Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Instalatii Sanitare, Canalizare, scurgere..

- - - - -
  • Please log in to reply
3415 replies to this topic

#37
laurentcauia

laurentcauia

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.10.2006

View PostEvergreen, on Feb 13 2007, 23:27, said:

mastic, silicon, chit

Solutii bune sugerate de Evergreen. Mai sugerez si io una: spuma poliuretanica care se foloseste la umplerea golurilor ramase dupa montarea unei ferestre sau usi. E mai scumpa dar oricum nu folosesti tot tubul, restul iti ramane pentru alte utilizari, care pot aparea in timp. Alegerea iti apartine.
Solutia cu plastilina era o solutie de avarie, pe moment (noaptea aceasta), sa nu ai mirosuri pana rezolvi definitiv.

Succes!


LE: multumim pentru poza! Asa da.

Edited by laurentcauia, 14 February 2007 - 05:08.


#38
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Posttau_xxx, on Feb 13 2007, 22:55, said:

Voi urma sfatul lui shoby pana la urma...postez inca o poza.:D

bre, pana ajungi, ia niste coaja de paine, inmoai-o in apa si amestec-o cu malai pana devine ca o plastilina. apoi astupa gaura.  eu fac asa cand fac tuica, ca mai trebuie etanseizat cazanul. :coolspeak:

#39
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,081
  • Înscris: 14.11.2003
Hahaha. :coolspeak:
Oricum tevile sunt intr-un dulapior d-ala de bucatarie(chiuveta deasupra) si iese putin mirosul pe acolo, cel mai mult iese pe la chiuveta, unde am dop.:D
Iar geamul la bucatarie sta mereu deschis deci pe moment e rezolvat..

Wikendul acesta am ce face, sper doar sa imi reuseasca.:)

Mersi inca o data! :peacefingers:

Edited by Evergreen, 15 February 2007 - 19:27.


#40
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
imi pare rau ca nu am vazut acest subiect.
ce trebuie tu sa faci:
1. Cumperi:
a. cot fi 40 la 67 - una bucata
b. reductie de la 40 la 32 -una bucata
c. un tub silicon de instalatii (transparent)

2.
a. scoti racordul flexibil din teava neagra
b. uzi niste carpe si le pui pe apometru si pe ce mai ai tu acolo, lasand liber doar capatul tevii negre (aprox 10 cm)
c. faci rost de suflanta de aer cald (cam greu) sau de un aragaz portabil (de acela mic) sau, cu grija, aprinzi hartie si incalzesti capatul tevii pana devine maleabil
d. pui silicon pe cot si il introduci pe teava incalzita
e. bagi reductia in cot
f. pui silicon pe capatul racordului si il bagi in reductie, avand grija sa formeze un arc de cerc.

Arcul de cerc are rolul de a tine in permanenta apa, apa impiedicand mirosul. tehnic se numeste garda hidraulica.

succes!

#41
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005
EU cred că ar fi mai simplu dacă ar scoate atât racordul flexibil cât și țeava neagră.
Țeava aia e băgată într-o altă țeavă în care poți veni cu dispozitive clasice și ușor de manevrat.(SAu dacă nu poate fi scoasă, ia un racord de îmbinare cu garnituri de cauciuc la interiorul ambelor capete.) Tot ce găsești pe piață sunt cu garnituri de cauciuc la îmbinare și deci ușor de manevrat.

Personal recomand racordul flexibil deoarece e mult mai ușor de manevrat și e destul de rezistent în timp. Îți trebuie doar o reducție de la diametrul țevii negre la diametrul racordului flexibil. Și asta ți-o dă direct cel de la magazin.

#42
lavv

lavv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.02.2007
Toarna jumatate de Mr.Muscolo, lasal putin si apoi toarna 2 l apa fierbinte... eu am patit-o si a trebuit sa schimb si "acordeonul" ala cu unul nou...se imbacsise!

#43
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006
Buna ziua. Nu stiu daca am deschis topicul unde trebuie, si daca am facut vreo greseala, rog a se muta la locul potrivit.

Datele problemei: de doua zile, cand ma intorc de la serviciu gasesc in holul de la intrare si in bucatarie apa pe pardoseala.
1. Niciunul dintre tavanele celor doua incaperi nu este ud.
2. Niciunul dintre peretii celor doua incaperi nu este ud.
3. Nu am incalzire prin pardoseala.
4. Peretele de la baza caruia curge apa este de rezistenta, din beton, nu are tevi de la instalatia de apa, nu are tevi pentru scurgerea apei pluviale in el.
5. Vecinii de deasupra nu au inundat.
6. Vecinii de dedesupt nu au fost inundati.
7. Vecinii de langa mine nu au inundat. Nisa pentru instalatia de apa se afla la ei in bucatarie.
8. Niciuna dintre instalatiile de la bucatarie (chiuveta, apa curenta si scurgere, incalzire) nu curge.
9. Apa iese de la imbinarea peretelui cu pardoseala.
10. Dimineata gasesc uscata zona (deci in timpul noptii nu se intampla problema).

De unde vine apa?

Va multumesc anticipat pentru sugestii (au venit deja pe acolo administratorul, 2 vecini, un instalator si...
1. Intai au dat vina pe pisoi (ca ar fi facut el una alta, dar sa fim seriosi, are doua luni. Nici daca face de 30 de ori in acelasi loc nu se face atat de mare balta).
2. Apoi mi-au vorbit de fenomene paranormale.
3. S-au oferit sa sparga zidul. Abia am renovat si numai asta nu imi trebuia pe cap!

Cu bine

Edited by baxyy77, 28 February 2007 - 12:19.


#44
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
am vazut o cgestie asemanatoare la un prieten. el statea la et. 4  si ii iesea apa tot podea.
du multa munca, injuraturi si sfaturi aberante ( sa darame blocul :coolspeak: ) a gasit problema.
unl de la et 7 a modificat ceva la ghiuveta si a fisurat teava de scurgere, iar apa se scurgea pe langa si gasea loc de iesire la el si la un vecin de la et 1.
asa ca vezi cam la ce ora incepe sa iasa apa si cine e acasa la ora aia.
sigur e de la scurgere, ca nu iese continuu.

Edited by Evergreen, 04 March 2007 - 16:15.


#45
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006
Multumesc pentru sugestie. Voi pleca diseara la colindat... sa vad care si cum.  :P

Edited by Evergreen, 04 March 2007 - 16:14.


#46
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
Ia sa nu mai dati vina pe biata mitza...daca totul e ok si nu ai un fenomen paranormal in bloc...inseamna ca ai un fenomen anormal (de vecin) care nu are ce face ziua si baga apa pe linga usa.

La plecare, dimineata, pune la o distanta mai mare de o latime de usa niste prosoape . eventual pe arcul de cerc facut de usa la deschidere, sa vezi daca se adeveresc spusele mele
Pasul doi : iti iei o zi libera si stai cu facaletul dupa usa :lol:

Logic ar fi ca sa ai exfiltratii dupa ora 16 pina in 24 cind lumea normala care traieste la bloc foloseste apa curenta.

#47
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006
Ieri am stat acasa aproape toata ziua... NIMIC ciudat nu s-a intamplat. O sa vad diseara ce si cum...
B)

Edited by Evergreen, 04 March 2007 - 16:14.


#48
abuf

abuf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 25.10.2005
ceva noutati pe tema asta?
si eu am, din cate se pare, oarecum aceeasi problema... gasesc apa pe gresie in baie,  sub chiuveta, desi chiuveta e uscata si nici nu fusese folosita in ultimele ore.   :angry:

#49
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006
Nimic, nimic de cateva zile...
Intre timp s-a intamplat ceva: nu a   plouat... sa fie oare inundatia mea din hol, apa de ploaie infiltrata cumva pe undeva?

Edited by Evergreen, 04 March 2007 - 16:13.


#50
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
undeva este o fisura . Pluviala (face legatura intre terasa blocului si subsol)ai verificat-o ?

#51
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
acum iar ploua...se poate verifica si asta, dar din ce a povestit nu prea sint tevi in zona aia..

#52
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View PostEvergreen, on Mar 4 2007, 16:02, said:

acum iar ploua...se poate verifica si asta, dar din ce a povestit nu prea sint tevi in zona aia..

Nu s-a mai intamplat nimic.
Nu stiu care e faza, sincer... :(

#53
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
Cel mai bun pentru a curata aceste burdufuri  este otetul  ,pui cat te lasa inima la fiecare chiuveta ,cada si apoi lasi vre-o jumate de ora pana sa pui apa .Se duce toata imbacseala care exista inclusiv pe sitele alea imediat de la chiuveta

#54
pma

pma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 29.12.2006
Cumpara un sifon si termina cu lucrul de mantuiala.
Nu saracesti pentru maxim 100.000!!!!!!!
Si nici nu ai nevoie de proiect sau instructiuni de folosire ca se prinde si fata mea de 5 ani cum se monteaza!!!
Asta da "topic"!!!!!!!!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate