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Cat ia un electrician, pt a realiza toata instalatia electrica intr-o casa la rosu de la A la Z (cu spoturi, prize, cabluri, tablou electric ... tot-tot) . Doar manopera !
Manopera se socoteste in functie de ce ?

#42
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View PostAna_Karr, on Aug 14 2006, 19:43, said:

Cat ia un electrician, pt a realiza toata instalatia electrica intr-o casa la rosu de la A la Z (cu spoturi, prize, cabluri, tablou electric ... tot-tot) . Doar manopera !
Manopera se socoteste in functie de ce ?


Normal manopera se calculeaza la cantitatile de materiale puse in opera. Practic doar firmele lucreaza in acest mod si nu toate. Se practica pretul pe loc de lampa/priza.

#43
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

View PostX-plane, on Aug 14 2006, 21:50, said:

Normal manopera se calculeaza la cantitatile de materiale puse in opera. Practic doar firmele lucreaza in acest mod si nu toate. Se practica pretul pe loc de lampa/priza.
asa este.
se practica pretul pe loc pentru ca una e sa spargi beton (cum a fost la mine), alta e sa spargi BCA, caramida..

eu am inlocuit instalatia electirca la un apart cu 2 camere (64mp) , am avut ceva modificari ( anulat o priza, pus prize separate la hota, centrala si masina de spalat, tras cablu pt. iluminat pe balcoane) manopera 4 mil


alte preturi:
- gresie, faianta: 14 ron mp
- cojit pereti vechi + glet + coltare aluminiu + slefuit + amorsa + lavabila : 10 ron mp
- termosistem (adeziv + polistiren + adeziv + plasa fibra) : 12 ron
- inst. sanitare: 70 ron / corp (cada, chiuveta, masina spalat wc etc)
- blindat tevi + scos calorifere vechi ( 4 calorifere) 150 ron
- tencuit : 8 ron mp
- sapa 4cm : 5 ron mp
- rigips : 10 ron mp
- parchet laminat: 6 ron / mp
- montat usi (firma): 60 ron / usa - aici mi s-a parut cam mult, sunt altii care cer 40 ron / usa. am luat insa usile mai ieftin cu vreo 50 ron deci am iesit mai bine oricum.
- montat centrala (firma) : 100 ron / calorifer + 200 ron centrala

Edited by Mar, 15 August 2006 - 10:55.


#44
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Foarte utila lista de preturi, Mar. Multam !
Si totusi ... ce mare inginerie e sa montezi un calorifer, ca vrea 1 milion pe el ? Ti-a pus repartitor la el ? Noua  ne-a cerut 1.200.000 de calorifer, iar colegii forumisti erau uimiti de pret.

#45
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

View PostAna_Karr, on Aug 15 2006, 12:55, said:

Foarte utila lista de preturi, Mar. Multam !
Si totusi ... ce mare inginerie e sa montezi un calorifer, ca vrea 1 milion pe el ? Ti-a pus repartitor la el ? Noua  ne-a cerut 1.200.000 de calorifer, iar colegii forumisti erau uimiti de pret.
hehe... e vorba si de taiat tevi, lipit cu cositor, gaurit pereti, tras teava pt. apa calda menajera...

se calculeaza la nr. de calorifere pt. ca e mult mai usor, nu cred ca gasesti vreun mester care sa-ti faca calcul de pret la nr. total de lipituri, taieturi de tevi etc :D

normal ca sunt uimiti, pretul standard / calorifer este: firme 80 ron + tva iar la particulari intre 60 si 80 ron
am preferat sa pun cu firma ca sa am pe cine sa trag la raspundere daca doamne fereste se intampla ceva

Edited by Mar, 15 August 2006 - 14:54.


#46
ddy

ddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 04.12.2003

View PostMar, on Aug 15 2006, 11:51, said:

asa este.
se practica pretul pe loc pentru ca una e sa spargi beton (cum a fost la mine), alta e sa spargi BCA, caramida..

eu am inlocuit instalatia electirca la un apart cu 2 camere (64mp) , am avut ceva modificari ( anulat o priza, pus prize separate la hota, centrala si masina de spalat, tras cablu pt. iluminat pe balcoane) manopera 4 mil
Ma intereseaza si pe mine partea electrica - zugravii mei mi-au zis ca ar trebui recablate 2 camere. Pe langa asta, vreau sa schimb toate prizele, intrerupatoarele si corpurile de iluminat (ap. de 4 camere, 80mp).
Mar - cand spui ca ai inlocuit instalatia electrica te referi la cabluri?
Vreun sfat legat de corpurile de iluminat? Multam!

#47
COSTIN_mentor

COSTIN_mentor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 28.09.2004

View PostAna_Karr, on Aug 14 2006, 19:43, said:

Cat ia un electrician, pt a realiza toata instalatia electrica intr-o casa la rosu de la A la Z (cu spoturi, prize, cabluri, tablou electric ... tot-tot) . Doar manopera !
Manopera se socoteste in functie de ce ?
In luna mai 2005 , in Constanta pentru o casa p +2e , suprafata construita pe nivel 150 mp ( 3 apartamente separate fiecare cu 3 camere+bucatarie+2 bai ) am avut 2 oferte :
1. 10 milioane /etaj
2. 7 milioane /etaj
la gata , adica cu montat prize, aplice,intrerupatoare.
REf. la instalatorul sanitar am avut 3 oferte :
1. 7 milioane/etaj doar tevile, fara montat cada, chiuveta si altele
2. 10 milioane/etaj , l-a gata (montate toate obiectele sanitare) , l-am adus la 7,5mil/etaj da s-a razgandit
3. 8 milioane/etaj la gata, cu le am mers mai departe .

View Postbubalus, on Aug 11 2006, 00:31, said:

am facut si eu de curand ceva modificari prin apt. locatie constanta

1. reparat glafuri ferestre si usi (pus termopan) ... cam 100 metri liniari ...reparat cu coltar, ipsos si var + exetrior geamuri + exterior geamuri, inclusiv pervaze (marmura interior, gresie exterior)
2. zidit perete intre bacoane (2 mp)
3. gresie si faianta in balcon (16 mp)
4. izolat balcon (pe interior) cu poliester (4 mp)
5. schimbat cateva placi gresie (vreo 10-12) care se sparsesera la montatul usilor
6. alte mici reparatii prin casa (reparatii cu ipsos pe unde era nevoie, si altele)

pret 10 milioane ...timp de munca 6 zile (4 zile 3 oameni, 2 zile 2 oameni) ... au fost cu mine la cumparatul materialelor si le-au urcat la etajul 4
stiu ca la gresie iau 15 ron/mp...la restul nu stiu...probail undeva spre 5 ron/ml la gafuri
le-am dat si mancare...nu au cerut ... au vrut ei sa-si cumpere... dar nu i-am lasat
mult

Edited by COSTIN_mentor, 18 August 2006 - 14:37.


#48
marcelb

marcelb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 22.10.2005

View Postddy, on Aug 15 2006, 23:41, said:

Ma intereseaza si pe mine partea electrica - zugravii mei mi-au zis ca ar trebui recablate 2 camere. Pe langa asta, vreau sa schimb toate prizele, intrerupatoarele si corpurile de iluminat (ap. de 4 camere, 80mp).
Mar - cand spui ca ai inlocuit instalatia electrica te referi la cabluri?
Vreun sfat legat de corpurile de iluminat? Multam!

In Oradea, 300000 lei manopera pentru fiecare aparat electric, la o instalatie noua.

#49
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View PostCOSTIN_mentor, on Aug 18 2006, 15:33, said:

mult

da...poate ca e o idee cam mult ... dar sunt multumit de lucrare ..pentru prima data sunt multumit de niste mesteri. si au mai facut si alte chestii care nu le-am enumerat
am intrebat si pe altii...si tot acolo ajungeam la bani...cei mai multi imi cerusera 500 000/glaf ferestra... si aveam din start 13 buc.... usi si ferestre...

#50
gabrriel

gabrriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.09.2006
Salut,
Am cautat pe aici, insa nu am gasit ceva.
Cat ar trebui sa platesc pentru izolaltie exterioara la: lipit polistiren, dibluri, strat de adeziv, plasa de fibra, finisare pentru o suprafata de 350-400 mp in Bucuresti? Casa are cam 15 m inaltime si mesterii vor trebui sa-si faca schela din lemn - am destul lemn.
8-10 RON ar fi mult sau putin?
Multumesc.

#51
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

View Postddy, on Aug 15 2006, 23:41, said:

Ma intereseaza si pe mine partea electrica - zugravii mei mi-au zis ca ar trebui recablate 2 camere. Pe langa asta, vreau sa schimb toate prizele, intrerupatoarele si corpurile de iluminat (ap. de 4 camere, 80mp).
Mar - cand spui ca ai inlocuit instalatia electrica te referi la cabluri?
Vreun sfat legat de corpurile de iluminat? Multam!
da, am inlocuit toate cablurile , erau de aluminiu si am pus cabluri de cupru - fi 2.5 la prize si 1.5 la corpurile de iluminat. am schimbat si tabloul electric

prizele si intrerupatoarele le pun singur, nu e mare inginerie sa strangi 3 suruburi ;)

gabrriel: mie mi se pare un pret corect 8-10 ron . deobicei se ia mai mult /mp  dar avand in vedere ca sunt 300-400 mp cred ca ti-au mai lasat din pret meseriasii

#52
COSTIN_mentor

COSTIN_mentor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 28.09.2004

View Postgabrriel, on Sep 3 2006, 16:04, said:

Salut,
Am cautat pe aici, insa nu am gasit ceva.
Cat ar trebui sa platesc pentru izolaltie exterioara la: lipit polistiren, dibluri, strat de adeziv, plasa de fibra, finisare pentru o suprafata de 350-400 mp in Bucuresti? Casa are cam 15 m inaltime si mesterii vor trebui sa-si faca schela din lemn - am destul lemn.
8-10 RON ar fi mult sau putin?
Multumesc.
15m inaltime si 350-400m rezulta o lungime de 25m , esti sigur de date ? (15m este o inaltime destul de mare)
montatul/demontat unei schele : aprox. 8 mil
manopera : de la 150 000 rol in sus ( depinde si cu ce finisezi : lavabil ,baumit ,...)

#53
gabrriel

gabrriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.09.2006

View PostCOSTIN_mentor, on Sep 4 2006, 13:03, said:

15m inaltime si 350-400m rezulta o lungime de 25m , esti sigur de date ? (15m este o inaltime destul de mare)
montatul/demontat unei schele : aprox. 8 mil
manopera : de la 150 000 rol in sus ( depinde si cu ce finisezi : lavabil ,baumit ,...)

am pus eu gresit... inaltimea e 8,5 m. lungimea este 14, iar latimea este 10. am facut calculul suprafetelor si dupa ce am scazut ferestre si alte locuri, am ajuns la 330 mp.
finisare va fi probabil ca si acum, praf de marmura.
mai am de negociat legat de manopera, pentru ca inca nu am luat echipa. o sa lucrez undeva dupa 15 septembrie.

merci.

#54
tesio

tesio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 07.01.2005
Buna ziua
Am luat un apt de 4 camere 'mort'.As vrea sa stiu niste preturi, daca aveti idee:
- trebuie sa schimb instalatia electrica (inca nu am aflat daca e zidita sau e in tuburi- blocul e cu 4 etaje, din 1972, in dr taberei) cam cat ar fii manopera;
- indreptat pereti, glet, etc (manopera)
Multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate