Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Instalatii Sanitare, Canalizare, scurgere..

- - - - -
  • Please log in to reply
3415 replies to this topic

#613
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 CasaD, on 29th February 2012, 09:41, said:

Are cineva idee ce ar putea sa roada plasticul si cauciucul asa de repede?
Atasez poze ale tuburilor.
GARANTAT rozatoare. Daca te consoleaza, nu esti singurul care a patit acest lucru. Atentie mare cand folosesti WC-ul si NU GLUMESC. Verifica caminul de vizitare, pe acolo intra.
Nu incerca sa pui otrava in vasele wc pt ca sunt foarte periculoase gazele emanate prin dizolvare, mai ales ca nu stiu cum stai cu ventilarea canalizarii.
Cheama neaparat o echipa de deratizare, oricum sobolanii sunt greu de starpit  :console:

Edited by lupingo, 29 February 2012 - 22:14.


#614
cotzomyn

cotzomyn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,654
  • Înscris: 10.01.2010
Salut ! De curand ma-am mutat in apartament si am o mica problema la baie . La toaleta de multe ori nu se duce pe teava nici hartia igienica , mam uitat la bazin si are nivelul la maxim . Nu ajunge apa pe toata suprafata cand se trage apa...Ce pot sa fac ?

#615
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 23.06.2008
Aerisirea coloanei oare nu este obturata?! Intreaba si vecinii de sus/jos si vezi daca si la ei este la fel. Apa la chiuveta/cada/dus se scurge normal sau lent?

Edited by scurt_pe_2, 04 March 2012 - 14:30.


#616
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Vezi ca teava care coboara din bazin la vasul WC este bagata prea mult la conexiunea cu vasul WC, Incearca sa o scoti un pic in afara, nu cu tot cu garnitura gofrata ci doar teava din interiorul garniturii.

#617
cotzomyn

cotzomyn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,654
  • Înscris: 10.01.2010

 scurt_pe_2, on 4th March 2012, 14:29, said:

Aerisirea coloanei oare nu este obturata?! Intreaba si vecinii de sus/jos si vezi daca si la ei este la fel. Apa la chiuveta/cada/dus se scurge normal sau lent?
Nu cred ca este problema la scurgere , daca torn aceiasi cantitate de apa in vasul toaletei curge tot fara probleme. Apa din rezervor se scurge prea lent si cu prea putina forta zic eu si nu ajunge sa parcurga tot vasul toaletei.

 keta, on 4th March 2012, 14:32, said:

Vezi ca teava care coboara din bazin la vasul WC este bagata prea mult la conexiunea cu vasul WC, Incearca sa o scoti un pic in afara, nu cu tot cu garnitura gofrata ci doar teava din interiorul garniturii.
Cam cat ar trebui sa fie in interior teava  ?

Edited by cotzomyn, 04 March 2012 - 14:53.


#618
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 cotzomyn, on 4th March 2012, 14:52, said:

Cam cat ar trebui sa fie in interior teava  ?
La nivelul (fata) garniturii gofrate de cauciuc. Partea care intra in interiorul vasului WC

Edited by keta, 04 March 2012 - 15:41.


#619
figan_s

figan_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 08.10.2010
Aerisirea coloanei de scurgere la o casa trebuie scoasa prin acoperis?Trebuie sa gauresc tigla? Instalatorul asa a zis ca ar fi bine sa fac,dar eu nu vreau sa gauresc tigla(tigla ceramica).

#620
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Trebuie facuta la un nivel superior ultimei scurgeri  (1-2m). Poate fi si printr-un perete nu terebuie sa spargi acoperisul. Si este suficient sa fie o teava de 50 , nu ceva mare de 110.

#621
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 keta, on 4th March 2012, 18:38, said:

Trebuie facuta la un nivel superior ultimei scurgeri  (1-2m). Poate fi si printr-un perete nu terebuie sa spargi acoperisul. Si este suficient sa fie o teava de 50 , nu ceva mare de 110.
Depinde cate coloane de ventilatie deserveste.


 cotzomyn, on 4th March 2012, 14:24, said:

Salut ! De curand ma-am mutat in apartament si am o mica problema la baie . La toaleta de multe ori nu se duce pe teava nici hartia igienica , mam uitat la bazin si are nivelul la maxim . Nu ajunge apa pe toata suprafata cand se trage apa...Ce pot sa fac ?
Adaug la cele spuse de colegul Keta, ca exista scoica wc cu un ajutaj de plastic in gaura ceramica, in care intra cauciuc gofrat al rezervorului la semiinaltime. POate sa fi sarit de la locul lui.Se poate ca instalatorul ce a montat wc-ul sa fi crezut ca este ambalaj si sa-l arunce. :deadtongue:  Incearca ce a spus keta iar daca nu merge nici asa cauta in gaura ceramica ca sigur "balangane".(daca mai exista) Se fixeaza prin presare.

Edited by lupingo, 04 March 2012 - 19:15.


#622
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Era vorba doar despre o casa, ce ar putea sa fie acolo ? O baie, WC, lavoar, etc, Nu cred ca ar fi ceva debite importante, doar compensare de vacuum si aerisire ,ventilare.

#623
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 figan_s, on 4th March 2012, 18:17, said:

Aerisirea coloanei de scurgere la o casa trebuie scoasa prin acoperis?Trebuie sa gauresc tigla? Instalatorul asa a zis ca ar fi bine sa fac,dar eu nu vreau sa gauresc tigla(tigla ceramica).
Nu este nevoie sa spargi tigla. Te duci la depozitul de unde ai luat tigla si ceri o piesa de ventilare, este o tigla gaurita cu un racord pvc cu capac (aprox 200 lei)
Coloana de ventilare obligatoriu trebuie sa iasa din casa, ca este cu sau fara supapa de ventilare (aerisire)

Edited by lupingo, 04 March 2012 - 19:23.


#624
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 lupingo, on 4th March 2012, 19:16, said:

Coloana de ventilare obligatoriu trebuie sa iasa din casa, ca este cu sau fara supapa de ventilare (aerisire)
Asa este, dar daca ai un pic de pod tehnic ramas acolo si poti pune o bucat de teava sa iasa in lateral fara sa cumperi piese scumpe, ideea este doar de a avea o ventilare pentru acea conducta nu sa iesi cu ea prin acoperis ca la un cos de fum. Fa in asa fel ca acea conducta sa fie libera cu o comunicare de aer si gata.

Eu personal as face infarct daca as da 200 ron pe o piesa speciala de iesire prin acoperis pentru o aerisire de canal. Eu pentru banii aia muncesc o gramada de timp de ce sa-i dau degeaba ? Sunt o gramada de solutii tehnice mult mai ieftine.

Edited by keta, 04 March 2012 - 19:33.


#625
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 figan_s, on 4th March 2012, 18:17, said:

Aerisirea coloanei de scurgere la o casa trebuie scoasa prin acoperis? [...]
Depinde de casă. Dacă vorbim de o casă P sau P+E, atunci răspunsul meu este NU.  :peacefingers:

#626
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 raduk, on 4th March 2012, 20:19, said:

Depinde de casă. Dacă vorbim de o casă P sau P+E, atunci răspunsul meu este NU.  :peacefingers:
Din ciclul aerisirea vs supapa.....vrei sa exemplifici de ce?  :peacefingers:

#627
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Cam cum crezi tu că aș putea eu să exemplific așa ceva (în afară de a te duce la lucrări de acest gen)? :wallbash:

#628
figan_s

figan_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 08.10.2010
Multumesc pentru raspunsuri! Este vorba de un P+E, pod nu prea exista. inca nu am inchis zona de pazie, nici acoperisul nu este izolat inca. inteleg ca este posibil sa ies cu teava de aerisire si in lateral, spre streasina, fara sa mai gauresc sau cumpara tigle.
o alta intrebare: respectiva teava emana si mirosuri, sau foloseste doar impotriva crearii de vid cand se trage apa?

#629
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 raduk, on 4th March 2012, 20:47, said:

Cam cum crezi tu că aș putea eu să exemplific așa ceva ...
Incearca  :peacefingers:

 figan_s, on 4th March 2012, 21:42, said:

o alta intrebare: respectiva teava emana si mirosuri, sau foloseste doar impotriva crearii de vid cand se trage apa?
De aceea este recomandata montarea aerisirii prin acoperis. Gazele sunt evacuate prin aceasta conducta.
Intrebare pt RADUK:
Ce se intamla cu gazele cand este montata o supapa de aerisire?  :peacefingers:

#630
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 figan_s, on 4th March 2012, 21:42, said:

Multumesc pentru raspunsuri! Este vorba de un P+E, pod nu prea exista. inca nu am inchis zona de pazie, nici acoperisul nu este izolat inca. inteleg ca este posibil sa ies cu teava de aerisire si in lateral, spre streasina, fara sa mai gauresc sau cumpara tigle.
o alta intrebare: respectiva teava emana si mirosuri, sau foloseste doar impotriva crearii de vid cand se trage apa?
Nu poti monta o supapa de aerisire in acoperisul casei? Au fost inventate pt a elimina perforarea acoperisului si pentru economia de material + manopera aferenta.
Dar sa cumperi una de calitate

Edited by lupingo, 04 March 2012 - 22:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate