Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

The Hunger Games (2012)

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005

View PostSophistiKat, on 29th May 2012, 20:38, said:

Majoritatea sunt chiar caraghiosi!  :rolleyes:
Mda, si am citit pe undeva ca efectele speciale cu focul au fost de film de "budget". Focul ala pe haine chiar arata ieftin rau... o fi fost produs in China :P

#56
mecoparsapteplus

mecoparsapteplus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 08.05.2012
Lionsgate, parte din  Lions Gate Entertainment va continua ecranizarea trilogiei Jocurile Foamei . Aceastć francizć cinematograficć are la bazć romanele  pentru adolescenži scrise de romanciera americanć Suzanne Collins.Primul film din aceastć serie a obžinut īncasćri de 678 de milioane de dolari pe plan mondial. Īn Statele Unite, Jocurile foamei ocupć locul al doilea īn topul filmelor cu cele mai mari īncasćri din acest an, dupć filmul Rćzbunćtorii/ The Avenger.
1.Jocurile Foamei (The Hunger Games) Katniss Everdeen, trćiește īn Districtul 12.........                         2.Sfidarea(Catching Fire)Katniss se īntoarce acasć......                                                                          3.Revolta.(Mockingjay)Revolta, a treia și ultima carte a trilogiei, are ca subiect rebeliunea districtelor   īmpotriva Capitoliului........
Filmćrile pentru urmatorul film al trilogiei  "Catching Fire" vor debuta īn luna septembrie, iar actriža Jennifer Lawrence va juca din nou rolul eroinei Katniss Everdeen  acesta va fi lansat pe 23 noiembrie 2013.Josh Hutcherson(Peta Mellark )si  Liam Hemsworth(Gale Hawthorne) vor aparea din nou in aceasta pelicula  Woody Harrelson(Haymitch Abernathy )va continua si el iar pentru scenariu a fost cooptat  Michael Arndt (Toy Story 3, Little Miss Sunshine).
Regia  va fi preluata de la Gary Ross de catre   Francis Lawrence(I Am Legend-Constantine-Water for Elephants ) Philip Seymour Hoffman (Plutarch Heavensbee) va aparea si el in partea a doua a filmului.
The Hunger Games: Mockingjay, Part  1. Jocurile Foamei: Revolta), prima parte a ultimei cćrti a trilogiei va fi lansatć īn cinema pe 21 noiembrie 2014, urmānd ca The Hunger Games: Mockingjay, Part  2. sć aparć īn cinematografe pe 20 noiembrie 2015.

#57
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005

View Postmecoparsapteplus, on 12th July 2012, 21:48, said:

Lionsgate, parte din  Lions Gate Entertainment va continua ecranizarea trilogiei Jocurile Foamei .
Normal ca vor continua, la cati bani spera sa faca din asta. Macar sa le iasa ceva bine.

View Postmecoparsapteplus, on 12th July 2012, 21:48, said:

Filmćrile pentru urmatorul film al trilogiei  "Catching Fire" vor debuta īn luna septembrie, iar actriža Jennifer Lawrence va juca din nou rolul eroinei Katniss Everdeen  acesta va fi lansat pe 23 noiembrie 2013.
The Hunger Games: Mockingjay, Part  1. Jocurile Foamei: Revolta), prima parte a ultimei cćrti a trilogiei va fi lansatć īn cinema pe 21 noiembrie 2014, urmānd ca The Hunger Games: Mockingjay, Part  2. sć aparć īn cinematografe pe 20 noiembrie 2015.
Hai da-o naibii de treaba - moda asta de a mulge bani in plus impartind ultima carte in 2 filme este enervanta. Daca la Harry Potter era de inteles (cartea era gigantica la dimensiuni), la Jocurile Foamei nu inteleg ce o sa ecranizeze in doua filme (toate cartile seriei sunt similare la numar de pagini).

#58
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View Postkratima, on 16th July 2012, 19:03, said:

(toate cartile seriei sunt similare la numar de pagini).
Si foarte prost scrise. Sunt la jumatatea celui de-al 2-lea volum. Prea multa actiune care se desfasoara prea repede, prea putine detalii, prea se grabeste scriitorul. Adica inteleg, e lectura pentru copii, dar si Harry Potter tot in copii isi gasea publicul tinta, insa erau mult mai fain structurate volumele.

#59
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010
Duminica l-am vazut si eu...povestea nu e deloc originala > o tara post-apocaliptica cu regim dictatorial, īn plus muzica nu era convingatoare, cadrele cu camera de māna m-au enervat, actorii pareau putin cam prea...relaxati, pentru situatia ce ni se dezvaluie, iar deznodamāntul a fost complet previzibil! :rolleyes:

Īn ultimii 5 ani, industria cinematografica a decazut īn ultimul hal...de asta nici nu mai frecventez cinematograful atāt de des, nu se merita deplasarea pt. un film de genul Hunger Games, prefer sa-l vad pe ecranul plat acasa.  :rolleyes:

View Postkratima, on 31st May 2012, 12:19, said:

Focul ala pe haine chiar arata ieftin rau...
Ala nici macar nu arata a foc!
Si de fiecare data cānd vedeam personajul lui Elizabeth Banks, ma bufnea rāsul...  :lol:

Edited by SophistiKat, 07 August 2012 - 20:59.


#60
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
film usurel, teen movie cu cutite.

#61
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Nu e fantastic dar nu mi s-a parut pierdere de vreme filmul. :)

View PostSophistiKat, on 7th August 2012, 22:02, said:

actorii pareau putin cam prea...relaxati, pentru situatia ce ni se dezvaluie, iar deznodamāntul a fost complet previzibil! :rolleyes:
Eu cred ca erau relaxati pentru ca erau obisnuiti de atatea editii cu Jocurile Foamei, chiar de nu e un lucru placut...
Da, asta a fost destul de previzibil, dar prefer sa nu ma gandesc decat dupa ce il vad, ca altfel nu mai are sens niciun film. :)

#62
unudoi

unudoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 27.03.2007
S-a ciordit la greu din Battle Royale, punct.
Iar japonezul care a scris Battle Royale "a fost inspirat"  de o carte de Stephen King dar macar a avut bunul simt sa recunoasca asta. Cartea cu pricina a aparut si la noi, se cheama "Marsul cel lung" (The Long Walk) si a fost publicata sub pseudonimul Richard Bachman.

Filmul mi s-a parut ok, astept continuarea. Poate vor avea mai multi bani pentru efectele speciale.

#63
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
N-am inteles de ce s-a facut atata tam-tam, cand filmul asta nu exceleaza cu nimic. E film cu, despre si pentru tineri, bun de vazut intr-o duminica seara. Putina dragoste, ceva efecte speciale, doua-trei intrigi si gata filmul. Cine nu-l vede, nu pierde nimic.

#64
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View PostSophistiKat, on 07 august 2012 - 21:02, said:

[...]cadrele cu camera de mâna m-au enervat Posted Image[...]
Da, truc ieftin al unui regizor catastrofal care nu e in stare sa creeze o scena de actiune altfel.
Daca la un film ca Blair Witch asemenea cadre sunt normale, la unul care incearca sa fie mai mult decat atat, doar dauneaza.

#65
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013
The Hunger Games (2012) - Jocurile foamei
"Vrei să știi cum poți supraviețui? Făcându-i pe oameni să te placă!" Dar asta implică a-ți da viața pentru prietenii tăi, familia ta, ca ei să nu fie uciși pentru distracția altora!

#66
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Acum cativa ani, am cumparat pt baiatul meu "Jocurile foamei". El era la aceiasi varsta cand eu citeam SF..
Dar si pt ca ma gandeam ca daca ma zboara de la job, nu o sa mai am bani de mancare. Asa ca putea sa fie printre ultimele carti pe care mi le permiteam...
Ca antistres am inceput sa citesc primul volum. Apoi l-am "sudat" al doilea.. Si noaptea tarziu, spre dimineata, ultimul..
Jur ca mi-a placut. Nu e fenomenala, dar e captivanta, credibila, pe romaneste e bine scrisa..

Asa ca am fost sa vedem si filmul. Asa, "En passant par la Lorraine", sincer, nu mai stiu cat o sa mai mearga el cu mine..
Da, nu sunt fenomenale precum "Casablanca". Dar la o adica poate vreau sa vad si ceva mai usurel...

Azi am vazut reclama la premiera care va fi pe 21..Ecranizarea vol al III-lea, evident prima parte...Da, e cam tembela idea cu impartitul..

In timp ce urmarea trailer-urile, m-am gandit brusc la ce s-a intamplat....
Acum 25 de ani FOAMEA si URA m/ne-a scos in strada..
Dar in ultimele 2 saptamani "Jocurile" le-am facut noi, astia "stupid people", adica oamenii simplii, obisnuiti, revoltati de cei ordinari.
Revolta din carte /film a fost si a mea si a altora, care s-au identificat cu un da, neroman si culmea de alta credinta. Si ce daca. Asta nu a contat.
Tacerea lui a fost deasupra gargarei si tupeului.

Sa revin.
Ma voi duce sa il vad doar ca sa ies din rutina zilnica..Nu am pretentii mari. Si nici nu sa stau sa numar oulele, hi, hi, adica gafele..Vreau doar o duminica linsitita...

Edited by Prien, 18 November 2014 - 23:08.


#67
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Pseudo critica
Jocurile foamei III.1
Parca am mai de/scris cum de am citit JF… Asa ca nu ma voi repeta...
Si da, e o carte/film pt tineri.
Daca imi spune cineva ca eu la 51 nu mai sunt tanar, il…pardon, ii doresc “Happy Hunger Games!”..
Chiar. Urarea asta nu-i asa ca suna …intr-un mod anume?..
Stiam ca a fost ecranizat si volumul al III-lea, dar si pt ca sa lungeasca pelteaua si a mai ca$$$$$$$$tige niste bani cinstiti, o sa il imparta in 2 ‘Kasa-I la vie, asa-I la gara’.
ON topic. Pe scurt.
Da, a meritat. E bine realizat, cu efecte speciale atent realizate.
Chiar, mi s-a parut ca nu vad umbra cand aterizeaza aeronava..
Si da, la faza cand am vazut ca ditamai barajul sare in aer pt ca insurgentii au pus 3 lazi cu dinamita, am cam ras nitel……
La dracu, stiu cate ceva despre misiunile de distrugere a barajelor….
Altfel, nu e rau. Adica merita vazut. Am dat 15 lei/bilet, dar nu imi pare rau. La cinema se vede altfel decat acasa..
Chiar, la iesire am auzit pe cativa care vorbeau atat de tare cand incercau sa il comenteze. Doar “cool”, sau “nashpa”, “am vazut altele si mai “...
Pesemne pt ca vizionase atatea ii impiedicau sa spuna ceva despre sentimentele de foame. Normal, ei nu au trait inainte de 89. Cand, de ce sa nu o spun, foamea ne-a scos in strada. Si lipsa de speranta. Si sa facem din cantitate o noua calitate….
Ma tot gandesc la cat s-a redus din carte ca sa fie folosit in film. Si e normal sa fie asa. Nu prea mult. Sau in partile esentiale. Totusi, la cinema trebuie un ritm mai alert.
Imaginile cu oamenii care ies in strada mi-au adus aminte de decembrie 89. Am fost si eu pe acolo. Nu, nu sunt revolutionar si nu am niciun merit. Doar am fost pe strada…
Dar hainele de pe ecran mi-au reamintit de hainele noastre de atunci. Cateva model, culori terne, pe scurt totul cenusiu.
Chiar, m-a amuzat faza cu Effie Trinket. Unele femei stiu sa arate bine si sa folosesca pt asta si un minim de mijloace. De multe ori ma gandeam cat schimba o palarie…
In acest caz baticul muncitoresc pus/inodat altfel schimba si atragea atentia…si placea. Si scotea in evident..
Gata, mi-e somn(ic). Poate mai de/scriu si maine. Dar filmul, desi nu e formidabil, dupa gustul meu, merita..
Have fun..

#68
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
[ http://www.funnymemes.com/wp-content/uploads/2014/10/funny-memes-katniss-ever-beans-631x700.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Scuze, e prea beton posterul :D

#69
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Zilele trecute am vazut si eu filmul.
Desi am citit cartile, a reusit performanta de a ma lasa astapand ultima parte.

Aceasta serie de filme a excelat prin ecranziarile de calitate, lucru de care da dovada si acum. Spre deosbire de filmele anterioare, mi s-a parut ca actorii principali au jucat mai bine.
Au fost cateva scene memorabile, prin mesajul transmis: cand Katniss reviziteaza Districtul 12, acei rebeli cantand The Hanging Tree.

Intr-un fel imi pare rau ca la anul se termina ecranizarea acestei serii.

#70
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View PostLordRevan, on 25 noiembrie 2014 - 10:59, said:

....Au fost cateva scene memorabile, prin mesajul transmis: cand Katniss reviziteaza Districtul 12, acei rebeli cantand The Hanging Tree. Intr-un fel imi pare rau ca la anul se termina ecranizarea acestei serii.
Foarte interesanta postarea dumitale. Da, uitasem cum se canta atunci, in dec 89.."Desteapta-te romane". Cu cata patima si disperare ..
Hai sa nu mai evoc evenimentele din decembrie 89, ca sa nu se prinda unii cat sunt de aaaaa, mda, trecut prin viata..
Si de plans dupa epoca aia, nu, nu e cazul...Deloc. Singur regret e ca am avut o varsta...

View PostLordRevan, on 25 noiembrie 2014 - 10:59, said:

. Intr-un fel imi pare rau ca la anul se termina ecranizarea acestei serii.
Curios, dar si mie..Si ma mir ca autoarea care evident ca a incasat o caciula de bani, nu face si o continuare.
Dar poate ca e mai bine asa. ..

later edit. Voi, care suntei mai tineri, intelegeti ce inseamna manipularea prin televizune? De fapat asta-i clou-ul filmului.
Si cum un om simplu, -nu imi spuneti ca Katniss luase lectii de actorie in D12- , cand e filmata si prezentata adecvat, determina reactii extrem de previzibile.
De aia unele reclame nu se mai fac cu actori, ci cu oameni simpli, adica normali, luati de pe strada.
Publicul se asocieaza cu ei pt ca ii simte ca fiind ca ei, dintre ei.  

In film oamenii de pe strada, care munceau din greu pt paine lor zilnica, si care stiau si melodia respectiva, pe care evident nu o inventase K, s-au identificat cu mesajul ei.
Si cum viata lor era extrem de grea, au atacat. Sau la bal, sau la dracu', o moarte am si gata.
Dar poate ca , copii mei o sa o duca mai bine.
Faza cand au atacat cu piepturile goale, fara arme. Nomal, uni au cazut secerati
Dar cei din spate, asa cum se intelesesera, au preluat lazile cu explozibil. Alti se ocupau de garzile inarmate..
Fiecare avea o treaba..Si un noroc.."Asa-i la vie, asa-i la razboi:, hi, hi...late later edit
Auzind melodia mi-am adus aminte cum realizator atunci in  TVR , la un an dupa evenimentele din dec 89, a facut un promo interesant.
A luat Desteptata-te romane cantat de o voce de fetita, cu o voce limpede, cizelata, intr-un studiou.
Dupa care, Dzeu stie cum, si nici nu ma intereseza tehnica, vocea s-a muta in aer liber. Adica a inceput sa se simta ecoul unor cladiri.  Apoi vocea un barbat s-a adaugat fetitei. Apoi alti, cu voci aspre necizelate, de oameni duri.
Efectul final e incepeam sa plang pt ca retraim ce fusese..

Edited by Prien, 25 November 2014 - 14:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate