Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Instalatii Sanitare, Canalizare, scurgere..

- - - - -
  • Please log in to reply
3415 replies to this topic

#3151
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006

 l_stoian79, on 27 septembrie 2021 - 20:50, said:

Salutari.
Am o intrebare si poate ma puteti lumina si pe mine: am avut o discutie cu un instalator sa vina sa imi faca instalatia in casa, si in urma discutie a reiesit ca la wc-uri trebuie "aerisitor"...ca altfel se intampla o intamplare (n-am reusit sa inteleg fenomenul descris) si raman "fara garda hidraulica in sifon" si vin mirosurile in casa de la fosa.
Acu eu am trait la bloc toata viata, dar nu reusesc sa inteleg de ce la bloc nu am acea conducta de aerisire ("minim 50mm diametru") trasa pana in podul blocului sau undeva afara, si cu toate astea nu imi vine nici un miros din canalizare. Adica mai pe romaneste spus, si la bloc am tot buda, si la casa a fi tot buda... acu ca poate pun cu rezervor ingropat... eu tot nu inteleg de ce trebuie trasa acea teava pana sus in pod, sau undeva afara prin fatada, ca doar rezervorul ala nu e inchis etans in masca/zid, tot trece aer pe langa clapeta si se egalizeaza presiuni, etc...
Multam anticipat de explicatii!

Legat de problema de mai sus, acum la 6 luni d ela darea in functionare a bailor/fose & shit, NU s-a montat niciun aerisitor/teava/etc... si cu toate acestea, nu raman fara "garda hidraulica", nu miroase nimic, totul e in parametri. Voi reveni cand finalizez si folosesc si toaleta d ela mansarda, sa vedem daca se schimba situatia atunci.

#3152
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Pun o intrebare la care nu gasesc un raspuns .
Pentru montare apometru se folosesc garnituri de cauciuc sau clingherit ? Cind este indicat sa folosim garnituri clingherit  ? Au vreo utilizare  mai specifica ?

#3153
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Klingherit-ul de obicei se pune la instalatii de abur sau apa fiarta la calorifere. De obicei se dadea cu miniu de plumb / ulei de ricin sau alt etansant / adeziv ca sa nu existe scapari. In timp klingheritul se taseaza si de aceea nu se foloseste singur ci impreuna cu un etansant. La apometru se foloseste de obicei cauciuc altfel forta de strangere necesara este mai mare la klingherit. Simplist, cauciuc la legaturi demontabile si klingherit la legaturi nedemontabile (fixe). Apometrul se considera demontabil deoarece se trimite la verificare odata la cativa ani.

Edited by The Stressmaker, 30 June 2022 - 16:59.


#3154
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Am inteles cu clingheritul .
Din cit tin minte , cele originale nu erau din cauciuc ; nu stiu daca erau din carton sau clingherit .
Am cumparat 4 tipuri de garnituri : de cauciuc negre , de cauciuc albastre , de carton[banuesc eu] rosii , de clingherit [probabil] pe o parte verzi pe o parte albe .

Deci : ce deosebire este intre cele de cacuciuc negre si albastre , cind trebuie folosite cele de carton rosii ?

#3155
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Cauciucul negru probabil este cauciuc butilic iar cel albastru ceva cauciuc siliconic daca este semitransparent. Klingheritul verde / alb seamana cu cele pentru GPL (butelie). La fel, cel rosu poate fi klingherit subtire, seamana la descriere (cred ca tot pentru GPL).

#3156
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Stie cineva ce cheie fixa trebuie pt. desfacerea perlatorului de la chiuveta? De 24? Eu am luat de la Leroy pachet cu cheie de plastic (care are si functia de curatare a perlatorului), impreuna cu 2 perlatoare in pachet, dar am observat ca se toceste, iar la bateria de la cada care e afectata de calcar nu merge sa desfac perlatorul sa-l schimb, cu asta de plastic (e prea intepenit, deci imi trebuie cheie metalica obisnuita).

#3157
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Aia xe plastic este de unica folosinta, sa montezi , si atit.Tu vrei si demontare....ehheee!, prea mult.


#3158
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Pana la urma am luat alta baterie, Ferro, asta nu mai are comutatorul de dus deasupra, ca cele obisnuite, ci dedesubt, unde se conecteaza si furtunul dusului, dai stanga dreapta sa comuti. E mai bine asa, poate nu se va mai bloca din cauza apei calcaroase (la noi e foarte calcaroasa si ar trebui sa schimbi bateriile la cel putin 2 ani, dar cu asta am dus-o asa ani de zile, mai ales ca nu locuiesc acolo permanent. Vad ca scrie ca aceasta are perlator M28, deci ar fi putin mai mare decat cel obisnuit de la chiuveta, M24.

#3159
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Abia astăzi a venit instalatorul asociației. A băgat șarpele pe acoperiș la etajul 4. Nu trece.
Deci vecina de la etajul 4 a astupat.

Asta era cauza.

Va trebui să remedieze. 

#3160
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006
Sal. Pentru o baie la casa (doar parter) , unde o sa fie dus, bideu , wc, si 2 lavoare, mai trebuie pusa si teava de aerisire? merci.

#3161
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
neaparat!

#3162
Hayden02

Hayden02

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.11.2019
Bateria de la cada/dus picura, doar la apa calda.
Picura unde se imbina excentricul cu bateria, langa piulita mare de care se strange.

Instalatorul de pe scara a venit si a pus niste garnituri, dar tot picura. A incercat sa scoata excentricul, dar nu a putut si mi-a spus ca trebuie sparta faianta.

Nu stiu daca am incredere sau la cine altceva sa apelez, un instalator profesionist?

Trebuie inlocuita bateria si excentricul?

#3163
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
Schimba instalatorul :)
Trebuie verificat daca cele doua excentrice din perete se aliniaza. Apoi verificat scaunul pe care calca garnitura in baterie. Apoi puse garnituri noi si montata corect bateria, astfel incat sa nu mai curga.
Asta daca defectul este identificat corect si curge la imbinarea intre excentric si baterie.
Daca curge la imbinarea intre excentric si muga din perete, solutiile sunt diferite, in functie de ce anume ai acolo (excentric, material instalatie etc.

#3164
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010

 fob2310, on 31 iulie 2022 - 12:30, said:

Sal. Pentru o baie la casa (doar parter) , unde o sa fie dus, bideu , wc, si 2 lavoare, mai trebuie pusa si teava de aerisire? merci.
Eu am băi suprapuse, P+M, și nu am aerisire.
Nu am nici o problemă.
Când trag apa la etaj, se misca un pic apa în vasul de la parter. UN PIC!
Nici pomeneala sa soarbă garda de apa din sifoane.
Dacă ții neapărat, exista clapete care fac treaba asta.

Și care poate fi montată ulterior, dacă e ceva în neregulă. Desi nu cred!

Edited by noxious30, 01 August 2022 - 19:09.


#3165
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
Daca se misca apa in vasul WC, adica iti trage vacuum pe coloana de 110, realizezi ca apa din garda de apa de 32 a unui sifon de pardoseala o absoarbe toata, da? Sau de la lavoarul de la etaj. De ca naiba te-ai complica sa nu pui aeresire sau sa o faci ulterior, cand te costa, mai ales in faza de constructie, mai nimic, o reductie de la 100 sau 110 la 32 si o bucata de teaba pe care o scoti prin perete afara....

#3166
Hayden02

Hayden02

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.11.2019

 MirceaDWC, on 01 august 2022 - 13:26, said:

Schimba instalatorul Posted Image
Trebuie verificat daca cele doua excentrice din perete se aliniaza. Apoi verificat scaunul pe care calca garnitura in baterie. Apoi puse garnituri noi si montata corect bateria, astfel incat sa nu mai curga.
Asta daca defectul este identificat corect si curge la imbinarea intre excentric si baterie.
Daca curge la imbinarea intre excentric si muga din perete, solutiile sunt diferite, in functie de ce anume ai acolo (excentric, material instalatie etc.

Instalatorul a zis ca s-a scurs apa intre muga si excentric, dar acum nu observ. In momentul asta picura in fata piulitei pe exterior.

Daca e ruginit intre muga si excentric, sa incerc sa fortez? Cred ca instalatorul a incerca sa prinda dintre spatiul dintre filet si nu a putut, dar daca le inlocuiesc pot sa prind de filetul exterior?

Cred ca voi incerca sa instalez eu. Dar am luat o baterie noua care e cu ~1 cm mai scurta intre cele 2 inele. Am vazut pe net ca din excentrice se poate ajusta? Sa fie nivela cele excentrice si sa iasa in afara la acceasi lungime?
Teflon se pune de ~20 ori sau sa nu se simta ca joaca?

#3167
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
Eee, nu e nici chiar asa de simplu. Pe rand:
Pentru a scoate excentricul trebuie in primul rand sa stii din ce este instalatia. Apoi, excentricul se prinde cu cheia de spatiul dintre cele doua filete, niciodata de filet. Majoritatea excentricelor de la bateriile noi care au stat mai mult de 2 - 3 ani in perete se rup cand incerci sa le scoti. De aceea este important sa stii din ce material este instalatia din perete, pentru ca daca este din otel sau cupru poti incalzi usor excentricul inainte de a incerca sa il scoti, daca e din PPR trebuie sa aplici solutii de degripare, ca daca incalzesti il topesti.
Apoi, pentru a regla distanta din excentric se infileteaza simultan ambele excentrice, fara a aplica canepa sau teflon si le potrivesti cat mai bine, cu o nivela deasupra lor, pana cand obtii distanta dorita si alinierea corecta (atat a fiecarui excentric cu piulita cat si a excentricelor intre ele). Dupa ce ai facut asta, dai semn pe excentrice si pe pereti, le scoti, aplic teflon sau canepa si pasta de filete, le infiletezi pana in apropierea pozitiei finale marcata si apoi le aduci din aproape in aproape. De preferat sa le "aduci" la pozitie doar prin infiletare. La final, dupa ce ai obtinut pozitia corecta montezi bateria.
Asta e teoria. Cu practica vezi tu cum iti iese.

Acum, revenind la problema ta. Spui ca iti curge apa pe la piulita bateriei si ca ai pus mai multe garnituri si tot curge. Unele baterii de genul asta au si un oring. Demonteaza bateria si daca in spatele piulitei olandeze ai un cap de inbus (hexagon), e foarte posibil ca asta sa fie problema ta. Pui frumusel imbusul pe bucata aia, o desfaci si o sa vezi ca are unul sau doua oringuri acolo. Le inlocuiesti si ai scapat de curgere. In general, apa, si mai ales cea calda, lasa urme pe unde se prelinge, este usor sa vezi pe unde ai problema.

#3168
Hayden02

Hayden02

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.11.2019

 MirceaDWC, on 03 august 2022 - 11:02, said:

Eee, nu e nici chiar asa de simplu. Pe rand:
Pentru a scoate excentricul trebuie in primul rand sa stii din ce este instalatia. Apoi, excentricul se prinde cu cheia de spatiul dintre cele doua filete, niciodata de filet. Majoritatea excentricelor de la bateriile noi care au stat mai mult de 2 - 3 ani in perete se rup cand incerci sa le scoti. De aceea este important sa stii din ce material este instalatia din perete, pentru ca daca este din otel sau cupru poti incalzi usor excentricul inainte de a incerca sa il scoti, daca e din PPR trebuie sa aplici solutii de degripare, ca daca incalzesti il topesti.
Apoi, pentru a regla distanta din excentric se infileteaza simultan ambele excentrice, fara a aplica canepa sau teflon si le potrivesti cat mai bine, cu o nivela deasupra lor, pana cand obtii distanta dorita si alinierea corecta (atat a fiecarui excentric cu piulita cat si a excentricelor intre ele). Dupa ce ai facut asta, dai semn pe excentrice si pe pereti, le scoti, aplic teflon sau canepa si pasta de filete, le infiletezi pana in apropierea pozitiei finale marcata si apoi le aduci din aproape in aproape. De preferat sa le "aduci" la pozitie doar prin infiletare. La final, dupa ce ai obtinut pozitia corecta montezi bateria.
Asta e teoria. Cu practica vezi tu cum iti iese.

Acum, revenind la problema ta. Spui ca iti curge apa pe la piulita bateriei si ca ai pus mai multe garnituri si tot curge. Unele baterii de genul asta au si un oring. Demonteaza bateria si daca in spatele piulitei olandeze ai un cap de inbus (hexagon), e foarte posibil ca asta sa fie problema ta. Pui frumusel imbusul pe bucata aia, o desfaci si o sa vezi ca are unul sau doua oringuri acolo. Le inlocuiesti si ai scapat de curgere. In general, apa, si mai ales cea calda, lasa urme pe unde se prelinge, este usor sa vezi pe unde ai problema.

Daca s-ar rupe excentricul la cine trebuie sa apelez, poate instalatorul sa sparga si puna peretele la loc, fainta, etc?


Probabil ca o sa vad din ce e instalatia cand dau jos bateria?
Alftel optiunile care le-am gasit ar fi apa oxigenata, solutii anti rugina? Daca nu e de plastic merge cu o bricheta sau cu ce se incalzeste?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate