Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Instalatii Sanitare, Canalizare, scurgere..

- - - - -
  • Please log in to reply
3415 replies to this topic

#3187
Hayden02

Hayden02

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.11.2019

View PostMirceaDWC, on 03 august 2022 - 14:56, said:

Verifica mai intai bateria, cum ti-am spus.
Instalatorul nu va pune in veci faianta, o sparge, isi face treaba, pleaca.
De incalzit se incalzeste cu lampa cu gaz, cu bricheta se aprind tigarile sau gratarul Posted Image NU te sfatuiesc sa incalzesti daca nu stii din ce este facuta instalatia, si nu vezi asta cand dai jos bateria.
Solutii degripante sunt foarte multe, nu apa oxigenata sau alte balarii, ai la indemana de la banalul WD40 pana la profesionalul Loctite LB 8040.

Ti-am spus, in locul tau as da jos bateria, as verifica oringurile si as inlocui garniturile inainte de a ma angaja la ceva major gen inlocuit excentrice/baterie etc.

Problema nu e doar de la baterie, e si de la excentrice.
Pana la urma nu m-am mai ocupat eu. Doar sa caut inbusuri compatibile pentru baterie a fost o bataie de cap.

#3188
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,598
  • Înscris: 23.12.2007
Pun urmatoarea problema:  teava de PPR simpla , orizontala , aplicata,  in interior ,  cu apa rece , izolata cu izolatie tip gri 6mm pretaiata .

a. in situatia ca este  iarna , pe perioada indelungata , sta  fara curgere prin teava [robineti inchisi] , izolatia este buna la ceva ? ajuta ?
b. unde cel mai des au tendinta sa inghete tevile ? vertical , orizontal, coturi , robineti, ? de ce spun meseriasi ca teava ppr este rezistenta si nu are nevoie de izolatie  ?
c. teava pexal este mai rezistenta , se preteaza mai bine decit teava ppr ?

#3189
adi0

adi0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.10.2019
O sa va povestesc ceva in speranta ca are cineva vreo idee cum sa investighez (presupusa) problema...

Am constatat acum mai multe luni ca apometrul inregistreaza ceva consum, cu toate ca in perioada monitorizata eu nu am folosit apa. Veti zice ca e sparta teava, ca picura la vreo mufa, ca picura intr-un rezervor de WC, ca picura vreun robinet, etc. Apa o inchideam la intrarea in casa si ramanea (pana acum vreo luna) o teava continua de 32mm de 35-40m lungime intre robinetul de separare de dupa apometru si robinetul de la intrarea din casa. In conditiile astea, am vazut un consum de 5-10 litri pe saptamana.

Recent, am conectat si garajul - o teava de 32mm de vreo 30m lungime. Undeva dupa apometru, am un teu 32-25-32 iar pe langa garaj am o mufa simpla (muncitorii mi-au cutat teava care intra in garaj, deci am fost nevoit sa innadesc cu o mufa). In noul setup, am constatat zilele trecute un consum de vreo 40 litri in 2 saptamani jumate, fara sa consum eu nimic. Deci s-a cam dublat fata de cazul in care era conectata doar casa.

Conexiunile le-am tot verificat si e exclus sa picure pe acolo. De asemenea, mi-e greu sa cred ca e gaurita teava pe traseu. Casa e relativ apropiata de statia de pompare apa (nu stiu care e denumirea corecta) din zona. E posibil ca in momentul in care creste presiunea de la sursa, tevile mele (traseu destul de lung) sa mai "accepte" 50-100-200-X ml de apa, cantitate inregistrata de apometru, dar care se intoarce in instalatia principala iar apometrul sa nu mai inregistreze intoarcerea apei? Dupa parerea mea, e destul de logic ca in momentul in care se "impinge" apa in instalatie, sa creasca presiunea din instalatie iar cand se consuma (un vecin de exemplu), sa scada pentru o perioada de timp pana cand este detectata scaderea si la sursa.

Aveti idee cum as putea valida/invalida inginereste ce am descris eu?

#3190
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Imediat dupa apometru , montezi supapa de sens si ai rezolvat banuiala.

#3191
adi0

adi0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.10.2019

View PostXTH, on 01 septembrie 2022 - 18:59, said:

Imediat dupa apometru , montezi supapa de sens si ai rezolvat banuiala.

Mersi! Se poate sa imi dai un link cu o astfel de supapa te rog? Nici nu stiam ca exista asa ceva pentru apa... (dull)

#3192
Sheogorath

Sheogorath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 16.07.2009
Va salut, de curand mi-am montat o centrala termica, si ma confrunt cu problema pierderii presiunii in instalatie. Cum locuiesc la etajul 9, singura metoda prin care pot face presiune este utilizarea unui vermorel pe robinetii de golire, intrucat presiunea din sistem abia atinge 0.5 bari.
Am constatat ca pierd cam 0.1 bari pe zi, si din ce am observat vinovat ar fi caloriferul din baie. Astazi am refacut etanseitatea robinetului de tur, unde chiar am vazut o picatura. Pe seara insa, am constatat ca si robinetul de retur prezinta urme de umezeala. Pana cand voi reusi sa gasesc instalatorul, as vrea sa trec acest calorifer "pe dreapta".

Intrebarea mea este : daca inchid ambii robineti ai caloriferului din baie (ultimul din instalatie), va putea functiona centrala corect? Vreau sa fac un test de doua-trei zile cu acest calorifer oprit astfel incat sa vad daca el este vinovatul pentru pierderea de presiune sau trebuie sa caut in alta parte. Momentan folosesc metoda servetelului la toate imbinarile posibile, atat la PPR cat si la niplurile caloriferelor.

#3193
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 29.04.2006
Salutare, la amenajarea unei locuințe preluata la gri, după ce instalatorul a montat bateria la cada mi-a spus ca aceasta e ușor strâmbă din cauza țevilor din perete și ca singura varianta pentru îndreptarea bateriei este sa spargem peretele și sa se îndrepte țevile din perete. Ideea este ca reparația s-ar face pe garantie, după care aducerea la stadiul inițial ar reveni meseriașului meu. Din păcate am montat și cada, iar placi de faianta mai am doar 2 bucati și nu mai găsesc în alta parte, astfel, dacă Dorel sparge mai mult de o placa, risc sa nu mai pot aduce la starea inițială. Bateria este usor înclinată în jos. Are cineva idee de o alta soluție decât cea se a sparge peretele? De asemenea vad ca excentricul rămâne neacoperit de masca de teava și instalatorul a zis ca nu poate tăia din interior excentricul deoarece bateriile Grohe au nu știu ce garnitura acolo.

Attached Files



#3194
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006
Da, din pacate solutia propusa de el e singura in cazul tau, nu se poate corecta din excentric aceasta deviatie axiala a mufei...

#3195
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 29.04.2006
daca o las asa, banuiesc ca nu exista niciun risc si singurul inconvenient este de estetica

#3196
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006
Exact

#3197
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
La excentric, daca-i este frica instalatorului sa taie din partea exterioara, pe care etanseaza bateria, se poate taia un pic din partea ce este infiletata in "mufa" din perete.

#3198
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010

View PostSheogorath, on 01 septembrie 2022 - 21:34, said:

Va salut, de curand mi-am montat o centrala termica, si ma confrunt cu problema pierderii presiunii in instalatie. Cum locuiesc la etajul 9, singura metoda prin care pot face presiune este utilizarea unui vermorel pe robinetii de golire, intrucat presiunea din sistem abia atinge 0.5 bari.
Am constatat ca pierd cam 0.1 bari pe zi, si din ce am observat vinovat ar fi caloriferul din baie. Astazi am refacut etanseitatea robinetului de tur, unde chiar am vazut o picatura. Pe seara insa, am constatat ca si robinetul de retur prezinta urme de umezeala. Pana cand voi reusi sa gasesc instalatorul, as vrea sa trec acest calorifer "pe dreapta".

Intrebarea mea este : daca inchid ambii robineti ai caloriferului din baie (ultimul din instalatie), va putea functiona centrala corect? Vreau sa fac un test de doua-trei zile cu acest calorifer oprit astfel incat sa vad daca el este vinovatul pentru pierderea de presiune sau trebuie sa caut in alta parte. Momentan folosesc metoda servetelului la toate imbinarile posibile, atat la PPR cat si la niplurile caloriferelor.
Doar cu o picatura nu poti sa pierzi atita presiune.
Vezi sa nu ai aer pe instalatie si supapa automata din centrala il evacueaza scazind si presiunea.
Sau teava sparta in perete /pardoseala si te anunta vecinul peste 2 saptamini.
Cu caloriferul, da  poti sa-l blochezi si refaci presiunile.Numai sa inchida robinetii bine, altfel...in zadar.

#3199
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

View PostEagle Raider, on 02 septembrie 2022 - 09:00, said:

daca o las asa, banuiesc ca nu exista niciun risc si singurul inconvenient este de estetica
Corect .Laso asa . Eu unul nu ma-s mai complica .

#3200
andrey_dumytrescu

andrey_dumytrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 06.08.2007

View Postreborn_21, on 02 septembrie 2022 - 10:45, said:

La excentric, daca-i este frica instalatorului sa taie din partea exterioara, pe care etanseaza bateria, se poate taia un pic din partea ce este infiletata in "mufa" din perete.
Așa a făcut la mine a tăiat din filetul ce intra in perete


#3201
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Attached File  schema-arca-puffer-centrala.jpg   56.15K   5 downloadsAttached File  schema-de-montaj-puffer-cu-centrala-termica-pe-lemne-si-biler-768x525.jpg   42.54K   6 downloads

Salutare

Am găsit aceste scheme de montaj, mă interesează poziția pompei de calorifere, pe tur, cred că și eu trebuie să fac la fel, am pufferul nepresurizat, mai sus de calorifere, și pompă pe retur, dar nu ajunge apă la ultimele calorifere.

cred că trebuie să modific,

ce părere aveți?
Mulțumesc

Attached File  schema-de-montaj-pompa-de-by-pass.jpg   17.92K   6 downloads

Attached File  20220904_222400.jpg   161.15K   6 downloads

Attached File  20220904_222331.jpg   138.61K   6 downloads

p.s
mentionez că am închise aproape toate caloriferele din retur aproape de tot,  sunt deschise doar o jumătate de tură,  iar ultimele două ce nu ajunge apă destulă sunt deschise de tot, 6 ture e maximul.
Abia așa reușesc să am doar 4 grade diferențe între camera ultimă și celelalte

p.s.2
țeavă 32 ppr între puffer pompă și T-eu.
restul ppr 25 tot

Edited by silenced, 05 September 2022 - 05:53.


#3202
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
în cazul meu pompa trebuie pe tur
presiunea actuală în calorifere tur e dată doar de diferența de înălțime
ceea ce ptr ultimele calorifere care sunt după 6x2 12 coturi, e prea mică
cred că pun încă o pompă pe tur, și apoi văd dacă mai e nevoie și de cea de pe retur, poate le folosesc pe ambele doar dacă am nevoie de putere mare la început, mai vedem

#3203
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Ceva de genul ăsta vreau să fac, pompele sunt identice, sper că se va comporta ca și cum ar trece direct prin puffer, ca printr-o serpentină,  fără nici o pierdere de presiune și debit în el.
ce părere aveți?

Attached Files


Edited by silenced, 05 September 2022 - 10:53.


#3204
AIVV

AIVV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 13.02.2011
Buna,

Acum aproximativ un an am montat o fosa septica tri-camerala, mai verificam din cand in cand sa vad cum sta si era totul in regula. Astazi cand m-am uitat, in ambele tuburi de verificare era plin de musculite, o gramada, nici bine nu am deschis capacul ca a fost plin de ele peste tot :)). Este normal? Acum cateva luni nu erau, dar cred ca ultima data am verificat prin primavara.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate