Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Instalatii Sanitare, Canalizare, scurgere..

- - - - -
  • Please log in to reply
3415 replies to this topic

#3241
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006
apropo legat de sifon si scurgerea condensului, am o "situatie":
- acu cateva saptamani (inainte de Craciun) ne-a fost schimbata canalizarea din subsol, tevile vechi de fonta crapate/gaurite, inlocuite cu teava de PP noua, garnituri, etansa, etc....
- de cand s-a schimbat canalizarea, imi picura apa din centrala. Am desfacut si am observat ca iese apa din sifonul centralei (intre sifonul de plastic si furtunul de cauciuc care intre in sifon). SIfonul e curat, nu e infundata, l-am tot verificat.
- furtunul de condens din centrala e mufat (etans) la o teava de PPR care coboara in beci si se inteapa direct in scurgere, e bagat fortat direct intr-un capac de la o gura de vizitare.
- singura explicatie care am gasit-o e ca , mai nou, fiind canalizarea etansa, atunci cand se trage apa/curge apa si vine pe canalizare de sus cu viteza, daca sunt si mai multi simultan care folosesc, se creeaza la mine in teava de PPR o mica crestere de presiune ptr cateva secunde (pana se egalzieaza), iar acea presiune imi impinge apa din sifonul centralei afara (furtunul care se ufeaza pe sifon nu e foarte strans pe acesta).

Ce solutii am?

- sa elimin sifonul din centrala? sa mufez direct in teava de PPR care merge in scurgere?, fara nici un sifon? fiind imbinari destul de etanse nu ma astept sa iasa nici un miros de acolo, nemai-existand sifon nu se aduna apa niciunde, deci nu are ce sa impinga presiunea aia cand apare.
- sa largesc gaura dintre teava de PPR si capacul de la canalizare, astfel incat sa nu fie etans, si sa rasufle pe acolo presiunea cand apare -> o sa iasa ceva miros in boxa vecinului pe unde trece acea teava....e drept ca nu prea foloseste beciul, dar na....
- sa montez un sifon universal in exteriorul centralei, ceva de genul asta: link  ?
- altceva?

Edited by l_stoian79, 31 January 2023 - 08:51.


#3242
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Centrala are nevoie de sifonul intern, unele specifica ca dau eroare daca nu au apa, probabil trag aer prea mult.
Nu mi se pare ok conectarea directa in subsol, poate creste riscul sa refuleze apa ce vine de la niveluri superioare daca se infunda ceva in aval.
Cred ca ar trebui sa duci drenul centralei in canalizarea apartamentului tau pentru a evita presiunea creata in tevi de apa vecinilor.

#3243
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006

View Postl_stoian79, on 31 ianuarie 2023 - 08:49, said:


Ce solutii am?


- altceva?

Te conectezi in teava de canalizare de la tine din apartament. In niciun caz nu elimini sifonul centralei.

#3244
morley

morley

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.07.2007
Va solicit ajutorul, poate gasesc pe cineva sa-mi dea un sfat pentru o canalizare realizata sub presiune. Adica avem pe strada o teava pehd 110 ingropata in pamant, in aceasta teava fiecare locatar al strazii, din caminul propriu impinge sub presiune cu pompa de apa uzata cu tocator. La capatul strazii , aceasta teava pehd este racordata la un bazin, de unde societatea de canalizare are niste pompe cu care goleste in reteaua lor continutul rezervorului.
Problema mea este urmatoarea: este foarte mare presiunea pe teava pehd 110 iar pompa mea nu reuseste sa deschida clapeta de sens(care are 1 tol si 1 /4) pentru a deversa  continutul caminului meu.  Am cumparat o pompa noua , cum au majoritatea locatarilor, am redus diametrul clapetei de sens de  la 2 toli la 1tol si1/4 si tot nu reusesc sa golesc caminul decat  cam o data pe saptamana. Teava care iese din caminul meu are 50 diametru, un instalator a zis ca este prea mare diametrul, am pus o mufa si am redus la 40 diametrul tevii dar spre pompa mea. Acum configuratia este urmatoarea dinspre conducta stradala spre caminul meu, teava 50,mufa redusa la 40 un cot + inca un cot , clapeta de sens de 1 tol si 1/4 si pompa cu tocator.
Ma gandesc sa montez o clapeta de sens mai mica, oare ar putea pompa sa o deschida mai usor , daca suprafata clapetei ar fi mai mica?

Edited by morley, 05 February 2023 - 09:45.


#3245
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 22.04.2010
Salutare! Se poate monta vana de amestec termostatata - antioparire la o instalatie cu boiler pentru acumulare ACM si cu circuit pentru recirculare ACM?

Edited by angajatul_anonim, 10 February 2023 - 00:19.


#3246
cernatand

cernatand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.07.2009
Salut,

  Imi puteți va rog spune daca pot folosi o teava cu diametru interior de 11mm, pentru un circuit de apa calda cu lungimea de 13m?
  Am 24 ml de teava de inox careia vreau sa ii gasesc aceasta intrebuintare.
  Sursa de apa calda menajera este un boiler electric situat la inaltimea de 3m fata de pardoseala iar teava de inox va fi pozata ingropat in perete si pardoseala.
Presiunea de alimentare cu apa rece a boilerului este de 3.5 bar.

Edited by cernatand, 10 February 2023 - 17:03.


#3247
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postmorley, on 05 februarie 2023 - 09:44, said:

un instalator a zis ca este prea mare diametrul, am pus o mufa si am redus la 40 diametrul tevii dar spre pompa mea.
Reducerea asta este gresita. Nu face decat sa adauge o cadere de presiune suplimentara care consuma din presiunea disponibila de la pompa.


View Postmorley, on 05 februarie 2023 - 09:44, said:

Ma gandesc sa montez o clapeta de sens mai mica, oare ar putea pompa sa o deschida mai usor , daca suprafata clapetei ar fi mai mica?
Nu merge.

Forta = Presiune * Suprafata

Forta dinspre retea va fi mai mica, dar si forta dinspre pompa ta va fi mai mica cu aceeasi proportie si in final nu castigi nimic.

Deci pana la urma singura solutie este sa faci cumva sa ai presiune mai mare pe partea ta de clapeta.

View Postangajatul_anonim, on 10 februarie 2023 - 00:19, said:

Salutare! Se poate monta vana de amestec termostatata - antioparire la o instalatie cu boiler pentru acumulare ACM si cu circuit pentru recirculare ACM?
Da, se poate, dar trebuie o schema mai speciala.
Vezi Figura 2.6 din acest document:
https://www.caleffi....onics_21_na.pdf

View Postcernatand, on 10 februarie 2023 - 16:58, said:

diametru interior de 11mm...Presiunea de alimentare cu apa rece a boilerului este de 3.5 bar.
Daca ai 3.5 bar in amonte, eu zic ca merge.
Se va pierde ceva presiune pe conducta de 13 ml / 11 mm diam. interior, pierderea depinde de debit, dar stiu instalatii cu pexal 16x2 (12 mm diam. interior) mai lungi de atat care merg ok.

Edited by kolfleading, 10 February 2023 - 17:13.


#3248
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
Dap. E 5 dimineata. Sobolan sau soarece prin scurgerea de la wc ... L-am auzit, nu l-am vazut.

Va rog, sfaturi, va multumesc.

Uite cum stau lucrurile: de ceva vreme, cand vin de la serviciu, pisica mea sta sub wc la panda. Zic: e nebuna, toate pisicile sunt intr-o urechiusa ... Insa, in dimineata asta am auzit zgomote din spatele vasului. Stau la un demisol inalt. A venit pisica in goana, am aprins lumina, am tras apa ... a plecat, cred. Dar cred ca mi-a rontait un pic racordul flexibil. L-am mai schimbat eu ca avea gaurele foarte mici. Am crezut ca o fi de la substantele pentru toalete pe baza de acizi detartranti si le-am inlocuit cu de astea pe baza de enzime. Asta e al doilea racord care face gaurele mici.

Acuma: stau la bloc din 1934, tevi vechi de tot si cred ca din fonta prin curte, nu pot fi atinse ca se fac praf, le-om schimba noi, dar clapetele antiretur sunt prea mari pentru interior. Sunt si unele mici, par a fi de interior, dar nu stiu cat sunt de bune.

Acum doi ani era unul in baia cea mare. Cu ocazia pandemiei. Ca baia aia nu e gata si nu are wc montat inca. Folosea baia invers. Adica locatarii trimit ce fac in wc, el iesea din wc si-si facea treburile pe pardoseala. Nu am locuit aici in pandemie, a fost casa goala.

Acuma intrebarile mele sunt pentru clapete antiretur de interior. Alea mici cu ceva racord flexibil de cativa centimetri. De plastic. Or fi bune, nu se blocheaza, nu le rod rozatoarele ... ?

Va multumesc.

#3249
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Care este cea mai bună țeavă PPR de pe piață la momentul ăsta?
Sau mai bine care este un top 3?
Mulțumesc

#3250
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
Salut.
Am si eu nevoie de o parere. Imi voi schimba curand centrala veche (conventionala) cu una in condensatie si trebuie sa gasesc o solutie pt a elimina condensul.
Problema este ca in Bucatarie am o distanta de aprox 6-7m intre centrala si scurgerea de sub chiuveta si nu sunt situate pe acelasi perete si deci nu am cum sa fac o panta.
Ca si variante ar fi:
1. Montat o pompa de condens si conectat un furtun de 8 sau 10mm catre scurgere.
2. Conectat un furtun direct din centrala catre scurgere (ca o lira) si mers pe principiul vaselor comunicante (avand astfel mai mereu condens pe acel furtun in plan orizontal)

Dezavantajul primei variante ar fi un punct in plus de defect (pompa) si un cost mai ridicat. In var 2 ce dezavantaj as putea avea? De ce unii zic ca nu e indicat sa conectezi centrala la scurgere fara a avea panta directa?

In ambele cazuri va rog sa imi sugerati o metoda de a racorda furtunul la scurgerea de sub chiuveta. Nu am gasit pe net nici un adaptor / reductie sau stut de racord.
Mersi.

#3251
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010

View Postshadow_x3x, on 17 martie 2023 - 16:56, said:


...nu sunt situate pe acelasi perete si deci nu am cum sa fac o panta.


De ce nu ai cum?
Sunt pereți opuși?
Dacă sunt alăturați, pui 2 țevi si un cot, fiecare cu pantă spre chiuvetă.
Problema e că arată cam nașpa...
Asta dacă îți permite și spațiul.

Dacă stai la casă, poți da o gaură înclinată în perete, și o scoți afară.

#3252
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
Sunt la bloc. Bucataria este destul de mare si centrala este situata pe un perete (langa usa de la balcon) iar scurgerea e pe peretele opus si singura varianta e sa cobor sub pragul usii si apoi pe sub mobila de bucatarie si sa urc un pic spre scurgere. Deci panta chiar nu am cum sa fac. De asta am zis de cele 2 variante, insa nu stiu care e mai ok.

#3253
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010
Varianta 3. Pet de 5÷8 litri.

#3254
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
Exclus. Nu stau sa am grija sa vars galeata la cateva zile...

#3255
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006

 shadow_x3x, on 17 martie 2023 - 20:49, said:

Sunt la bloc. Bucataria este destul de mare si centrala este situata pe un perete (langa usa de la balcon) iar scurgerea e pe peretele opus si singura varianta e sa cobor sub pragul usii si apoi pe sub mobila de bucatarie si sa urc un pic spre scurgere. Deci panta chiar nu am cum sa fac. De asta am zis de cele 2 variante, insa nu stiu care e mai ok.
Din balcon nu ai cum sa ajungi in burlanul blocului? Nu e tocmai indicat, dat fiind ca e cam acid condensul, dar nah...

Edited by MirceaDWC, 20 March 2023 - 13:27.


#3256
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
Pai in primul rand nu este indicat (oricum nu am nici o scurgere in preajma), iar mai apoi pe timp de iarna condensul va ingheta si se va forma dop. O sa rezolv cu furtun pana la urma...ori cu pompa ori fara...ma mai gandesc.

Dar cum as putea conecta un furtun de 10mm diametru interior la racordul de condens al centralei? Imi trebuie un stut dedicat sau un adaptor ceva?

Edited by shadow_x3x, 20 March 2023 - 14:44.


#3257
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007
De iti trebuie panta ? crezi ca miroase ?

#3258
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
Voiam panta doar din simplu motiv ca nu voiam sa stau cu condensul in furtun prin casa. Am gasit momentan doar din alama un stut furtun 10mm cu filet ext de 1/2 care a fost conectat la o mufa ppr si apoi la centrala. O sa caut unul de pvc dat fiind faptul ca aciditatea condensului e posibil sa afecteze racordul de alama in timp. Deocamdata pare sa mearga ok pe principiul vaselor comunicante.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate