Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Instalatii Sanitare, Canalizare, scurgere..

- - - - -
  • Please log in to reply
3415 replies to this topic

#3079
raduhehehe

raduhehehe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.01.2018

View Postreborn_21, on 01 decembrie 2021 - 20:40, said:

In ultimul post ai postat 2 filmulete:

1 - Unul in care tu nu consumi apa deloc, ca apometrele nu se invirt
2 -  Unul la care ai inchis si robineti principali (aiurea).

Problema nu-i de la tine. Este de la alti vecini.

Corect ce ai spus.
Dar azi, cand am dat drumul la apa calda la maxim de la bateria de la chiuveta, s a declansat zgomotul asta, si s a oprit doar prin inchiderea robinetului de sub chiuvet. Cred ca asta se intampla la toti vecinii de pe coloana.

#3080
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009

View PostThe Stressmaker, on 29 noiembrie 2021 - 09:55, said:

Cu teava de la masina de spalat ajungeti la un teu sub cada. Apoi se pleaca spre teava de scurgere.
Alta varianta ar fi sa coborati pana la parter cu 2 tevi una langa alta, una de 110 pentru wc si una de 32 sau  pentru lavoar, cada si masina de spalat daca spatiul de coborare trebuie redus la minimum. Apar mici inconveniente dar sunt rezolvabile.
Totusi recomand ca teul pentru cada (la prima varianta) in teava principala sa fie montat afara ca sa existe caderea minima ca sa nu faca reflux spre cada.
Trebuie adaugat un aerator in interior sau exterior pentru ca altfel va trage apa din sifoanele de scurgere de la cada si lavoar.
La oricare varianta ati alege nu scapati de teava de scurgere a masinii de spalat care va inconjura baia.
Tinand cont ca cada si masina de spalat nu vor fi folosite simultan puteti merge pe teava de 32, la fel si pentru lavoar. Problema este diferenta de nivel intre teava de scurgere a cazii si a wc-ului si de aceea cele doua variante, cu teu afara la iesirea din  incapere (solutie dificila si riscanta daca ingheata) sau cu doua tevi, una pentru wc si una pentru restul. A doua varianta o legati in subsol ca orice alta teava de scurgere cu mentiunea ca ambele variante trebuie izolate antiinghet.
Un instalator bun va poate da o solutie mult mai buna.
Exista si variante cu pompa dar este alta discutie.

Cred ca cea mai buna solutie este ,asa cum ati zis,sa scot o teava de 110 pentru wc si,alaturi,o teava de 50 pentru chiuveta,cada,masina de spalat.
Nu cred sa fie o problema la cada din cauza masinii de spalat,sa refuleze in cada,sa zicem.

#3081
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 21.03.2012
Pentru instalatia de ACM, in cazul in care avem o instalatie cu mai multe corpuri de cladiri, ce tip de teava (va fi ingropata) recomandati sa fie folosita?

#3082
yulica19

yulica19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.02.2007
Salut!
Am o problema la intrarea conductei de apa in casa. Teava PEHD de 32 cu racord de compresiune de plastic care se conecteaza la un robinet de 1. Racordul are filet interior si robinetul filet exterior.
Problema e, ca filetul de plastic al racordului nu prea se "impaca" cu filetul de metal al robinetului. Acum 8 ani cand am facut instalatia, a picurat un pic si a incetat de la sine(cred ca s-a imbibat caltul cu calcar de la apa).
Acum am avut treaba pe langa si a fost miscat robinetul si iar picura.
Daca pun racord de alama scap de problema asta, sau sa incerc tot cu un racord nou de plastic?

#3083
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,088
  • Înscris: 28.02.2006
pune asa ceva: https://gardenium.ro...gEaAudLEALw_wcB

#3084
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Buna seara!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat - am un rezervor de wc ingropat Grohe. Azi am observat ca a inceput sa curga pe la garnitura din spate, unde se leaga robinetul rezervorului (in poza zona incercuita cu rosu). Teoretic nu pot ajunge acolo decat prin spargerea/decuparea faiantei din partea de sus.  Credeti ca ar fi si alta metoda sa o pot inlocui? Nu as vrea sa sparg faianta.... Apa curge in bazin si da afara pe la preaplin... Cred ca problema este aparuta mai demult, eu abia azi am observat-o.
S-a mai lovit cineva de aceasta problema?
Multumesc anticipat!

Attached Files



#3085
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007
Eu nu inteleg nimic ; daca este ingropat cum vezi in spate ?

#3086
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Nu vad efectiv. Dar se vede cum apa se prelinge pe peretele exterior al vasului, si apoi curge in acesta.Este facut in asa fel chiar daca curge, sa nu curga in afara... Si se vede prin plastic depunere, pe unde se prelinge apa.
Am vorbit cu cineva de la Grohe si solutia fara a sparge fainta, este sa decupez in jurul robinetului si sa -l scot prin interior.
In imagini se vede cum ar trebui decupat robinetul si sub el se vede pe unde se prelinge. In imaginea 2 nivelul apei este pana la linia rosie, mult sub decupare.

Attached Files


Edited by GERULA2006, 14 January 2022 - 10:53.


#3087
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 07.01.2010
Trebuie sa mă apuc și eu de instalațiile sanitare, am vorbit cu doi instalatori, unul vrea sa le facă cu PPR iar celălalt cu Pex-Al multistrat, voi cu ce ați făcut sau ce recomandați?

#3088
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
PPR, Arata groanic dar este matusalenic.

#3089
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postautom2, on 14 ianuarie 2022 - 20:06, said:

PPR, Arata groanic dar este matusalenic.
Cele din plumb au si suta de ani.,. Sa vedem suta si la ppr. Nu zic ca nu se poate, dar sa nu ne pronuntam pina nu avem dovada "matusalemica"

Edited by keta, 15 January 2022 - 03:06.


#3090
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 07.01.2010
Or sa fie toate îngropate.

#3091
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Am un robinet pot care a curs pe lângă filetul de racordare de sus , un fir grosut .
Am închis apa și e uscat, cu rugina pe el. Asta după ce aerisisemn și spălasem toată instalația anterior . Solutiabe să îl schimb ? Sau sa sigilez filetul ?[problema ar fi că dacă l tai ce rămâne e micuț nu am cu ce sa mufez la aceeași lungime pt racord .

https://ibb.co/QYDbJv0
https://ibb.co/6gYpRBC
https://ibb.co/SRdxjff



#3092
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,088
  • Înscris: 28.02.2006
Cand mergeti pe instalatii ingropate, de ce naiba puneti robineti care se lipesc, eu nu pot sa inteleg....
Din pozele pe care le-ai pus nu pot sa imi dau seama f bine, dar cred ca de fapt curge pe la infiletare, dar nu-mi dau seama, acolo apre ca ai un semiolandez, caz in care trebuie schimbata garnitura si vazut daca mai curge. Ce nu mi-e clar, e de ce ai rugina pe el, de unde?
Daca robinetul e spart, trebuie taiat, spart pe langa teava cat sa intre bacurile plitei si montata o terminatie cu filet interior sau exterior, dupa preferinte, si in terminatie un robinet ce poate fi inlocuit oricand.

#3093
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Așa am avut instalația făcută deja . Nu pot sa sparg e gresie noua ..as adăuga piese numai sa nu sparg .

Rugina e exact că în poza, o sa chem un instalator pt că altfel nu vad cum o pot drege



#3094
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,088
  • Înscris: 28.02.2006
Spargi doar cat sa incapa bacurile. Gen 2-3 cm de jur imprejur. Usor de acoperit apoi cu o masca.

#3095
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

View Postbirau1982, on 14 ianuarie 2022 - 20:03, said:

... iar celălalt cu Pex-Al multistrat, voi cu ce ați făcut sau ce recomandați?
Recomand Pex-Al marca Haka cu fitinguri prin sertizare. Daca nu se poate cu fitinguri prin sertizare, mergi pe PPR.

#3096
Tiburon123

Tiburon123

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.10.2021
Salutare,

Am o speta si nu-mi dau seama care este cauza:
Baia de la etaj (casa cu un sg etaj) nu are o aerisire scoasa afara asa ca am montat in cotul WC-ului (cotul de scurgere din spatele WC-ului) un aerisitor de la Romstal.
Problema este urmatoarea .. in momentul in care trag apa la WC/las apa sa curga la chiuveta sau cada coloana impinge aerul spre interior (baie) nu trage aer din interior (din baie) motiv pentru care aerisitorul de coloana nu-si face treaba.
Ce anume trebuie sa fac a.i sa scap de refularea apei prin sifonul de pardoseala?
Se acumuleaza oare gaze in fosa si este posibil sa fie inchisa ermetic (fara capac cu gauri) si sa faca un vid?

Cu stima

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate