Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cultivare fasole

- - - - -
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#19
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postsubway_guru, on 4th March 2012, 21:34, said:

...
Pt fasole verde pastai (teci, cum se spune prin popor) sunt soiurile 'fidelutza' si 'lata' (grasa), urcatoare sau 'oloage'...verzi sau galben-aurii...important e sa nu aiba 'atze'...
...
Fasolea 'pastai' se conserva foarte usor la 'conge'...
...
Pt mancarica de pastai, auria de Bacau e tot 'extra'...

Nu stiu daca stiti, dar zona muntilor Mehedinti e zona foarte... fasolifera. Iar una din mancarurile specifice zonei pe timp de vara este mancarea de fasole verde cu branza (de oaie). Se face mancarea de fasole pastai in mod obisnuit, cu un sos bogat de rosii, iar cand e aproape gata se pun pur si simplu in ea bucati generoase de branza (de preferinta veche) de oaie, dupa care se mai lasa sa clocoteasca vreo 10 minute. Aaaa, si inca ceva: nu se pune sare la aceasta mancare (are branza destula...).

#20
fllorina

fllorina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.09.2008
Si la o zona fasolifera, retete de post nu se gasesc? Sau au doar clasica iahnie si cunoscuta ciorba?

#21
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Si clasica fasole batuta. Dar... indulcita cu miere - nu glumesc !

#22
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012

View Posthoria66, on 7th March 2012, 20:45, said:

Matale ti-ai gresit cariera. Pun pariu ca ai fi fost muuult mai satisfacut ca horticultor ... si sunt sigur ca ai fi avut si contributii marcante in domeniu.
Nu draga Horia, te inseli profund...satisfactii si 'contributii marcante' am in profesia mea de baza...ultima 'referintza' e Pasajul Basarab!
Legumicultura si horticultura e doar un hobby de weekend, ceva 'ancestral' din sangele de tzaran ce curge prin venele tuturor romanilor, chiar daca s-au nascut pe caldaramul Bucurestilor, si care ma ajuta sa-mi 'clatesc' mintea, si sa-mi refac 'fortzele' mergand la gradina ca sa 'ascult' cum creste iarba...
Toate cele bune tuturor si mult, mult spor!

#23
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postsubway_guru, on 7th March 2012, 21:40, said:

Nu draga Horia, te inseli profund...satisfactii si 'contributii marcante' am in profesia mea de baza...ultima 'referintza' e Pasajul Basarab!

Matale ai participat la pasajul Basarab ???!!!

Jos palaria, si tot respectul.

Mda, ai dreptate... m-am inselat.

#24
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Multumesc mult, mult, mult pentru aprecieri!
Da, am 'participat' la acel proiect in minora calitate de 'sef de proiect' si mi-a 'mancat' 12ani din viatza...dar mi-a reusit...si 'ne-a reusit' tuturor...
Acum ma 'ocup' de M5...ca proiectul asta trebuia 'rezolvat' de acum 22 de e ani...
Dar nu e locul aici sa vorbim despre astea, aici este despre 'fasolica'...si despre 'maiestria' noastra de tzarani 'eterni'...

#25
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
f.tare! ma inclin in fata dvs!

on topic: eu am observat ca fasolea oloaga fideluta se face numai primavara (pusa pe la jumate/sf.de aprilie, sa prinda ploile)...am incercat si a doua "sarja" pusa mai tarziu dar nu s-a facut nimic, da' eu n-o ud, probabil ca udata s-ar face, in schimb aia cataratoare fructifica neudata toata vara.

anul asta am sa incerc rand de vita 4 in 1: pun rand de mazare si cuiburi de fasole (mazarea in we asta daca s-a dus zapada si fasolea la mijloc/sf.de aprilie) si tot la mijloc/sf de aprilie pun si dovlecii pe acelasi rand. logica e ca: mazarea se face pana iese fasolea, cand e gata cu fasolea se desfasoara dovlecii. am de gand (cum am mai facut) ca si mazarea si fasolea dupa ce culeg sa le inglobez in sol cu sapa (drept ingrasamant verde...ca au timp sa se descompuna pana la primavara)

#26
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postsubway_guru, on 7th March 2012, 22:01, said:

Acum ma 'ocup' de M5...ca proiectul asta trebuia 'rezolvat' de acum 22 de e ani...
Ahaaa, va sa zica din cauza matale e aglomeratia aia fenomenala dimineata (si ... mai tot timpul ...) la Razoare !

Daca ne promiti ca terminati repede, te iertam ....    :kisstogether:

#27
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Ma straduiesc din rasputeri ca sa fie 'bine'...
Toti cei interesati de 'infrastructura' sunt invitati aici:
http://forum.metrouusor.com/
In rest, 'loco' ramanem la 'fasolica' pt ca e tare dulce, frageda si hranitoare...si ne scapa de 'stress'!!!

#28
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
salut! am srtopit fasolea cu mospilan,pentru ca nu am avut la indemana altceva.impotriva purecilor.acum imi intra pe rod.are mai multe flori decat pastai deci mai dureaza cateva zile panase va face prima sarja de pastai proaspete.problema e ca pe mospilan nu scrie ca ar fi bun pentru fasole,si nu stiu daca am facut ceva rau intrucat tebuie sa incep recoltez peste cateva zile si nu stiu daca nu le-am otravit cumva.

#29
eelenushka

eelenushka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 29.03.2013
Am si eu o problema !
Fasolea mea era mandra si plina de flori, pana ieri cand am vazut o ganganie pe frunzele de fasole, plus frunzele de fasole gaurite.
Atasez poza cu gangania.. ce este ?! Ce sa-i fac ? Se poate sa fi venit de la vecini, care au dat cu balegar de curand ?!

Attached Files


Edited by eelenushka, 24 May 2013 - 14:59.


#30
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008
Pare sa fie lema melanopa - gandacul balos si spun pare, pentru ca pozele tale sunt un pic neclare.
Verifica aici :http://www.pesticide.ro/ghidul-daunatorilor/lema-melanopa-oulema-melanopus-gandacul-balos-gandacul-ovazului

#31
eelenushka

eelenushka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 29.03.2013

View Postcarprom, on 25 mai 2013 - 05:58, said:

Pare sa fie lema melanopa - gandacul balos si spun pare, pentru ca pozele tale sunt un pic neclare.
Verifica aici :http://www.pesticide.ro/ghidul-daunatorilor/lema-melanopa-oulema-melanopus-gandacul-balos-gandacul-ovazului
Multumesc !

#32
regeleflorilor

regeleflorilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 18.02.2010
A cultivat cineva aurie de bacau in solar? merita sa ocupi solarul cu asa ceva? pare foarte productiva din ce am citit si bunaaa desi nu inteleg pretul exagerat al semintelor aprox 40 ron 250gr,totusi e doar fasolePosted Image

#33
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postregeleflorilor, on 27 mai 2013 - 07:10, said:

A cultivat cineva aurie de bacau in solar? merita sa ocupi solarul cu asa ceva? pare foarte productiva din ce am citit si bunaaa desi nu inteleg pretul exagerat al semintelor aprox 40 ron 250gr,totusi e doar fasolePosted Image

Dintre legume e cea mai rentabila la solar.
Ingrijita si fertilizata bine si cu putin noroc scoti 4 kg/ m2 la un pret mediu  de 7-7,5 ron kg.
Asta la cultura de primavara, ca mai scoti si in toamna 1,5-2,5 kg la un pret de 5 lei kg.

Deci, poti scoate minim 5-5,5 euro/m2 profit intr-un an.

Vorbesc de zona de sud a tarii, pentru ca trebuie sa-i asiguri caldura asa incat la jumatatea lui mai sa iesi pe piata cu recolta.

Munca cea mai multa e la cules, nu ca la rosii unde muncesti de-ti ies peri albi si profit ciuciu.

#34
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View Posteelenushka, on 24 mai 2013 - 14:58, said:

Am si eu o problema !
Fasolea mea era mandra si plina de flori, pana ieri cand am vazut o ganganie pe frunzele de fasole, plus frunzele de fasole gaurite.
Atasez poza cu gangania.. ce este ?! Ce sa-i fac ? Se poate sa fi venit de la vecini, care au dat cu balegar de curand ?!

Phymatodes testaceum--cariul foioaselor. Nu prezinta niciun pericol. Gaurile pe frunze sunt de la alceva,puricii fac asa ceva.
Daca era gandacul balos deja aveai frunze transparente,cu o singura epiderma.

Edited by medelin992, 27 May 2013 - 11:52.


#35
eelenushka

eelenushka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 29.03.2013

View Postmedelin992, on 27 mai 2013 - 11:51, said:

Phymatodes testaceum--cariul foioaselor. Nu prezinta niciun pericol. Gaurile pe frunze sunt de la alceva,puricii fac asa ceva.
Daca era gandacul balos deja aveai frunze transparente,cu o singura epiderma.

Am stropit cu zeama de urzica apoi n-am mai vazut nici o frunza gaurita.
Nici la alte plante din gradina nu am mai vazut nimic suspect.
Multumesc !

#36
camelia61

camelia61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 20.01.2011

View Posteelenushka, on 27 mai 2013 - 13:15, said:


Am stropit cu zeama de urzica apoi n-am mai vazut nici o frunza gaurita.
Nici la alte plante din gradina nu am mai vazut nimic suspect.
Multumesc !
Da unde gasiti dragi forumisti, atatea urzici? Toata lumea stropeste cu zeama de urzici. La mine in zona nu gasesc. Adevarul e ca nici nu am timp sa merg in camp sau in padure sa le caut. Dar pe marginea drumului nu gasesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate