Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Schnauzer

- - - - -
  • Please log in to reply
391 replies to this topic

#343
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View Postdanghetau, on 15 ianuarie 2021 - 19:09, said:


Este enervanta, imediat cum plecam dintr-un loc unde am mancat, vine sa inspecteze, poate-poate se alege cu o firimitura.
Azi am cedat si la masa de seara de la ora 19 i-am dat 50 de grame de ToTw apoi am zornait borcanul si am susurat "bobiţa"... imediat s-a activat desi tocmai răsese mancarea. I-am mai dat inca o portie pe care a suflat-o.
Stau si ma intreb ce se intampla daca ii dau pana pocneste...
O sa faca indigestie. Asa e si schnauzerul meu, un mare mancau. L-am scapat din vedere de cateva ori si a dat atacul la mancarea celuilalt caine care mananca mai incet.

#344
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postdanghetau, on 15 ianuarie 2021 - 20:21, said:

De cativa ani buni, la mine in oras nu am mai vazut caine maidanez, inainte eram in topul celor care sunau sa ii ia de pe strazi.
De ce sa ma obligi pe mine sa sterilizez un caine pe care il tin permanent in curte si pe care probabil nu o s-o dau niciodata la monta?
Dar de ce imi fac eu griji degeaba?
https://forum.softpe...4#entry26185309

Dacă îmi aduc aminte bine, ești polițist....nu?

View PostSmurfK, on 15 ianuarie 2021 - 19:54, said:

Pe de altă parte, rasele pe care le ai acum, nu-ți imagina că au fost create după niște reguli stricte, Ă®n niște laboratoare, cu o mare precizie. A fost un nene care a avut câini de mai multe rase, i-a Ă®mperecheat Ă®ntre ei și a ieșit ce-a ieșit. Lucru pe care nu mai ai voie să-l faci acum.

Dar ai voie să Ă®mperechezi exemplare "minunate", de genul Buldog Francez sau Pug, care sunt niște abominații, dar, nu-i așa, dacă ai pedigree, e super. E foarte moral să Ă®mperechezi câini predispuși la atâtea afecțiuni, chiar recomandat, pentru că se vând scump. Să nu mai spun de câinii "diluați" doar ca să iasă bine la concurs, chiar dacă acele caracteristici nu
Ai perfecta dreptate, in ambele cazuri. Însă asta nu e un Argument, pentru încălcarea legii in vigoare in prezent.

#345
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Nu a facut indigestie, parea ca se simte foarte bine... De acum vede doar 2x50 de grame pe zi la ore fixe.

Nu sunt politist. Pot presupune ca legile astea sunt cu dedicatie, ca destule altele, sa nu moara de foame samsarii care vand caini.
Legi sunt multe, unele chiar foarte recente (si importante) incalcate foarte des, un exemplu e vorbitul la telefon in timpul condusului fara a avea dispozitive handsfree.

#346
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Este super simpatica fetița ta, sa fie sănătoasă ani îndelungați, ca fericiti sunt convins ca va faceți unii pe alții.
Însă fata de ce se urmărește prin împerecherile făcute profesionist, in canise serioase, e departe tare.
Uite un exemplu de cățelușa de competiție.
Nu sunt toți așa, e adevărat...însă oricum ar fi, au trăsături specifice rasei, mult mai bune decât are a ta.
Ideea e ca, deși e adevărat ca e un business și deși exista și excepții, crescătorii cu reputație se comporta responsabil. Urmaresc trăsături atât fizice, cât și comportamentale deosebite pe care sa le promoveze. Iar asta se vede...când pui unul lângă altul un câine cu origine sănătoasă, fata de unul obținut prin încrucișări aleatoare, se vede de la distanța.
Și pana la urma...cei care ajung sa sufere sunt câinii.

Attached Files



#347
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Azi m-a vazut cand am scos de la congelator nista vita maturata si s-a tot dat pe langa mine. A incercat cu jucarii, nimic, eu impasibil.
S-a tolanit pe covor langa mine si parca astepta ceva interactiune. I-am dat comanda asteapta si i-am sters 4 poze. Inca nu e toaletata recent, ma ocup personal de asta saptamana viitoare. La saloanele din oras nu sunt specializati, nici daca le dai poze nu le iese.
Important e ca este cel mai afectuos caine pe care l-am avut, stiu cand plecam pentru putin timp sau pentru mai mult timp (vede gentile). Si nu are pic de par de alta culoare in afara de negru.
Attached File  IMG_20210121_124116.jpg   304.66K   13 downloadsAttached File  IMG_20210121_124032.jpg   297.27K   12 downloads

Am avut in 2000 un schnauzer urias cu pedigriu, nu mai retin canisa dar daca ma incordez si caut canisele poate imi amintesc (daca mai exista si canisa). Urias dar cam nebun, nu intra nimeni in curte, era oarecum intimidant prin marime, el cauta sa se joace dar pentru cei din afara familiei nu era tocmai joaca...

Edited by danghetau, 21 January 2021 - 13:16.


#348
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020
@danghetau e tare simpatica fetita ta! Are o blanita minunata, din cate se vede din poze. Pot sa intreb cu ce o hranesti?

#349
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Fetele sunt mai afectuoase de fel....
Felicitări ca o tu zi singura, eu nu ma încumet.
Probabil dacă nu as avea alternativa, as face-o

#350
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
O hrănesc exclusiv cu Taste of the Wild, diverse arome în funcție de procentajul de proteina și de perioada din an.
Maxim 100 de grame pe zi, doua mese, strict la 7 si 19.

#351
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020

View Postdanghetau, on 22 ianuarie 2021 - 09:49, said:

O hrănesc exclusiv cu Taste of the Wild, diverse arome în funcție de procentajul de proteina și de perioada din an.
Maxim 100 de grame pe zi, doua mese, strict la 7 si 19.

Multumesc pentru raspuns! TOW cred ca a ramas singurul sortiment pe care inca nu l-am incercat Posted Image

#352
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Eu îl hrănesc cu barf.
Rusoaica de unde l-am luat a aplicat o strategie de hrănire foarte Smart: o masa de boabe, o masa de cărnuri, burta de vita, cartilagii, congelate. (Și servite congelat) și o gustare de brânza de vaci cu galbenus de ou.
E învățat sa mănânce orice...și are un stomac de oțel :)
Deci îl hrănesc preponderent cu barf, însă ii mai dau câte o ciorba ca unele ii plac foarte mult (aia ardeleneasca cu tarhon de exemplu :)

#353
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020

View Postrichelieu, on 22 ianuarie 2021 - 10:27, said:

Eu îl hrănesc cu barf.
Rusoaica de unde l-am luat a aplicat o strategie de hrănire foarte Smart: o masa de boabe, o masa de cărnuri, burta de vita, cartilagii, congelate. (Și servite congelat) și o gustare de brânza de vaci cu galbenus de ou.
E învățat sa mănânce orice...și are un stomac de oțel Posted Image
Deci îl hrănesc preponderent cu barf, însă ii mai dau câte o ciorba ca unele ii plac foarte mult (aia ardeleneasca cu tarhon de exemplu Posted Image

Interesanta strategie de hranire :)
Eu sunt momentan rezervata in a-i da BARF, intrucat in urma cu vreo 3 luni de zile a avut probleme cu stomacul si inca nu sunt convinsa ca a scapat de ele. Plus ca nici nu prea am loc in congelator pentru depozitarea unei cantitati considerabile de hrana. Al meu se stramba la cartilagii si organe, inclusiv la ou. Nici branza nu prea mananca.
Acum sunt in cautarea unei hrane uscate. Deja am zapacit, am incercat o multime de feluri, fiindca intotdeauna a trebuit sa fac cel putin un compromis intre scaun, gaze, scarpinat. Pana acum i-a mers cel mai bine pe Canagan Vanat. Scaun perfect, fara gaze, fara scarpinat, insa a vomitat fiere de 2 ori in aproape 3 saptamani.

#354
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Nu i-am dat nimic altceva in afara de bobite ca masa principala.
Acana a mancat cateva luni cand era pui, de cand e adult doar TotW.
Asta a fost recomandarea lui Freddy12 de pe aceasta sectiune a forumului.

#355
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postanca0an, on 22 ianuarie 2021 - 12:02, said:

Interesanta strategie de hranire Posted Image
Eu sunt momentan rezervata in a-i da BARF, intrucat in urma cu vreo 3 luni de zile a avut probleme cu stomacul si inca nu sunt convinsa ca a scapat de ele. Plus ca nici nu prea am loc in congelator pentru depozitarea unei cantitati considerabile de hrana. Al meu se stramba la cartilagii si organe, inclusiv la ou. Nici branza nu prea mananca.
Acum sunt in cautarea unei hrane uscate. Deja am zapacit, am incercat o multime de feluri, fiindca intotdeauna a trebuit sa fac cel putin un compromis intre scaun, gaze, scarpinat. Pana acum i-a mers cel mai bine pe Canagan Vanat. Scaun perfect, fara gaze, fara scarpinat, insa a vomitat fiere de 2 ori in aproape 3 saptamani.

Prin barf (cel folosit de mine), nu inteleg carne raw, ci o pasta despre care producatorul spune asa:

|Preparam mancare cruda (raw) de calitate pentru catei din carne proaspata de vita,pui,oase si organe la care mai adaugam:
-spirulina-contine proteine si aminoacizi esentiali,omega 3-6-9,fier,clorofila si vitamine care au efect antiinflamator si intaresc sistemul imunitar
-complex alfalfa-(extract din frunze de lucerna)bogat in proteine,vitamine,calciu,zinc,fier,caroten
-golden paste-(amestec de piper negru,turmeric si ulei de cocos)ajuta la protejarea ficatului de toxine,inflamatii,mancarimi ale pielii,micsoreaza riscul de formare a cheagurilor de sange
-seminte de chia-bogate in omega 3,fibre,antioxidanti si calciu scad tensiunea si ajuta sistemul cardiovascular
-ghimbir-vasodilatator puternic,anticancerigen,previne balonarea si indigestia
-miere-stimuleaza digestia si metabolismul,mentine echilibrul endocrin
-seminte crude de dovleac-bogate in minerale,puternic deparazitant intestinal natural,antiinflamator
-patrunjel,marar,menta-bogate in vitamina c si calciu intaresc oasele,calmeaza durerile abdominale,ajuta digestia,improspateaza respiratia
-busuioc,oregano-contin antioxidanti,antialergeni,anticancerigeni naturali.
Amestecul nu contine gaturi, gheare,intestine si este sterilizat prin congelare."

E ambalata la pungi de 1kg....si iau cat pot depozita (de obicei 20-30 pungi, am o lada frigorifica de 300litri)

Strategia rusoaicei, este una foarte potrivita pentru o canisa, pentru ca la un moment dat, cainii vor fi vanduti si ea se asigura ca ei pot fi foarte usor transferati catre un stil sau altul de alimentatie, in functie de dorinta viitorului proprietar. Nu e vorba de cateii livrati la 6 saptamani, ci de cei achizitionati mai tarziu, cum a fost al meu, luat la 6 luni.
Daca inveti catelul cu boabe de exemplu si mananca asa pana spre un an, va fi foarte dificil sa il treci pe hrana gatita, sau raw. Invers ar fi mai usor dpdv al tolerantei fizice, insa mai greu psihic :)

Dar cu hrana asta am rezolvat in trecut probleme digestive grave la catei....si eu si altii. Pana acum nu am auzit cazuri de intoleranta. Formula este dezvoltata de un institut vienez care cica ar face formule de dieta, in functie de afectiuni. Aceasta e o formula pentru caini sanatosi, adica ceva de mentinere.

#356
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020
Banuiesc ca e foarte ok hrana, chiar nu ma pricep sa-mi dau cu parerea despre celelalte ingrediente in afara de carne. Dar cam cate grame de hrana per kilogram de caine e indicat sa se dea pe zi? Al meu are cam 9,3 kg, incerc sa imi fac o idee despre cam cat ar consuma pe zi.

#357
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Un câine adult, 2% din greutatea corporală. 9,3 kg, în jur de 180g. Acum, e greu de estimat, că una e să-i dai 180g carne macră și alta e să-i dai um mix. Formula asta se potrivește la majoritatea boabelor. Câinii în creștere (până la un an) mănâncă mai mult, cei seniori mai puțin. Dar, ca și oamenii, câinii pot diferi, pot avea metabolisme diferite, nivel diferit de activitate.

#358
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
1-2% pentru adult, 3-4% pentru catel in crestere, intr-adevar.
pretul este 15lei/kg

#359
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020
Al meu cam asa manca. 170 g / zi. De vreo 2 zile incerc si cu Lukullus, insa spre deosebire de celelalte branduri, ei recomanda 120 g/zi. Am zis ”hai sa incerc sa ii dau mai putin, cat specifica ei”. Momentan nu stiu daca e sau nu suficient si mai ales, inca nu stiu daca ii prieste intocmai.

Ma gandesc ca da, una e sa manance 200 de grame pe zi de carne si alta e o hrana cu 50% carbohidrati.

#360
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Lukullus e o hrana buna, mai ales daca are probleme ale tractului digestiv. E presata la rece si are o compzitie echilibrata. Are doar 10-11% grasime deci nu va mai avea probleme cu fierea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate