Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

autoritate parinteasca exclusiva, de ce si cum ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005
Buna,
va rog foarte mult sa imi explicati ( daca se poate cat mai argumentat cu art. si legi ) urmatoarele :
- in ce conditii, de ce si cum, instanta acorda autoritata parinteasca exclusiva
- ce drepturi castiga parintele in favoarea caruia instanta pronunta autoritate parinteasca exclusiva, de ex. parintele cu acest drept castigat, poate iesi din tara cu minorul, fara un acord scris al tatalui ?
- ce drepturi pierde celalalt parinte
- ce drepturi mai are parintele in defavoarea caruia instanta sa pronuntat in acest mod ?
- se mai poate reveni asupra unei astfel de decizii a instantei ? sa zicem ca peste cativa ani doresc eu, exercitarea autoritatii parintesti in comun.
- poate fi considerat, acest drept castigat ( autoritate parinteasca exclusive ) un prim pas ( e drept poate mic ) spre decaderea din drepturile parintesti a celuilalt parinte, daca in viitor se urmareste acest scop ?
- exista alta varianta legislativa, prin care sa se dispuna, stabilirea domiciliului, incredintarea spre crestere si educatie, a minorului cu mama acestuia ?
- care credeti dvs ca ar fi motivele pentru care un parinte ar cere autoritate parinteasca exclusiva, de data aceasta in favoarea mamei, in conditiile in care si tatal este preocupat si interesat de cresterea si educatia minorului ? este morala o astfel de cerere ?

#2
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004

 Croconelu, on 29th February 2012, 15:07, said:

- poate fi considerat, acest drept castigat ( autoritate parinteasca exclusive ) un prim pas ( e drept poate mic ) spre decaderea din drepturile parintesti a celuilalt parinte, daca in viitor se urmareste acest scop ?
- exista alta varianta legislativa, prin care sa se dispuna, stabilirea domiciliului, incredintarea spre crestere si educatie, a minorului cu mama acestuia ?
- care credeti dvs ca ar fi motivele pentru care un parinte ar cere autoritate parinteasca exclusiva, de data aceasta in favoarea mamei, in conditiile in care si tatal este preocupat si interesat de cresterea si educatia minorului ? este morala o astfel de cerere ?

Care este scopul pentru care ai urmari decaderea din drepturi a unui parinte care este preocupat si interesat de cresterea si educatia minorului? Razbunarea? Sau??
FELICITARI pentru raspuns. Nu o sa il recunosti niciodata nici macar in mintea ta, dar raspunsul este acelasi.  :puke:

#3
mahetin

mahetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 16.08.2008
1. Custodia unica (exercitarea autoritatii parintesti doar de catre un parinte) se acorda de catre instanta de tutela doar in situatii extraordinare, pe cazuri specifice: tatal este drogat, alcoolic cronic, a abuzat copilul, a maltratat fizic sau psihic copilul. Regula de la 1 octombrie 2011 fiind exclusiv custodia comuna.

Quote

Art. 397. - După divor?, autoritatea părintească revine în comun ambilor părin?i, afară de cazul în care instan?a decide altfel. Exercitarea autorită?ii părinte?ti de către un singur părinte

Art. 398. -
(1) Dacă există motive întemeiate, având în vedere interesul superior al copilului, instan?a hotără?te ca autoritatea părintească să fie exercitată numai de către unul dintre părin?i
2. Parintele care prin absurd obtine custodia unica are toate indatoririle si obligatiile de parinte. Da, poate parasi tara fara acordul celuilalt parinte dar are obligatia de al informa pe celalalt parinte de unde merge si pentru ce perioada pentru a putea sa isi exercite drepturile de relatii personale cu minorul

Quote

Art. 398. -
(2) Celălalt părinte păstrează dreptul de a veghea asupra modului de cre?tere ?i educare a copilului, precum ?i dreptul de a consim?i la adop?ia acestuia.
3. Parintele necustodian nu are drept de decizie asupra copilului cu exceptia programului de relatii cu copilul si referitor la adoptie.
4. Dreptul de a avea relatii cu copilul conform unui program stabilit, dreptul de a plati pensie de intretinere, dreptul de a solicita prelungirea programului de vizita, acordarea custodiei comune, acordarea domiciliului minorului, poate cere instantei sa retraga drepturile parintelui care are custodia daca acesta abuzeaza de aceasta.
5. Da, parintele necustodian poate apela oricand doreste la instanta pentru acordarea custodiei comune, acordarea domiciliului minorului, scaderea pensiei de intretinere daca copilul nu are necesitati majore, poate cere ca parintele care are copilul sa fie obligat sa respecte programul de vizita, etc
6. Niciodata nu poate fi folosita autoritatea parinteasca exclusiva ca motiv de decadere din drepturi. Daca un parinte custodian depune o asemenea cerere risca sa plateasca daune morale celuilalt parinte si chiar un dosar penal pentru calomie.

Quote

Art. 508. -
(1) Instan?a de tutelă, la cererea autorită?ilor administra?iei publice cu atribu?ii în domeniul protec?iei copilului, poate pronun?a decăderea din exerci?iul drepturilor părinte?ti dacă părintele pune în pericol via?a, sănătatea sau dezvoltarea copilului prin relele tratamente aplicate acestuia, prin consumul de alcool sau stupefiante, prin purtarea abuzivă, prin neglijen?a gravă în îndeplinirea obliga?iilor părinte?ti ori prin atingerea gravă a interesului superior al copilului
Deci nu putem vorbi de decadere din drepturile parintesti in cazul parintelui necustodian, ci doar a parintelui custodian, pentru ca el se ocupa cu cresterea copilului
7. Alta varianta legislativa este acordul intre parintii copilului, adica daca parintii se inteleg merg la notar si incheie una acord.
8. Din punctul meu care am avut pana acum 9 cazuri, instanta nu accepta sa acorde custodia unica daca celalalt parinte arata intere fata de copil si exista si un raport al autoritatii parintesti care arata asta. Totusi, exista o serie de judecatori care au percepte morale si viziune sociala invechita (sa nu zic comunista) care acorda din start custodia unica mamei, acestea fiind totusi in minoritate si la un simplu apel al tatalui se schimba verdictul in ?custodie comuna?.

In concluzie, nu va asteptati sa castigati custodia unica, sansele dupa 1 octombrie 2011 sunt mici spre 0. Poate ati avea noroc daca sunteti la vreo judecatorie din cucuietii din deal unde exista un judecator cu percepe ?comunistoide?

Edited by mahetin, 07 March 2012 - 23:41.


#4
krissss

krissss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.02.2013
Eu am divortat in Noiembrie 2011...imediat dupa introducerea noului cod .
Si am obtinut autoritatea parinteasca exclusiva.
Dar pentru asta am demonstrat ca doar eu am luat deciziile importante legate de copil, doar eu ma interesam si ma ocupam de cresterea lui.am avut evaluarea copilului la psiholog....instabilitate emotionala....punea in pericol sanatatea mintala a copilului...doar eu aduceam bani in casa, el se juca la jocuri de noroc si chiar banuiam ca se si droga...pentru ca asa se comporta.
Copilul era bolnav....am avut evaluarea de la psiholog inainte sa intentez divortul,
era un copil frustrat, trist, nemultumit, fara nici o urma macar de incredere in el.
Acum copilul e fericit, are incredere in el....face patinaj de performanta ...si radiaza copilul.....
Desi am autoritate si sta la 5 minute de noi,,,,nu vine la copil sa il vada cu lunile...precizez ca nici drept la vizita nu are.....dar niciodata nu i-am interzis sal vada...sunt constienta ca oricum ar fi tot tatal lui ramane.
Nu a venit in prima lui zi de scoala....desi l-a implorat copilul, nu a venit la primul lui concurs....unde de altfel a si luat locul 1, toate momentele importante el le pierde....desi,...repet...legal am vrut sa am spatele asigurat dar din viata copilului niciodata nu l-am scos...intodeauna l-am informat ce face, unde mergem si etc.
Asa ca ....daca esti un tata ingrijorat pentru copilul tau...stai fara grija...e nevoie de motive foarte bine intemeiate pe autoritate parinteasca exclusiva. Si daca citesti ce am scris i nu te regasesti in ce am scris ..stai fara grija....daca esti preocupat de copil nici un judecator din lumea asta nu iti ia acest drept.....decat daca chiar nu iti pasa de copil ii pui in pericol stabilitatea emotionala si sanatatea mintala, jocuri, droguri etc...

 krissss, on 14 februarie 2013 - 01:41, said:

Eu am divortat in Noiembrie 2011...imediat dupa introducerea noului cod .
Si am obtinut autoritatea parinteasca exclusiva.
Dar pentru asta am demonstrat ca doar eu am luat deciziile importante legate de copil, doar eu ma interesam si ma ocupam de cresterea lui.am avut evaluarea copilului la psiholog....instabilitate emotionala....punea in pericol sanatatea mintala a copilului...doar eu aduceam bani in casa, el se juca la jocuri de noroc si chiar banuiam ca se si droga...pentru ca asa se comporta.
Copilul era bolnav....am avut evaluarea de la psiholog inainte sa intentez divortul,
era un copil frustrat, trist, nemultumit, fara nici o urma macar de incredere in el.
Acum copilul e fericit, are incredere in el....face patinaj de performanta ...si radiaza copilul.....
Desi am autoritate si sta la 5 minute de noi,,,,nu vine la copil sa il vada cu lunile...precizez ca nici drept la vizita nu are.....dar niciodata nu i-am interzis sal vada...sunt constienta ca oricum ar fi tot tatal lui ramane.
Nu a venit in prima lui zi de scoala....desi l-a implorat copilul, nu a venit la primul lui concurs....unde de altfel a si luat locul 1, toate momentele importante el le pierde....desi,...repet...legal am vrut sa am spatele asigurat dar din viata copilului niciodata nu l-am scos...intodeauna l-am informat ce face, unde mergem si etc.
Asa ca ....daca esti un tata ingrijorat pentru copilul tau...stai fara grija...e nevoie de motive foarte bine intemeiate pe autoritate parinteasca exclusiva. Si daca citesti ce am scris i nu te regasesti in ce am scris ..stai fara grija....daca esti preocupat de copil nici un judecator din lumea asta nu iti ia acest drept.....decat daca chiar nu iti pasa de copil ii pui in pericol stabilitatea emotionala si sanatatea mintala, jocuri, droguri etc...

am uitat sa precizes  ...nu a fost vorba de razbunare sau ceva de genul asta...........am vrut ce e mai bine pentru copil.......pt sanatatea lui....ne maltrata verbal pe amandoi.....copilul ajunsese sa tremure in fataa lui....ma poate condamna cineva_?instanta mi-a dat catig de cauza

#5
elenamanta

elenamanta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.01.2014
Buna Ziua!
Mi se pare absurd si aberant ceea ce spui tu Mahetin.  Nu stiu ce profesie ai , poate avocat, vad ca stii teorietic multe, dar in viata de zi cu zi,  trebuie judecat din toate punctele de vedere, eu sunt de acord cu custodia exclusive si cu oamenii, acei comunisti cum le zici tu, care iau in considerare ca sunt si parinti care nu merita sa fie

#6
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Am si eu un caz in care mama refuza si incearca prin orice modalitati sa acorde vizite tatalui.
Tatal, a obtinut, in instanta, dreptul la vizite si custodia comuna, insa, mama refuza orice contact. (nu raspunde la telefon, mail, scrisoare etc. orice modalitate prin care tatal incearca sa ia legatura pentru a-si vedea copilul)
Copilul are 12 ani si refuza sa se intalneasca cu tatal sau. Aceasta situatie insa, a aparut in urma cu un an de zile cand mama s-a casatorit pentru a treia oara in ultimii 7 ani. Situatia se datoreaza noului sot care nu doreste ca tatal copilului sa fie prin preajma acestuia si intentioneaza sa-l ia spre adoptie. In acest sens s-au facut n demersuri pe la politie cu care se urmareste decaderea din drepturi a tatalui.
Tatal a mers la politie si a depus plangere pentru refuzul mamei de ai acorda dreptul la vizite. Aceasta a motivat ca tatal nu a cerut niciodata acest drept cu toate ca ea a fost deacord.
Ce poate tatal sa faca in acest moment? Copilul e rau influentat de mama si noul sot. Chiar daca mama este obligata de lege sa ceara acordul tatalui pentru orice schimbare din viata copilului, faptul ca nu o face e greu de dovedit si pentru tata, greu de aflat de schimbare.

#7
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,446
  • Înscris: 01.02.2010
Sa puna in executare sentinta privind regimul de vizite cu ajutorul unui executor.
Daca minorul nu doreste in continuare executoru va cere DGASPC sa se adreseze instantei de judecata cu cerere privind stabilirea unui program de consiliere.

#8
Camy_24

Camy_24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.03.2014

 elenamanta, on 29 ianuarie 2014 - 13:59, said:

Buna Ziua!
Mi se pare absurd si aberant ceea ce spui tu Mahetin.  Nu stiu ce profesie ai , poate avocat, vad ca stii teorietic multe, dar in viata de zi cu zi,  trebuie judecat din toate punctele de vedere, eu sunt de acord cu custodia exclusive si cu oamenii, acei comunisti cum le zici tu, care iau in considerare ca sunt si parinti care nu merita sa fie

Asemenea am patiti si eu si fetita mea care avea numai 1 an si 10 luni cand am fost alungate din locuinta din cauza bauturii si a drogurilor! Nici nu mi-am dorit si nu mi-as mai putea dori ca, copilul meu sa se intalneasca cu acel om vreodata! Pana la varsta de 4 ani aproape era retrasa, suparata, speriata, parca era in alta lume!!! Acum este fericita si isi aminteste de el (desi era foarte mica) ca fiind X acela rau care vorbea urat :(. Foarte greu nu am obtinut autoritatea exclusiva atata timp cat nu s-a prezentat la nici o infatisare; cu martori care il cunosteau destul de bine si un mare procent ancheta sociala desfasurata la domiciliul lui...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate