Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Instalatii Sanitare, Canalizare, scurgere..

- - - - -
  • Please log in to reply
3415 replies to this topic

#3097
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 28.02.2006
Deduc ca atunci cand folosesti scurgerea aerul din coloana iese prin aerisitor, respectiv apa iti iese prin sifonul de pardoseala. My 2 cents: ai canalizarea infundata.

#3098
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Eu cred că cel mai simplu e să te uiți în sifonul de pardoseală fix în momentul în care tragi apa. Fă probe cu trasul apei și la parter și la etaj și vezi dacă la una dintre trageri se modifică nivelul apei din sifon. Pentru că eu nu cred că tragi apa acum și se golește/refulează sifonul după 10 minute.

#3099
Tiburon123

Tiburon123

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.10.2021
Salut,

Pe coloana, la parter este bucataria, nu am avut probleme acolo .. s-a intamplat de 2 ori in 7 luni sa vad ca apa nu curgea insa a curs fara sa-i fac nimic pana la urma .. nu am depistat o cauza.
In sifonul de la etaj am aceeasi problema sufla aer, bolboroseste dupa care se blocheaza. Daca deschid aerisitorul cu mana .. arunca putin aer si se goleste sifonul fara probleme.
Traseul catre fosa nu este blocat, apa ajunge in fosa ... nu ma pot gandi decat la o singura solutie, sa scot o teava afara pe langa casa (sus) si sa o las libera (cu un capat conic sa nu ajunga pasarile in ea).

Exista oare un aerisitor care sa mearga si in astfel de situatii? Cand evacuarea impinge aerul spre baie? Practic o membrana care sa mearga in ambele sensuri la o presiune mai mare? Posted Image

Multumesc
Tibi


View PostMirceaDWC, on 18 ianuarie 2022 - 14:08, said:

Deduc ca atunci cand folosesti scurgerea aerul din coloana iese prin aerisitor, respectiv apa iti iese prin sifonul de pardoseala. My 2 cents: ai canalizarea infundata.
Asa m-am gadit si eu insa daca anulez aerisitorul si las teava libera nu am probleme .. apa se duce catre fosa.
Posibil sa fie ceva pe traseu care nu blocheaza complet? Dar si asa nu are sens ... cat timp apa ajunge in fosa .. de ce vine aerul inapoi?
Ma gandesc ca ar putea sa fie de la gazele din fosa si de la faptul ca nu am capac cu gauri in el?

Edited by Dany_Darke, 20 January 2022 - 11:53.


#3100
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 28.02.2006
Pai iti explic cum: intre etaj si parter sau chiar mai departe ai un dop partial. Tu bagi sa zicem 100 l/minut cand tragi apa la etaj in teava, pe langa dop trec 20 l/minut. Cei 80 l in plus in loc sa coboare pe canalizare si sa produca vacuum ca sa deschida membrana aerisitorului, urca/ raman in coloana si imping aerul din aceasta in afara, adica iti inchid membrana, respectiv iti ies prin sifonul de pardoseala. Cand scoti mebrana din calcul, aerul din teava poate sa iasa, dar asta nu inseamna ca instantaneu se duce tot ce ai pe coloana, doar ca nu mai se infunda.

Sau, varianta 2, membrana aerisitorului automat nu functioneaza corespunzator si iti astupa capatul coloanei, insa nu s-ar comporta cum spui, ti-ar goli garzile de apa.

#3101
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 18.01.2010

View PostTiburon123, on 20 ianuarie 2022 - 10:15, said:


...cat timp apa ajunge in fosa .. de ce vine aerul inapoi?
Ma gandesc ca ar putea sa fie de la gazele din fosa si de la faptul ca nu am capac cu gauri in el?
Verifică fosa. Acolo e problema.
Eu pățeam fix la fel când se umplea fosa și trecea nivelul peste țeava care venea din casă. Practic, apa de la wc in loc sa curgă liber, întâmpină rezistență atunci când capătul țevii de canalizare se află sub apă.
Deci, îți propun sa începi cu fosa, sa te asiguri ca țeava care intră în fosa se află complet deasupra lichidului.
Mai apoi verifici eventuale blocaje pe traseu.

#3102
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Este normal ca sifonul (tub riflat) de la lavoar sa rețină apa? Are o burta din cauza modului de montaj.

#3103
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Da, acela este "dopul de apa" care blocheaza mirosul din canalizare, sa nu vina inapoi in casa.

https://supermeseria...al-in-casa.html

Edited by kolfleading, 03 February 2022 - 08:31.


#3104
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 20.09.2007
Salut! Am o mare dilema legata de canalizarea casei: am 2 iesiri din casa si acolo unde se unesc as vrea sa pun un camin si cum nu exista cu 2 intrari si o iesire, o sa pun cu 3 intrari si o iesire si una din intrari o astup. Am vazut ca sunt camine de inspectie de 315 si de 400, dar pe Dn110 nu prea gasesc de 400, care m-ar tenta pentru ca e ceva mai larg. Sa merg pe 315, sau sa iau de 400 cu intrari/iesire de 160 si sa pun reductii (parca nu as pune totusi atatea imbinari)? Ideea e ca imi iese destul de jos canalizarea din casa, pentru ca am scos-o conform proiectului la vreo 80 cm sub cota terenului si capatul de la fosa ajunge la 1,3 m sub teren, iar caminul unde se unesc cele 2 e mai aproape de fosa, deci destul de jos, de asta as prefera diametrul mai pare, sa fie mai usor accesibil in caz de nevoie.

Edited by nightmare392, 07 February 2022 - 12:30.


#3105
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Faci un camin din beton de ce dimensiune doresti.In care intri cu cele 2 si iesi cu 1
Spor!

#3106
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 20.09.2007
Prefer de PVC, pentru ca nu am betoniera si inchiriat + adus ciment si balast e destul de incomod pentru un camin. Practic ajung sa ma coste cat 7 camine de pvc. Daca aveam deja balast ramas de la alte lucrari si o betoniera a mea, merita sa fac din beton, asa e prea mult deranj si prea scump. Si la beton mai e si problema hidroizolarii, pentru ca apa aia cu dejectii o sa se infiltreze prin el si o sa ajunga in solul din jurul lui.

Edited by nightmare392, 07 February 2022 - 12:57.


#3107
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 28.02.2006
De ce nu pui un tub de beton de 100x100?

#3108
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 20.09.2007
Pai faptul ca are cateva sute de kg ar fi un motiv. O sa lucram 2 oameni si e imposibil sa ridicam 400 - 500 kg si miniexcavatorul va incapea mai greu dupa ce e sapat santul. E spatiu cam 2,5 m intre gardul vecinului si casa, deci e greu de manevrat acolo asa ceva.

Edited by nightmare392, 07 February 2022 - 14:03.


#3109
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 28.02.2006
Clar iti trebuie ceva de ridicat, asa-i. Dar e sfant, asezat fain pe un pat de beton, il gauresti unde si cum ai tu nevoie, suporta capac, ai spatiu in el daca e nevoie...

#3110
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 20.09.2007
Stiu, dar e mult prea complicat. Implica sa torn beton sub el, ceea ce ma duce la ce scriam mai sus: inchiriat betoniera, adus balast, saci de ciment etc, complicat si cu costuri mari si cred ca PVC-ul, desi nu e la fel de rezistent mecanic, tine mai mult in timp, pentru ca plasticul nu prea se degradeaza. In plus banuiesc ca imi ia 10 minute sa montez un camin de PVC.

Edited by nightmare392, 07 February 2022 - 14:39.


#3111
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Zici tu 10min ?, peste vreo 4h dupa ce sapi groapa de cel putin 1m in diametru.
Betonul nu pierde zeama nici daca este plin, dar mai cu seama lq canalizare, nu are cum pentru ca se scurge.

#3112
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Daca exista solutii profii si simple nu inteleg de ce se complica lumea...

#3113
Xelo

Xelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 12.05.2005
Ma intromisionez si eu in topic cu o intrebare legata de instalatia sanitara a vasului de WC.

De la o vreme incoace, pare ca ansamblul de eliberare a apei din rezervor a dezvoltat draci pe el si nu mai etanseaza corect, observ picaturi constante in vasul propriu zis si din cand in cand declanseaza parghia pentru a reface rezerva de apa pierduta.

Desfacand capacul de la rezervor am observat si ca nivelul apei se opreste mai jos cu vreo 2 degete decat ar fi normal (lucru vizibil si prin lina de demarcatie a reziduurilor de la nivelul vechi). Nu stiu daca e o problema separata sau sunt legate in vreun fel...

Pot sa corectez in vreun fel pierderea asta de apa (etanseitatea), exista vreun reglaj sau garnitura de schimbat, ceva de genul?
Vasul si ansamblul rezervorului (banuiesc) sunt Gala/Geberit, daca are vreo importanta.

Edited by Xelo, 10 February 2022 - 15:31.


#3114
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Posibil depunere de nisip, piatra in zona garniturii.
Eliberezi bazinul si actionezi manual tubul ala de inchide clapeta, eventual invirti putin st dr

Motivul 2, putina apa dupa cum spui, lipsa presiune gravitationala exercitata pe acea garnitura si evident pierdere.

Modivica nivelul de umplere, trebuie sa vezi cum se modifica, sa se umple cu max 1cm mai jos decit supraplinul mecanismului.

Spor!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate