Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Schnauzer

- - - - -
  • Please log in to reply
391 replies to this topic

#361
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Al meu a început striparea. Ma rog....nu el, groomerul :lol:
In scurt timp va fi la fel de chel ca dunga aia de proba, pe 80% din corp :)

Attached Files


Edited by richelieu, 22 January 2021 - 22:33.


#362
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020

 Freddy12, on 22 ianuarie 2021 - 22:16, said:

Lukullus e o hrana buna, mai ales daca are probleme ale tractului digestiv. E presata la rece si are o compzitie echilibrata. Are doar 10-11% grasime deci nu va mai avea probleme cu fierea.

Asa ma gandesc si eu, de aceea am zis sa incerc si cu asta. Momentan insa scaunul ii e cam moale, mai deschis la culoare si cantitate ceva mai mare ca atunci cand ii dadeam Canagan.

#363
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
In primele zile e normal, se recomanda sa treci la alte boabe treptat, amestecându-le cu cele vechi.
Dar sunt și unele boabe care fac in general scaunul mai moale, Eukanuba sunt așa.

#364
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Am impresia ca e legat in proporție destul de mare de (dar nu numai) procentul de fibra...

#365
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020
Am incercat sa fac trecerea treptat, i`am amestecat boabe vechi cu astea noi. Evident, le-a mancat doar pe cele noi :)
Da, ma gandesc ca procentul de fibre conteaza si el. Il monitorizez in continuare. O sa vad cum face in urmatoarele zile.

#366
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Un motiv pentru care face moale, poate fi cantitatea prea mare de mancare. Cate grame  mananca intr-o zi? Schnauzerul meu care are 20 kg primeste 200-220 g de Lukullus pe zi dar are 10 ani. Cand era mai tanar, pana pe la 5-6 ani primea 300g, cantitate pe care i-am scazut-o treptat. Daca ii dau mai mult sau il scap din priviri si da atacul la mancarea celorlalti, are scaune moi.

#367
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020
Lukullus mananca 120 g pe zi. Cat scrie pe ambalaj. Canagan manca 170 g, cat scria pe ambalaj. Azi am vazut ca a facut putin mai tare. Nu perfect, dar mai bine decat ieri. Poate incepe sa se regleze.

#368
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

 Freddy12, on 23 ianuarie 2021 - 11:49, said:

Schnauzerul meu care are 20 kg

Standard?

#369
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Da, sare si piper. Ar fi fost culmea sa fie zwergschnauzer de 20 de kile.

 anca0an, on 23 ianuarie 2021 - 12:18, said:

Lukullus mananca 120 g pe zi. Cat scrie pe ambalaj. Canagan manca 170 g, cat scria pe ambalaj. Azi am vazut ca a facut putin mai tare. Nu perfect, dar mai bine decat ieri. Poate incepe sa se regleze.
Ce fel de Lukullus ii dai? Fiindca au compozitii diferite. Ce varsta are catelul? Ziceai ca a fost ok cu Canagan. Poate nu suporta cerealele. Am avut o catea labrador care facea diaree de la hrana cu cereale. Am cules-o dupa ce a fost abandonata si a durat o luna pana sa ma prind ca are intoleranta la cereale. Dupa ce i-am schimbat hrana, nu a mai avut nici o problema cu digestia. Am sterilizat-o si a luat-o fiul meu, au trecut 7 ani si  ii merge excelent cu Simpson.

#370
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020
Acum cu pui si peste. Nu ii place deloc. De fapt, nu ii mai prea place nimic. Are 2 ani si 3 luni. A fost ok cu Canagan, doar ca l`am prins mancand iarba si dupa ceva timp vomitand. Dar a vomitat pe stomacul gol, la 7 ore dupa masa si la 11 ore. Poate da, nu ii prea priesc cerealele. Gandindu-ma la mancarurile pe care le-a mancat de-a lungul timpului si care nu i-au priit, toate aveau cereale. Dar si miel.

#371
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
TotW nu are cereale.

#372
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020
Da, stiu ca TotW nu are cereale, insa cam toate sortimentele contin fie miel, fie vita. Si am o mare banuiala ca nu ii prieste nici una, nici alta. Nici de peste nu se atinge, asa ca optiunile mele sunt foarte limitate. Plus ca e extrem de mofturos. Nu cred ca a mancat pana acum vreun sortiment cu pofta, gen sa ii placa mult. Si acum staaaaau si ma rog de el sa bage ceva in stomac. Si zau ca m-as incapatana si eu si l-as lasa sa faca foamea pana cand nu mai rabda si e nevoit sa o manance, insa de cand cu problemele gastro, vomita daca sta prea mult timp nemancat. Asa ca trebuie sa incerc iar. Cu alta.....

#373
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
1. 50 de grame de bobite dimineață
2. 50 de grame de bobite seara
Restul e vorbe.

#374
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020
Stiu ce zici, insa momentan nu este acolo. Pana scapa de problemele gastro, mananca ratia zilnica impartita in 4 mese. Si trebuie sa manance :))

#375
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Patru mese pe zi se dau la pui de 3 luni. Cainele tau e adult si ar trebui sa primeasca 2 mese pe zi, unii  suporta doar o masa pe zi. Poate din cauza asta are probleme nu din cauza compozitiei sau a cantitatii. Vezi ca Lukullus are si sortiment fara cereale, parca acela cu rata si miel.

#376
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020
Discutia ar fi mai lunga. Primeste 4 mese pe zi de vreo 3 luni, de cand a avut probleme gastro destul de urate. Cu vome dese timp de 2 zile, cu ulceratii pe stomac din cauza unei castane inghitie, cu tratament intravenos, ecografii si endoscopie, etc. Am inceput, chiar la recomandarea medicului veterinar, cu portii date din 2 in 2 ore. Apoi le-am rarit, dar tot portii mici. Apoi, in fiecare noapte, cam de pe la ora 5, incepea sa cioflaie si sa aibe reflux. Dupa care, inevitabil, vomita. Pana cand sotul s-a gandit sa ii dea sa manance la ora 5-6 dimineata. Vreau sa zic ca dormea bustean dupa masa respectiva. Asa ca am mers o perioada cu mese mai dese si mai mici cantitativ. Inca o facem, pana ce scapa de tot. Apoi o sa revenim la mesele de dinainte sa se imbolnaveasca.

#377
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 anca0an, on 23 ianuarie 2021 - 18:45, said:

Nu cred ca a mancat pana acum vreun sortiment cu pofta, gen sa ii placa mult. Si acum staaaaau si ma rog de el sa bage ceva in stomac. ..

Dar sunt unii câini care sunt așa. Fix așa e a mea. Chiar am filmat ieri, că voiam să postez pe-aici, dar n-am mai apucat. Asta e reacția ei când îi pun boabele în față. Și când mănâncă, nu mănâncă cu poftă, le ia, le plimbă prin casă, le scuipă, așa e ea, ciudată.

Attached File  video-1611306273.mp4   4.64MB   16 downloads

Cu toate că are 10 luni, eu îi dau doar 2 mese pe zi, așa funcționează pentru ea.

Edited by SmurfK, 23 January 2021 - 20:45.


#378
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

 Freddy12, on 23 ianuarie 2021 - 16:24, said:

Da, sare si piper. Ar fi fost culmea sa fie zwergschnauzer de 20 de kile
Da, silly me :)
Era mult prea mult pt pitic și mult prea puțin pt urias.
Doar ca sunt atât de rari, încât mintea mea se minuna ca aud de unul :)

 SmurfK, on 23 ianuarie 2021 - 20:44, said:



Dar sunt unii câini care sunt așa. Fix așa e a mea. Chiar am filmat ieri, că voiam să postez pe-aici, dar n-am mai apucat. Asta e reacția ei când Ă®i pun boabele Ă®n față. Și când mănâncă, nu mănâncă cu poftă, le ia, le plimbă prin casă, le scuipă, așa e ea, ciudată.

video-1611306273.mp4

Cu toate că are 10 luni, eu Ă®i dau doar 2 mese pe zi, așa funcționează pentru ea.
și al meu, de la 8 luni vede doar 2 mese și e foarte ok.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate