Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Instalatii Sanitare, Canalizare, scurgere..

- - - - -
  • Please log in to reply
3415 replies to this topic

#3061
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Ce gasesc cei care desfunda, se pune intr-un borcan de 10kg, borcan pus pe casa scarii sa-l vada si idiotii care arunca:muraturi, vata, chiloti, linguri, bidoane sau recipienti mici,.....

#3062
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Daca cineva isi pune clapeta antiretur la parter sa se gandeasca de doua ori daca vrea handel doar pe podeaua baii sau vrea peretii redecorati in culori pastel de la vecinul de deasupra.
O posibila idee ar fi ca teava de scurgere de sub teul celui de la parter sa mai aiba un teu care sa duca la o teava de aerisire cu sifon in foma de U pentru garda hidraulica si capatul tevii la gura de aerisire (plasa de rabitz anti guzgani). Cand va iesi handelul in gradina fiti sigur ca nici un vecin nu va putea ignora situatia oricat de habotnic ar fi.

#3063
Ghytza333

Ghytza333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.02.2018
Intr-adevar, m-am gandit ca se va inunda apartamentul de deasupra, ceea ce e la fel de rau, mutam rahatul de jos in sus.
  Solutia cu conducta de aerisire poate functiona, dar ar fi trebuit executata in timlul constructiei. Nu cred ca se poate face acum fara interventii costisitoare.

#3064
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 26.11.2006
Salutare! Vreau sa cumpar un ap insa in acea zona canalizarea e mai sus decat blocul si dezvoltatorul vrea sa instaleze o pompa pentru a urca rahatul pana la canalizarea orasului (100 m liniari si o diferenta de nivel de vreo 5 m). Este o solutie viabila sau o sa crape foarte des?

#3065
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Clapeta antiretur si pompa de rezerva cu camin la intrarea in pompa si la canalizarea din deal unde se monteaza clapeta antiretur. Cele doua pompe cu tocator asigura redundanta in caz ca se arde una din ele, caminele protejeaza la eventualele debite instantanee mai mari ca ale pompei iar clapeta antiretur si caminul din deal protejeaza de o arteziana colorata la parterul blocului in cazul infundarii canalizarii stradale. Planul il face cineva specializat pe instalatii sanitare.

#3066
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 29.07.2017
Va salut si va expun urmatoarea situatie.
Casa parter. Canalizare cu fosa septica.
Nu s-a facut traseu de aerisire pentru canalizare.
Instalatia nu este data in folosinta, acum lucrandu-se la traseul casa - fosa.
Are rost plasarea unei tevi verticale pentru aerisire pe tronsonul AB ?
Multumesc.

Attached Files



#3067
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
NU. Aerisirea la cel mai inalt punct al instalatiei din casa.
O gura de vizitare ar fi binevenita in punctul B

Edited by keta, 22 November 2021 - 13:37.


#3068
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
VA rog un ajutor in urmatoarea problema (am atasat o schema cum vor fi pozitionate obiectele sanitare):
-baia situata la etajul 1 (voi transforma o camera in baie)
-canalizarea va fi prin exteriorul casei (teava portocalie de 110) si va iesi in dreptul toaletei
-cum imbin scurgerea de la masina+cada cu cea de la chiuveta+wc ca totul sa iasa prin perete ?
Precizez ca nu vreau sa pun sifon de pardoseala deoarece nu vreau sa ma ridic cu planseul.

Multumesc.Attached File  baie.jpg   135.99K   34 downloads

Edited by varu_alin, 26 November 2021 - 09:46.


#3069
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
De la chiuveta o dai in cea de wc si apoi afara, si cada direct afara si apoi in teava portocalie.

#3070
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006
... si de la masina de spalat o ia cu galeata :))

Solutia este prin pardoseala, masina de spalat prima, cada a doua, si chiuveta toate duse in spatele WC-ului.  Implica insa teava de 40, minim 8 cm practic.

#3071
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Aha..pune galeata in cada si furtunul de la masina, in galeata.Cind se umple galeata o rastoarna in cada...
Asa e bine, ...!
Ce ne mai place sa umblam cu batul prin gard...
Si totusi am pretentii....dar
Sarbatori cu bine!

#3072
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
Eu ma gandesc sa fac un traseu prin perete care o sa lege masina de spalat si cada.
Inca un traseu de la chiuveta .
Nu stiu ce piese sa folosesc la imbinarea celor trei: chiuveta,wc,cada.Aici e nedumerirea.Am vazut o ramificatie de 110 cu doua stuturi de 50,o fi bine?

#3073
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Cu teava de la masina de spalat ajungeti la un teu sub cada. Apoi se pleaca spre teava de scurgere.
Alta varianta ar fi sa coborati pana la parter cu 2 tevi una langa alta, una de 110 pentru wc si una de 32 sau  pentru lavoar, cada si masina de spalat daca spatiul de coborare trebuie redus la minimum. Apar mici inconveniente dar sunt rezolvabile.
Totusi recomand ca teul pentru cada (la prima varianta) in teava principala sa fie montat afara ca sa existe caderea minima ca sa nu faca reflux spre cada.
Trebuie adaugat un aerator in interior sau exterior pentru ca altfel va trage apa din sifoanele de scurgere de la cada si lavoar.
La oricare varianta ati alege nu scapati de teava de scurgere a masinii de spalat care va inconjura baia.
Tinand cont ca cada si masina de spalat nu vor fi folosite simultan puteti merge pe teava de 32, la fel si pentru lavoar. Problema este diferenta de nivel intre teava de scurgere a cazii si a wc-ului si de aceea cele doua variante, cu teu afara la iesirea din  incapere (solutie dificila si riscanta daca ingheata) sau cu doua tevi, una pentru wc si una pentru restul. A doua varianta o legati in subsol ca orice alta teava de scurgere cu mentiunea ca ambele variante trebuie izolate antiinghet.
Un instalator bun va poate da o solutie mult mai buna.
Exista si variante cu pompa dar este alta discutie.

Edited by The Stressmaker, 29 November 2021 - 09:56.


#3074
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006

View PostXTH, on 27 noiembrie 2021 - 20:31, said:

Aha..pune galeata in cada si furtunul de la masina, in galeata.Cind se umple galeata o rastoarna in cada...
Asa e bine, ...!
Ce ne mai place sa umblam cu batul prin gard...
Si totusi am pretentii....dar
Sarbatori cu bine!
ideea era sa faci o scurgere si pentru masina de spalat, nu sa stai cu furtunul in cada cand speli.

Si, asa cum spuneam, cea mai buna varianta e prin pardoseala.

#3075
raduhehehe

raduhehehe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.01.2018
Buna ziua. De ceva timp ma confrunt cu o problema la instalatia sanitara de la bucatarie.
Aleatoriu, se auzea un bazait infundat si o vibratie puternica in teava de apa calda de pe coloana principala care se transmitea in teava mea.
Am cumparat un amortizor lovitura de berbec de la Romstall pe care l am instalat pe robinetul de apa calda din bucatarie. - vibratia plus bazaitu a continuat.
Am schimbat bateria de la ciuveta cu una Franke. Acum dupa schimbarea bateriei, la care vad ca apa are o presiune mai mare, cand dau drumu la maxim pe apa calda se declanseaza bazaitul si vibratiile si se opresc doar daca inchid robinetul, nu bateria.

Aceste zgomote se aud chiar daca am robinetul principal dinainte de apometru inchis, iar eu nu interactionez deloc cu bateria, deci tind sa cred ca problema este si la ceilalti vecini de pe coloana.

Momentan am lasat deschis robinetul principal cam la jumatate iar apa nu mai vine cu aceeasi presiune si nu se mai declanseaza bazaitul cand folosesc bateria pe maxim la apa calda ( bazait care este destul de puternic si se aude pe toata coloana).

Am tot cautat pe internet, si eliminand din cauze, ar fi ramas doar presiunea prea mare din cauza valvei de presiune din subsol...zic eu.
S a confruntat cineva cu problema asta? Am vb si cu administratorul si nimeni nu stie nimic de la ce ar putea sa fie.

Am pus mai jos niste filmulete cu zgomotul si vibratia facuta.

https://youtube.com/...Y?feature=share


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/az1rdLkgtHM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Este vorba de un bloc din 1981 cu 4 etaje, iar pe coloana respectiva este doar bucataria.

#3076
raduhehehe

raduhehehe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.01.2018
Robinetul de sub chiuveta este deschis jumatate, nu cel principal de dinainte de apometre. Scz dar nu pot edita.

#3077
raduhehehe

raduhehehe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.01.2018
Am reusit si am inregistrat cum face.   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NL2Q2kb2jyM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5Ud2PeOJOOA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] - aici robinetii sunt inchisi.

#3078
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
In ultimul post ai postat 2 filmulete:

1 - Unul in care tu nu consumi apa deloc, ca apometrele nu se invirt
2 -  Unul la care ai inchis si robineti principali (aiurea).

Problema nu-i de la tine. Este de la alti vecini.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate