Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

TRĂIM NOI ÎN PREZENT ÎN TIMPUL PREZENȚEI LUI CRISTOS?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
680 replies to this topic

#1
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011
În MATEI 24:3 scrie următoarele:  "În timp ce stătea pe Muntele Măslinilor, discipolii s-au dus la el, deoparte, și i-au zis: „Spune-ne: Când vor avea loc aceste lucruri și care va fi semnul prezenței tale și al încheierii acestui sistem?“

Când urma să înceapă "prezența lui Cristos" conform Bibliei?  Trăim noi în prezent în această perioadă?

#2
gondurasul

gondurasul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 27.02.2012

View PostEugen3, on 3rd March 2012, 18:45, said:

În MATEI 24:3 scrie următoarele:  "În timp ce stătea pe Muntele Măslinilor, discipolii s-au dus la el, deoparte, și i-au zis: „Spune-ne: Când vor avea loc aceste lucruri și care va fi semnul prezenței tale și al încheierii acestui sistem?“

traduc corect

In timp ce Iisus era pe muntele maslinilor ucenicii l-au intrebat: spune-ne noua cand se va intampla? Care va fi semnul prezentei Tale si a sfarsitului lumii?

p.s. ne staruim sa citim biblia in original si nu pe cea tradusa de diferiti americani urmasi ai criminalilor expulzati de marea britanie in sua

p.p.s lupul isi schimba pielea dar naravul ba

Edited by gondurasul, 03 March 2012 - 19:07.


#3
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Nu mai ai rabdare ? :rolleyes:

#4
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006
eu unul sunt curios ce cauta pe ditamai muntele !?!

contacte cu d-zeul din spatiul cosmic?

#5
Martorul_lui_Iehova

Martorul_lui_Iehova

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 410
  • Înscris: 16.01.2012
Asta-i buba la toate sectele astea: toate prezic venirea la anul, la toamna, pe 6.6.2006 etc si nu vine niciodata cand zic ei. Apoi s-au desteptat si nu au mai zis o data fixa, ci s-au multumit sa spuna ca venirea e ffff aproape. Asa o fi, dar nu trebuia sa-si faca secta separat pentru asta.

#6
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostEugen3, on 3rd March 2012, 18:45, said:

Când urma să înceapă "prezența lui Cristos" conform Bibliei?

Dar, în zilele acelea, după necazul acesta, soarele se va întuneca, luna nu-și va mai da lumina ei, stelele vor cădea din cer, și puterile care sunt în ceruri vor fi clătinate.
Atunci se va vedea Fiul omului venind pe nori cu mare putere și cu slavă.

Quote

Trăim noi în prezent în această perioadă?

Probabil...

Edited by Elihu_66, 03 March 2012 - 20:22.


#7
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostEugen3, on 3rd March 2012, 18:45, said:

Când urma să înceapă "prezența lui Cristos" conform Bibliei?  Trăim noi în prezent în această perioadă?
Mda...e un punct important din doctrina martorilor faptul ca din 1914 Hristos a inceput sa domneasca. Adica, e perioada "prezentei".

Poate o fi asa, poate nu o fi. Acest subiect este balast-dp meu dv. Intocmai ca apa sfintita de popa ortodox:nici nu strica, nici nu repara. Cu ce ma ajuta pe mine daca stiu ca astazi traim "prezenta lui Hristos" sau ba. Cu ce imi strica necunoasterea acestui fapt? Cu absolut nimic. :nonobad:  Despre astfel de lucruri le reprosa evreilor din vechime Domnul cand spunea:"voi strecurati tantarul si inghititi camila..."... Nu ajuta la nimic; discutie sterila.

Edited by Dude_2nd, 03 March 2012 - 20:28.


#8
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View PostEugen3, on 3rd March 2012, 18:45, said:

În MATEI 24:3 scrie următoarele:  "În timp ce stătea pe Muntele Măslinilor, discipolii s-au dus la el, deoparte, și i-au zis: „Spune-ne: Când vor avea loc aceste lucruri și care va fi semnul prezenței tale și al încheierii acestui sistem?“

Când urma să înceapă "prezența lui Cristos" conform Bibliei?  Trăim noi în prezent în această perioadă?
Eugen in ivrit spune clar.Cind va fi 9chet haolam)sfirsitul lumii.
Nici decumnu vorbeste despree vre un sistem actual sau trecut
.Voi folositi un limbaj de lemn cu care tulburati lumea.
Ca si fornicatie,sau un serviciu sacru etc etc.

#9
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postanticristul, on 3rd March 2012, 21:33, said:

Eugen in ivrit spune clar.Cind va fi 9chet haolam)sfirsitul lumii.
Nici decumnu vorbeste despree vre un sistem actual sau trecut
.Voi folositi un limbaj de lemn cu care tulburati lumea.
Ca si fornicatie,sau un serviciu sacru etc etc.

Cristule, cred că pe tine te deranjează faptul că nu înțelegi multe cuvinte; de obicei li se întâmplă celor care au un vocabular sărac, fără supărare ...

Nu are rost să ne legăm acum de cuvintele folosite, nu asta e ideea .... concentreză-te asupra ideilor sau a mesajului transmit ....  ;)

Și, apropo, nu scrie nicăieri "sfârșitul lumii" în Biblie.  Unele traduceri redau "sfârșitul veacului" ....

View PostDude_2nd, on 3rd March 2012, 20:27, said:

Mda...e un punct important din doctrina martorilor faptul ca din 1914 Hristos a inceput sa domneasca. Adica, e perioada "prezentei".

Poate o fi asa, poate nu o fi. Acest subiect este balast-dp meu dv. Intocmai ca apa sfintita de popa ortodox:nici nu strica, nici nu repara. Cu ce ma ajuta pe mine daca stiu ca astazi traim "prezenta lui Hristos" sau ba. Cu ce imi strica necunoasterea acestui fapt? Cu absolut nimic. :nonobad:  Despre astfel de lucruri le reprosa evreilor din vechime Domnul cand spunea:"voi strecurati tantarul si inghititi camila..."... Nu ajuta la nimic; discutie sterila.

Dacă nu înțelegem în ce perioadă de timp trăim, nu putem să rămânem treji d.p.d.v. spiritual, iar ziua cea mare și înfricoșătoare a lui Iehova ne-ar lua prin surprindere (vezi Ioel 2:30, 31).

Bibila arată clar că această intervenție a lui Dumnezeu va avea loc în timpul ‘prezenței Fiului omului’, însă oamenii nu știu exact „ziua și ora“

(MATEI 24:36–39) . . .Iar ziua și ora aceea nimeni nu le știe, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl. 37 Fiindcă, așa cum au fost zilele lui Noe, așa va fi și prezența Fiului omului. 38 Căci, așa cum erau oamenii în zilele acelea dinainte de potop: mâncau și beau, bărbații se căsătoreau și femeile erau date în căsătorie, până în ziua în care a intrat Noe în arcă, 39 și n-au dat atenție până a venit potopul și i-a măturat pe toți, așa va fi și prezența Fiului omului.

(MATEI 24:44) . . .De aceea, fiți și voi gata, pentru că Fiul omului vine la o oră la care nu vă gândiți.

De aceea, este foarte important să înțelegem dacă noi trăim sau nu în timpul prezenței lui Cristos, să înțelegem evenimentele care alcătuiesc semnul prezenței lui Cristos.

Este interesant faptul că apostolii "au cerut un semn".  Ei au înțeles că Isus nu va mai veni în carne și oase pentru a fi văzut de oameni.  
Isus, ca răspuns la întrebarea pe care au pus-o apostolii, le-a vorbit despre niște evenimente care aveau să arate că el este prezent.

(MATEI 24:3) . . .În timp ce stătea pe Muntele Măslinilor, discipolii s-au dus la el, deoparte, și i-au zis: „Spune-ne: Când vor avea loc aceste lucruri și care va fi semnul prezenței tale și al încheierii acestui sistem?“

Contextul din Matei 24 arată în timpul căror evenimente mondiale Isus urma să fie prezent.  Majoritatea religiilor îl așteaptă pe Isus să vină doar în calitate de judecător, însă Biblia arată clar că el trebuia să domnească pentru o perioadă "în mijlocul dușmanilor" săi.

(PSALMUL 110:1, 2) . . .Iată ce i-a zis Iehova Domnului meu: „Stai la dreapta mea până îi voi pune pe dușmanii tăi ca scăunel pentru picioarele tale“.  2 Iehova va trimite din Sion toiagul puterii tale, spunând: „Du-te să stăpânești în mijlocul dușmanilor tăi“.

Edited by Eugen3, 04 March 2012 - 09:26.


#10
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostEugen3, on 4th March 2012, 07:36, said:

Este interesant faptul că apostolii "au cerut un semn".  Ei au înțeles că Isus nu va mai veni în carne și oase pentru a fi văzut de oameni.  
Isus, ca răspuns la întrebarea pe care au pus-o apostolii, le-a vorbit despre niște evenimente care aveau să arate că el este prezent.
De ce trebuie să interpretați eronat Scriptura numai ca să vă iasă crezul doctrinei?
Nuicăieri nu există vreun indiciu că Iisus nu s-ar întoarce CUM A PLECAT. Ba dimpotrivă:

Fapte 1
9. După ce a spus aceste lucruri, pe când se uitau ei la El, S-a înălțat la cer, și un nor L-a ascuns din ochii lor.
10. Și cum stăteau ei cu ochii pironiți spre cer, pe când Se suia El, iată că li s-au arătat doi bărbați îmbrăcați în alb,
11. și au zis: "Bărbați Galileeni, de ce stați și vă uitați spre cer? Acest Isus, care S-a înălțat la cer din mijlocul vostru, va veni în același fel cum L-ați văzut mergând la cer."

În acest context nu poți face afirmații, după niște calcule trase de păr și fără suport matematic exact.

Există posibilitatea ca Iisus să fie din 1914 rege în cer și în același timp și consilier "la broklin"?

Miram-aș.

#11
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007

View PostEugen3, on 4th March 2012, 09:36, said:

Cristule, cred că pe tine te deranjează faptul că nu înțelegi multe cuvinte; de obicei li se întâmplă celor care au un vocabular sărac, fără supărare ...

Nu are rost să ne legăm acum de cuvintele folosite, nu asta e ideea .... concentreză-te asupra ideilor sau a mesajului transmit ....  ;)

Și, apropo, nu scrie nicăieri "sfârșitul lumii" în Biblie.  Unele traduceri redau "sfârșitul veacului" ....



Dacă nu înțelegem în ce perioadă de timp trăim, nu putem să rămânem treji d.p.d.v. spiritual, iar ziua cea mare și înfricoșătoare a lui Iehova ne-ar lua prin surprindere (vezi Ioel 2:30, 31).

Bibila arată clar că această intervenție a lui Dumnezeu va avea loc în timpul ‘prezenței Fiului omului’, însă oamenii nu știu exact „ziua și ora“

(MATEI 24:36–39) . . .Iar ziua și ora aceea nimeni nu le știe, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl. 37 Fiindcă, așa cum au fost zilele lui Noe, așa va fi și prezența Fiului omului. 38 Căci, așa cum erau oamenii în zilele acelea dinainte de potop: mâncau și beau, bărbații se căsătoreau și femeile erau date în căsătorie, până în ziua în care a intrat Noe în arcă, 39 și n-au dat atenție până a venit potopul și i-a măturat pe toți, așa va fi și prezența Fiului omului.

(MATEI 24:44) . . .De aceea, fiți și voi gata, pentru că Fiul omului vine la o oră la care nu vă gândiți.

De aceea, este foarte important să înțelegem dacă noi trăim sau nu în timpul prezenței lui Cristos, să înțelegem evenimentele care alcătuiesc semnul prezenței lui Cristos.

Este interesant faptul că apostolii "au cerut un semn".  Ei au înțeles că Isus nu va mai veni în carne și oase pentru a fi văzut de oameni.  
Isus, ca răspuns la întrebarea pe care au pus-o apostolii, le-a vorbit despre niște evenimente care aveau să arate că el este prezent.

(MATEI 24:3) . . .În timp ce stătea pe Muntele Măslinilor, discipolii s-au dus la el, deoparte, și i-au zis: „Spune-ne: Când vor avea loc aceste lucruri și care va fi semnul prezenței tale și al încheierii acestui sistem?“

Contextul din Matei 24 arată în timpul căror evenimente mondiale Isus urma să fie prezent.  Majoritatea religiilor îl așteaptă pe Isus să vină doar în calitate de judecător, însă Biblia arată clar că el trebuia să domnească pentru o perioadă "în mijlocul dușmanilor" săi.

(PSALMUL 110:1, 2) . . .Iată ce i-a zis Iehova Domnului meu: „Stai la dreapta mea până îi voi pune pe dușmanii tăi ca scăunel pentru picioarele tale“.  2 Iehova va trimite din Sion toiagul puterii tale, spunând: „Du-te să stăpânești în mijlocul dușmanilor tăi“.

Iar folosesti traduceri gresite... Care va fi semnul venirii tale?
Nu v'a iesit cu 1914 si acum o dati la intors

#12
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View PostEugen3, on 4th March 2012, 09:36, said:

Cristule, cred că pe tine te deranjează faptul că nu înțelegi multe cuvinte; de obicei li se întâmplă celor care au un vocabular sărac, fără supărare ...

Nu are rost să ne legăm acum de cuvintele folosite, nu asta e ideea .... concentreză-te asupra ideilor sau a mesajului transmit ....  ;)

Și, apropo, nu scrie nicăieri "sfârșitul lumii" în Biblie.  Unele traduceri redau "sfârșitul veacului" ....



Dacă nu înțelegem în ce perioadă de timp trăim, nu putem să rămânem treji d.p.d.v. spiritual, iar ziua cea mare și înfricoșătoare a lui Iehova ne-ar lua prin surprindere (vezi Ioel 2:30, 31).

Bibila arată clar că această intervenție a lui Dumnezeu va avea loc în timpul ‘prezenței Fiului omului’, însă oamenii nu știu exact „ziua și ora“

(MATEI 24:36–39) . . .Iar ziua și ora aceea nimeni nu le știe, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl. 37 Fiindcă, așa cum au fost zilele lui Noe, așa va fi și prezența Fiului omului. 38 Căci, așa cum erau oamenii în zilele acelea dinainte de potop: mâncau și beau, bărbații se căsătoreau și femeile erau date în căsătorie, până în ziua în care a intrat Noe în arcă, 39 și n-au dat atenție până a venit potopul și i-a măturat pe toți, așa va fi și prezența Fiului omului.

(MATEI 24:44) . . .De aceea, fiți și voi gata, pentru că Fiul omului vine la o oră la care nu vă gândiți.

De aceea, este foarte important să înțelegem dacă noi trăim sau nu în timpul prezenței lui Cristos, să înțelegem evenimentele care alcătuiesc semnul prezenței lui Cristos.

Este interesant faptul că apostolii "au cerut un semn".  Ei au înțeles că Isus nu va mai veni în carne și oase pentru a fi văzut de oameni.  
Isus, ca răspuns la întrebarea pe care au pus-o apostolii, le-a vorbit despre niște evenimente care aveau să arate că el este prezent.

(MATEI 24:3) . . .În timp ce stătea pe Muntele Măslinilor, discipolii s-au dus la el, deoparte, și i-au zis: „Spune-ne: Când vor avea loc aceste lucruri și care va fi semnul prezenței tale și al încheierii acestui sistem?“

Contextul din Matei 24 arată în timpul căror evenimente mondiale Isus urma să fie prezent.  Majoritatea religiilor îl așteaptă pe Isus să vină doar în calitate de judecător, însă Biblia arată clar că el trebuia să domnească pentru o perioadă "în mijlocul dușmanilor" săi.

(PSALMUL 110:1, 2) . . .Iată ce i-a zis Iehova Domnului meu: „Stai la dreapta mea până îi voi pune pe dușmanii tăi ca scăunel pentru picioarele tale“.  2 Iehova va trimite din Sion toiagul puterii tale, spunând: „Du-te să stăpânești în mijlocul dușmanilor tăi“.
Tu nu vezi ca esti  escroc Jenule?Tu fugi de orice raspundere si invinuiesti pe oricine de orice.
E adevarat ca eu nu mai stiu cuvintele romanesti inventate de martori in ultimul timp.Dar daca ti cer anumite explicatii de cete eschivezi?
Ti am zis ca Isus a folosit expresia de Chet haolam care insemneaza sfirsitul lumii.Oricum ai suci-o nu e vorba de vre un sistem oarecare.Grecii se foloseau de sisteme matematice si geometrice ,dar Isus nu.
Pe mine nu ma duci de nas ca stiu ebraica si Isus nu a vorbit nici romaneste si nici  engleza.
In primul rind el a vorbit Aramaica timpului respectiv iar Tora era in ivrit.
Si nu este vorba despre semnul prezentei lui Isus ci semnul venirii venirii sale.
Si ti am zis ;Ucenicii l au intrebat ;Cind ai de gind sa intemeiezi Imparatia lui Israel si nici decum regatul martorilor.
Imparatia lui Israel se ridica astazi chiar daca voi martorii nu vedeti.
Despre aceasta imparatie au intrebat ei pe Isus.
Caci toate proorociile vorbesc despre aceasta reasezare din nou.Vezi si fapte cap 3;19 unde Petru spine;Pocaitiva si intoarceti-va la Dumnezeuetc Ca sa trimita pe cel ce a fost rinduit mai dinainte pentru voi.
Pe care cerul trebuie sa l primeasca pina la asezarea din nou a tuturor lucrurilor.
Ce insemneaza asezarea din nou?Vei sa ti explic eu?
Am un vocabular destul de dezvoltat ca sa- ti dau peste nas la fiecare prostie pe care o spui.

#13
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdanut21, on 4th March 2012, 10:50, said:

Iar folosesti traduceri gresite... Care va fi semnul venirii tale?
Nu v'a iesit cu 1914 si acum o dati la intors

Ar trebui să studiezi mai atent, fără să te lași condus de doctrinele oamenilor .....

Fă și tu câteva cercetări cu privire la termenul "parousía", tradus în mod greșit de unii prin "venirii" ...., asta dacă chiar te interesează adevărul ....

Matei 24:3 — Gr.: τὸ σημεῖον τῆς σῆς παρουσίας (to semeíon tes ses parousías)

1864   „SEMNUL prezenței TALE“ The Emphatic Diaglott,  de Benjamin Wilson, New York  și Londra.

1897   „semnul prezenței“* The Emphasised Bible,  de J. B. Rotherham, Cincinnati.

1903   „semnalul prezenței* Tale“ The Holy Bible in Modern English,  de F. Fenton, Londra.

1950   „semnul prezenței tale“* New World Translation of the  Christian Greek Scriptures, Brooklyn.

Substantivul grecesc parousía înseamnă literalmente „faptul de a fi aproape“; fiind compus din prepoziția pará (aproape) și ousía („faptul de a fi“). Cuvântul parousía apare de 24 de ori în Scripturile grecești creștine, în Matei 24:3, 27, 37, 39; 1 Corinteni 15:23; 16:17; 2 Corinteni 7:6, 7; 10:10; Filipeni 1:26; 2:12; 1 Tesaloniceni 2:19; 3:13; 4:15; 5:23; 2 Tesaloniceni 2:1, 8, 9; Iacov 5:7, 8; 2 Petru 1:16; 3:4, 12; 1 Ioan 2:28. În aceste 24 de locuri, Traducerea lumii noi redă cuvântul parousía prin „prezență“.

Verbul înrudit páreimi înseamnă literalmente „a fi aproape“. El apare de 24 de ori în Scripturile grecești creștine, în următoarele locuri: Matei 26:50; Luca 13:1; Ioan 7:6; 11:28; Faptele 10:21, 33; 12:20 (nota de subsol); 17:6; 24:19; 1 Corinteni 5:3, 3; 2 Corinteni 10:2, 11; 11:9; 13:2, 10; Galateni 4:18, 20; Coloseni 1:6; Evrei 12:11; 13:5; 2 Petru 1:9, 12; Revelația 17:8. În aceste locuri, Traducerea lumii noi redă páreimi prin „(a fi) prezent“, „a se prezenta“, „a fi aici“ sau „pentru moment“.

Cuvântul parousía, „prezență“, este diferit de grecescul éleusis, „venire“, care nu apare decât o dată în textul grecesc, în Faptele 7:52, sub forma eléuseos (lat.: advéntu). Aceste două cuvinte, parousía și éleusis, nu sunt interșanjabile.

Theological Dictionary of the New Testament, vol. V, p. 865, nota următoarele: „Termenii [páreimi și parousía] nu se întrebuințează niciodată pentru a desemna venirea lui Isus în carne, iar παρουσία nu are niciodată sensul de întoarcere. Ideea că ar exista mai mult de o parousia a apărut la început doar în Biserica târzie [nu înainte de Iustin, secolul al II-lea e.n.] ... Pentru a înțelege gândirea creștinismului primitiv, este nevoie, înainte de toate, să te eliberezi total de această idee [că ar exista mai mult de o parousía]“.



View Postdulgherul, on 4th March 2012, 10:16, said:

Nuicăieri nu există vreun indiciu că Iisus nu s-ar întoarce CUM A PLECAT. Ba dimpotrivă:

Fapte 1
9. După ce a spus aceste lucruri, pe când se uitau ei la El, S-a înălțat la cer, și un nor L-a ascuns din ochii lor.
10. Și cum stăteau ei cu ochii pironiți spre cer, pe când Se suia El, iată că li s-au arătat doi bărbați îmbrăcați în alb,
11. și au zis: "Bărbați Galileeni, de ce stați și vă uitați spre cer? Acest Isus, care S-a înălțat la cer din mijlocul vostru, va veni în același fel cum L-ați văzut mergând la cer."

În acest context nu poți face afirmații, după niște calcule trase de păr și fără suport matematic exact.

Există posibilitatea ca Iisus să fie din 1914 rege în cer și în același timp și consilier "la broklin"?

Miram-aș.

Nu există nici o îndoială că pa·rou·sía nu este vizibilă în mod fizic ochilor umani.
Dacă ar fi așa, de ce ar fi petrecut Isus atît de mult timp pentru a le da continuatorilor săi un semn care să-i ajute să discearnă această prezență? Cu toate acestea, cînd Cristos vine să distrugă sistemul mondial al lui Satan, realitatea prezenței sale va fi copleșitor de evidentă pentru toți. Atunci „orice ochi Îl va vedea“. Chiar adversarii lui Isus vor putea să-și dea seama, spre disperarea lor, că guvernarea lui Cristos este reală. — Vezi Matei 24:30; 2 Tesaloniceni 2:8; Apocalipsa 1:5, 6.

(MATEI 24:3) . . .care va fi semnul prezenței tale . . .

Cum anume a plecat el? În văzul a milioane de persoane? Nu, doar cîțiva dintre discipolii săi fideli au văzut evenimentul. Iar cînd le-au vorbit îngerii, priveau oare apostolii literalmente tot parcursul călătoriei lui Cristos spre cer? Nu, un nor îl acoperise pe Isus, ascunzîndu-l vederii lor. Cîtva timp după aceea, el trebuie să fi intrat ca ființă spirituală, invizibilă ochilor umani, în cerurile spirituale (1 Corinteni 15:50).

Astfel, în cel mai bun caz, apostolii nu au văzut nimic mai mult decît începutul călătoriei lui Isus; ei nu au putut vedea sfîrșitul acesteia, întoarcerea lui Isus în prezența cerească a Tatălui său, Iehova. Ei au putut doar să discearnă acest lucru cu ochii credinței. — Ioan 20:17.

Edited by Eugen3, 05 March 2012 - 12:14.


#14
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostEugen3, on 5th March 2012, 12:06, said:

Ar trebui să studiezi mai atent, fără să te lași condus de doctrinele oamenilor .....

Fă și tu câteva cercetări cu privire la termenul "parousía", tradus în mod greșit de unii prin "venirii" ...., asta dacă chiar te interesează adevărul ....

Matei 24:3 — Gr.: τὸ σημεῖον τῆς σῆς παρουσίας (to semeíon tes ses parousías)

1864   „SEMNUL prezenței TALE“ The Emphatic Diaglott,  de Benjamin Wilson, New York  și Londra.

1897   „semnul prezenței“* The Emphasised Bible,  de J. B. Rotherham, Cincinnati.

1903   „semnalul prezenței* Tale“ The Holy Bible in Modern English,  de F. Fenton, Londra.

1950   „semnul prezenței tale“* New World Translation of the  Christian Greek Scriptures, Brooklyn.

Substantivul grecesc parousía înseamnă literalmente „faptul de a fi aproape“; fiind compus din prepoziția pará (aproape) și ousía („faptul de a fi“). Cuvântul parousía apare de 24 de ori în Scripturile grecești creștine, în Matei 24:3, 27, 37, 39; 1 Corinteni 15:23; 16:17; 2 Corinteni 7:6, 7; 10:10; Filipeni 1:26; 2:12; 1 Tesaloniceni 2:19; 3:13; 4:15; 5:23; 2 Tesaloniceni 2:1, 8, 9; Iacov 5:7, 8; 2 Petru 1:16; 3:4, 12; 1 Ioan 2:28. În aceste 24 de locuri, Traducerea lumii noi redă cuvântul parousía prin „prezență“.

Verbul înrudit páreimi înseamnă literalmente „a fi aproape“. El apare de 24 de ori în Scripturile grecești creștine, în următoarele locuri: Matei 26:50; Luca 13:1; Ioan 7:6; 11:28; Faptele 10:21, 33; 12:20 (nota de subsol); 17:6; 24:19; 1 Corinteni 5:3, 3; 2 Corinteni 10:2, 11; 11:9; 13:2, 10; Galateni 4:18, 20; Coloseni 1:6; Evrei 12:11; 13:5; 2 Petru 1:9, 12; Revelația 17:8. În aceste locuri, Traducerea lumii noi redă páreimi prin „(a fi) prezent“, „a se prezenta“, „a fi aici“ sau „pentru moment“.

Cuvântul parousía, „prezență“, este diferit de grecescul éleusis, „venire“, care nu apare decât o dată în textul grecesc, în Faptele 7:52, sub forma eléuseos (lat.: advéntu). Aceste două cuvinte, parousía și éleusis, nu sunt interșanjabile.

Theological Dictionary of the New Testament, vol. V, p. 865, nota următoarele: „Termenii [páreimi și parousía] nu se întrebuințează niciodată pentru a desemna venirea lui Isus în carne, iar παρουσία nu are niciodată sensul de întoarcere. Ideea că ar exista mai mult de o parousia a apărut la început doar în Biserica târzie [nu înainte de Iustin, secolul al II-lea e.n.] ... Pentru a înțelege gândirea creștinismului primitiv, este nevoie, înainte de toate, să te eliberezi total de această idee [că ar exista mai mult de o parousía]“.

"A fi aproape" , a.k.a.  "a se apropia" nu inseamna in niciun caz "a fi deja in prezenta" . Deci textu ala nu vorbeste de "prezenta" Domnului Isus, ci de semnele care prevestesc apropierea Lui, sau apropierea momentului cand El va reveni.


Intrebarea din titlul topicului e de-a dreptul stupida, pentru o persoana care se auto-denumeste om al lui Dumnezeu.  Pentru ca Domnul Isus a zis: "Si iata, eu sunt cu voi in toate zilele, pana la sfarsitul veacului" . Existe nenumarate texte in Biblie, care sa arate faptul ca un om credincios nu este singur, ci, asa cum a promis, Domnul Isus este cu El. Inca odata citez un psalm atat de ... subestimat, considerat pentru copii ... : "Domnul este Pastorul Meu, nu voi duce lipsa de nimic .... chiar de-ar fi sa umblu prin Valea Umbrei Mortii nu ma tem de niciun rau, caci Tu esti cu mine"

Edited by kruger, 05 March 2012 - 12:18.


#15
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postkruger, on 5th March 2012, 12:14, said:

Intrebarea din titlul topicului e de-a dreptul stupida,

E stupidă pentru tine, care te lași influențat mai mult de doctrinele și filozofiile oamenilor decât de Cuvântul lui Dumnezeu ....  ;)

Analizează atent Matei capitolul 24, Marcu 13, Luca 21 .... și poate că vei înțelege ceva ....

Edited by Eugen3, 05 March 2012 - 12:18.


#16
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostEugen3, on 5th March 2012, 12:16, said:

E stupidă pentru tine, care te lași influențat mai mult de doctrinele și filozofiile oamenilor decât de Cuvântul lui Dumnezeu ....  ;)

Am explicat de ce am considerat-o asa, tu poti sa explici de ce am gresit ?

#17
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postkruger, on 5th March 2012, 12:17, said:

Am explicat de ce am considerat-o asa, tu poti sa explici de ce am gresit ?

Isus spunea "eu sunt cu voi" în contextul lucrării mondiale de facere de discipoli (vezi Matei 28:19, 20).

În Matei 24 Isus vorbea de această dată de momentul în care el urma să fie numit rege, sau conducător al regatului lui Dumnezeu.

E cu totul o altă mâncare de pește ....

În 607 î.e.n., când Ierusalimul a fost cucerit de babilonieni, „Scaunul de domnie“ al lui Iehova a rămas gol, iar linia regală a lui David a fost întreruptă (2 Împărați 25:1–26).

Profeția lui Ezechiel a spus referitor la Zedechia, ultimul rege care a domnit în Ierusalim: „Scoate turbanul și dă jos coroana! . . . Ea nu va mai fi a nimănui, până va veni cel care are dreptul legal, și lui i-o voi da“ (Ezechiel 21:26, 27, NW).

Cel care are „dreptul legal“ la coroana davidică este Cristos Isus (Luca 1:32, 33).

Prin urmare, perioada în care Ierusalimul avea să fie „călcat în picioare“ trebuia să se încheie odată cu întronarea lui Isus.

(PSALMUL 2:1–6) . . .De ce se agită națiunile și de ce cugetă popoarele un lucru deșert?  2 Regii pământului se ridică și demnitarii se adună ca un singur om împotriva lui Iehova și împotriva unsului său,  3 zicând: „Să le rupem legăturile și să aruncăm de pe noi funiile lor!“  4 Cel ce stă în ceruri va râde, Iehova își va bate joc de ei.  5 Atunci le va vorbi în mânia lui și îi va înspăimânta în furia lui aprinsă,  6 zicând: „Eu, da, eu l-am instalat pe regele meu pe Sion, muntele meu sfânt“.

În momentul întronării lui Isus ca rege al regatului ceresc el urma să fie prezent și să domnească pentru un timp "în mijlocul dușmanilor săi", urmând ca la un moment dat să treacă la acțiune pentru a executa sentințele divine.

(PSALMUL 110:1, 2) . . .Iată ce i-a zis Iehova Domnului meu: „Stai la dreapta mea până îi voi pune pe dușmanii tăi ca scăunel pentru picioarele tale“.  2 Iehova va trimite din Sion toiagul puterii tale, spunând: „Du-te să stăpânești în mijlocul dușmanilor tăi“.


Recitește atent mesajul nr. 9!

Edited by Eugen3, 05 March 2012 - 12:27.


#18
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostEugen3, on 5th March 2012, 12:25, said:

Isus spunea "eu sunt cu voi" în contextul lucrării mondiale de facere de discipoli (vezi Matei 28:19, 20).
ce e ala "discipol" ?  Zi-mi si mie, ce inseamna sa "faci un discipol", asa cum visezi tu ?

View PostEugen3, on 5th March 2012, 12:25, said:

Isus spunea "eu sunt cu voi" în contextul lucrării mondiale de facere de discipoli (vezi Matei 28:19, 20).
Aha, deci Isus e cu mine numai cand fac discipoli, in rest nu e cu mine ? Nu ai nici baza mantuirii, nici mantuirea, nici siguranta ei ... in schimb, te lauzi ca faci discipoli. Astept sa imi raspunzi la intrebarea de mai sus.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate