Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Cultivare fasole

- - - - -
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#37
eelenushka

eelenushka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 29.03.2013

Vizualizare mesajcamelia61, pe 29 mai 2013 - 07:49, a scris:

Da unde gasiti dragi forumisti, atatea urzici? Toata lumea stropeste cu zeama de urzici. La mine in zona nu gasesc. Adevarul e ca nici nu am timp sa merg in camp sau in padure sa le caut. Dar pe marginea drumului nu gasesc.
Camelia are soacra-mea in curte.. cu nemiluita !
Io stau intr-un orasel, totul e asfaltat si nu am decat sa merg pana la padure ca sa caut urzici.
Insa noroc cu tata si cu soacra, ca imi culeg ei. Tata imi da direct zeama de urzici la sticle si eu doar stropesc.
Tata mereu are un butoi cu zeama de urzici, proaspat !

#38
camelia61

camelia61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 20.01.2011

Vizualizare mesajeelenushka, pe 29 mai 2013 - 08:15, a scris:

Camelia are soacra-mea in curte.. cu nemiluita !
Io stau intr-un orasel, totul e asfaltat si nu am decat sa merg pana la padure ca sa caut urzici.
Insa noroc cu tata si cu soacra, ca imi culeg ei. Tata imi da direct zeama de urzici la sticle si eu doar stropesc.
Tata mereu are un butoi cu zeama de urzici, proaspat !
Mda, la mine tata socru, daca il trimit sa caute, se duce pana la colt unde sta de vorba cu nea Vasile despre politica, se intoarce si spune ca nu a gasit sau ca acum nu e vremea urzicilor si nici nu iese din curte.Posted image

#39
menegerul

menegerul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 27.11.2013
Salut,Craciun Fericit la toata lumea.      DANJKL. te rog scuza intarzierea raspunsului.Daca vrei o cultura de fasole la solar reusita sa stii ca nu e asa de greu de realizat.Semeni cate 2 boabe de fasole Aurie de bacau care e cea mai buna  spun din experienta mea si a altora,vezi ca e cu pastaia galbena, cerinta mai mare la piata.  Se umplu paharele speciale cu amestecul de pamant  ,se aseaza cate 2 boabe de fasole deasupra dupa care le bagi cu degetul 1-2 cm,se uda bine, temperatura 20-25 grade,si in 4-6 zile sant toate rasarite. Vezi ca au un ritm de crestere spectaculos, de la semanat la planta maxim 30 zile, vei calcula semanatul in functie de posibilitate,adica plantat cu caldura sau fara.In perioada de rasad dupa ce cresc frunzele adevarate,,trifoi,, va pleca in sus firul subtire de agatare pe care OBLIGATORIU trebuie sa il ciupesti la aproximativ 20-25cm inaltime.Aceasta ciupire o mai faci inca o data dupa ce le-ai plantat la inaltimea de 100 cm,rezultatul e ca o sa realizezi o tufa puternica cu mai multe ramificatii si o productivitate mult superioara.Plantarea ideal la 100 cm intre randuri si 40-50 cm intre plante pe rand,cate 2 plante pe cuib.Eu am incercat si cu 3 plante pe cuib si cu 1 planta,cele mai bune rezultate au dat cele cu 2 plate la cuib.Dupa plantare la fasolea in solar de primavara se stropeste cu produse pe baza de cupru, mai intai preventiv  si apoi de cateva ori in perioada de vegetatie.Ca daunatori in primavara la fasole nu prea o sa ai,in schimb la fasolea ciclu 2 mari probleme cu tripsul.Atentie la aerisirea solarului,fasolea necesita temperatura ideala cam 25 grade,neaerisirea regulata in primaverile cu umiditate mare duce la producerea mucegaiului la tufa de fasole,uneori la infestare puternica poti pierde cultura in cateva zile.Ca fertilizatori la radacina mai deloc,insa cand apar primele flori incepi o fertilizare foliara regulata cu calciu.Tot ce pot sa i-ti urez e spor la treaba,,,,dupa sarbatori bineinteles,,,

#40
danjkl

danjkl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.04.2010
Va multumesc foarte mult pt raspuns si scuze pt insistente.

#41
danjkl

danjkl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.04.2010
pt un solar neincalzit cam la ce data se poate semana?

#42
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
pt un solar neincalzit si fara dublura, in functie si de conditiile meteo, cam pe la 20-25 martie,oricum,  ea nu va rasarii pana nu se incalzeste.
paianjenul rosu e cel mai mare daunator al fasolei, e bine de dat preventiv si la prima cultura nu numai la a doua.

#43
menegerul

menegerul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 27.11.2013
Eu anul trecut pe 20 martie am plantat fasolea,dar am avut folie dubla la interior si incalzire cu lemne. Cand am plantat imediat a fost vremea foarte rea, au fost cateva nopti de ―10 grade dar nu am avut probleme.Ma ajuta mult faptul ca solarul meu are 250m lungime si 20m latime,deci un volum mare de aer care se raceste mult mai greu.La fasolea pastai daca ai recoltat de trei ori bine atunci cand are pret mare,,,circa 10 lei,,,acela e randamentul maxim.Daca tu o sa iesi pe piata cu fasole cand e din abundenta la toata lumea, nu o sa mai fie rentabila.Danjkl daca tu nu ai posibilitatea de a incalzi solarul tau macar sa ai folie dubla la interior,si atunci semeni obligatoriu in rasadnita cam la 10 martie cu posibilitatea plantarii in jur de 10 aprilie.Daca o sa alegi sa semeni direct in cuib la locul final, o sa iesi cu recolta cam tirziu.Un alt avantaj la plantatul mai timpuriu este acesta―Fasolea fructifica foarte bine in conditii de zi scurta,in situatia de zi lunga va creste foarte mult masa vegetala si va fructifica putin―

#44
neossj7

neossj7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.10.2006
Salutare.
A cultivat cineva soiurile meraviglia di venezia, fruidor, goldrush, maxidor, minidor, raquencourt? Ma intereseaza dintre acestea cel mai productiv.
Multumesc!

ps. toate sunt oloage, pentru camp ma intereseaza

Edited by neossj7, 10 February 2014 - 15:07.


#45
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Am cultivat eu pe cele de la Agrosel, nu sunt hibrizi din cate stiu, minidor, maxidor si versiunea verde fideluta, nu retin numele. Toate produc ok dar nimic de dat pe spate, culegi serios cam de 3-4 ori si s-au cam terminat, sunt de scos mai ales in gradina din curte pentru ca nu mai merita tinute.(cand spun cules serios nu ma refer la ciupit 2-3 pastai per planta, daca o culegi in stilul asta poti culege si de 10 ori... sa zicem ca perioada de productie maxima e cam de 2 saptamani, hai 3....) Au avantajul ca rodesc destul de repede, cam 50-55 de zile dau ei fata de unii hibrizi de la firme mari de seminte, nu stiu hibridul de la Clause dar parca la seminis am vazut la un moment fidea galbena oloaga si avea perioada mult mai mare, cam 70 si ceva de zile si era si semnificativ mai scumpa samanta, cel putin dublu fata de astea doua de la agrosel..
CE sa zic, daca ai ganduri serioase mai asteapta pareri de la oameni care cultiva pentru vanzare si poate au incercat si hibrizi si marfa de la firme mari, am eu o vaga banuiala ca alea produc mai mult....
Eu sunt multumit de minidor si maxidor, diferenta e destul de mica intre ele, pastaia ceva mai mare la maxidor dar parca nu produce la fel de abundent....
Imi place ca produce repede, pastaia e de calitate, fara ate chiar daca e putin mai rar culeasa, gustoase si cu textura buna (e o mica diferenta fata de cele verzi , similare altfel, dar care parca produc mai abundent putin...)
Dupa ce am trecut de varful de productie le scot si pun altceva pe locul ala..
Dacavrei sa culegi perioada indelungata nu stiu ce sa "recomand", eu in acest scop cultiv urcatoare, atat fideluta(parca, anul trecut n-am mai pus, am avut pastaie lata) cat si pastaie lata, am avut ceva cu pastaie galbena mai ingusta gen Ecaterina parca, anul asta pun grase, aurie de bacau...

#46
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Eu sunt mare amator de fasole oloaga (scot si 3 recolte pe an pe acelasi loc daca`i toamna buna), pun la borcan, congelez si hranesc si vecinii puturosi. Am incercat si hibrizi mai scumpi gen 17ron plic de 15 grame de la Gartlander si din experienta mea cam toata`i acelasi drac din punct de vedere al productivitatii. In final am ajuns sa pun numai fasolea fideluta verde, parca`mi place cel mai mult si pare mai aproape primavara cand o mananci iarna Posted image
Doar o impresie de`a mea, s`ar putea sa nu fie peste tot asa, dar din ce`am observat prin piete cand e vorba de fasole daca`i galbena trebuie sa fie lata si daca`i verde trebuie sa fie fideluta. Cam asa imi pare mie trendul.

Edited by rid, 10 February 2014 - 19:50.


#47
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Meraviglia e galbena lata...mie-mi place mai mult fideluta galbena, parca e mai fina...si spune singura cand trebuie culeasa.
Roquencourt e fideluta galbena, parca e mai fina si mai productiva, dar oleaca mai tardiva...la celelalte a zis parintele...

#48
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Ridule, am si eu de la garten dar nu m-am indurat decat de un singur plic, gramaj mai mic... n-am pus-o anul trecut ca n-am mai avut loc dar o pun anul asta...

Pentru interesati, fideluta galbena minidor sau maxidor, tot un drac daca ma intreaba cineva pe mine, am vazut-o la pret foarte bun in pachete mari, 250 de grame, cam 11-12 lei era, in Dedeman.
Idem spanacul...
Revenim la fasole cu 2 intrebari, ca tot l-am prins pe Guru online.
Cum e bre chinezaria aia care creste continuu, cataratoare? discutati voi anul trecut de seminte samd... A avut o matusa de-a mea aci si pot sa cer cateva seminte insa parca atunci cand am gustat-o nu mi s-a parut cine stie ce, o aroma de furajer parca.... mi s-a parut cam fada, e adevarat sau mi s-a parut...ca sa stiu daca ma uncurc cu cateva cuiburi.

Si a doua intrebare, oarecum off.... poate voi ca sunteti mai stiintifici decat mine, ati fi incercat o metoda de conservare prin congelare mai desteapta...Cum faceti taica sa ramana cat mai ca aia de la magazin?
Blansata /semioparita merge dar cel mult ok. fiarta se face muci la decongelare. Cruda nu prea se aseaza cum trebuie si trebuie preparata ulterior termic, o fi mai bine?
Mama pune dar nu ma prea omor, prefer sa cumpar de pofta iarna daca ma roade... Mie imi place in sezon, sa fie si aldente putin, ma saturez atunci si un an aproape ca nu-mi mai trebuie...
Deci, conservare?
Anul asta imi termin casa si o sa fiu si eu ca omul serios, gospodar, vreau sa imi conserv...Congelat ar fi ideal  , ma batea gandul sa caut ceva "dry ice" sau chiar azo lichid insa cu asta din urma cred ca ma cam porcesc ...stiu ca cele mai bune rezultate se obtin prin congelare rapida, asadar cum o replicam in gospodarie?

Si apropos de conservarea la borcan, ceva retete care sa nu o faca piure,sa ramana crocanta, stiti?
Cultivam  nu cultivam dar in fond sa mananci vara in sezon e mega simplu, orice dorel poate sa aiba fasole verde in curte...dar cum facem sa ne bucuram si iarna de ea intr-o forma cat mai apropiata de cea proaspata...

#49
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Hai sa ramanem aici cu fasolea clasica, galbena/verde/rosie/patata, oloaga/urcatoare, fideluta/lata, pastai/boabe...destule variatiuni pe aceeasi tema...
Pe aia chinezeasca 'la metru' o tratam dincolo la curiozitati, mai ales ca e din alta specie...
Phaseolus ar mai fi si alea cu bob gigantic 'runner' sau Lima...
In privinta conservarii si eu tot metoda 'rapida', oparit+congelat...
Ma gandesc ca ar fi mai bine 'oparit la aburi'....in orice caz nu 'cruda' la congelator!
Si da, ceva la borcan, o reteta adevarata ar fi utila...
Oricum, aia lata e buna la mancarica, fideluta la salata cu mujdei, ma innebunesc dupa ea!

Edited by subway_guru, 10 February 2014 - 20:54.


#50
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Am avut maxidor: aspect placut,gust bun,destul de productiva o recomand cu mare drag

#51
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Intre maxi si mini, eu as opta pt minidor, parca e mai 'boiereasca'...

#52
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
parinte, vezi ca tot ce`i de la gartlander are rata de incoltire PRAF, asa am patit mereu cu tot ce am luat de la ei.
Fasole gatita crocanta cu telina si ceapa la borcan e cea mai buna, congelata proaspata nu merge nici un soi din cate am incercat, fiarta si congelata nici atat e scarboasa. Proaspata cu sare la borcan se pastreaza cel mai aproape de adevar.. cam ca alea de conserva, dar trebuie beci.

#53
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Meraviglia di Venezia este cu pastaia galbena, lata si NU este oloaga.La cultura de primavara am fost multumit..;la cea semanata in iunie insa,nu am cules nicio pastaie.Recunosc insa ca mai am mult de invatat.

#54
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Biburadu,exista Meraviglia si Meraviglia, atat oloaga cat si urcatoare...cea oloaga e slab productiva, cea urcatoare e foarte asemanatoare cu Aurica de Bacau!
:)


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate