Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

TRĂIM NOI ÎN PREZENT ÎN TIMPUL PREZENȚEI LUI CRISTOS?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
680 replies to this topic

#37
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postkruger, on 20th March 2012, 10:29, said:

Nu stiu daca poti sa pricepi sau nu, dar Scriptura explica: "Prin har ati fost mantuiti, prin credinta si aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu".

Vedeți ce dragoste ne-a arătat Tatăl, să ne numim copii ai lui Dumnezeu! Și suntem. Lumea nu ne cunoaște, pentru că nu L-a cunoscut nici pe El. Preaiubiților, acum suntem copii ai lui Dumnezeu. Și ce vom fi nu s-a arătat încă. Dar știm că, atunci când Se va arăta El, vom fi ca El; pentru că Îl vom vedea așa cum este.

Te regasesti cumva la partea subliniata?
Vad ca te lauzi acuma ca tu te regasesti. Ghinionul tau e, ca nu tu trebuie sa te regasesti, ci AltCineva trebuie sa te gaseasca. Multi ca tine, care se regasesc ei insisi, vor face ochii cat cepele intr-o buna zi:"multi imi vor spune in ziua aceea:Doamne!Doamne!N-am facut noi ...in Numele Tau...?Atunci le voi spune curat:plecati de la Mine toti cei ce lucrati fara de lege"-adica voi cei ce aruncati la gunoi Legea lui Dumnezeu, lucrand dupa cum va taie capul=constiinta, calcand in picioare baza Noului Legamant al lui Dumnezeu cu omul.

Asadar, nu uita:"nu depinde nici de cine vrea..." nici de cine se regaseste el insusi. Ci depinde de Dumnezeu care ii gaseste pe unii ca popor al Sau. Iar aceia, departe de a arunca Legea lui Dumnezeu la gunoi, accepta lucrarea Duhului de rescriere a Legii lui Dumnezeu "nu pe tablele de piatra, ci pe tablele de carne ale inimii...".

Asa ca cei ce va laudati ca ati fi salvati, va laudati voi insiva. Dar atat, nimic mai mult. Parerea lui Dumnezeu se va afla de fiecare "in ziua aceea".

#38
Martorul_lui_Iehova

Martorul_lui_Iehova

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 410
  • Înscris: 16.01.2012

View PostDude_2nd, on 20th March 2012, 20:07, said:

Vad ca te lauzi acuma ca tu te regasesti. Ghinionul tau e, ca nu tu trebuie sa te regasesti, ci AltCineva trebuie sa te gaseasca. Multi ca tine, care se regasesc ei insisi, vor face ochii cat cepele intr-o buna zi:"multi imi vor spune in ziua aceea:Doamne!Doamne!N-am facut noi ...in Numele Tau...?Atunci le voi spune curat:plecati de la Mine toti cei ce lucrati fara de lege"-adica voi cei ce aruncati la gunoi Legea lui Dumnezeu, lucrand dupa cum va taie capul=constiinta, calcand in picioare baza Noului Legamant al lui Dumnezeu cu omul.

Asadar, nu uita:"nu depinde nici de cine vrea..." nici de cine se regaseste el insusi. Ci depinde de Dumnezeu care ii gaseste pe unii ca popor al Sau. Iar aceia, departe de a arunca Legea lui Dumnezeu la gunoi, accepta lucrarea Duhului de rescriere a Legii lui Dumnezeu "nu pe tablele de piatra, ci pe tablele de carne ale inimii...".

Asa ca cei ce va laudati ca ati fi salvati, va laudati voi insiva. Dar atat, nimic mai mult. Parerea lui Dumnezeu se va afla de fiecare "in ziua aceea".


Am aflat cum gandesc martalogii lui iehova:
Spoiler


#39
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 19th March 2012, 11:19, said:

, El nici nu-i obligă pe oameni să i se închine.

Pe Mine insumi Ma jur, adevarul iese din gura Mea, si cuvantul Meu nu va fi luat inapoi: orice genunchi se va pleca inaintea Mea si orice limba va jura pe Mine. (Isa.45:23)

pentru ca, in Numele lui Isus, sa se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pamant si de sub pamant, (Filip.2:10)


Deci teologie dupa turn sau Cuvantul; lui Dumnezeu?

CLAR

#40
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View Posthusand, on 24th March 2012, 22:02, said:

Pe Mine insumi Ma jur, adevarul iese din gura Mea, si cuvantul Meu nu va fi luat inapoi: orice genunchi se va pleca inaintea Mea si orice limba va jura pe Mine. (Isa.45:23)

pentru ca, in Numele lui Isus, sa se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pamant si de sub pamant, (Filip.2:10)


Deci teologie dupa turn sau Cuvantul; lui Dumnezeu?

CLAR
Cum poate fi cuvintul lui Dumnezeu si Isaia 45 si Filipeni 2;10 tu nu vezi ce diferenta este intre ele?

#41
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 24th March 2012, 22:02, said:

Pe Mine insumi Ma jur, adevarul iese din gura Mea, si cuvantul Meu nu va fi luat inapoi: orice genunchi se va pleca inaintea Mea si orice limba va jura pe Mine. (Isa.45:23)

pentru ca, in Numele lui Isus, sa se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pamant si de sub pamant, (Filip.2:10)


Deci teologie dupa turn sau Cuvantul; lui Dumnezeu?

CLAR

husand, iar îi confunzi pe unul cu celălalt ...

Isaia vorbește despre Creator, Iehova Dumnezeu, iar Pavel vorbește despre Fiul Creatorului, Isus Cristos.

Uită-te și tu la contextul cuvintelor pe care le postezi, nu mai aplica versetele așa cum "ți se pare ție" că este bine.

(FILIPENI 2:9–11) . . .De aceea, și Dumnezeu l-a ridicat într-o poziție înălțată și i-a dat cu bunăvoință numele care este mai presus de orice alt nume, 10 pentru ca în numele lui Isus să se plece orice genunchi: al celor din cer, al celor de pe pământ și al celor de sub pământ, 11 și orice limbă să recunoască deschis că Isus Cristos este Domn spre gloria lui Dumnezeu, Tatăl.

După cum poți observa, pe Isus "Dumnezeu l-a înălțat" și "i-a dat" numele care este mai presus de orice alt nume.
În plus, Pavel nu spune că oamenii trebuie să i se închine lui Isus, ci spune că "în numele lui" să se plece orice genunchi SPRE GLORIA LUI DUMNEZEU, TATĂL.

Oricum, repet ideea, Dumnezeu nu contrânge sau nu obligă pe nimeni să asculte de El.  Cei care se vor pleca înaintea lui Dumnezeu "aleg de bună voie" să facă acest lucru, înțelegând că faptul de a-i fi supuși lui Dumnezeu este numai spre binele lor.

(ISAIA 48:17–19) . . .Iată ce a spus Iehova, Răscumpărătorul tău, Sfântul lui Israel: „Eu, Iehova, sunt Dumnezeul tău, Cel care te învață ce-ți este de folos, Cel care te călăuzește pe calea pe care trebuie să umbli. 18 O, de-ai lua aminte la poruncile mele! Atunci pacea ta ar fi ca un râu și dreptatea ta ca valurile mării! 19 Urmașii tăi ar fi ca nisipul și descendenții coapselor tale ca boabele de nisip! Numele lor n-ar fi șters sau nimicit dinaintea mea!“

Ai observat întrebarea sau subiectul acestui topic?

#42
Dumitru56

Dumitru56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 21.04.2010
Noi toti traim in timpul prezentei lui Hristos..dar ca linie profetica suntem aici in Daniei 2 , 43 adica ferul (economia din vest) si lutul (economia din est) nu se vor UNI ..decit doar la masa tratativelor..Uniunea europeana va fi in curand un ESEC mare...Uitati-va la Grecia..la Italia in curand si Spania...TOTI vor merge la PAPA si îi va cere ajutorul( Apoc 17,13)...Intrebare..Suntem pregatiti pt. criza aceasta FINALA...Aceasta este ULTIMA criza....

#43
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View PostDumitru56, on 31st March 2012, 14:42, said:

Noi toti traim in timpul prezentei lui Hristos..

Dacă trăim "în timpul prezenței lui Cristos", așa cum și este de fapt, trebuie să fim mai vigilenți ca oricând.  Biblia arată că sfârșitul celor răi și al celor care nu vor să-l cunoască pe Dumnezeu va avea loc în această perioadă de timp.

(MATEI 24:37–39) . . .Fiindcă, așa cum au fost zilele lui Noe, așa va fi și prezența Fiului omului. 38 Căci, așa cum erau oamenii în zilele acelea dinainte de potop: mâncau și beau, bărbații se căsătoreau și femeile erau date în căsătorie, până în ziua în care a intrat Noe în arcă, 39 și n-au dat atenție până a venit potopul și i-a măturat pe toți, așa va fi și prezența Fiului omului.

(MATEI 24:44) . . .De aceea, fiți și voi gata, pentru că Fiul omului vine la o oră la care nu vă gândiți.

#44
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,081
  • Înscris: 10.09.2008

View PostEugen3, on 1st April 2012, 07:07, said:

Dacă trăim "în timpul prezenței lui Cristos", așa cum și este de fapt, trebuie să fim mai vigilenți ca oricând.  Biblia arată că sfârșitul celor răi și al celor care nu vor să-l cunoască pe Dumnezeu va avea loc în această perioadă de timp.

(MATEI 24:37–39) . . .Fiindcă, așa cum au fost zilele lui Noe, așa va fi și prezența Fiului omului. 38 Căci, așa cum erau oamenii în zilele acelea dinainte de potop: mâncau și beau, bărbații se căsătoreau și femeile erau date în căsătorie, până în ziua în care a intrat Noe în arcă, 39 și n-au dat atenție până a venit potopul și i-a măturat pe toți, așa va fi și prezența Fiului omului.

(MATEI 24:44) . . .De aceea, fiți și voi gata, pentru că Fiul omului vine la o oră la care nu vă gândiți.
Cele doua texte citate arata ca "prezenta" este sinonima cu "venirea", care survine la o data pe care nimeni nu o stie. Vigilenta trebuie manifestata inainte.
Deci observatia "dacă trăim în timpul prezenței lui Cristos, așa cum și este de fapt, trebuie să fim mai vigilenți ca oricând" suna un pic fara obiect. Odata potopul venit, nu mai este nevoie de vigilenta.

Edited by logic1, 01 April 2012 - 07:44.


#45
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postlogic1, on 1st April 2012, 07:43, said:

Cele doua texte citate arata ca "prezenta" este sinonima cu "venirea", care survine la o data pe care nimeni nu o stie. Vigilenta trebuie manifestata inainte.
Deci observatia "dacă trăim în timpul prezenței lui Cristos, așa cum și este de fapt, trebuie să fim mai vigilenți ca oricând" suna un pic fara obiect. Odata potopul venit, nu mai este nevoie de vigilenta.

Așa s-ar părea la prima vedere.  Însă la o analiză mai atentă a contextului reiese faptul că Isus trebuia "să fie deja prezent" într-o perioadă plină de necazuri, iar "venirea" sa va fi punctul culminant sau intervenția sa împotriva răufăcătorilor.

Observă următoarele idei:

1)  Discipolii îl întreabă care va fi "semnul" prezenței sale, adică, cum își vor da seama continuatorii săi că el este prezent.  Din faptul că ei i-au cerut "un semn" reiese că Isus nu avea să fie prezent în mod vizibil.

(MATEI 24:3) . . .În timp ce stătea pe Muntele Măslinilor, discipolii s-au dus la el, deoparte, și i-au zis: „Spune-ne: Când vor avea loc aceste lucruri și care va fi semnul prezenței tale și al încheierii acestui sistem? . .

2)  Printre evenimentele care aveau să alcătuiască "semnul prezenței sale invizibile" Isus a amintit războaie de proporții, lipsuri de alimente, cutremure de pământ dintr-un loc în altul, lipsa iubirii între oameni și predicarea veștii bune despre împărăția sau regatul lui Dumnezeu (vezi Matei 24:7-14).

3)  Începând de la versetul 32 până la versetul 42, printr-o ilustrare simplă Isus a arătat că evenimentele amintite anterior constituie o dovadă clară a faptului că "el este aproape la uși" (vezi versetul 33), în sensul că timpul în care va acționa împotriva răufăcătorilor este aproape.

4)  În versetele 38 și 39 Isus a făcut o paralelă între situația din zilele lui Noe și situația oamenilor din prezent.  Așa cum oamenii nu au acordat atenție avertismentului lui Noe, tot la fel oamenii nu vor acorda atenție avertismentului răspândit de continuatorii săi la nivel mondial prin intermediul predicării veștii bune despre Regat (vezi Matei 24:14).

În Psalmul 110:1, 2 fusese profețit faptul că Isus urma să domnească "în mijlocul dușmanilor săi" pentru o perioadă de timp înainte ca el să treacă la acțiune împotriva dușmanilor lui Dumnezeu.

(PSALMUL 110:1, 2) . . .Iată ce i-a zis Iehova Domnului meu: „Stai la dreapta mea până îi voi pune pe dușmanii tăi ca scăunel pentru picioarele tale“.  2 Iehova va trimite din Sion toiagul puterii tale, spunând: „Du-te să stăpânești în mijlocul dușmanilor tăi“.

Deci între "prezența" lui Isus care Rege întronat de Dumnezeu și "venirea" sa, sau acțiunea împotriva răufăcătorilor, este o diferență.  Nu trebuie confundate una cu cealaltă.  "Venirea" va fi doar punctul culminant al prezenței sale.

Ideea este că deși nu știm "ziua și ora", știm că ziua cea mare și înfricoșătoare a lui Iehova va avea loc "în timpul prezenței Fiului Omului".

(MATEI 24:36) . . .Iar ziua și ora aceea nimeni nu le știe, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl.

(MATEI 24:39) . . .n-au dat atenție până a venit potopul și i-a măturat pe toți, așa va fi și prezența Fiului omului. . .

(IOEL 2:30, 31) . . .Voi face minuni în ceruri și pe pământ: sânge, foc și coloane de fum. 31 Soarele se va preface în întuneric și luna în sânge înainte să vină ziua cea mare și înfricoșătoare a lui Iehova. . .

(MATEI 24:21) . . .căci atunci va fi un necaz mare, cum n-a mai fost de la începutul lumii până acum, nu, și nici nu va mai fi.

Edited by Eugen3, 02 April 2012 - 07:55.


#46
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

În Psalmul 110:1, 2 fusese profețit faptul că Isus urma să domnească "în mijlocul dușmanilor săi" pentru o perioadă de timp înainte ca el să treacă la acțiune împotriva dușmanilor lui Dumnezeu.

Hai ca prostie ca asta n-am auzit demult!!! :lol: Adica dusmanii lui Hristos sunt altii decat dusmanii lui Dumnezeu!!! :lol:
Da-ti, ma, eugene, demisia, te rog!

#47
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 4th April 2012, 09:57, said:

Hai ca prostie ca asta n-am auzit demult!!! :lol: Adica dusmanii lui Hristos sunt altii decat dusmanii lui Dumnezeu!!! :lol:
Da-ti, ma, eugene, demisia, te rog!


Stai liniștit zexe, nu te mai lega de orice virgulă.  Dușmanii lui Isus sunt și dușmanii lui Dumnezeu.

S-au convins majoritatea de învățăturile nescripturale în care crezi și cu care încerci să-i otrăvești pe alții ...  ;)

#48
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View PostEugen3, on 2nd April 2012, 08:52, said:

Așa s-ar părea la prima vedere.  Însă la o analiză mai atentă a contextului reiese faptul că Isus trebuia "să fie deja prezent" într-o perioadă plină de necazuri, iar "venirea" sa va fi punctul culminant sau intervenția sa împotriva răufăcătorilor.

Observă următoarele idei:

1)  Discipolii îl întreabă care va fi "semnul" prezenței sale, adică, cum își vor da seama continuatorii săi că el este prezent.  Din faptul că ei i-au cerut "un semn" reiese că Isus nu avea să fie prezent în mod vizibil.

(MATEI 24:3) . . .În timp ce stătea pe Muntele Măslinilor, discipolii s-au dus la el, deoparte, și i-au zis: „Spune-ne: Când vor avea loc aceste lucruri și care va fi semnul prezenței tale și al încheierii acestui sistem? . .

2)  Printre evenimentele care aveau să alcătuiască "semnul prezenței sale invizibile" Isus a amintit războaie de proporții, lipsuri de alimente, cutremure de pământ dintr-un loc în altul, lipsa iubirii între oameni și predicarea veștii bune despre împărăția sau regatul lui Dumnezeu (vezi Matei 24:7-14).

3)  Începând de la versetul 32 până la versetul 42, printr-o ilustrare simplă Isus a arătat că evenimentele amintite anterior constituie o dovadă clară a faptului că "el este aproape la uși" (vezi versetul 33), în sensul că timpul în care va acționa împotriva răufăcătorilor este aproape.

4)  În versetele 38 și 39 Isus a făcut o paralelă între situația din zilele lui Noe și situația oamenilor din prezent.  Așa cum oamenii nu au acordat atenție avertismentului lui Noe, tot la fel oamenii nu vor acorda atenție avertismentului răspândit de continuatorii săi la nivel mondial prin intermediul predicării veștii bune despre Regat (vezi Matei 24:14).

În Psalmul 110:1, 2 fusese profețit faptul că Isus urma să domnească "în mijlocul dușmanilor săi" pentru o perioadă de timp înainte ca el să treacă la acțiune împotriva dușmanilor lui Dumnezeu.

(PSALMUL 110:1, 2) . . .Iată ce i-a zis Iehova Domnului meu: „Stai la dreapta mea până îi voi pune pe dușmanii tăi ca scăunel pentru picioarele tale“.  2 Iehova va trimite din Sion toiagul puterii tale, spunând: „Du-te să stăpânești în mijlocul dușmanilor tăi“.

Deci între "prezența" lui Isus care Rege întronat de Dumnezeu și "venirea" sa, sau acțiunea împotriva răufăcătorilor, este o diferență.  Nu trebuie confundate una cu cealaltă.  "Venirea" va fi doar punctul culminant al prezenței sale.

Ideea este că deși nu știm "ziua și ora", știm că ziua cea mare și înfricoșătoare a lui Iehova va avea loc "în timpul prezenței Fiului Omului".

(MATEI 24:36) . . .Iar ziua și ora aceea nimeni nu le știe, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl.

(MATEI 24:39) . . .n-au dat atenție până a venit potopul și i-a măturat pe toți, așa va fi și prezența Fiului omului. . .

(IOEL 2:30, 31) . . .Voi face minuni în ceruri și pe pământ: sânge, foc și coloane de fum. 31 Soarele se va preface în întuneric și luna în sânge înainte să vină ziua cea mare și înfricoșătoare a lui Iehova. . .

(MATEI 24:21) . . .căci atunci va fi un necaz mare, cum n-a mai fost de la începutul lumii până acum, nu, și nici nu va mai fi.
Toate ar fi aproape bune daca nu a ti rastilmaci venirea cu prezenta.
Si asa Ps 110 vorbeste despre altceva,dar traducerea lasa de dorit.
Dar oricum nu vrei sa afli adevarul,ti am mai spus.
Si te feresti de asta .

#49
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 4th April 2012, 10:39, said:

Stai liniștit zexe, nu te mai lega de orice virgulă.  Dușmanii lui Isus sunt și dușmanii lui Dumnezeu.

S-au convins majoritatea de învățăturile nescripturale în care crezi și cu care încerci să-i otrăvești pe alții ...  ;)
Deocamdata eu niciodata nu te-am intrebat "ce crezi tu", cum a facut satan , tatal bisericiii tale si v-a invatat sa comentati la liber Scriptura.

Iar tu ai facut deosebire intre dusmanii "sai" si dusmanii lui Dumnezeu, ceea ce este alta idiotenie inventata de biserica ta.

#50
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 5th April 2012, 09:38, said:

Deocamdata eu niciodata nu te-am intrebat "ce crezi tu", cum a facut satan , tatal bisericiii tale si v-a invatat sa comentati la liber Scriptura.

Iar tu ai facut deosebire intre dusmanii "sai" si dusmanii lui Dumnezeu, ceea ce este alta idiotenie inventata de biserica ta.

Analizează-ți postările și vezi care dintre noi comentează la liber.  Tu ignori toate versetele care nu susțin filozofia pe care ți-ai format-o.

Mai bine meditează la cuvintele Fiului lui Dumnezeu:

(MATEI 24:3) . . .„Spune-ne: Când vor avea loc aceste lucruri și care va fi semnul prezenței tale. . .

(MATEI 24:32–34) . . .Învățați din ilustrarea despre smochin: Când mlădița lui este fragedă și îi dau frunzele, știți că vara este aproape. 33 Tot așa și voi, când veți vedea toate aceste lucruri, să știți că el este aproape, la uși. 34 Adevărat vă spun că această generație nu va trece nicidecum până nu se vor întâmpla toate aceste lucruri.

(MATEI 24:7–14) . . .Se va ridica națiune contra națiune și regat contra regat, vor fi lipsuri de alimente și cutremure de pământ dintr-un loc în altul. 8 Toate acestea sunt începutul durerilor. 9 Atunci vă vor da necazului, vă vor omorî și veți fi urâți de toate națiunile din cauza numelui meu. 10 Și atunci mulți se vor poticni, se vor trăda unii pe alții și se vor urî unii pe alții. 11 Și se vor ridica mulți profeți falși și îi vor induce pe mulți în eroare, 12 iar, din cauza înmulțirii nelegiuirii, iubirea celor mai mulți se va răci. 13 Dar cel care va persevera până la sfârșit, acela va fi salvat. 14 Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate națiunile. Și atunci va veni sfârșitul.

Războaiele mondiale, faptul că foarte mulți oameni nu au ce să mănânce, cutremurele de pământ mari care au avut loc în ultimul timp, înmulțirea nelegiuirii, lucrarea de predicare mondială .... toate acestea dovedesc faptul că Isus este prezent  în calitate de ființă spirituală și că în curând va trece la acțiune pentru a executa judecățile divine.

Edited by Eugen3, 06 April 2012 - 07:44.


#51
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostEugen3, on 6th April 2012, 08:38, said:

Analizează-ți postările și vezi care dintre noi comentează la liber.  Tu ignori toate versetele care nu susțin filozofia pe care ți-ai format-o.

Mai bine meditează la cuvintele Fiului lui Dumnezeu:

(MATEI 24:3) . . .„Spune-ne: Când vor avea loc aceste lucruri și care va fi semnul prezenței tale. . .

(MATEI 24:32–34) . . .Învățați din ilustrarea despre smochin: Când mlădița lui este fragedă și îi dau frunzele, știți că vara este aproape. 33 Tot așa și voi, când veți vedea toate aceste lucruri, să știți că el este aproape, la uși. 34 Adevărat vă spun că această generație nu va trece nicidecum până nu se vor întâmpla toate aceste lucruri.

(MATEI 24:7–14) . . .Se va ridica națiune contra națiune și regat contra regat, vor fi lipsuri de alimente și cutremure de pământ dintr-un loc în altul. 8 Toate acestea sunt începutul durerilor. 9 Atunci vă vor da necazului, vă vor omorî și veți fi urâți de toate națiunile din cauza numelui meu. 10 Și atunci mulți se vor poticni, se vor trăda unii pe alții și se vor urî unii pe alții. 11 Și se vor ridica mulți profeți falși și îi vor induce pe mulți în eroare, 12 iar, din cauza înmulțirii nelegiuirii, iubirea celor mai mulți se va răci. 13 Dar cel care va persevera până la sfârșit, acela va fi salvat. 14 Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate națiunile. Și atunci va veni sfârșitul.

Războaiele mondiale, faptul că foarte mulți oameni nu au ce să mănânce, cutremurele de pământ mari care au avut loc în ultimul timp, înmulțirea nelegiuirii, lucrarea de predicare mondială .... toate acestea dovedesc faptul că Isus este prezent  în calitate de ființă spirituală și că în curând va trece la acțiune pentru a executa judecățile divine.
Domnul Isus este prezent, ca fiinta spirituala, nu spune nimeni altceva. Acolo unde sunt 2 sau 3 adunati in numele Lui, El este in mijlocul lor. Domnul este Pastorul meu ... deci e cu mine.

Dar in Matei 24:3 termenul este parousias, care inseamna venire, intoarcere . Acelasi termen din Filipeni 1:26 : Și sunt încredințat și știu că voi rămâne și voi trăi cu voi toți, pentru înaintarea și bucuria credinței voastre; pentru ca, prin întoarcerea mea la voi, să aveți în mine o mare pricină de laudă în Isus Hristos.

Vezi ce Biblie citesti tu ?

#52
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 6th April 2012, 07:38, said:

Războaiele mondiale, faptul că foarte mulți oameni nu au ce să mănânce, cutremurele de pământ mari care au avut loc în ultimul timp, înmulțirea nelegiuirii, lucrarea de predicare mondială .... toate acestea dovedesc faptul că Isus este prezent  în calitate de ființă spirituală .

Tipic materialelor iehoviste care te invata ca din 1914 a inceput judecata.

Quote

Analizează-ți postările și vezi care dintre noi comentează la liber.


Da voi comentati la liber cu venirea lui Isus ca fiinta spirituala din 1914.

Rusinos.

Quote

și că în curând va trece la acțiune pentru a executa judecățile divine

Ai uitata sa treci ca congregati iehovisti vor executa pedepsele.

Edited by husand, 06 April 2012 - 12:19.


#53
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostEugen3, on 6th April 2012, 08:38, said:

Războaiele mondiale, faptul că foarte mulți oameni nu au ce să mănânce, cutremurele de pământ mari care au avut loc în ultimul timp, înmulțirea nelegiuirii, lucrarea de predicare mondială .... toate acestea dovedesc faptul că Isus este prezent  în calitate de ființă spirituală

Deci acele nenorociri pe care le-ai insirat tu dovedesc ca Isus este prezent in lume?  Asa isi face El simtita prezenta, prin razboaie mondiale, foamete, cutremure de pament, pacat ?

Cred ca nu ai citit bine din brosura...astea sunt dovezi ca Satan este prezent in lume. Dar el fiind conducatorul sectei tale, da vina pe Isus ... clasic.

Edited by kruger, 06 April 2012 - 12:18.


#54
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postkruger, on 6th April 2012, 12:18, said:

Deci acele nenorociri pe care le-ai insirat tu dovedesc ca Isus este prezent in lume?

Este prezent din prima zi a propovaduiri evangheliei numai pentru martori lui 1914 este de 98 ani


Quote

Tu ignori toate versetele care nu susțin filozofia pe care ți-ai format-o.

Da stiu filozofia din milioane de iehovisti doar cateva mi  s-au impartasit din paine si vin ceilalti fiind paria.


Quote

învățăturile nescripturale în care crezi și cu care încerci să-i otrăvești pe alții ... wink.gif


Da ?

Tocmai una dintre doctrinele iehoviste spune ca Hristos nu este Dumnezeu.

Edited by husand, 06 April 2012 - 12:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate