Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Schnauzer

- - - - -
  • Please log in to reply
391 replies to this topic

#379
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020

View PostSmurfK, on 23 ianuarie 2021 - 20:44, said:

Dar sunt unii câini care sunt așa. Fix așa e a mea. Chiar am filmat ieri, că voiam să postez pe-aici, dar n-am mai apucat. Asta e reacția ei când îi pun boabele în față. Și când mănâncă, nu mănâncă cu poftă, le ia, le plimbă prin casă, le scuipă, așa e ea, ciudată.

Attachment video-1611306273.mp4

Cu toate că are 10 luni, eu îi dau doar 2 mese pe zi, așa funcționează pentru ea.

Vai, ce draguta este!

Cam asa face si al meu. Sau se duce la castron, miroase si pleaca. Si imi vine sa il strang de gat :))  Dar daca fosnesc punga de recompense, vine tasnind. Cred ca ar manca doar recompense. Dar nu din alea uscate, gen biscuitei, ca nu ii plac. Ligavos blanos!

Ai incercat cu putina conserva peste boabe? Eu am mai mult succes daca ii amestesc 1 lingurita de conserva cu boabe. E mai ispititor, miroase a mai multa carne :)

#380
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postanca0an, on 23 ianuarie 2021 - 20:55, said:

Ai incercat cu putina conserva peste boabe? Eu am mai mult succes daca ii amestesc 1 lingurita de conserva cu boabe. E mai ispititor, miroase a mai multa carne Posted Image

Desigur că am încercat! Vrei să știi deznodământul? Ia boabele alea unse cu zeamă de conservă sau zeamă de carne, le bagă în gură, le linge și le scuipă după. Am râs prima oară când am văzut-o...

Nu merge altceva. Ori o țin pe boabe și nimic altceva, ori mă ia mama dracului.

Bine, noi încă suntem în perioada de ajustare, de la 3 mese la 2. Dar cam așa face, când îi pun mâncarea o ignoră, dar se întoarce la ea în 5-10 minute, dacă nu o bag în seamă. Cu trei mese pur și simplu nu mergea, pentru că mânca ba prea mult, ba prea puțin, ba deloc.


E greu când e câinele așa, mofturos, dar cred că cel ma important e să nu cedezi. Apropo de clipul de mai devreme, ce a refuzat atunci am pus deoparte, fix aia i-am dat la următoarea masă, care a fost peste 10-11 ore și a înfulecat fără discuții. Boabele erau Wolf of Wilderness, pe care nu prea le recomand pentru căței mici, sunt boabele prea mari. Maidanezii, doar ce i-am dat de dimineață unuia, mi-a mâncat vreo 2-300g... Pentru ăia sunt super. Dar asta a mea le sparge cam greu.

Brit par să fie boabele pe care le tot preferă, și Taste of The Wild.

Edited by SmurfK, 23 January 2021 - 21:44.


#381
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Eu la piticanie ii pun cam 1-2 lingurite de piept de pui fiert si maruntit peste boabe, le amestec bine si nu mai face fite.

#382
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
Al meu face figuri doar pana când ii e suficient de foame :).
In fapt, toți fac la fel. Da’ suntem noi prea slabi :)

#383
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostFreddy12, on 23 ianuarie 2021 - 22:09, said:

Eu la piticanie ii pun cam 1-2 lingurite de piept de pui fiert si maruntit peste boabe, le amestec bine si nu mai face fite.

Dacă nu face, înseamnă că ai de-ăla care n-are treabă. Mi-aș dori și eu câine de-ăsta care mănâncă orice, dar n-am avut parte... Poate la următorul...

#384
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020
:))  niste figuri!

Al meu a inceput cu mofturile cam acum o luna si jumatate. Inainte sa se imbolnaveasca nu facea figuri. Dupa ce l-am adus acasa dupa endoscopie a cam facut foamea cateva zile. Atunci cred ca ar fi mancat si cuie. Dupa aia, "hai, ia si papa, te rog eu frumos, haide! A, nu mai vrei din asta, stai ca iti dau altceva, doar sa bagi in stomac". Si uite asa a inceput sa fie ligavos. Stiu, eu l`am facut asa, imi asum.

#385
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View PostSmurfK, on 23 ianuarie 2021 - 22:39, said:



Dacă nu face, ĂŽnseamnă că ai de-ăla care n-are treabă. Mi-aș dori și eu câine de-ăsta care mănâncă orice, dar n-am avut parte... Poate la următorul...
Asa crezi, ca nu am avut probleme?  Ehee, cat am tras cu setterul primii 3 ani .. Cand il vedeam cum face matanii in fata castronului imi venea sa-l omor. Acum insa, ar manca si pietre dar fiindca nu am pietre in casa, da atacul in bucatarie. Cum uit sa incui usa, intra si fura tot. Ieri a furat doua placinte cu mere, nu a fost paguba prea mare ca erau ultimele dar acum un an era tava cu pateuri pusa la racit si a mancat juma de tava. Alta data a ras micii ramasi. Asa e rasa. Exact asa facea si celalalt setter. Cineva povestea ca bracul ii deschidea frigiderul. Bine ca al meu e mai prostovan si nu i-a dat prin minte. Apoi cu piticania-ciuoaia: adunata dupa ce a parasit-o stapanul intr-un parc industrial unde aveam si noi un depozit, tinuta cateva luni de muncitorii de acolo care o hraneau cu mezeluri, intr-un final am luat-o, nu voia sa manance nimic fiindca avea probleme cu ficatul, vomita din orice. Cam un an a durat povestea, am schimbat 7 feluri de hrana pana am descoperit ce-i place si cel mai important, ii merge bine si anume Petkult mini-adult.

#386
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
Na...asta e chestie de educație.
Pot lasa tava cu friptura pe jos in living și nu se atinge de ea....de masa nici nu se apropie.
Trebuie trasate niște limite totuși....

#387
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View Postrichelieu, on 24 ianuarie 2021 - 00:48, said:

Na...asta e chestie de educație.
Pot lasa tava cu friptura pe jos in living și nu se atinge de ea....de masa nici nu se apropie.
Trebuie trasate niște limite totuși....
Daca e schnauzer, nu e de mirare fiindca au disciplina in sange.
@anca0an: ca sa nu mai aiba scaune moi, pune-i o lingura de iaurt Activia Danone peste boabe. Daca nu ii place iaurtul, cumpara-i probiotice de exemplu Vetiq Stool Firm. Il gasesti in magazinele Animax
https://animax.ro/su...45-tablete.html

#388
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020
Multumesc pentru sugestii, Freddy! Scaunele nu sunt ingrijorator de moi. Consistenta undeva intre mamaliga si piure de cartofi :) O sa incerc cu iaurt. Si poate o sa ii dau din nou probiotice.

#389
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Nu orice iaurt, doar Activia care este imbogatit cu probiotice.

#390
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020
Totusi, sunt curioasa daca probioticele din iaurturile noastre sunt eficiente la caini. Citisem undeva ca aceste probiotice, odata ajunge in stomacul cainelui care are un pH mult mai acid decat omul, sunt distruse in totalitate. De aceea erau recomandate doar probiotice de uz veterinar.

#391
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Sunt bune. I-am dat eu schnauzerului si a fost ok. Vezi daca functioneaza si la catelul tau,  daca nu - da-i Vetiq Stool Firm.

#392
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020
Multumesc pentru sugestie! Am sa incerc :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate