Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Afacere automate cafea

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
rusty_hawk

rusty_hawk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.11.2006
Pe ce aparat ai pus ochii?

#20
danielstangeana

danielstangeana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 11.05.2011
O alta vari anta ar fi distributia de cafea acasa cu aparate espresso cu capsule sau  ESE (cialde) este o afacere in dezvoltare in Romania Aparate le le dai in custodie PE baza  de contract sa cumpere cafeaua de la tine.mai multe  detalii PE privata
Spor la bani!

Edited by danielstangeana, 19 November 2014 - 22:30.


#21
TDproPK

TDproPK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 13.05.2014
Pe cofea s de la tchibo

#22
victor444

victor444

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 04.04.2011
Pe ce lume traiesti?
La noi in cladirea de birouri, ca sa monteze aparate au venit cateva firme care au promis ca dau comisioane/"spagi" de mii de euro doar sa le permita administratorul sa monteze in cladire. S-a calculat aproximativ, iar venitul pe 3 ani al aparatelor abea acoperea "taxa de instalare". Deci doar din al 4-lea an firma intra pe oarecare profit.

Doar nu crezi ca e suficient sa cumperi un aparat apoi intri la metrou sau intr-o firma, ceri voie si-l instalezi apoi salutare nene?

Aparatele acestea ar aduce profit, insa intrebarea e: UNDE LE MONTEZI? Cine e prost sa te lase sa pui aparatul la el in ograda si sa scoti o caruta de bani fara sa-si traga si el macar jumate?

Edited by victor444, 19 November 2014 - 23:55.


#23
alinacristina11

alinacristina11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.11.2014
Pun si eu aceeasi intrebare : mai credeti ca este profitabila o afacere cu automate de cafea ? pe la coltul strazii sau in institutii , magazine, etc ?
Ma cam bate un gand de ceva vreme sa incep ceva de genul . m-am uitat pe multe site -uri , am mai intrebat  pe unu  , pe altu dar primesc pareri pro si contra. Am gasit un site cu preturi bunicele ce comercializeaza aparatele si consumabilele, www.vending-bazar.ro , l-am mai intalnit si pe automatele de pe la care imi beau cafeaua... dar sunt inca sceptic.  Voi ce parere aveti ?  mai functioneaza in 2014 , 2015 acusi ,pana as pune bazele aceste automate de cafea ?  In sensul , aducatoare de profit...

Attached Files



#24
seasammyblue

seasammyblue

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.02.2015
cine stie, ca sa cumperi si sa amplasezi un automat de cafea treuie sa ai firma, sa fii PFA? Care e baza legala a acestei afaceri?

#25
rusty_hawk

rusty_hawk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.11.2006
@seasammyblue se poate si cu PFA.

Nu cumparati aparate de la Supreme Cafe, Alexis Balanoiu.Va promite garantie la aparate, va promite ca sunt revizionate impecabil si ca le testeaza....dupa ce va preda aparatele si achitati sa fiti siguri ca va mai raspunde la telefon la fel ca inainte. Eram de fata ca si potential client cand il il sunau clienti vechi iar el face misto de ei. Se lauda ca tot el le colanteaza dar am trecut o data neanuntat si el era cu "un prieten" care acesta ii colanta aparatul .

#26
valy55555

valy55555

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.06.2017
sall.

tot asta ma macina si pe mine , an legatura cu automatele. daca ami cumpar unul sau mai multe si vreau sa al amplasez undeva , si mai exact an zone de santier care este an lucru, banuiesc , ca trebuie sa cer aprobarea dezvoltatorului an primul rand ?

si aici este dilema.. din moment ce te alimentezi la curent si totodata antr-un fel profiti si de paza cred ca degeaba nu te lasa sa al pui acolo..

#27
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 valy55555, on 20 iunie 2017 - 22:45, said:

sall.

tot asta ma macina si pe mine , an legatura cu automatele. daca ami cumpar unul sau mai multe si vreau sa al amplasez undeva , si mai exact an zone de santier care este an lucru, banuiesc , ca trebuie sa cer aprobarea dezvoltatorului an primul rand ?

si aici este dilema.. din moment ce te alimentezi la curent si totodata antr-un fel profiti si de paza cred ca degeaba nu te lasa sa al pui acolo..

Invata bre sa pui "in plm" "i" in propozitie.De cate ori il vad pus gresit imi vine sa iau o aspirina.

#28
vartolome_1

vartolome_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 11.01.2008

 valy55555, on 20 iunie 2017 - 22:45, said:

sall.

tot asta ma macina si pe mine , an legatura cu automatele. daca ami cumpar unul sau mai multe si vreau sa al amplasez undeva , si mai exact an zone de santier care este an lucru, banuiesc , ca trebuie sa cer aprobarea dezvoltatorului an primul rand ?

si aici este dilema.. din moment ce te alimentezi la curent si totodata antr-un fel profiti si de paza cred ca degeaba nu te lasa sa al pui acolo..
Cu un aparat, doua, trei..... nu faci mai nimic. Nu vei avea absolut nici un profit. Dimpotriva, o sa cauti bani sa le sustii. Abia de la 10 aparate incepi sa misti ceva. Piata este aproape saturata de aparate, concurenta acerba  si uneori neloiala intre firmele de vending.
In privinta amplasarii aparatului: faci un contract de custodie sau promovare cu clientul in care mentionezi modul de plata catre acesta: comision (20-30bani/portie) sau chirie fixa. Este posibil sa gasesti si clienti (fabrici, institutii sau corporatii) care nu vor avea pretentii financiare iar tu iti vei baga comisionul cuvenit lor in propriul buzunar.

Edited by vartolome_1, 22 August 2017 - 19:24.


#29
livstroe

livstroe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.06.2017
Salutare,

Citeam parerile voastre pro si contra ... am o intrebare pentru cei care probabil s-au lansat deja in aceasta piata. cum este? se misca ceva?

#30
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 02.11.2009
Sigur ca misca din moment ce vezi aparate la tot drumul si la tot coltul. Altele sunt intrebarile.

#31
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 asda, on 14 septembrie 2017 - 19:38, said:

Altele sunt intrebarile.

Care?

#32
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

 un_terorist, on 10 martie 2012 - 20:38, said:

Daca aplica sistemul alora ce au pus aparatele din benzinariile Petrom si Lukoil sigur nu tine mult timp afacerea. Aia umplu paharul pana la jumatate  Posted Image
Pai iti iei cafea dintr-un OMV sau Rompetrol, unde e buna nu posirci la 1 leu .

#33
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 Gpoint, on 10 martie 2012 - 20:27, said:

Trebuie o negociere subtila acolo  :>

Stiu ca au trecut mai bine de 7 ani de cand ai scris, totusi, daca mai treci pe aici Posted Image - ce-ai vrut sa spui Posted Image?!

Edited by Piscopescu, 22 September 2019 - 19:09.


#34
Gpoint

Gpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 21.04.2009

 Piscopescu, on 22 septembrie 2019 - 19:07, said:

Stiu ca au trecut mai bine de 7 ani de cand ai scris, totusi, daca mai treci pe aici Posted Image - ce-ai vrut sa spui Posted Image?!
Concret poti fi pus in situatia  asta: legal tu ai un contract semnat si agreat de ambele parti. [ceva de genul win-win]. Ce faci daca gestionarul raionului sau vanzatoarea din zona " te lucreaza" ? Cu mita ( de la concurenta), sau un concurent amplaseaza in proximitate un automat cu pret sub ce-ti permiti tu in contractul initial semnat? reprezentantul chiriasului o sa-ti spuna ca el nu vinde cafeaua ta( din cauza pretului mai mic la concurenta, de exemplu) , deci nu esti util ca "prezenta" Tu stii ce portite  iti lasi la negociere. Mult succes pe afacere!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate