Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Instalatii Sanitare, Canalizare, scurgere..

- - - - -
  • Please log in to reply
3415 replies to this topic

#3205
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 09.08.2006

View Postadi0, on 01 septembrie 2022 - 19:58, said:

Mersi! Se poate sa imi dai un link cu o astfel de supapa te rog? Nici nu stiam ca exista asa ceva pentru apa... (dull)
Iata un exemplu. Vezi ce diametru ai acolo.
https://www.uneltisi...m0aAqtcEALw_wcB

#3206
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007

Pun aici intrebarea :
- un robinet de apa rece , cu o singura cale , cu pastile ceramice , la care cade o picatura la 1.5 h , se  considera  uzat ? defect ?

#3207
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006
Se considera ca are un inceput de sfarsit.

#3208
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007
Cind trebuie schimbat ? Cind va fi cu 1 picatura pe ...?

#3209
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.06.2006
am si eu i intrebare, pe tot circuitul de incalzire am teava de 32 si robineti dn25 / 1", am luat un filtru ferox tf1 de 1" care aparent vine cu robineti dn20 cu filet care pare ca la restul robinetilor mei dn 25 ...
poate sa cauzeze asta o problema? imi stranguleaza instalatia in acel loc? sa caut alt filtru? sau am gresit/inteles gresti complet dimensiunile

#3210
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006

View Posthspinache, on 08 septembrie 2022 - 12:18, said:

Cind trebuie schimbat ? Cind va fi cu 1 picatura pe ...?
oricand te deranjeaza zgomotul, consumul etc...

#3211
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007
Asa , in timp , daca este lasat nemiscat , se va accentua , va picura mai des ?





#3212
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006
Asta numai Dumnezeul robinetilor o poate sti...

#3213
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010

View Posthspinache, on 09 septembrie 2022 - 11:16, said:

Asa , in timp , daca este lasat nemiscat , se va accentua , va picura mai des ?
Schimba-l și gata, ca nu e apartament!

#3214
alexberi

alexberi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 03.06.2005
Am constatat o scurgere de apa la imbinarea dintre scurgerea care vine de la cada si intra printr-un cot lipit de un T montat pe coloana principala de scurgere.
Nu s-a plans nimeni inca de la etajele imferioare insa as vrea sa remediez. Coloana e de bloc construit la inceputul anilor '80.
Ma gandesc sa curat bine, smirgeluiesc, curat cu alcool si sa aplic una dintre:
- silicon sanitar
- adeziv pentru PVC, am unul gel de la Soudal
- mai exista si Codez-ul pe care insa nu l-am folosit niciodata
Nu imi e clar ce ar face priza mai bine, atasez niste poze.
Vedere de sus: Attached File  20220909_115954-01.jpg   157.56K   35 downloads
Vedere de sub cot, se vede scurgerea de apa de la imbinarea cotului dinspre cada cu T-ul de pe coloana: Attached File  20220909_123035-01.jpg   426.47K   32 downloads
Cotul: Attached File  20220909_124149-01.jpg   453.26K   19 downloads
Poza de sub cot: Attached File  pzVid04-01.jpg   183.6K   17 downloads

#3215
alexberi

alexberi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 03.06.2005
Sumar adezivi pe care ii am in vedere pentru lipire:
Codez (5ron/100ml)- Adeziv monocomponent pe baza de copolimeri etenici (toluen, acetona si xilen).
Se utilizeaza pentru lipirea pieselor din PVC dur (tevi, placi, jucarii, articole uz casnic): Attached File  Codez-J.JPG   34.36K   6 downloads

Adeziv pentru PVC rigid, Soudal 42A (30ron/250ml)- pe baza de copolimeri (timp intarire min 10 minute): Attached File  Soudal PVC adeziv.JPG   35.03K   5 downloads

Adezivul de montaj Tangit Kleber (17ron/125ml) - lipirea conductelor de presiune din PVC-U (uscare 60min, intarire 12 ore): Attached File  Tangit PVC-U.JPG   31.35K   4 downloads

La silicon sanitar Soudal Bai si Bucatarii (21ron/280ml)- monocomponent cu baza silicon. Produs de etanșare siliconic pe bază de acid acetic de înaltă calitate, permanent flexibil. Se aplica pe marea majoritate a materialelor de constructii, ceramica, portelan, geam. Nu aplicati pe PVC sau acrili: Attached File  Soudal Silicon Sanitar - Bai si Bucatarii.JPG   44.36K   3 downloads

Silicon sanitar neutru (31ron/280ml). foarte buna aderenta pe sticla, email, ceramica, PVC. Si pentru căzi și dușuri din acril și pentru materiale sintetice (exceptând PE, PP, teflon).
Termenul de neutru vine de la intarirea neutra.: Attached File  Soudal Silicon Sanitar Neutru.JPG   45.97K   3 downloads

#3216
Sheogorath

Sheogorath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 16.07.2009

View PostXTH, on 02 septembrie 2022 - 21:09, said:

Doar cu o picatura nu poti sa pierzi atita presiune.
Vezi sa nu ai aer pe instalatie si supapa automata din centrala il evacueaza scazind si presiunea.
Sau teava sparta in perete /pardoseala si te anunta vecinul peste 2 saptamini.
Cu caloriferul, da  poti sa-l blochezi si refaci presiunile.Numai sa inchida robinetii bine, altfel...in zadar.

Multumesc! Nu am nicio teava ascunsa, toate sunt la vedere. Zilnic le "masez" ca sa vad daca exista umezeala, dar nimic. Am constatat acum, dupa doua saptamani, ca pierderea de presiune este mult mai mica.

Am procedat cum m-au sfatuit si alti colegi, am oprit turul si returul din centrala pret de doua saptamani (mentionez ca nu locuiesc aici). Presiunea era fixata la 1.5. Cand m-am intors, am vazut ca a ramas constanta, deci problema nu este a centralei. Am deschis apoi robinetii, si instant a scazut la 1.4, ceea ce este mult mai bine fata de trecut.
CIneva ma sfatuia sa opresc pe rand caloriferele (tur+retur), si sa incep prin eliminare, sa vad unde as putea macar localiza problema. De aerisit, le-am aerisit pe toate dupa ce am montat centrala,
Nu stiu ce altceva mai pot incerca, am ajuns sa ma uit cu obsesie la manometru zi de zi. Orice sfat este binevenit.

#3217
dragoshelul

dragoshelul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.10.2007
Buna ziua!
Am si eu nevoie de niste sfaturi.
Am o camera de camin fara baie si WC, doar camera si bucataria. De 6 luni termoficarea a sistat furnizarea de apa calda din cauza unor vecini care nu si-au platit datoriile.
Am zis ca se rezolva dar din ce vad nu prea exista mari sperante.
De aceea as vrea sa gasesc o solutie pentru a avea apa calda si m-am gandit sa pun un boiler in bucatarie si sa trag o teava de diametrul cel mai mic pana la baia comuna. Apa rece o iau de la baie, ca ma racordez la teava de apa rece de la baia comuna.

Problema este ca, am camera pozitioata departe fiind chiar ultima camera de pe hol, distanta de la baie pana la camera fiind de aprox. 20 de metri. Ma gandeam sa pun ppr de 20mm imbracata in izolatie de 9 mm ca sa pastreze apa calda pana la baie pe distanta asta.

Intrebarea este: este rentabila dpdv tehnic aceasta solutie, in sensul ca apa ramane relativ la aceeasi temperatuta cum pleaca din boiler pana la dus sau se raceste mult pe traseu? Pe hol nu este frig dar nu este nici f cald, undeva la 16-20 grade, depinde de temperatura exterioara. Vara nu e problema.

O alta varianta ar fi sa pun cabina de dus in bucatarie, spatiul imi permite sa fac acest lucru, insa fiind pe colt camera, se mai face si acum putina igrasie, si mi-e teama ca avand in plus inca o sursa de umiditate in camera igrasia va fi mult mai mare. Scurgerea de la cabina o pot face printr-o pompa de evacuare menajera la teava de la chiuveta din bucatarie.

Va rog sa imi dati cateva sfaturi in legatura cu teava trasa la baie, daca e rentabil sau nu, si daca e ok cu cabina de dus in camera, ma refer la cei care poate au asa ceva. Deci nu vreau sa fac o baie separata ca nu se mai da voie din ce am inteles, doar cabina de dus in bucatarie.

Multumesc!

Edited by dragoshelul, 25 October 2022 - 19:01.


#3218
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,915
  • Înscris: 03.12.2005
Daca iti intra in buget un dezumidificator poti instala cabina iar ca umiditate vei fi cel mult unde erai fara el.
Chiar si fara dezumidificator, daca adaugi un pic de izolatie termica intre cabina si perete si etansezi bine nu vei avea probleme.

Cealalta alternativa la care ma gandesc e sa folosesti la dus un instant pe gpl, daca exista un perete exterior in care se poate gauri pentru cosul de evacuare. Exista modele cu aprindere pe baterii, si impreuna cu o butelie de picnic ai ceva ce poti monta pe o lisa din aia de descarcat si transporta la dus.

Sau poate va intelegeti sa il instalati in cooperare si vine fiecare cu butelioara lui, eventual. E un pic anevoie, dar si sa te speli cu apa rece nu-i vreo fericire.

#3219
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010

View Postsebulbus, on 26 octombrie 2022 - 16:59, said:

Cealalta alternativa la care ma gandesc e sa folosesti la dus un instant pe gpl, daca exista un perete exterior in care se poate gauri pentru cosul de evacuare.
Nu te mai gândi la gpl.
E o camera de cămin, dacă scapă gaze pe undeva, mor oameni.

View Postdragoshelul, on 25 octombrie 2022 - 19:00, said:


Problema este ca, am camera pozitioata departe fiind chiar ultima camera de pe hol, distanta de la baie pana la camera fiind de aprox. 20 de metri. Ma gandeam sa pun ppr de 20mm imbracata in izolatie de 9 mm ca sa pastreze apa calda pana la baie pe distanta asta.

Intrebarea este: este rentabila dpdv tehnic aceasta solutie, in sensul ca apa ramane relativ la aceeasi temperatuta cum pleaca din boiler pana la dus sau se raceste mult pe traseu?

Nu ar fi probleme pe 20m. Cu izolație.
Eu în schimb as monta boilerul în baia comună, dacă permite. Apa rece trasa de la tine, la fel și cablul de curent. Și ai scăpat de pierderi.
Sau dacă apa e la paușal, te legi direct din baie. Tragi doar curentul de la tine.

Edited by noxious30, 26 October 2022 - 18:01.


#3220
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 29.07.2017
Vreau sa golesc peste iarna instalatia sanitara. E vorba de o dependenta folosita ca bucatarie de vara. Neizolata, iarna e ca afara. Voi sufla cu compresorul toate tevile de alimentare.
Insa imi ramane apa in sifonul de la golirea cazii si in wc. E ok daca completez peste, lichid de iarna de parbriz auto? Ca parca as evita sa ma apuc sa le desfac.
Poate imi dati o solutie mai buna.

#3221
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,915
  • Înscris: 03.12.2005
Exact asta fac rulotistii si merge ok.

#3222
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Salut! Cum se numește piesa asta?

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate