Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Scufundari Thassos

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
GrandTour

GrandTour

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 12.08.2009
La clubul dlui. Vasiliadis ti se face cu o zi inainte o expunere privin biologia si fiziologia urechii si dai un test scris (cam 20 de intrebari) din cele invatate. Apoi completezi un chestionar privitor la starea de sanatate. Chestionarele erau in engleza. Eu am negociat cu Denise, instructoarea bucuresteanca sa vin dimineata devreme sa dau testele, avand in vedere ca eram cazat departe, in Kinira, sa un fac doua drumuri. Cine nu stie engleza are traducere tot de la Denise.
Apoi mi-a prezentat "pe uscat" tehnicile de egalizare a presiunii in urechi, de scoatere a apei din masca si de respiratie in timpul scoaterii mustiucului din gura si reintroducere (in timpul imersiei) semnele de comunicare. Cand s-a convins ca totul e OK, am plecat impreuna cu mai multi cursanti si instructori la locul de scufundare. Acolo am demonstrat la adancime mica (1,5 m.) ca pot face actiunile enumerate mai sus. Dupa aceea am intrat in scufundare pana la 13 metri. Timp total de scufundare: 45 min.

Edited by GrandTour, 11 June 2012 - 13:19.


#20
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 11.11.2007
Multumiiim!!!, Abia astept, AMR 10 zile  :thumbup:

#21
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 545
  • Înscris: 12.11.2003
Si anul acesta tot 45 euro este scufundarea

#22
alex3005

alex3005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 24.01.2008
http://www.dive-centers.net/

centre de scufundari si preturi

#23
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Și eu am încercat scuba în Thassos, tot cu Vasiliadis. A fost o experiență foarte OK,

Attached File  scuba-diving-thassos-scufundari-calatorim.ro.jpg   127.92K   144 downloads

#24
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011
Anul acesta pretul este de 50 de euro de persoana si 75 euro pentru 2 persoane ,pentru prima scufundare la 7 metri.

#25
adryanos

adryanos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,595
  • Înscris: 10.06.2008
Cred ca depinde de cei cu care faci scufundari. In Potos era 45 Euro la Vasiliadis pentru scufundari direct la 12 metri.

#26
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005
Pretul la Vasiliadis este in prezent 50 euro / caciula.
- inainte de a pleca spre barca, se tine ora de teorie (semne sub apa, egalizarea presiunii in urechi etc); nu dai niciun test scris si nu primesti vreun atestat la sfarsit...
- noi am fost pe barca 12 persoane (din care 10 romani) + 4 instructori => 3 serii de scufundari de cca 30-35min
- ne-am scufundat pana la ~11m adancime
- 2 persoane din grup au renuntat la cativa metri adancime din cauza dureriilor de urechi
- inainte si dupa scufundare poti sa faci snorkeling daca iti iei jucariile cu tine
- pozele sunt incluse in pret

PS. Sa faceti rezervare cu cateva zile inainte de scufundarea propriu-zisa pt ca e destul de aglomerat.

Merita. Posted Image

Edited by JAWS, 11 July 2016 - 13:30.


#27
Antihero

Antihero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 23.03.2016
Ca sa nu mai deschid alt topic, stie cineva un centru de scuba din partea de nord a insulei Thasos care sa inchirieze/incarce butelii?

#28
callatis06

callatis06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.01.2007
In Skala Potamia sunt doua centre de scufundari: Gorgona divers și CAT divers. Le găsești pe google și pe facebook. O intrebare nu strică, zic și io...Posted Image

#29
Antihero

Antihero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 23.03.2016
Mersi, pe Gorgona nu-i stiam. O sa incerc sa iau legatura prin FB, preturi afisate doar pentru butelie/incarcare vad ca nu are nimeni din zona pe site. Speram ca are cineva experienta cu inchiriat doar butelii in zona ( preturi, la cat incarca, ce butelii au etc).

#30
Antihero

Antihero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 23.03.2016
CAT au raspuns repede, 7E umplerea la 200bar dar nu inchiriaza. Sa vedem ce scot si de la Gorgona, o sa postez aici raspunsul in caz ca mai are cineva nevoie.

#31
callatis06

callatis06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.01.2007

View PostAntihero, on 24 septembrie 2019 - 19:03, said:

... pe Gorgona nu-i stiam...
Au deschis în vara asta. Acolo lucrează o fată din România, care a fost anterior la Vasiliadis in Potos.

#32
Antihero

Antihero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 23.03.2016
Am vorbit si acolo, mi-a raspuns chiar fata de care spuneai. Din pacate raspunsul este asta:

Quote

"Nu incarcam si nu inchiriem pt ca se tot intampla accidente/incidente cu scafandri care închiriază echipament de la centre si evitam sa ne complicam...vb in general nu zic de dvs in particular pt ca nu va stiu..�� daca e cineva care se scufunda cu noi,punem tot ce tb la dispozitie...."

Bineinteles ca nici un centru nu isi asuma vreo raspundere cand incarca o butelie pentru un scafandru certificat (in afara raspunderii pentru calitatea aerului din butelie, evident). In concluzie belgianul de la CAT e singurul care nu-i pe japca pe-acolo.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate