Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Analize hipotiroidism

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Sufar de hipotiroidism si am ca tratament L'Thyroxin 100 cu doza de 2 pastile si jumatate (250 mg). Aceasta dozare a fost facuta acum ceva timp (aprox 3-4 ani). Am facut saptamana trecuta analizele pt fT4 si TSH, iar rezultatele sunt urmatoarele:
fT4 ser Immulite - 0,361 - Interval 0,89-1,76 /ng/dL
TSH ser (Immulite) - 258 - Interval Eutiroid 0,25-5 mlU/l, Hipertiroid <0,15 mlU/l, Hipotiroid > 7 mlU/l.
Aceste analize au fost efectuate fara a mai lua tratamentul aproximativ 1-2 luni.
Care este doza corecta de medicatie in aceste conditii ?

#2
Nanoq

Nanoq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.12.2008
Doza ti-o stabileste medicul si pana te stabilizeaza vei repeta analizele periodic si ti se va ajusta doza in functie de rezultatul analizelor.
Dupa ce lucrurile se stabilizeaza, vei repeta anual analizele primavara si toamna.

#3
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Problema este ca momentan sunt destul de departe de medicul meu, si nici nu prea am timp in aceasta perioada pt o deplasare pana la el. Ce alte date ar mai fi nevoie pt a se stabili doza de medicament ?

#4
Nanoq

Nanoq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.12.2008
Mihai,

Atunci incearaca sa ajungi la un alt medic. Analizele pe care le ai sunt suficiente in acest moment pentru stabilirea unei doze.
Este important sa ti se modifice doza.
La un TSH de 258 este f posibil sa fi trimis sa faci si investigatii la inima.

Problema cu timpul o avem toti, dar exista prioritati si pune sanatatea ta pe prima pozitie. Chiar e importanta.

#5
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Hemoleucograma completa a iesit perfecta. Doar Glucoza este putin cub parametrii , la valoare de 76.

#6
Nanoq

Nanoq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.12.2008
Mihai,
Ai intrebat si ti-am raspuns. Decizia iti apartine.
Daca tii insa la sanatatea ta, vei ajunge la medic rapid.
Tiroida are un impact foarte mare in organism si valoarea ta de TSH e foarte mare. De ce sa risti probleme cand cu un drum la medic si o ajustare de medicatie poti trai foarte bine? Dar, dupa cum ziceam, decizia iti apartine.

#7
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Dupa 2 luni de zile cu tratament 200 mg L'thyroxin am repetat analizele, iar rezultatele sunt:

FT4 = 2,22 / ng/dL
TSH = 0,821 / mlU/l

In momentul de fata cum vi se par noile rezultate ?

#8
atoe47w

atoe47w

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 27.04.2012
eu cred ca esti pe calea cea buna. continua tratamentul.

si eu am avut probleme cu tf3 ul defapt... a iesti dublu peste valoarea normal de sus. insa la mine si a revenit in limite normale in sensul ca e la limita de sus , insa nu mai e dublu. eu am trecut prin o modificare de metabolism. celelate ft ri le am normale si tsh la fel....


continua tratamentul si vei fi ok :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate