Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Cultivare fasole

- - - - -
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#91
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
daca toata da semne de boala, incet, incet se duce toata.
daca totusi ti se pare si mai buna printre ea, pune-te si praseste solul bine pe langa ea si aeriseste sa se mai zvinte pamantu si nu o mai uda deloc o vreme, chiar daca ti se pare ca se usuca pamantu, ea isi va infige radacinile dupa umezeala.
nu a cedat atat din cauza frigului cat din cauza umiditatii excesive.
daca cum am mai spus, cam toata da semne de boala, smulge-o si seamana alta, sau cel putin in locurile unde s-a stricat, dar asta dupa ce prasesti pamantul respectiv un pic, ca oricum se va face inaintea celei atinse de boala.

#92
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
asta cu prasirea cade, caci am agro-textil. N-a fost udata (aplic tehnica "descurcati-va, sapati singure dupa apa" in primele saptamani de la plantare, mi-a fost suficient sa gresesc anu' trecut, de'am facut radacini 2D la tomate si ardei), dar sunt randurile de la margine. Chiar daca am facut santuri (acoperite cu material impermeabil) de-o parte si de alta a solarului pentru colectarea apei, se mai infiltreaza putin la ploaie mare (cand n-apuc sa scot apa la timp si se umple santul) .. dar si asa n-am vazut sa aiba apa in exces, indicatorul aparatului de masurat umiditatea din sol e in zona verde/buna

Am retinut ideea (multam fain!), voi mai pastra vreo 2 fire sa vad "cat pot duce", restu' la lada de compost & replace (adaugand ceva pamant de padure proaspat prin gaurile din agro-textil)

Edited by qwertysecret, 25 April 2014 - 13:59.


#93
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011
erbicidul pulsar ar merge la o cultura de fasole boabe?

#94
alintoma90

alintoma90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.01.2014
salut am si eu o problema ,ma poate ajuta  cineva cu ceva sfaturi, nu stiu ce se intimpla cu fasolea pare ca ar fi pirlita de soare se string frunzele si se sfarogesc e boala sau e de vina soarele?

Attached Files



#95
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 10.06.2013
Pare a fi mana sau arsura ...nu sunt expert, dai cu un fungicid pe baza de cupru si vezi cum evolueaza, a fost cam frig pentru fasole in primavara asta, si mult prea multa umezeala.

#96
menegerul

menegerul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 27.11.2013

 alintoma90, on 09 mai 2014 - 08:49, said:

salut am si eu o problema ,ma poate ajuta  cineva cu ceva sfaturi, nu stiu ce se intimpla cu fasolea pare ca ar fi pirlita de soare se string frunzele si se sfarogesc e boala sau e de vina soarele?
Colegu,fasolea iubeste produsele care contin cupru ,deci stropeste ,apa mai putina,mai multa cand are pastai legate de 1―2 cm,si temperatura pina in 25 grade.

#97
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 10.06.2013
E careva prin zona care sa fi plantat fasole (pentru boabe sau fideluta ) in ciclul 2. Daca da detaliati va rog experienta va rog.

#98
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Eu in Sud am facut si 3 ture cu fideluta si a mers f bine cu toamna lunga, am umplut toate congelatoarele de pe langa casa si pe urma 'mi-am luat' si vorbe c`asa`i romanu'. Am dat apa multa dupa legare si moderata la inflorire + pulverizare ca sa aiba umiditate in aer si plasa umbrire %30 in toiul verii ca sa scad temp/lege mai bine/evitare arsuri etc. Fertilizat doar cu treaba de gaina batrana ca`s prea comod pt altceva. Alte detalii nu stiu sa mai dau decat ca`i printre cele mai sanatoase alimente.

#99
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 10.06.2013

 rid, on 11 mai 2014 - 22:37, said:

Eu in Sud am facut si 3 ture cu fideluta si a mers f bine cu toamna lunga, am umplut toate congelatoarele de pe langa casa si pe urma 'mi-am luat' si vorbe c`asa`i romanu'. Am dat apa multa dupa legare si moderata la inflorire + pulverizare ca sa aiba umiditate in aer si plasa umbrire %30 in toiul verii ca sa scad temp/lege mai bine/evitare arsuri etc. Fertilizat doar cu treaba de gaina batrana ca`s prea comod pt altceva. Alte detalii nu stiu sa mai dau decat ca`i printre cele mai sanatoase alimente.

Stai linistit ca tot mai la sud ,chiar si decat tine sunt si eu.Problema e ca ca ma bate gandul sa pun ciclul 2 ,   1 sau 2 hectare (cred ca pana la urma pun fasole oloaga pt boabe - la fideluta trebuie sa ma misc prea repede si mie ca nu pot sa o dau asa de repede nici la en-gros , fara  macar cateva legaturi facute in prelabil pentru desfacere)/De apa nu ar fi problema....e rezolvata treaba , de umbrire nici macar nu se discuta , prea mare suprafata ca sa se merite.Ce o sa fie mai nasol e faptul ca va trebuii sa irig in special noaptea pentru a evita arsurile.Oricum ma mai gandesc, tare mie frica , ca dupa toate ploile astea o sa avem 35 de grade pana ala sfarsitul lui Septembrie.

#100
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 rid, on 11 mai 2014 - 22:37, said:

Eu in Sud am facut si 3 ture cu fideluta ....

Cand "ascunzi" boabele sub brazda?

#101
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Nu tin insemnari, dar cred ca Aprilie-Iunie-August. Culeg de 3 ori si o scot.

#102
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Pot da cu stomp 300 ec inainte sa seaman fasole oloaga de 6 saptamani ?

#103
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Experimentul meu cu fasolea nu merge prea bine. Am o rasarire foarte slaba...am gasit boabele putrezite. Erbicidul cred ca a avut efect distructiv mai mare asupra culturii decat asupra buruienilor.
Am primit o avertizare de la @maddox despre efectele DualGold dar deja il achizitionasem. Fasolea care a rasarit e cam prapadita, dar poate supravietuieste.
Am reinsamantat manual in cuiburi pe portiunile in care rasarirea a fost zero...vedem ce iese.
Are cineva experiente mai placute cu un alt erbicid pe care il poate recomanda? Eventual postemergent.

#104
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Cautand si eu un erbicid selectiv pentru zona cu trifoi, am dat peste unul la care scrie ca merge si la fasole. tu eventual da un telefon si intreaba-i cum e treaba cu el

http://www.agrofarms....php?prodid=219

#105
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Pt ca cunosteam efectele lui Dual Gold asupra fasolei anul asta am riscat si nu am dat niciun erbicid preemergent ( cu exceptia unei fasii unde am dat cu Stomp de proba si fasolea a rasarit fara probleme) si am avut o rasarire de 60-70 %. Presupun ca de vina pt asta este antracnoza care se pare ca afecteaza fasolea chiar inainte de rasarire si nu erbicidul Dual Gold asa cum am presupus in urma cu 2 ani cand am avut ultima data o cultura de fasole.
Si pt ca buruienile nu sufera de antracnoza si au luat un avans foarte mare in fata fasolei am incercat erbicidul Butoxone ( 100 ml pt 3-400 m2 la 14 lei) care initial nu pare a avea vreun efect asupra buruienilor dar dupa un timp se pare ca le usuca.

#106
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Alta belea.... de antracnoza ne putem feri cumva?
Nu zic ca nu a avut efect Dual Gold-ul si la buruieni, dar din pacate a ratat cea mai urata dintre acestea: volbura. Poate mai incerc inca o aplicare cu una din variantele sugerate de voi.
Merci pt raspunsuri!

Edited by nicoretro, 22 May 2014 - 07:53.


#107
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 10.06.2013

 nicoretro, on 22 mai 2014 - 07:41, said:

Alta belea.... de antracnoza ne putem feri cumva?
Nu zic ca nu a avut efect Dual Gold-ul si la buruieni, dar din pacate a ratat cea mai urata dintre acestea: volbura. Poate mai incerc inca o aplicare cu una din variantele sugerate de voi.
Merci pt raspunsuri!

Man am pus si eu anul asta vreo 40 ari de fasole fideluta.....nu am erbicidat nici preemergent si nici postemergent (rasarire peste 95 %) 10 ari am apucat sa ii pun inainte de a doua serie de ploi si are undeva intre 10-15 cm , si restul dupa ploi si  e undeva intre 5 si 10 cm .Avantajul major cred ca a fost in primul rand samanta certificata  si faptul ca era tratata cu fungicid cred , parca thiram  scria , o sa verific( sau thirametox..nu mai stiu).Am observat ca e foarte sensibila...o mananca toate ganganiile si e atacata (fasolea in general) rapid de boli.....ideea e sa o taratezi imediat cu produse cuprice si insecticide  pentru a nu avea probleme (cand are intre 3-5 cm ).Cred ca o prasa  data imediat cand nu mai exista riscul de a o disloca din sol , adica tot pe la 8-10 cm ai fasolei face cat 10 erbicide  pre si post.Poti incerca de asemenea daca vrei Basagran si Butuxone.....care sunt speciale pentru fasole.In rest apa si produse cuprice , ideal dupa fiecare udare , mai ales daca este prin aspersie.

Edited by Gabiptr, 22 May 2014 - 10:49.


#108
scm_ro

scm_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 30.08.2007
Eu nu stiu ce sa ii mai fac la fasole, am luat unidor de la seminis, un pachet cu 5000 de seminte, prima data am plantat la inceput de Aprilie inainte de ploi. Am pus cam 4 brazde, nu cred ca au rasarit mai mult de 10 cuiburi. Cand am vazut dupa 3 saptamani ca nu iese nimic, am plantat iarasi, de data asta am tinut-o 1 zi in apa. Acelasi rezultat.
Azi am plantat iarasi pana am terminat cutia. In aceleasi cuiburi am pus si seminte tinute in apa (2-3 zile) si seminte uscate, poate poate ceva rasare.
Am impartit ce mai aveam in doua, unele le-am tinut in carpe umede 2-3 zile si in afara de faptul ca s-au umflat nu au dat muguri .
Ce este foarte curios este ca am sapat dupa cele vechi si nu le mai gasesc, ori au putrezit ori le mananca ceva, desi au fost puse in brazde destul de departate unele de altele.
O brazda este la umbra, alta la soare si celelalte la mijloc,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate