Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Instalatii Sanitare, Canalizare, scurgere..

- - - - -
  • Please log in to reply
3415 replies to this topic

#685
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

 divinewind, on 15th May 2012, 07:35, said:

Oameni buni, tot un aspect simplu intreb: exista vreun secret la imbinarea tevilor de 110 din pvc? Am dat cu lubrifiant de la Valrom si tot nimic. Am incercat sa le misc stanga, dreapta, sus, jos, si sa imping in acelasi timp, sa le rotesc si sa imping in acelasi timp, sa imping intr-un capat cu un lemn...nu merge. S-au indoit unele tevi acolo unde am impins dar de intrat  nu intra decat uneori. Cum Dumnezeu se imbina "asa usor" tevile cu garnituri asa cum se spune in reclama?
:coolspeak:

#686
divinewind

divinewind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 06.11.2006

 Fontanero, on 15th May 2012, 08:32, said:

:coolspeak:

nu mi se pare foarte cool...am pierdut cateva ore si nu inteleg daca e vreun secret, daca eu sunt mai prost, sau...asa ca intreb daca e vreun secret? Am vazut ca tevile mai mari se imbina cu un dispozitiv cu gheara. Eu m-am chinuit singur...poate e nevoie de doi oameni?

#687
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

 divinewind, on 15th May 2012, 10:12, said:

nu mi se pare foarte cool...am pierdut cateva ore si nu inteleg daca e vreun secret, daca eu sunt mai prost, sau...asa ca intreb daca e vreun secret? Am vazut ca tevile mai mari se imbina cu un dispozitiv cu gheara. Eu m-am chinuit singur...poate e nevoie de doi oameni?
Intrarea unei tevi in alta(imbinarea) trebuie facuta astfel incit teava care intra sa fie aproape perfect aliniata cu cea in care se baga astfel incit sa nu existe unghiuri intre teava care intra si garnitura, Si da ,de obicei e mai greu pentru unul singur si mult mai usor in 2.

#688
divinewind

divinewind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 06.11.2006
Multumesc Gelu, deci e vb de 2 oameni.
Sau metoda civilizata, care banuiam ca exista, si nu forta bruta pe care o evit [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xoBj1itx-9Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] .Credeam ca nu fac eu ce trebuie. Am asteptat si am cumparat lubrifiant si nu am folosit orice vasilina sa nu stric garniturile pentru ca nu aveam vasilina siliconica.

Edited by divinewind, 15 May 2012 - 09:51.


#689
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

 divinewind, on 15th May 2012, 10:36, said:

Multumesc Gelu, deci e vb de 2 oameni.
Sau metoda civilizata, care banuiam ca exista, si nu forta bruta pe care o evit [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xoBj1itx-9Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] .Credeam ca nu fac eu ce trebuie. Am asteptat si am cumparat lubrifiant si nu am folosit orice vasilina sa nu stric garniturile pentru ca nu aveam vasilina siliconica.

Foloseste sapun lichid , meje bine .Iar daca vrei sa montezi singur tevi cu garnitura sprijinesti teava in ceva in asa fel sa nu lunece atunci cand te impingi in ea si fixezi fittingul asa cum spunea @gelu ( aliniat bine ) .

Spor !
Si da esti cool ca incerci :coolspeak:

Edited by Fontanero, 15 May 2012 - 12:14.


#690
divinewind

divinewind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 06.11.2006
Am folosit pana si lubrifiant special si tot nu merge "bine". Metoda ta functioneaza la 2 tevi dar cand trebuie sa imbin 8 tevi in ce ma mai sprijin la ultimele 5 de exemplu.
Nu prea inteleg ce este cool dar daca tie ti se pare e suuuper ok! :)

#691
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

 divinewind, on 15th May 2012, 13:22, said:

Am folosit pana si lubrifiant special si tot nu merge "bine". Metoda ta functioneaza la 2 tevi dar cand trebuie sa imbin 8 tevi in ce ma mai sprijin la ultimele 5 de exemplu.
Nu prea inteleg ce este cool dar daca tie ti se pare e suuuper ok! :)

Bun si tu nu ai un gard in care sa sprijini prima teava .
Sau chema un vecin , el tine tu impingi dupa plac .

#692
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Verifica inelele de etansare. De multe ori sunt montate invers.Eu personal nu am patit nici macar o singura data sa nu intre mufarea, cateodata mai greu dar tot a mers. Am lucrat cu 160 max.

#693
cosminpirvu

cosminpirvu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.05.2012
cine ma poate ajuta si pe mine cu un plan de o instalatie de canalizare pt o casa?

#694
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

 cosminpirvu, on 17th May 2012, 20:29, said:

cine ma poate ajuta si pe mine cu un plan de o instalatie de canalizare pt o casa?
Pai pune schita la casa si spune ce si cum vrei.

#695
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

 gelunechifor, on 18th May 2012, 08:17, said:

Pai pune schita la casa si spune ce si cum vrei.

Facem , facem ... cu factura sau mergem pe naspa  :naughty:

#696
cristache_80

cristache_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.10.2009
ce parere aveti de caminele din PVC pt canalizare?atasez si o poza pt exemplificare

Attached Files



#697
divinewind

divinewind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 06.11.2006
In doua persoane nu am avut mai mult succes. Cand aplicam forta prea mare intra dar sarea garnitura de la locul ei.
Pentru racordurile din casa am sa folosesc in loc de garnituri silicon. Nu prea inteleg cum le imbinati voi dar mie solutia lor constructiva mi se pare o tampenie sau trebuia sa existe pe piata un dispozitiv dasta din filmulete.

Nu prea stiu cum le imbinati voi dar practic eu cred ca "imbinarea usoara" este doar pentru vanzatori.
Daca si siliconul se dovedeste o solutie proasta ma intorc pe aici dar pana atunci nu voi mai folosi "imbinarea usoara".

Mult succes!

Edited by divinewind, 19 May 2012 - 10:26.


#698
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ma uimesti cu ce probleme ai la acele imbinari. De obicei sunt mai greu de extras decat de introdus. Sa sara garniturile de etansare din locasul lor iar nu am intalnit situatia. Sigur sunt acele garnituri pozitionate corect ? Mufarile se fac lejer fara acele garnituri ? De unde ai cumparat materialele tevile erau cu garniturile pe ele (montate) sau le-ai primit separat de la vanzator la bucata, (poate ti-a dat altceva , a gresit ??)

#699
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 divinewind, on 19th May 2012, 11:24, said:

In doua persoane nu am avut mai mult succes. Cand aplicam forta prea mare intra dar sarea garnitura de la locul ei.
Pentru racordurile din casa am sa folosesc in loc de garnituri silicon. Nu prea inteleg cum le imbinati voi dar mie solutia lor constructiva mi se pare o tampenie sau trebuia sa existe pe piata un dispozitiv dasta din filmulete.

Nu prea stiu cum le imbinati voi dar practic eu cred ca "imbinarea usoara" este doar pentru vanzatori.
Daca si siliconul se dovedeste o solutie proasta ma intorc pe aici dar pana atunci nu voi mai folosi "imbinarea usoara".

Mult succes!
Salut Divinewind...teava care intra e nevoe sa o ascuti putin roata inprejur cu un raspel sa o pila cu dintii mai mari (daca nu ai faci una dintr-o sipca de lemn pe care lipesti smirghel cu cea mai mare granulatie ce o gasesti) pentru ca teava este taiata drept (e un unghi drept ..ascutind unghiul  scapa mai usor)si franeaza in garnitura ..dupa care o ungi cu putin dero lichid ce se foloseste la spalat vesela si garnitura si unde ai dat cu pila...dupa care incaleci pe teava in care trebuie sa intre si o tii strans intre picioare, cu mainile apuci teava ce trbuie sa intre(pzitionata ,sprijinita pe ceva sa fie pe acelas nivel)si prin  rasucire stanga dreapta trebuie sa intre...cu respect,Ciobi

#700
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

 ciobimar, on 19th May 2012, 13:33, said:

Salut Divinewind...teava care intra e nevoe sa o ascuti putin roata inprejur cu un raspel sa o pila cu dintii mai mari (daca nu ai faci una dintr-o sipca de lemn pe care lipesti smirghel cu cea mai mare granulatie ce o gasesti) pentru ca teava este taiata drept (e un unghi drept ..ascutind unghiul  scapa mai usor)si franeaza in garnitura ..dupa care o ungi cu putin dero lichid ce se foloseste la spalat vesela si garnitura si unde ai dat cu pila...dupa care incaleci pe teava in care trebuie sa intre si o tii strans intre picioare, cu mainile apuci teava ce trbuie sa intre(pzitionata ,sprijinita pe ceva sa fie pe acelas nivel)si prin  rasucire stanga dreapta trebuie sa intre...cu respect,Ciobi

Hai ma ca asta este ca si in reclama ./Dorele ti strans rotesti de 2 ori si lovesti prin invaluire  :boxing:

#701
divinewind

divinewind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 06.11.2006
Tevile sunt luate de la bricostore, rosii de 110. Credeti-ma ca am incercat in toate felurile. Garnitura este pusa corect. Scoaterea tevilor dupa imbinare este de 4-5 ori mai usor decat imbinarea. Am chemat un om si transpiram dupa fiecare imbinare. Uneori a sarit garnitura de 3 ori...sa vezi injuraturi. Este ascutita si teava este si garnitura corect pusa. Dupa ce am bagat niste tevi am bagat apa sa vad daca curge si am gasit in wc o garnitura si de atunci verificam si garniturile sa nu sara. Mi-au sarit vreo 5 din 9.

Ciobi m-ai gasit si aici :). Glumesc! Multumesc pentru sfat dar pur si simplu nu a mers. Am pierdut vreo 4 ore in total la vreo 9 bucati. O sa dau cu vasilina desi cred ca garniturile se vor distruge de la vasilina in timp (ma rog asa e la auto si din cauza asta am pus lubrifiant special de tevi). Cu sapun licid, dero lichid pentru vase, lubrifiant de la valrom, pentru tevi, nu a mers.

Oricum recunosc sunt mai greu de cap dar asta a fost rezultatul in cazul meu.

Edited by divinewind, 19 May 2012 - 17:44.


#702
divinewind

divinewind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 06.11.2006
Am dat cu vasilina la greu. Intra ca in branza, adica reusesc singur aproape fara pb. Sper sa nu se dizolve cauciucul.
Asa se intampla cand respecti prea multe reguli.

Am luat si o teava gri ca sa vad diferentele si aia gri este mult mai bine facut santul iar garnitura intra mult mai usor.
Pentru cine teava  in urmatoarele luni aia rosie la bricostore este 15 lei 2 metri dar coturile gri sunt mai ieftine decat cele rosii.
Poate ajuta macar un om informatiile astea.


Cand o sa trag apa la WC prima oara o sa va anunt!

Edited by divinewind, 20 May 2012 - 11:43.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate