Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Afacere automate cafea

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
yonutz95

yonutz95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 15.02.2007
In primul rand vreau sa intreb daca mai e profitabila o asemnea afacere, avand in vedere ca in momentul asta gasesti mai multe automate decat cosuri de gunoi.
Si cam ce buget ar trebui pentru inceput, aici incluzand si costul infiintari unui PFA, si costul inchirierii unui spatiu pentru automat.

#2
oppressor

oppressor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2005
- aparatul trebe sa fie capabil sa faca un numar cat mai mare de portii pana la reumplere: minim 200, de preferat cam 500
- aparatele se blocheaza frecvent, asa ca daca nu te pricepi la ele, iti trebuie cineva care sa le "deschida" si "surubareasca"
- CONTEAZA ENORM locatia: daca poti sa le montezi intr-o cladire de birouri te-ai scos. Nu le monta stradal ca o sa ti le vandalizeze repede
- ingredientele sunt ieftine
- profitul este intre 400 si 800%, depinde cat de zgarcit esti la gramajele aparatului si de calitatea incredientelor
- un aparat SH in stare buna e minim 2000 lei

#3
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
-cumperi aparatele din italia sh
-cauti locatii
-alegi o cafea mai de calitate
-verifici piata la pret si calitate,mergi prin locurile unde ai vrea sa iti pozitionezi aparatele si vezi ce marfa ofera alea de acolo

#4
Gpoint

Gpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 21.04.2009
Sunt mai multe aspecte pe care trebuie sa le iei in considerare. Unul ar fi cu ce consumabile vrei sa functioneze ( pulbere instant, sau cafea boabe naturala) : si la unele si la altele ai variatii de preturi in functie de cursul dollarului(euro) pentru ca asta este piata cafelei. Apoi al doilea criteriu pe care trebuie sa-l iei in serios este amplasamentul: fiecare automat , in conditiile de functionalitate 100%=0 rebuturi, trebuie sa produca un minim de 100 de selectii lunar, astfel incat chiria aparatului sa-ti asigure o continuitate pe locatie, altfel concurenta te pandeste. Trebuie o negociere subtila acolo  :> ! Un al treilea criteriu si nu unul de neglijat ( asa cum au spus si oppressor si mviorel) aparatele daca nu sunt noi o sa ai o rata de intretinere destul de ridicata: service si mentenanta sacaitoare si pentru cei ce le intretin, cat si pentru cei ce tin in custodie, sau clienti.  Poti avea surpriza ca un aparat sa-ti piarda mai mult decat sa-ti produca. Depinde de bugetul tau si ce anume vrei sa dezvolti. In legatura cu gramajele sau cantitatile de pulberi / lichide tu stii daca vrei sa dai doar un tun, sau sa-ti pastrezi afacerea. Spor la toate!

#5
un_terorist

un_terorist

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,707
  • Înscris: 03.01.2012

 oppressor, on 10th March 2012, 20:08, said:

- profitul este intre 400 si 800%, depinde cat de zgarcit esti la gramajele aparatului si de calitatea incredientelor

Daca aplica sistemul alora ce au pus aparatele din benzinariile Petrom si Lukoil sigur nu tine mult timp afacerea. Aia umplu paharul pana la jumatate  :thumbdown:

#6
yonutz95

yonutz95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 15.02.2007
in legatura cu locatiile, ma gandeam la licee  :naughty:

#7
Gpoint

Gpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 21.04.2009

 yonutz95, on 10th March 2012, 22:51, said:

in legatura cu locatiile, ma gandeam la licee  :naughty:

Probabil ca ai relatii importante sa poti amplasa automate cu cafea in scoli. Din cate stiu, produsele gen fast food si alte produse (tutun, alcool probabil si cafea) sunt interzise. Dar e o tara libera, nu?! :(

#8
yonutz95

yonutz95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 15.02.2007

 Gpoint, on 10th March 2012, 21:16, said:

Probabil ca ai relatii importante sa poti amplasa automate cu cafea in scoli. Din cate stiu, produsele gen fast food si alte produse (tutun, alcool probabil si cafea) sunt interzise. Dar e o tara libera, nu?! :(
Am vazut si servicii gen cafea si fast food ( hamburgeri etc. ) in licee, deci...

#9
Balkometz

Balkometz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.03.2004

 mviorel, on 10th March 2012, 20:14, said:

-cumperi aparatele din italia sh
-cauti locatii
-alegi o cafea mai de calitate
-verifici piata la pret si calitate,mergi prin locurile unde ai vrea sa iti pozitionezi aparatele si vezi ce marfa ofera alea de acolo


eu personal am tot cautat pe site urile in italia  dar  nu am gasit second hand la preturi competitive....daca nu cunosti prin italia tot din romania itzi convine sa le iei.....

#10
oppressor

oppressor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2005
in general sa stii ca automatele care merg pe boabe de cafea sunt mai apreciate de clienti. Cafeaua proaspat macinata da un gust si savoare cafelei mai bun decat cea care vine deja macinata.

#11
maryo1990

maryo1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 15.02.2009
Ok, bun, am inteles. Ce tine de calitatea produsului, ati ghicit iti creaza avantaje. Cred ca mai important e sa gasesti locuri unde exista cerere pentru astfel de produse.
Dar lasand asta la o parte, cum se fiscalizeaza veniturile si ce fel de autorizatii iti trebuie pt a instala un automat de cafea?

#12
yonutz95

yonutz95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 15.02.2007
Este cineva care a avut o asemenea afacere, care poate sa dea mai multe detalii ?

#13
aiszlai

aiszlai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 26.07.2009
Salutare

Vreau sa redeschid discutia despre automate de cafea, daca este cineva din domeniu poate ne spune care sunt pasi de urmat la instalarea unei automate de cafea. (Ma refer la o firma noua infintata ce autorizatii trebuie)
Cum se contabilizeaza? Aparatul are un singur contor, care numara selectiile. Selectiile sunt diferite (ex. cafea cu lapte, cu sau fara zahar), nu se consuma laptele/zaharul proportional cu numarul de selectii.

Poate ma lamureste cineva...

Cu multumiri alticipate!

#14
TDproPK

TDproPK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 13.05.2014
Iti pot spune doar de castigul per cafea.. Care este intre 40 bani si 90 bani.. Depinde ce cafea vinzi.. Eu am un aparat subinchiriat de la tchibo , dau cafeaua cu 2 lei si ii platesc furnizorului 1,55 bani

#15
rusty_hawk

rusty_hawk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.11.2006
De curand m-am asociat cu cineva care are o oarecare experienta in asa ceva. Am decis sa cumparam doua aparate din Bucuresti. Primul lucru constatat este ca cei care vand aparate  sunt neseriosi, sunt interesati de profit si atat, isi bat joc de clientii pe care ia avut chiar si de fata cu potentialii clienti....Tipul de la care le-am cumparat noi avea patru aparate la pregatit(revizonat, colantat etc)plus un aparat care isi astepta clientul( asta afacere, tupeu cat carul, profit proportional cu tupeul).
Vanzatorul nostru ne-am mintit inca din prima clipa si nu a incetat sa ne dezamageasca.
De profit inca nu pot sa zic nimic, de abia maine  amplasam  intr-o locatie primul aparat. Teoretic 1kg de cafea ar treb sa ajunga pentru 150-200 de cafele.
Incrediente : 1kg de cafea ok 27,5 lei, 1kg cappuccino 25 lei ,1kg lapte 28lei ,42 lei (300 pahare), 2lei zahar, + apa + benzina + atentii

Concluziile mele : daca nu stii cum functioneaza aparatele de cafea nu te baga ! Se infunda, se blocheaza, nu stii italiana, nu iti raspunde "gigel" la telefon, etc :)

@aiszlai
Pentru deschiderea unei firme trebuie discutat cu un contabil/jurist.In cazul meu nu a fost cazul pentru ca firma era deja deschisa, dar nu este nimic complicat sau super scump.
Sunt doua contuare, unul din ele se poate reseta de cate ori vrei( in general dupa ce scoti banii din aparat, ca sa poti verifica suma cu contuarul ) iar al 2-lea contuar(general parca se numeste) nu se reseteaza.

Am gasit doar un site din Italia pana acum care sa vanda aparate sh la preturi accetabile dar nu sunt ce cautam noi (aparate cafea boabe), daca cineva imi da un pont dau o cafea  :)

@TDproPK mi se pare cam scump, daca vinzi peste 50 de cafele pe zi si esti din Bucuresti iti fac o oferta :)

#16
TDproPK

TDproPK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 13.05.2014
Vand in jur de 70 pe zi, in constanta.
Este vb de cafea tchibo, la pahar cu capac.
Este vb de aparat de cafea numit cofea s. Macina boabele pe loc. Are 2 ingrediente, cafea si lapte praf(numit cappucibo parca pe ambalaj)

Daca era dupa mn, mias fi cumparat demult aparatul meu( am gasit in bucuresti vanzator) , caci ma costa 0,80 - 1 leu productia de cafea. Si eu platesc 1,55 bani.  500 cafele pe sapt ori 50 bani.. 250 lei, ori 4 sapt, 10 mil extra.  Dar... Subt niste inpedimente...



#17
rusty_hawk

rusty_hawk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.11.2006
Vinzi bine ;) . Sunt pahare de peste 180 ml ? Pe pahare si punga de cafea( in special) scrie chiar Tchibo? Daca nu e Tchibo atunci iti poti cumpara chiar tu un aparat pentru ca se amortiseaza repede.

#18
TDproPK

TDproPK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 13.05.2014
Sunt tchibo originale, de 180 ml cred , marisoare..
Am gasit si aparat si cafea si lapte .. Aparatul e 50 mil deci il amortizez in 3 luni maxim...

Vand bine, dar am si cheltuieli.. , 4 cafele pe zi se duc la angajate

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate