Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

John Carter (2012)

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010
Attached File  John_Carter_poster.jpg   103.94K   55 downloads

http://www.imdb.com/title/tt0401729/

Iata un film ce trebuie neaparat vazut in 3D! Multe filme am vazut ca sunt facute 3D doar ca asa e trendul dar nu au nimic special in ele. Filmul asta in schimb e un fel de Avatar cu peisaje ce iti taie respiratia si daca ar fi 2D, iar 3D te fascineaza.
Chiar daca la o prima vedere filmul pare 100% comercial el are in spate o tema mai profunda...

Nu stiu daca a aparut in Romania dar e un film ce nu trebuie ratat mai ales de cei ce le plac filmele de genu.

#2
mikiugor

mikiugor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 07.06.2010

View PostEngineer_xxl, on 12th March 2012, 11:34, said:

Attachment John_Carter_poster.jpg

http://www.imdb.com/title/tt0401729/


Nu stiu daca a aparut in Romania dar e un film ce nu trebuie ratat mai ales de cei ce le plac filmele de genu.


Sigur a aparut in Romania. Saptamana asta voi merge la Cinema City - Baia Mare unde ruleaza (  3 D  :thumbup:   )

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
O combinatie de Cowboys & Aliens si Avatar. Nimic original.

#4
mikiugor

mikiugor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 07.06.2010

View Posteiffel, on 12th March 2012, 12:11, said:

O combinatie de Cowboys & Aliens si Avatar. Nimic original.


Mi-ati facut praf tot cheful... Dar tot ma duc, macar sa ma conving ca este asa cum spuneti  :lol:

#5
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010

View Postmikiugor, on 12th March 2012, 12:43, said:

Mi-ati facut praf tot cheful... Dar tot ma duc, macar sa ma conving ca este asa cum spuneti  :lol:

Eu unul nu am vazut asa multe asemanari cu Cowboys & Aliens.. mai degraba cu Prince of Persia. Dar dupa cum am mai zis si inprimul meu post: daca esti un pasionat al filmelor de genu atunci filmul asta in mod sigur va fi in topul preferintelor :)

PS: in ziua de azi nu prea mai gasesti filme 100% originale...

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

nu am vazut asa multe asemanari cu Cowboys & Aliens
Inceputul... pe urma incepe Avatar...

#7
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Posteiffel, on 12th March 2012, 12:11, said:

O combinatie de Cowboys & Aliens si Avatar. Nimic original.
Inseamna ca habar nu ai despre ce vorbesti.
E facut dupa o carte din 1912.
E.R.Burroughs, autorul, e considerat unul din parintii SF.
Cam tot ce e Star Wars, Avatar, si altele, e inspirat DIN EL.
Pana si Tolkien a zis ca partial s-a inspirat din opera lui Burroughs, chair daca el a inventat cu totul alt gen de univers.

View Postmikiugor, on 12th March 2012, 11:52, said:

Sigur a aparut in Romania. Saptamana asta voi merge la Cinema City - Baia Mare unde ruleaza (  3 D  :thumbup:   )
Si eu am de gand sa merg.
Eu sunt un fan al cartilor.

#8
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 05.09.2005
l-am vazut aseara, la IMAX, mie mi-a placut.

#9
mecopar7

mecopar7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 16.09.2009
Am avut ocazia sa urmaresc  acest film si mi-a placut...filmul este realizat de Walt Disney Production condus de regizorul Andrew Stanton ( care a lucrat printre altele la doua filme ce au primit doua premi Oscar Toy Story 3,WALL·E).Filmul urmareste poveste personajului Jhon CARTER  inspirat de o carte scrisa de Edgar Rice Burroughs(Romancier american  cunoscut pt crearea eroului junglei Tarzan scriitor de sincefiction si romane politiste - Lumea uitata de timp 1924 etc. cartile sale fiind vandute in milioane de exemplare in peste 30 de tari).  Jhon Carter si imi permit sa citez dintr-0 recenzie...,,John Carter se lansează vineri, 9 martie, în cinematografele de la noi, premiera coincizând cu aniversarea a 100 de ani de existență a legendarului personaj, în fața căruia trebuie să ne înclinăm. El este "bunicul" lui Han Solo (Star Wars), "sursa de inspirație" pentru Superman, "tatăl" lui Flash Gordon (unul dintre primii supereroi), iar aventurile lui au inspirat povești de succes - de la Indiana Jones până la Avatar...`
In roulurile principale pot fi vazuti Taylor Kitsch (Jhon Carter) a mai aparut in :X Man,The  Covenant ,Snake on a  Plane  si Lynn Colins(Dejah Thoris) a mai aparut in X Man Origines :Wolverine , Number 23.Printre cei ce realizeaza efectele speciale au lucrat si Steve Benelisha (Dark Knight,Captin America,X Men,Clash ot the Titans ,2012,Quantum of Solance) si Paul Cleany(X Man,Prince of Persia,Quantum of Solance , The Dark Knight).
O poveste frumoasa - un basm - pus pe pelicula cu multe efecte speciale + actiune =John Carter from Earth

http://disney.go.com/johncarter/

#10
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005

View Postmecopar7, on 13th March 2012, 12:38, said:

Am avut ocazia sa urmaresc  acest film si mi-a placut...filmul este realizat de Walt Disney Production
Daca e facut de Disney, atunci trebuie sa aduca nitel cu Prince of Persia, doar e stilul lor.

Mda, cine nu a citit Printesa Martiana de Burroughs poate sa creada ce vrea - eu o sa ma duc sa il vad tocmai din cauza ca este ecranizare dupa asa un autor.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Inseamna ca habar nu ai despre ce vorbesti.
E facut dupa o carte din 1912.
E.R.Burroughs, autorul, e considerat unul din parintii SF.
Intamplator cunosc autorul. Chiar am si citit vre-o 2 romane si cateva povestiri.
Nu si pe-asta, ce-i drept. Eu m-am referit insa strict la film. Nu stiu cat seamana cu cartea, dar asemanarile filmului cu celelalte doua filme de care am amintit sunt izbitoare. Ca sa nu mai zic de efecte si de aspectul "martienilor". Puteau sa-i faca in zeci de feluri - dar au ales sa faca doar schimbari minore personajelor din Avatar.

Edited by eiffel, 14 March 2012 - 10:09.


#12
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Posteiffel, on 14th March 2012, 10:09, said:

Intamplator cunosc autorul. Chiar am si citit vre-o 2 romane si cateva povestiri.
Nu si pe-asta, ce-i drept. Eu m-am referit insa strict la film. Nu stiu cat seamana cu cartea, dar asemanarile filmului cu celelalte doua filme de care am amintit sunt izbitoare. Ca sa nu mai zic de efecte si de aspectul "martienilor". Puteau sa-i faca in zeci de feluri - dar au ales sa faca doar schimbari minore personajelor din Avatar.
Asta eu nu stiu inca, dar fapt e ca Avatar a preluat mult din ideile Princess of Mars.
JC deci are handicapul ca, desi e ecranizarea originalului, o sa para demodat din cauza celor ce s-au inspirat din zisul original.

#13
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008

View Posteiffel, on 14th March 2012, 10:09, said:

Intamplator cunosc autorul. Chiar am si citit vre-o 2 romane si cateva povestiri.
Nu si pe-asta, ce-i drept. Eu m-am referit insa strict la film. Nu stiu cat seamana cu cartea, dar asemanarile filmului cu celelalte doua filme de care am amintit sunt izbitoare. Ca sa nu mai zic de efecte si de aspectul "martienilor". Puteau sa-i faca in zeci de feluri - dar au ales sa faca doar schimbari minore personajelor din Avatar.

Am vazut filmul aseara. Interesant...  cam de 8 dupa parerea mea. Referitor la martieni: asa sunt descrisi in carte - de-aia i-au facut asa. Ca idee, cand am citit cartea exact asa i-am imaginat.

Pe Woola l-am imaginat un pic mai mare dar in film e pur si simplu bestial de comic.

Edited by ioppo, 16 March 2012 - 10:58.


#14
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010

View Postioppo, on 16th March 2012, 11:57, said:

Pe Woola l-am imaginat un pic mai mare dar in film e pur si simplu bestial de comic.

Woola e sarea si piperul din filmul asta  :naughty: E imposibil sa nu razi numai cand il vezi  :coolspeak:  

Tot ati vorbit de carte ca deja tre sa o citesc si eu  :notangel:

#15
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostEngineer_xxl, on 16th March 2012, 11:32, said:

Tot ati vorbit de carte ca deja tre sa o citesc si eu  :notangel:
E o lectura faina.
Nu gasesti in ea rafinamentul sf-ist sau sofisticarea cartilor scrise mai aproape de noi, multe aspecte sunt foarte depasite, dar autorul are un stil foarte fain, detine arta de a-ti da de gandit cu cateva remarci simple si directe despre actiuni sau protagonisti.
E pe scurt unul din aia care-ti pot deschide fereastra spre o alta dimensiune la modul natural. E rar.

Edited by searcher-star, 16 March 2012 - 13:09.


#16
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Vazut, placut. Un film relaxant, stii de la inceput ca nu te duci sa vezi "Lista lui Schindler" deci nu te astepti la nu stiu ce capodopera. Per total a meritat drumul pana la Bacau.

#17
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Da, bun film, primul meu 3d. In mare, trateaza cam aceeasi idee ca si Avatarul, tot razboi intre doua forte, tot personaje fantastice, masinarii de zbor, peisaje interesante etc. Dar "cainele" ala a facut tot farmecul.
Nota 10.

#18
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011
M-as uita la el in 3D.

View Posteiffel, on 12th March 2012, 14:17, said:

Inceputul... pe urma incepe Avatar...

Atunci ar fi un film chiar bun.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate