Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Scufundari Thassos

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Terpsihora

Terpsihora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 11.03.2012
Cine a facut scufundari in Thassos? Eu am fost anul trecut si trebuie sa recunosc ca a fost superb. Cei care au organizat plecarea din Romania au avut oferta cu scufundari nelimitate pe parcursul sederii. Am optat sa fac cursul de primul nivel cu ei si bine am facut pentru ca in Grecia preturile la cursuri sunt duble.

Un sfat: nu plecati din Thassos fara sa aruncati o privire sub apa :)

#2
Terpsihora

Terpsihora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 11.03.2012
Chiar nu a facut nimeni scufundari in Grecia? :)

#3
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

 Terpsihora, on 13th March 2012, 14:01, said:

Chiar nu a facut nimeni scufundari in Grecia? :)
Salut,

Snorkeling se pune ?  :notangel:

Noi asta am facut acum câtiva ani lânga stâncile din Skala Potamia.

Intradevar, cine arunca o privire sub apa este fascinat de "spectacol"  :P

Edited by FlorinAndrei, 13 March 2012 - 16:29.


#4
Terpsihora

Terpsihora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 11.03.2012
Snorkeling nu se considera scufundare, dar se pune pentru faptul ca ai tras cu ochiul sub luciul apei:) Eu sunt foarte entuziasmata de scufundari, mai ales in Grecia... sper sa am norocul si in Egipt unde am auzit ca este de vis. In Mai planuim o excursie acolo, cu cei cu care am fost si anul trecut cu scufundari nelimitate si sper ca de data asta sa vin cu niste poze ce merita aratate:) Am facut snorkeling la Gyola, prima data si trebuie sa recunosc ca am avut un sentiment tare ciudat. Obisnuita de la Marea Neagra, nisipul aproape, vizibilitate max 5 metrii, cand am ajuns acolo si am vazut cat era "groapa" si eu zburam deasupra ei, am avut un oarecare soc :)))

App, ai fost la Gyola? Sub apa, ai observat niste "paie" sa le zic asa, negre, din care iesea o floare. Daca o atingeai se retragea in tulpina. Din astea s-au inspirat cei de la Avatar :))

#5
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

 Terpsihora, on 14th March 2012, 00:26, said:

App, ai fost la Gyola? Sub apa, ai observat niste "paie" sa le zic asa, negre, din care iesea o floare. Daca o atingeai se retragea in tulpina. Din astea s-au inspirat cei de la Avatar :))
Bunã,

Din pãcate nu am ajuns la Gyola  :(

Cea mai frumoasã "priveliste" din Thassos, pentru mine, a fost plaja cu nisip din marmurã finã, aflatã între Makryammos ºi Golden Beach!

Edited by FlorinAndrei, 14 March 2012 - 17:22.


#6
Terpsihora

Terpsihora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 11.03.2012
Este intr-adevar superb acolo. Am facut ultimele scufundari acolo si am vazut amfore si multe stelute de mare... mai multe decat in alte parti. De 1 Mai mai mult ca sigur vom face din nou o excursie cu scufundari nelimitate si sper sa vin cu mai multe poze si mai de calitate:)

#7
GrandTour

GrandTour

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 12.08.2009
Eu am facut scufundari in Potos in 2010 cu SCUBA DIVING CLUB, detinut de dl. Vasilios Vasiliadis, un expert in scufundari si un nume de referinta privind scufundarile din Grecia. Dar si un om deosebit. Are si o instructoare bucuresteanca pe nume Denis, f. draguta la propriu si la figurat.  Am vazut o murena intre stanci, stele de mare, multi pesti multicolori.
Am fost f. f. multumit de servicii.

#8
alex3005

alex3005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 24.01.2008
il recomand pe Vasilis

super profi, ai ce invata de la el

si un feisbuc.. https://www.facebook...p?id=1594518734

#9
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
@Terpsihora: nu stiu de ce nu imi suna mie deloc foarte bine desele tale referiri la cei cu, citez, "scufundari nelimitate". Hai sa zicem ca e vorba doar de entuziasmul incepatorului, si nu de vreo incercare de a face reclama cuiva. Asta e singurul motiv pentru care pe moment nu fac altceva decit sa te atentionez prieteneste. In ideea ca iti doresti intr-adevar sa fii un membru activ al comunitatii noastre, rugamintea mea este aceea de a te conforma reglementarilor acestui forum.

Multumesc pentru intelegere!

#10
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 11.11.2007
Salut,

Ma puteti ajuta cu niste preturi informative pentru scufundari si zone interesante de explorat? Poate chiar la dl. Vasilis (am citit recent un interviu cu dansul si mi-a placut tare)?!
Vom fi cazati in Tripiti in perioada 21-29 iunie 2012.

Multumesc mult!

#11
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Cred ca la Vasiliadis era 60 euro/zi. Momentan vad ca nu are preturile pe site.

#12
GrandTour

GrandTour

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 12.08.2009
In 2010 am platit la Vasilios 45 euro, fara negocieri. Daca acum s-a scumpit eu as negocia cu Denise, instructoarea bucuresteanca. Nu cred ca nu mai lasa din pret.

#13
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 06.08.2009

 ralu_seby, on 15th May 2012, 11:46, said:

Salut,

Ma puteti ajuta cu niste preturi informative pentru scufundari si zone interesante de explorat? Poate chiar la dl. Vasilis (am citit recent un interviu cu dansul si mi-a placut tare)?!
Vom fi cazati in Tripiti in perioada 21-29 iunie 2012.

Multumesc mult!


Il gasesti in Potos, la cca7 km de Tripiti. Din cate tin minte cred ca 60€. Te duc ei la locurile respective

#14
GrandTour

GrandTour

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 12.08.2009
De obicei Vasilios merge cu elevii la cativa km. sud-est de Potos, am inteles ca locul se numeste San Andreas.
Amcitit pe forum (sau pe altul, nu mai retin) ca mai e un club undeva langa Skala Maries, a unor francezi sau belgieni, ceva de genul asta. Acestia ar avea locurile de scufundat mai diversificate, ar fi orientati mai mult doar pt. scuba pt. incepatori, turisti.
Dl. Vasilios are mai multi instructori, el pleaca din Potos deodata cu mai multe persoane (turisti, cursanti ), cu care lucreaza el si instructorii si se intra in apa pe serii, deodata si/sau la rand, in functie de tipul cursului solicitat.
Adancimea apei creste rapid de la mal, dar e o portiune numai buna pt. incepatori, de 1-1,5 m. adancime, ce-ti permite sa stai in picioare si sa exersezi manevrele principale inainte de prima scufundare.
Daca esti turist si incepator si faci doar o scufundare, inainte/dupa scufundare ai timp berechet sa faci snorkeling. Eu am avut ocazia sa vad - in timp ce pluteam , cu snorkelul - sub mine, la 6 metri, un curs de scafandru utilitar. Dl. Vasilios il invata pe un cursant sarb cum sa mute un bolovan de aproape 1 tona, cu ajutorul unui balon mare de aer si a unei franghii. A fost ceva super fain, sa vezi cum gaseste flotabilitatea zero a bolovanului si il plimba prin apa cu o mana. Mi-a placut si faptul ca era bun pedagog, stia cum sa il invete, doar prin exemplu, semne si ajutor, daca facea cursantul vreo manevra mai stangace sau gresita.

Attached Files


Edited by GrandTour, 22 May 2012 - 21:42.


#15
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 11.11.2007
Multumesc frumos pentru raspunsuri si informatii, de abia astept sa imbrac si eu costumul de scafandru :thumbup:
As fi preferat sa fie cate un instructor de cursant, asa pentru siguranta de inceput ;) .
Exista si pachete cu mai multe sedinte incluse? poate sunt si mai rentabile dpv al pretului..

#16
zeu97

zeu97

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.07.2007
2 interbari pls :-)

1. poti sa faci scufundari daca nu ai un atestat , sau un curs prealabil ?

2. cat costa o scufundare , sau o ora..sau cum se vinde aceasta scufundare ?

multumesc

#17
dac

dac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 23.04.2004
Pt. cei fara brevet, exista Discover Scuba Diving, o excursie la 6m in care iei un prim contact cu lumea apelor. Daca iti place, poti continua cu un curs pt. incepatori, la sfarsitul caruia vei fi mandrul posesor al unui brevet de scafandru ! http://timetodive.ws...cation-card.jpg

Cursurile sunt intotdeauna 1 instructor / 1 cursant. Subscriu si eu la cele spuse mai sus despre dl. Vasilis Vasiliadis - un OM extraordinar !

#18
alex3005

alex3005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 24.01.2008

 zeu97, on 30th May 2012, 02:34, said:

2 interbari pls :-)

1. poti sa faci scufundari daca nu ai un atestat , sau un curs prealabil ?

2. cat costa o scufundare , sau o ora..sau cum se vinde aceasta scufundare ?

multumesc

1. da. ti se face un curs inainte, oricum singura ta grija este sa respiri si sa egalizezi presiunea in urechi. in rest, tu stai si privesti si ei te plimba (nu dai din picioare decat daca e curent puternic)

2. anu` trecut la Vassilis am dat 45 Euro/pers atat si nimic mai mult


dupa scufundare primesti un atestat PADI cu durata si adancimea scufundarii


Ps: au fost cei mai bine cheltuiti 45euro !!! MERITA fiecare cent

Edited by alex3005, 11 June 2012 - 12:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate