Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cultivare fasole

- - - - -
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#109
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 10.06.2013
Ai verificat termenul de valabilitate al semintelor?Poate sunt prea vechi.

Daca e ok cred ca cea pusa inainte de ploi a putrezit de la prea multe ploi si frig.Cea pusa acum , mai la urma ar trebui sa iasa fara probleme in max 6-7 zile. Dac nu le mai gasesti vezi sa nu ai vreo infestare puternica a solului cu ceva oratanii , nu ai gasit nimic- viermi , coropisnite...etc? Da-o dreak ca si daca luai de pe piata rasarea minim 50%.

#110
scm_ro

scm_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 30.08.2007
Uite la termen nu m-am uitat, il verific cand ajung acasa. Coropisnite nu sunt, la rosii, ardei , vinete din 200 de fire nu au taiat nimic, viermi nu am vazut. In nici un an nu am mai patit asa.  Acum am pus in dusmanie, cate 10 - 15 boabe in cuib sa manance si mama viermilor daca or exista.

#111
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 10.06.2013

 scm_ro, on 26 mai 2014 - 12:33, said:

Uite la termen nu m-am uitat, il verific cand ajung acasa. Coropisnite nu sunt, la rosii, ardei , vinete din 200 de fire nu au taiat nimic, viermi nu am vazut. In nici un an nu am mai patit asa.  Acum am pus in dusmanie, cate 10 - 15 boabe in cuib sa manance si mama viermilor daca or exista.

Daca nu ai oaratanii si semintele sunt in termen ar fi trebuit sa iasa fara probleme , mai ales ultimele plantate  pe caldura asta si fara pregerminare cum ai facut tu in max 7 zile,(sper ca le-ai udat la plantare).Si inca ceva , ce pui  tu e fasole fideluta ...ii merge mai bine pusa pe randuri distantate la 45-50 cm si la 5-6 cm pe rand.

#112
scm_ro

scm_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 30.08.2007
M-am uitat pe cutie, scrie germ 11/2012 , banuiesc ca asta e data la care au fost recolate.

#113
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013

 scm_ro, on 26 mai 2014 - 12:08, said:

Eu nu stiu ce sa ii mai fac la fasole, am luat unidor de la seminis, un pachet cu 5000 de seminte, prima data am plantat la inceput de Aprilie inainte de ploi. Am pus cam 4 brazde, nu cred ca au rasarit mai mult de 10 cuiburi. Cand am vazut dupa 3 saptamani ca nu iese nimic, am plantat iarasi, de data asta am tinut-o 1 zi in apa. Acelasi rezultat.
Azi am plantat iarasi pana am terminat cutia. In aceleasi cuiburi am pus si seminte tinute in apa (2-3 zile) si seminte uscate, poate poate ceva rasare.
Am impartit ce mai aveam in doua, unele le-am tinut in carpe umede 2-3 zile si in afara de faptul ca s-au umflat nu au dat muguri .
Ce este foarte curios este ca am sapat dupa cele vechi si nu le mai gasesc, ori au putrezit ori le mananca ceva, desi au fost puse in brazde destul de departate unele de altele.
O brazda este la umbra, alta la soare si celelalte la mijloc,

De ce nu le pui in cuiburi? Este posibil sa bagi boabele prea adanc si atunci putrezesc in pamant. Eu pun fasolea la distanta 60 cm intre randuri si cam 25, 30 cm intre cuiburi , in medie cam 5 seminte in fiecare cuib. Scoate cateva seminte si pune le intr-un pahar cu apa si cand se umfla punele intr- o cutiuta cu pamant si vezi daca rasar ., atunci o sa stii daca este de vina samanta sau sunt puse prea adanc.

#114
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Dupa 1 an leguminoasele isi perd cam 50% din germinatie. Samanta de 2 ani deja e veche.

#115
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012

 UnyKat, on 27 mai 2014 - 21:47, said:



De ce nu le pui in cuiburi? Este posibil sa bagi boabele prea adanc si atunci putrezesc in pamant. Eu pun fasolea la distanta 60 cm intre randuri si cam 25, 30 cm intre cuiburi , in medie cam 5 seminte in fiecare cuib. Scoate cateva seminte si pune le intr-un pahar cu apa si cand se umfla punele intr- o cutiuta cu pamant si vezi daca rasar ., atunci o sa stii daca este de vina samanta sau sunt puse prea adanc.
Fasolea oloaga se pune pe randuri nu in cuiburi!

#116
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

 medelin992, on 27 mai 2014 - 22:29, said:

Dupa 1 an leguminoasele isi perd cam 50% din germinatie. Samanta de 2 ani deja e veche.

Am pus mazare anul asta din samanta pe care o am de cel putin 4 ani si a rasarit destul de bine, nu pot sa aproximez un procent de germinatie pentru ca multe boabe au fost mancate de porumbeii vecinilor....i-am prins de cateva ori in plin ospat. Cu toate astea rasarirea a fost suficienta, mazarea este destul de deasa si arata foarte bine.

#117
scm_ro

scm_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 30.08.2007

 medelin992, on 27 mai 2014 - 22:29, said:

Dupa 1 an leguminoasele isi perd cam 50% din germinatie. Samanta de 2 ani deja e veche.
Am luat altelele mai ieftine dar cu data de anul trecut, care dupa o zi jumatate de stat in umezeala deja aveau varfuri. Data viitoare voi cerceta atent cutia si daca sunt vechi le trimit inapoi.

#118
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Eu folosesc fasole urcatoare cred ca sunt deja 10 ani de cand am cumparat samanta si de atunci imi opresc pentru sezonul urmator si nu am probleme cu rasarirea.Anul asta nu am pus fasole oloaga dar eu tot in cuiburi o pun , dar fiecare cum este obisnuit.

#119
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

 nicoretro, on 28 mai 2014 - 09:32, said:

Am pus mazare anul asta din samanta pe care o am de cel putin 4 ani si a rasarit destul de bine, nu pot sa aproximez un procent de germinatie pentru ca multe boabe au fost mancate de porumbeii vecinilor....i-am prins de cateva ori in plin ospat. Cu toate astea rasarirea a fost suficienta, mazarea este destul de deasa si arata foarte bine.

Asa puneam si eu fasole cu samanta ce avea mai mult de 2-3 ani si nu stiam de ce nu-mi rasare nimic. Mai tarziu am aflat de ce.
Anul trecut am semanat mazare (samanta no name) ce provenea din recolta anului anterior si am avut surpriza sa nu rasara nimic.

#120
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
As vrea sa insamantez aproximativ 25 de kg de fasole oloaga. Ce parere aveti despre sonesta de la pop vriend seeds

#121
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 10.06.2013

 Alin1me, on 30 mai 2014 - 15:55, said:

As vrea sa insamantez aproximativ 25 de kg de fasole oloaga. Ce parere aveti despre sonesta de la pop vriend seeds

De asta am pus eu , ce pot sa spun rasarire 100% (sau hai scade 1% ce au mai macat cate o oaratanie).Despre altceva dupa ce s-o face.La sac de 25 kg e tratata deja cu fungicid. Dupa ce-ti rasare si are deja 5 cm, daca observi ca e mincata de ceva pe frunze sau ai pe randuri unele care parca au fost roase de desupra si nu mai au radacini baga imediat fungicid cupric+ insecticid , si da-i si un foliar ca pleaca mai bine.Cel mai bun pret gasit la ea/sac...da pm.Mie mi-a intrat un sac de 25 kg pe aprox 35-40 ari , pusa cu tractoru cu discuri de fasole  pe randuri la 70 si trecut cu tractorul dus intors pe acelasi rand, mi s-a parut ca la o singura trecere nu are densitatea care trebuie.Am preferat sistemul asta de 70 intre randuri sa pot face  prasilele cand va mai creste cu un cal sau  un tractor.Ca sfat daca e cald si nici o speranta de ploaie da-i o apa sa rasara repede (4-7 zile depinde cat e de cald), daca o pui la mana  foloseste o semanatoare manuala ( am pus 8-10 ari la mana si ne-a indoit), merge mai repede. Daca vrei sa respecti cartea , randuri la 45-50 si 5-8 cm pe rand,  la max 3-4 cm adacime-rasare mai repede , dar din experienta se va involta de abia mai mergi printre randuri, va fi greu la prasa... etc.Dupa ce rasare , la 5-10 cm  ai plantei personal recomand o prasa manuala, cat mai usoara ca sa nu dizloci plantutele din sol ,afaneaza pamantul si pleaca , ca in Jack si vrejul lui fermecat, mai ales daca are apa.Din experiente mai vechi, este atacata mai repede de mana,fungi in general asa ca stai cu , cuprul pe ea.

Restul dupa ce o mai creste si a mea.

Edited by Gabiptr, 30 May 2014 - 16:19.


#122
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Mai am aproximativ 5 ari de maxidor care deja infloreste.Maine fac poze ca azi ploua

#123
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 10.06.2013
Nu am vazut-o de o saptamana asa ca ma abtin.....Ploua si aici...tura a 2-a, deja.

Edited by Gabiptr, 30 May 2014 - 16:27.


#124
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 10.06.2013
Am fost ieri pe la mosie si am vazut si fasolea....Cei aprox 10 ari, cea pusa mai devreme, desi mi se par mici plantele (au intre15-20 cm inaltime) sunt in plin proces de inflorire, cam 35-45 % inflorita pana acum. Cei 35-40 ari , pusa la 2 saptamani mai tarziu , este putin mai mica10-12 cm.

#125
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013
Salutare, nou pe fasole, am pus cateva fire in solar si au ceva probleme la frunze, daca ma poate lamurii cineva ce este

Attached Files



#126
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Frunza galbena eu zic ca este batrana si din cauza asta s-a ingalbenit si petele alea de pe ea par a fi de antracnoza - cea mai obisnuita boala la fasole. In primele doua poze pana nu se schimba culoarea si pe fata frunzei eu nu pot sa-mi dau seama daca este vreo problema.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate